CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 11 Dub 2009 08:46 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ahoj, ano, to je normalni. Listy na koncich vyhonu jsou vykrajovane. Take to mam takto.

K tomu kveteniu, ja mam edulisku 5 roku a jeste nekvetla a to jsem zkousel kde co. Takze to je taky asi dost o te rostline.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 11 Dub 2009 09:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Potvrzuji slova Martina, listy jsou na semenáči různé, dělají to snad všechny mučenky. Je to asi i znakem vývoje rostliny, někdy z časných výsevů dělají tyto nedělené listy dlouho.
Kvetení je taky dost specifická záležitost, mít způsob, jak donutit jakoukoli mučenku, potažmo kytku ke květu je asi něco jako perpetuum mobile. Teoreticky by se to vymyslet asi dalo - vybalancování pěstebních prvků, ale praxe pak tu teorii dost rychle prověří. U mučenek se obecně uvádí - nepřehnojovat dusíkem, volit spíše těžší substrát, slunná poloha, klidně na přímém úpalu s tím, že vydatně večer a ráno zalejeme, aby rostlina neschla, dá se i květináč přebarvit na bílo, aby příliš neakumuloval teplo. Řez je taky dosti důležitý a když máme v pořádku pěstební prvky, holt nezbývá než rostlinu zkrátit - u edulisky bych zkracovala jednoleté výhony, do staršího "dřeva" bych nešla. Před přezimováním - přenosem rostliny z venkovního stanoviště do vytápěných prostor - dávají zabrat slimáci, žížaly, další škůdci se spíš objevují s nástupem jara. Spousta druhů vydrží přezimování s citrusy - hlavně kříženci s P. caeruleou nebo P. incarnatou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 11 Dub 2009 16:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
To jsem stěmi listy rád že je to normální! :D
Já si právě říkal co to vlastně mám že co list to originál!Chtěl bych se ještě zeptat mučenka kvete na jednoletých výhonech nebo na starších?A jak psala Dáša že na to je potřeba už sylná a hodně narostlá rostlina-co si pod tím pojmem mám přectavit?Jak sylná musí být?V obchodě prodávají takové chcípáčky a kvetou a já mám už docela hezké rostliny!Tak uvidíme letos!Zasel jsem je na podzim 2006 teď jim je 3,5 let!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 11 Dub 2009 20:04 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ono není nikde určeno jaký průměr má mít větev schopná kvetení. Konstituce edulisky je mohutná, takže i bujně rostoucí mladé výhony budou silnější než u modrobílé mučenky caeruley. Mučenky opravdu kvetou na mladých větvích, takže v podstatě řez můžeš vést podle svého. Starší výhony jsou ale duté, někdy i špatně zakořeňují a nemusí potom rostlina vypadat hezky, když jí ofikáš na pařízky starého dřeva :P ,které porůznu ještě zaschnou a je to i vstup pro různé choroby... Já budu edulisky zase vysévat, letošní zima se jim nelíbila, i když jsme zateplili vrata v budově se skleníkem, klesla tam teplota krátkodobě k nule.... :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 12 Dub 2009 09:38 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Jestli chcesš, pošlu ti dášo řízky té mojí co nekvete, třeba bychom zjistili, jestli to nekvetení není jen prostředím a mnou.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 12 Dub 2009 14:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak jestli jsem to dobře pochopil tak každoroční zimní řez až ke dřevu není na škodu? :?:
mě by ještě zajímalo kdybych mučenku vůbec nestříhal narosta by do velikých rozměrů? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 12 Dub 2009 18:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Jasně, pokus se změnou stanoviště a pěstování můžeme zkusit :D
K dotazu ohledně velikosti - rostlinu limituje velikost pěstební nádoby... skleníková caerulea je doslova nekonečná, ale vyfotit to za vegetace nejde, můžu ji vyfotit teď, když teprve trochu narůstá.
Ohledně řezu je to každého vkus, jestli jde až na staré dřevo, nebo volí spíš styl "stromu", který jsem někde četla - výhon, samozřejmě s opěrným kolíkem, nechat vyrůst do požadované výšky a zastřihnout. Do 3/4 délky vytrhávat obrost a nahoře ponechat výhony dlouhé na 3-5 oček, z nich narostou výhony, které kvetou a pak se po odkvětu zase na 3-5 oček sestřihnou a tak dále. U ovocných mučenek obecně se nepoužívá vedení do kruhu, ale na drátěnku, žebřík apod., kde vodorovné vedení větví podporuje tvorbu poupat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 13 Dub 2009 08:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Tak posli adresu v SZ a ja kouknu kde a jak by to ted slo smiknout. Ja ji na podzim razantne zkratil ale uz roste, tak az se dostanu na chodbu kouknu jak to vypada.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 20 Srp 2011 11:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravím všechny pěstilele mučenek,
před rokem jsem zde řešil že mi stále enduliska nekvete,rok s rokem se sešel je ji přes 5 let a ste nic! :oops:
Posílam její foto má přes metr a vypadá dobře ale co stoho když nekvete.... :oops: :cry:


Přílohy:
STP60149.JPG
STP60149.JPG [ 153.01 KB | Zobrazeno 1016 krát ]
STP60148.JPG
STP60148.JPG [ 139.13 KB | Zobrazeno 974 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 20 Srp 2011 16:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
tu hraje síce rolu aj to, že aká stará je tá eduliska, aby rozkvitla, avšak záleží aj na tom, či je zo semena alebo z odrezku, tá tvoja má už 5 rokov, teda v oboch prípadoch už kvitnúť mala, ja sám som mal kedysi edulisku, ale zo semena z kupovaného plodu, mal som ju 5 rokov po poslednom presadení aj v podobnej nádobe, ako je tá tvoja a stále nič, nekvitla, nepomohlo, svetla sa mi zdalo, mala dosť, bla v chodbovej miestnosti za veľkým oknovým sklom, východné slnko , a aj tak stále nič........teda dal som ju celú do skleníka v práci do "voľnej pôdy" /parapet, ktorý je dlhý do 25 metrov, do šírky asi 3,5 metra, výška substrátu po kmeň asi 20 cm, tam sa korene roztiahli široko ďaleko po asi troch mesiacoch začala kvitnúť, pamňtám sa, že posledný rok /2009/ mala v jeseni plne dozretých fialovej farby približne 250 plodov...vek rastliny vtedy asi 10 rokov, ak sa dobre pamätám, chuť výborná, ako z obchodu, čo sa týka do veľkosti plodov- jedno až dve slepačie vajcia dokopy, minulý rok však kôli dezolátnemu stavu skleníka- hlavne vykurovacej jednotky- toto hlavné odstavili a v zime všetko premrzlo, teraz sa skleník využíva ž len na sezónne pestovanie kvetov na záhony...ale to už je iná parketa, ale škoda tej mučenky, bolo to tam to najkrajšie zo všetkého, tot vsjo

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 21 Srp 2011 17:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Já tu endulisku mám ze semene!
Koupil jsem sáček semen s jednoho květinářství u nás ve městě!
Já zní mám radost je to pěkná rostlina ale kdyby alespoň jednou zakvetla to by mě udělala teprve radost!
Vím chtělo by toskleník ale bohužel musí se prozadím smířit s letněním na jih otevřeným dvorem a na zimu s prosklenou verandou!Skleník je v plánu ale až ne něj budou penízky!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 21 Srp 2011 18:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ona zakvete, chce to ji pěstovat pod širým nebem od jara do prvních mrazíků. Ke květu tu mou, která je rovněž semenáček, ale ze zakoupeného plodu, stimuluje hlavně střídání teplot. Kvetla a plodila už druhým rokem. Navíc je samosprašná. Mám ji podobně jako ty v květináči. Kvete mi ovšem na nevyvazovaných výhonech. Problém může být s falvicarpou, ta kvete i mě dost neochotně, ale také se poštěstilo. Ta má ovšem nafialovělé letorosty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 21 Srp 2011 19:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Ja ako neuspesny pestovatel muceniek mozem povedat, ze to ci je rastlina zo semena alebo odrezok kvitnucej rastiny nema na kvitnutie ziadny vplyv. Rovnako ani vek rastliny. Mam flavicarpu snad od 2002 roku, pestovanu na juznej loggii, ale opretu o zapadnu stenu a nikdy ani naznak kvetnych pukov. Semenac fialovej edulisky mam druhy rok, dokonca na balkone aj zimoval pri citrusovej teplote (casto len tesne nad nulou). Ma viac svetla, lebo sa taha po parapete a uz od jari sice nasadzuje kvetne puky, ale vsetky vo velkosti niekolko mm zozltnu a odpadnu. Teraz je tam par, ktore su o cosi vacsie, tak som zvedavy...

Ale co ma prekvapilo je semenac mollissimy, zasadeny vlani v lete, takze ma len 1 rok. Pred dvomi tyzdnami som na nom nasiel tri puky, dnes ma najvacsi cca 15mm. Takisto sa taha po parapete. Davnejsie som mal tiez mnohorocnu rastlinu, ktora nikdy nekvitla. Radili mi tu, ze ju treba vyviazat do vacsej vysky, aby mala podobne podmienky ako v domovine. Zrejme to nebude podstatne, lebo tato naozaj ziadny kmienik nema.

Este k tym rezkovanym rastlinam: odrezky caeruley donesene z Elby po kratko po zakoreneni ochotne kvitli. Ale dalsi rok, sice v skleniku ale nie v optimalnych svetelnych podmienkach ziadny kvet nenasadili, hoci mali tak 5m dlhe slahune. Takze najdolezitejsie je mat stastie na vhodne miesto...


Přílohy:
edulis.jpg
edulis.jpg [ 104.53 KB | Zobrazeno 957 krát ]
mollissima.jpg
mollissima.jpg [ 98.59 KB | Zobrazeno 970 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 22:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Vážení přátelé, vyvstala mi malá otázka. Samozřejmě si jsem vědom cizosprašnosti mučenek, ale jaké máte zkušenosti s ochotou mučenek se křížit. Osobně pěstuji několik významnějších plodících druhů a z toho důvodu jsem si nakoupil několik druhů, které hodně kvetou, aby bylo možné při náhodném květu např. quadrangularis sáhnout po pilu z citriny, nebo caeruleii a opylit. Ovšem nepřipadá mi, že by to bylo tak snadné. Spíš bych řekl, že křížení se mi nezdařilo vůbec a pokud opylím květ např. caerulei citrinou, eduliskou nebo aurantií žádného plodu se buď nedočkám, nebo je dutý. Jak jste na to vy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 08 Led 2012 13:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Roli hraje řada faktorů kompatibility např. počty chromozomů, podrod, dominantnost.
Např P.caerulea je dobrým opylovačem ale její vlastnosti se po opylení v hybridech projevují dominantně.
K problému kompatibility je řada odborných článků např.
http://www.passionflow.co.uk/passion-fl ... cience.htm
http://www.globalsciencebooks.info/Jour ... 23-34o.pdf
http://www.scielo.br/pdf/babt/v51n2/a03v51n2.pdf
Osobní zkušenosti ale nemám.
J.Č.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz