CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 05 Kvě 2008 07:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Jirko, moc pěkný - až na jeden detail... :wink:

Tu trávu dokola "obryj" tak na metrový průměr a udržuj pořád čistý - bez plevelu a trávy. Tráva je veliký konkurent a mučenky ti udusí... :evil:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 05 Kvě 2008 12:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Moc dík za radu, jdu to hned zpacifikovat :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2008 08:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Zář 2006 17:52
Příspěvky: 40
Bydliště: Zděchov Ok. Vsetín
Ták. Ptal jsem se tu asi před měsícem na mučenku P. racemosa a její řízkování. Popravdě, zdá se mi jako naprosto bezproblémový druh, hodně brzo začala tloustnout na bázi a nyní už se objevují kořínky, a to asi po měsíci.....
Je sice fakt že jsem použil kvalitní stimulátor, ale i tak bych řekl že zakoření snadno.....
Mám to v takovém minipařníčku v rašelině s perlitem, na severním okně na ubytce. třeba podražec A. littoralis ještě nezakořenil a přitom jsem jej odebíral ve stejnou tobu.
Tak zatím, zdraví Karlos.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2008 17:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Karlosi : gratuluji k rozmnožení P. racemosy - pokud by byla nějaká volná, ráda si koupím, protože je mým snem dopěstovat opravdu čistý plod racemosy / květ racemosy opylený pylem racemosy /, a v případě, že je cizosprašná mít druhou nepříbuznou rostlinu.
Jinak obecně - je důležitá každá upřesňující okolnost, takže pokud to není tajné - jaký to byl řízek / vrcholový, středový/, kolik měl oček, jak dobře byl vyzrálý ??? Substrát na řízkování - běžný nebo vlastní recept ? Otázek by bylo určitě více, ale tyhle jsou asi nevíce důležité.
Jinak racemosu opravdu v malém množí v Kruhu - jednu jsem si přivezla a musím ji trošku "zkulturnit" - rostliny měli úplně hrozně přelité.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2008 08:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Zář 2006 17:52
Příspěvky: 40
Bydliště: Zděchov Ok. Vsetín
Dáša. Vyptal jsem řízek ve skleníkách školy v Praze-Malešicích. Byl to dlouhý mladý výhon, nevyzrálý, s dlouhými internodii, moc se mi nelíbil. Listy jsem trochu zkrátil, řízky dvouočkové, spodní řez těsně u kolénka, takže řízek s jedním listem:-)
Bohužel jsem z toho udělal asi jen 3 - 4 řízky, spíš tři, takže to tady píšu jen jakože to prostě udělalo kořínky, toť vše. Vůbec nevim jak se to bude vyvíjet dále.
Mám to v rašelině s perlitem. Je to takový vychytaný spůsob, tyhle ty chlebovky nebo jak se to jmenuje. Prodávaj to v zahradnických prodejnách, spodek bílý nebo hnědý, vršek průhledný. Je to vlastně dokonalý uzavřený systém, voda se z toho neztrácí, když se substrát namíchá přiměřeně vlhký není třeba to zalévat, jen občas porosit. Substrátek je pak takový kyprý, vzdušný a optimálně vlhký. Včilej mi v tom pěkně kalusí čínské jalovce, snad to zakoření no není na to uplně vhodná doba.
V té vlhkosti substrátu totiž vidim základ úspěchu, když je jen jakoby vlhký a ne mokrý, přičemž hoodně vzdušný, řízky chytaj parádně, ale jak říkám ten podražec se zatim ani nehnul.
Jestli mi ty mučenky porostou, tak rád jednu pošlu, ale je to ve hvězdách. S mým přístupem a možnostma jde moje zahradničení od desíti k pěti.
Tak zatím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 07 Čer 2008 19:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Tak jsem si trochu zaexperimentoval, odstřihl jsem dva nepotřebné výhonky svojí purple rain a píchl jsem je do směsi perlitu a substrátu, zakryl další pet-flaškou. Toto je výsledek po třech týdnech, je to celkem fofr, teď jsem dal zakořenit další tři. :D


Přílohy:
nový-1.jpg
nový-1.jpg [ 107.65 KB | Zobrazeno 1106 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 08 Črc 2008 15:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Tak mi rozkvetla první ceruela, musel jsem se pochlubit :lol:


Přílohy:
ceruela.jpg
ceruela.jpg [ 98.56 KB | Zobrazeno 1118 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 25 Srp 2008 17:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Tak mi vykvetla slavná "purple rain" nevíte někdo co je to zač za ceruelu ????


Přílohy:
purple rain.jpg
purple rain.jpg [ 95.17 KB | Zobrazeno 1107 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 27 Srp 2008 07:19 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
jiriraimond napsal:
Tak mi vykvetla slavná "purple rain" nevíte někdo co je to zač za ceruelu ????


Pokud se dotaz týká té bílé , tak pokud je to P. caerulea tak bílou barvu má "Constance Elliot". Bílých mučenek je ale více.
Možná se vyjádří Dáša, která ji pěstuje a upřesní to.
Purple rain je hybrid P.caeruley a Purple Haze. K prvnímu dotazu v tomto vláknu dodávám, že hybridy P.caeruley sice zdědily částečně odolnost vůči mrazu ale maximálně do -8 st.C. To vůbec neznamená, že tuto teplotu snesou dlouhodobě a navíc při přikrytí hrozí přemokření a zahnívání. Některé mučenky mohou obrazit z kořenů. Rozhodně bych to nezkoušel s původní rostlinou. Lépe je ji nařízkovat a experimentovat s řízkovancem, kde není co ztratit. V našich podmínkách se dá pod přikrytím pěstovat caeruleu za předpokladu , že udržíme kořeny v přiměřeném suchu. P. incarnata a lutea jsou sice taky mrazuvzdorné ale na zimu zatáhnou a vyrazí až pozdě v létě. Ve své domovině obráží v květnu ale to lze u nás docílit jen ve skleníku. Je také rozdíl mezi mladou rostlinkou a silnou dobře "zapěstovanou" rostlinou.

J.Č.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 14 Zář 2008 19:51 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
K předchozí odpovědi není co dodávat, Purple Rain je celkem dlouho nabízená v katalogu Bakker, ale v životě mi ji neposlal správně... Čistě bílých mučenek také mnoho není, a jako je obvyklé, ani rostlina označená visačkou a barevným obrázkem nemusí ve finále být ta vyobrazená. Spíše mě podle obrázku přijde ta vyobrazená na Purple Haze a ne Purple Rain - nejsou vidět listy, barva je poměrně nevýrazná, okvětní lístky by podle katalogu Bakkera měly být výrazně temně růžové.... V atlase mučenek P. Rain není uveden, opravdu se můžu chytit jen onoho katalogového vyobrazení....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 14 Zář 2008 19:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ještě k předchozí zprávě s vyobrazením P. caeruley - na koncích brv je vidět náznak modré, bude to spíše nějaká varieta s podlouhlými plody, kterou mám ve skleníku.
Pro jistotu přikládám i snímek tmavé variety.


Přílohy:
P. caerulea tmavá II.jpg
P. caerulea tmavá II.jpg [ 564.45 KB | Zobrazeno 1024 krát ]
caerulea3-světlá.JPG
caerulea3-světlá.JPG [ 121 KB | Zobrazeno 1008 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 14 Zář 2008 19:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Přidávám svou fotku Purple Haze, snad to bude patrné....


Přílohy:
P. Purple Haze - foto B. Rosenkranz.JPG
P. Purple Haze - foto B. Rosenkranz.JPG [ 1.08 MB | Zobrazeno 1035 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 10 Dub 2009 19:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Chtěl bych se zeptat mám 2 mučenky vypěstované ze semínek je jim už 3 roky!Chtěl bych se zeptat kdy bych se mohl dočkat květů?Mám maracuji!Docela mi dobře rostou mám znich radost,jen ty květy mi k radosti chybý!A ještě jeden dotaz kterém měsíci kvetou?Děkuji všem za odpověď!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 10 Dub 2009 21:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Maracuja je botanicky P. edulis, mučenka jedlá. Ta jako semenáč tím třetím rokem kvete, takže věk na to má. U dotazu nejsou podrobnosti, ale tříletá rostlina by měla být už pořádně narostlá, kvetení můžeme podpořit seříznutím, v případě větší, nějakým způsobem zapěstované rostliny je lépe vyvázat výhony šikmo až vodorovně, pak ochotně nasazují poupata.
Určit nějaký vyloženě přesný měsíc kvetení mučenek také nejde. Některé druhy jsou schopné kvést většinu roku - např. P. aurantia - oranžová mučenka, suberosa - korková / ta má miniaturní zelené květy/, jiné zase kvetou až v létě, protože po seřezání a odzimování prostě dříve nenarostou poupata. Rostliny v teplých sklenících samozřejmě touhle dobou ukazují první poupata.
Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz na mučenku
OdeslatNapsal: 11 Dub 2009 07:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Děkuji Dášo za odpověď! :wink:
Mám ještě ještě jeden dotaz ohledně listů!Některé listy mi narostou do normálního oválného tvaru a některé jsou vykrojené do 3 výklenků!Přitomž je to vše na jedné rostlině!Ty oválné se mi dělají na spodku rostliny a ty vykrojené na vrchních výhonech!Docela mě to vloni překvapilo že co list to jiný tvar!Je to normální?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz