CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Čer 2024 03:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Dub 2006 11:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Tak dnes jsem vyhrabal starší článek z časopisu VTM,kde se píše,že vliv na kvetení má i zvolená půda.Doporučuje se těžší zemina bez písku,bohatá na žviny...v lehčí půdě prý mučenky sice rychleji rostou,ale o to hůře kvetou.Zdarec


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Dub 2006 19:45 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Tak udělej výpis s článku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Dub 2006 11:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Citace:
Tak udělej výpis s článku.

Tak malý výpis z článku jak pěstovat mučenky,celý by byl asi na tři stránky A4:-D
Bujný růst některých mučenek lze využít k popnutí venkovních pergol,či balkonů.Mučenku musíme v tomto pžípadě přesadit do nádoby o objemu cca 10litrů,hojně zalévat.Na zimu ořezat větve a nádobu s rostlinou umístit ve světlé místnosti o teplotě cca 10stupňů.
V bytě vyžaduje mučenka především co nejvíce světla/přímo na slunci/,tepla a vláhy.Pěstujeme ji ve větším květináči a necháme ji pnout po opěrné konstrukci/stačí i jen upevněný a natažený provázek od stropu,či napříč oknem/.Snáší v době vegetace i teploty kolem 40stupňů,pak ovšem musíme dostatečně větrat,aby jsme zajistili proudění vzduchu a samozřejmě dostatek vláhy.
V zimě zálivku omezíme,substrát však nesmí vyschnout .Částečný opad listů přes zimu je přirozeným jevem.Nejvhodnější teplotou je pro přezimování 10stupňů,ale jelikož v bytě tuto teplotu asi nedosáhneme,musíme zajistit co nejvíce světla azalévat nejlépe podmokem/do misky/
Jako substrát stačí běžná zahradnická zem,bohatá na živiny a spíše těžší.V lehčích půdách s vyšším podílem písku rostliny sice dobře rostou,ale málo kvetou.
V době plného růstu přihnojujeme jednou za 14 dní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2006 19:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Tak jsem přesadil edulisku do těžký země(začátek března) a ostříhal.A vesele roste z bočních výhonů dál a nekvete.Hnojím hnojivem na květ.Tak nevím co sní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2006 20:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Mučenky jsem letos zimoval v místnosti kde klesala teplota i na -2 st. Trochuopelichaly ale přežily a obrostly.Jinak musím oponovat v tom,že kvetou loňské výhony nebo jak to pisatel nahoře uvádí.To není pravda. Všechny jsem seříznul a výhony které teprve nyní vyraší budou kvést vlétě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2006 20:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Nejkrásnější mučenka je mučenka obří.Naprosto se svým zjevem a květy vymyká ostatním mučenkám. Jen nemohu docílit aby rostliny kvetly současně a měly plody. Letos nadělám ze dvou rostlin spousty řízků a to by bylo aby příští rok nebylo!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2006 11:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
jdykovsky napsal:
Jen nemohu docílit aby rostliny kvetly současně a měly plody. Letos nadělám ze dvou rostlin spousty řízků a to by bylo aby příští rok nebylo!


Preco neskusite zozbierat pel z rastliny, ktora zakvitne skor, uchovat ho v chladnicke a pouzit pri druhej rastline? U velkoplodych kiwi to funguje, ale je pravda, ze mi to staci odlozit na 1 - 2 tyzdne. Za pokus to vsak urcite stoji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2006 11:07 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Úno 2006 22:48
Příspěvky: 10
Bydliště: Praha
promiňte mi hloupou otázku, ale platí to u všech mučenek, že jsou k opylení potřeba dva jedinci? A pokud ano, jde křížit "všechno se vším", nebo se některé druhy nemají rády?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2006 16:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
U passiflory edulis stačí pro tvorbu plodů (a výborných) jen jedna rostlina. Ale je potřeba ručně doopylovat. Pokud opylujete bliznu pylem z téhož květu, jsou semena neklíčivá, pokud opylujete dva květy i z téže rostliny navzájem, můžete si ze semen vypěstovat nové mučenky :wink:
Jistě se najdou samospylné i jiné druhy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kvetení
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2006 19:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Rostliny kvetou nejen na letorostech /nových výhonech/, ale i na starších, které pokračují v růstu /např. P. murukuja mi kvete na konci výhonů asi 3 letých, asi bych také příliš neřezala velkokvěté druhy - P. alatu. P. quadrangularis a P. x decaisneanu - spíše jim vést výhony vodorovně/.
Opylování je velmi dobrá kovbojka, i P. edulis se může chovat jako cizosprašná - psalo se o tom v časopise Citrusář. Mě se nejvíce osvědčila jako opylovač P. caerulea, měla jsem ve skleníku světle kvetoucí varietu a její pyl přijaly téměř všechny druhy v mé sbírce. Plody přineslo jen několik rostlin a klíčivá semena nebyla např. po opylení P. Incense - to jsem do skleníku vysypala kolem 800 semen / Incense měla 15 plodů..., byla ve volné půdě skleníku a mínus deset nevydýchala :(
Nyní mám vysetá semena opylená touto mučenkou z P. Pura Vida, P. Asterix a P. Lavender Lady, P. naviculata a P. rubra /někde bylo v plodu třeba jen jedno-dvě semena/.
Jinak se mi dostala do ruky kniha o popínavých rostlinách, která uvádí nejen druhy venkovní, ale bytové a přenosné. Z mučenek uvádí autorka jen P. caeruleu a P. racemosu, která se mi jako nějak extra výborně pěstovatelná pro efekt květů nezdá :evil:
Místo toho bych doporučila P. aurantii, P. x violaceu nebo P. citrinu - kvetou do pozdního podzimu a zase začínají brzy na jaře. :wink:
Časem přidám ještě pár fotek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2006 19:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Dostal som takúto mučenku. Vie mi dakto povedať aka je to odroda a či je samoopelivá?

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2006 14:53 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Je to p. coeruela. Pro tvorbu plodů musíš mít dvě rostlinky jiného původu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: VTM
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 08:43 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Článek o mučenkách mám jak originál, tak naskenovaný, kdo chcete, pošlu jej :-))) Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 09:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Tak mám letos štěstí.....Mám dvou letou P.edulis....na jaře vyrazil výhon,leč bez znaků,že by chtěla kvést.Tak jsem cca metrový výhon uštípl.Mučenka vyrazila ze dvou oček,tedy dva výhony a na každém už za třetím listem je vidět poupě.Jinak mučenku mám na balkoně,pouze teď přes ty studené noci ji uklízím,nechci riskovat.
Takže komu není líto uštípnout nekvetoucí výhon a chce zkusit štěstí,zkuste to jako já.Protože ty květy za to fakt stojí-no a možná bude i plod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2006 16:33 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Tak ja jsem udělal pokus (na to me uzije ;-) ) Vyhodil jsem Edulisku a Caeruleu ven. Presdil do kbeliku a zakopal. Jednu k jabloni a jednu k ryngli. Na podzim serezu tak, abych ji mohl odnest a schovam prez zimu. Na jare zase vratim ke stromum. Mozna presadim.

(OT) Taky jsem spozoroval dva nove vyhony na bananovniku takze drivejsi dva vyhony ktere jsem uz drive rozesadil jsem dal natvrdo do zeme ven. Az prijde zima, necham je tam a zkusim je na zimu ostrihat listy a poradne zabednit do nejakeho polystyrenu a vyplnit enjakou izolaci.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz