CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 22 Zář 2007 19:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
ještě jsem se chtěl zeptat na tuhle mučenku. ta už má dost světla když je na .luxverách. jížní strany domu ? obě rostliny jsou tam nastálo takže asi nebudou plodit nikdy :cry:


Přílohy:
edulis.jpg
edulis.jpg [ 241.62 KB | Zobrazeno 1165 krát ]
edulis1.jpg
edulis1.jpg [ 255.65 KB | Zobrazeno 1106 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 06:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Já osobně bych se přikláněl k tomu letnění na plném slunci . Nechej ji doma do jara, pak si sestřini výhony tak na půl metru a dej někam ven. Bacha ale pak na první dny - musí být přechod - ať ji slunko nespálí. Po 3-4 dnech ji dej na plný slunce a uvidíš jak bude růst a pokvete. :wink:
Zbytek rostlin, co ostříháš - zařízkuj. Budeš mít aspoň materiál na výměnu a rozšíření svojí sbírky. :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 10:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
KRUMME napsal:
Já osobně bych se přikláněl k tomu letnění na plném slunci . Nechej ji doma do jara, pak si sestřini výhony tak na půl metru a dej někam ven. Bacha ale pak na první dny - musí být přechod - ať ji slunko nespálí. Po 3-4 dnech ji dej na plný slunce a uvidíš jak bude růst a pokvete. :wink:
Zbytek rostlin, co ostříháš - zařízkuj. Budeš mít aspoň materiál na výměnu a rozšíření svojí sbírky. :wink:


Myslím že to tak asi udělám ale při moji smůle bych se ani nedivil kdyby mi tam nic nevyrostlo.
Řízkovat už jsem se snažil mnohokrát ale pokaždé řízky zežloutly a uschly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 10:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Řízkování mučenek je jednoduchý, ale chce čas a trpělivost. :wink:
Dej do sklenice vodu a nech ji do druhého dne "odrazit" kvůli teplotě vody, ale hlavně ať z ní vyprchá "stabilizující" chemie /fluor , nebo co se u vás používá/. Druhý den nastříhej kousky aspoň s 5-6 listy, spodní 2-3 listy - podle délky internodií /nesmí být ve vodě, jinak hnijí/. Nastrkej řízky do té slkenice a zakryj třeba PETkou, kvůli vlhkému klimatu a umístni to na okno, do kterého nesvítí přímé slunce /maximálně ranní/.
Po dvou měsících na konci řízků budou asi 1-2 cm kořínky. Pak už jen velmi opatrně stačí zasadit do země a tak na 14 dní zakrýt PEtkou. Substrát udržuj pořád vlhký.
No a to je vše... :wink:
Držím palce, at se daří. :!:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 10:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
KRUMME napsal:
Řízkování mučenek je jednoduchý, ale chce čas a trpělivost. :wink:
Dej do sklenice vodu a nech ji do druhého dne "odrazit" kvůli teplotě vody, ale hlavně ať z ní vyprchá "stabilizující" chemie /fluor , nebo co se u vás používá/. Druhý den nastříhej kousky aspoň s 5-6 listy, spodní 2-3 listy - podle délky internodií /nesmí být ve vodě, jinak hnijí/. Nastrkej řízky do té slkenice a zakryj třeba PETkou, kvůli vlhkému klimatu a umístni to na okno, do kterého nesvítí přímé slunce /maximálně ranní/.
Po dvou měsících na konci řízků budou asi 1-2 cm kořínky. Pak už jen velmi opatrně stačí zasadit do země a tak na 14 dní zakrýt PEtkou. Substrát udržuj pořád vlhký.
No a to je vše... :wink:
Držím palce, at se daří. :!:


tak díky za podrobný návod :wink: . Já jsem zatím zkoušel řízkovat v akvárku s pískem na jižním okně. Ted tam mám asi 10 řízků a vypadá to že by nějaké mohly zakořenit.
michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 12:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
To bol dobrý nápad, ked si dal odrezky mučenky do piesku, tiež som tak zakorenoval, ujatelnost vo vlhkom prostredi je na 100%, a k tomu piesok vydrží byt vlhký velmi dlho,zakorenené odrezky /zakorenit by mali do jedného mesiaca/ sa z piesku vytahujú velmi lahko,nehrozí tak velké poškodenie korienkov. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 23 Zář 2007 12:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
Ivan Bross napsal:
To bol dobrý nápad, ked si dal odrezky mučenky do piesku, tiež som tak zakorenoval, ujatelnost vo vlhkom prostredi je na 100%, a k tomu piesok vydrží byt vlhký velmi dlho,zakorenené odrezky /zakorenit by mali do jedného mesiaca/ sa z piesku vytahujú velmi lahko,nehrozí tak velké poškodenie korienkov. :wink:


Taky si myslim že to nebyl špatný nápad.. Tak já zkusím oba způsoby a pak posoudím který je lepší..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 17:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jedna stará zkušenost říká, že když kořeníte ve vodě, má se tam přidat i větvička vrby. Vrba koření nejrychleji ze všech rostlin a má schopnost vylučovat do vody stimulační látky na zakořenění. Kromě toho v její kůře je obsažen přírodní aspirin - možná že tyhle souvislosti vysvětlují, proč řezané květiny (zejména růže) vydrží ve vodě mnohem déle, když do ní přidáte kousek acylpirinu. To jsem vyzkoušela (a je to pravda), kořenit řízky s vrbou ne - žádnou nemám v dosahu :( Nevyzkoušíte to někdo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 17:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Iva Hažmuková napsal:
Jedna stará zkušenost říká, že když kořeníte ve vodě, má se tam přidat i větvička vrby. Vrba koření nejrychleji ze všech rostlin a má schopnost vylučovat do vody stimulační látky na zakořenění. Kromě toho v její kůře je obsažen přírodní aspirin - možná že tyhle souvislosti vysvětlují, proč řezané květiny (zejména růže) vydrží ve vodě mnohem déle, když do ní přidáte kousek acylpirinu. To jsem vyzkoušela (a je to pravda), kořenit řízky s vrbou ne - žádnou nemám v dosahu :( Nevyzkoušíte to někdo?


Já jsem zkoušel kořenit ve vodě Matsudovu vrbu (nebo jak se to píše) a ta tedy kořenit zrovna jako na potvoru nechtěla.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 24 Zář 2007 18:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Zář 2007 19:25
Příspěvky: 73
Bydliště: ludgeřovice (ostrava)
To s tou vrbou jsem taky zkoušel ale po tydnu začala uhnívat. Myslím že ta mučenka by měla zakořenit i bez vrby :lol: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 25 Zář 2007 02:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Pani Iva, ano, je to tak, vrba obsahuje kyselinu salicilovu, co je prirodna forma acylpirinu. Ludia oddavna použivali vrbu ako prostriedok na znizovanie horučky a podobne ako dnes acylpirin. Acylpirin, ako ho dnes pozname, je synteticky vyrabana kyselina acetylsalicilová, s rovnakymi učinkami.
Vrba obsahuje samozrejme aj ine liečivé latky, ale nemam tu teraz nijaky zdroj. Na nete isto niečo nájdete.
Pekny den praje Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 07 Lis 2007 16:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Črc 2006 19:45
Příspěvky: 21
Chcel som sa vas opýtat pri akej teplote by mala zimovat mučenka. Vopred dakujem za odpovede.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 07 Lis 2007 17:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Jde o to která...
Eduliska? ... ideál 10 - 15 st. C

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 20 Lis 2007 18:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
chtěl jsem poprosit jestli tu nemáte někdo řízek P. edulis navíc ??? Stěhuji se do nové kanceláře a nic lepšího si tam nedokážu představit.

Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Passiflora edulis
OdeslatNapsal: 20 Lis 2007 19:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Vydrž do jara.... budou... :mrgreen:
Teď na řízkování není doba.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz