CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: grenadila
OdeslatNapsal: 22 Pro 2009 12:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
Ktera mucenka ma plod oznacovany jako grenadila? Ruzny zdroje oznacujou grenadilu jako ovoce z ruznych druhu mucenek, takze sem trochu zmateny :? .
Stejny problem mam s maracujou...a kdyz uz jsme u ni..vyslovuje se to podle spanelstiny? Tedy [marakucha]? Nebo jinak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 24 Pro 2009 13:02 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
K nám dovážené granadilly jsou plody P. ligularis - mučenky jazykovité, někdy též zvané pruhovaná. Semenáčky se vyznačují poměrně dlouho vzpřímeným růstem, plody jsou velmi chutné, ale nevím o žádné rostlině u nás kvetoucí, potažmo plodící. Marakucha je eduliska, pozná se celkem jasně, pokud ji dovezou zralou. Obě má nyní Kaufland za rozumné ceny /kolem 17.- za granadilu a 7,- za maracuju.../. Někdy se vozí zelené plody také pod názvem maracuja, ale ty mi přijdou na edulisku velké. Jako třeba Giant Granadilla se označuje plod P. quadrangularis, ale formy macrocarpa, to jsou 30 cm dlouhé a až 3 kg těžké plody. Jako žlutá granadilla se označují plody P. laurifolie. Pokud by plody prodávané jako granadilla byly protáhlé s měkčí slupkou než ligulariska, byla by to P. alata, ale právě pro měkkou slupku nesnáší příliš dopravu.
To je vše, co jsem teď na rychlo schopná vyplodit. Krásné svátky !!! Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 25 Pro 2009 23:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
moc diky :) ja prave nevedel, jestli to je ligularis nebo quadrangularis :)
Jen tak mimo, at kuli tomu nezakladam zbytecne novej topic - nevis, jak na alatu v zime? kazdej rok mi shodi skoro vsechny listy a nevim, co s tim...zkousel sem jak zimovani kolem 10-15 C, tak i normalne ji nechat v pokoji, prelita taky neni... :( nejspis to vypada na nedostatek svetla, ale fakt nevim co s tim...listy vyblednou a pak upadnou...
Jinak taky hezky svatky :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 26 Pro 2009 16:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Ahojky a vsem prijemne svatky,

alatu mam ani ne pul roku, takze je tohle jeji prvni zima u mne..Vsechny mucenky mam v mistnosti, kde je cca 15 st. P. alata se mi ted chysta ke kveteni..ma asi 3 kvitka... uz se na ne tesim, ale nejsem si jista, ze je to ten nejlepsi zpusob zazimovani..uvidime...mejte se vsichni krasne....Zuzana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 26 Pro 2009 21:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Já jsem letos s alatou pohořela, přinesla jsem ji nastydlou a teď definitivně vzdala pokusy o vegetování. Moc mě to mrzí, loni byla přes zimu taky hodně opadaná, ale přežila....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 27 Pro 2009 14:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
prvni rok, co sem ji mel mi kvety nasadila, ale nevykvetla...proste ty kvety uhnily zevntir...nevim..mozna sem na ne pustil mraz...
ale jak rikam-hlavne resim problem s opadem listu a porad nemuzu vymyslet, jak tomu zabranit...zadna jina mi to nedela... :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 28 Pro 2009 14:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Mne prave klici par seminek alaty..tak pokud budes mit Daso zajem a pokud mi neodejdou, rada se na oplatku podelim a rostlinky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 28 Pro 2009 16:17 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
ja ted klicim spousty ligularis, pak dycky asi po 5 semenech actinii,edulis golden giant, murucuja,incarnata a pak mam bandu asi pul roku starejch semenacku warmingii a morifolia, tak v pripade zajmu taky muzu neco poskytnout :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 28 Pro 2009 19:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Děkuji za nabídky, alatu si ráda vezmu, ohledně morifolie a warmingii trochu váhám, ale třeba je zahrnu do kontrolní skupiny ve své bakalářské práci :) Mám už napsaných pár stránek úvodu a botanického zařazení, ale zatím nemám úplně jasno, které druhy budu zkoumat. Mějte se hezky !!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 29 Pro 2009 13:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
Muzu se pochlubit...mam zasazeno par seminek ruznych druhu a warmingii mi prave roste...tak jsem stastna jak blecha:) Doufam, ze vzejdou i ostatni...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 29 Pro 2009 17:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2008 19:25
Příspěvky: 50
Bydliště: České Budějovice/Žabovřesky
warmingii je silenej plevel :D roste to snad zbesilejc nez cokoliv jinyho, co sem kdy mel :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 29 Pro 2009 18:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 04 Srp 2009 13:16
Příspěvky: 42
Bydliště: Červené Pečky
No tak to ti pekne dekuju..ja uz mela radost, jaka jsem pestitelka...ale prela bych se..plevel je P. capsularis.:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2011 15:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak po nedávných mrazech, kdy mi z nádherné přes metr vysoké husté Passiflora ligularis zbyly jen stonky s jediným listem, se na rostlině objevily první malé lístky. Tak doufám, že to rostlina opět rozdýchá a naroste přes vegetační období znovu do původní krásy. Napomoci by tomu měl silný kořenový systém. Snad to bude rychlejší, než začínat opět ze semen, kdy by rostliny musela celý kořenový systém vytvořit. Podařilo se vám již někomu přivést tuto rostlinu ke květu a plodnosti? Zatím jsem zde o tom nikde nečetl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2011 05:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Črc 2010 19:52
Příspěvky: 55
petrlcr napsal:
Tak po nedávných mrazech, kdy mi z nádherné přes metr vysoké husté Passiflora ligularis zbyly jen stonky s jediným listem, se na rostlině objevily první malé lístky. Tak doufám, že to rostlina opět rozdýchá a naroste přes vegetační období znovu do původní krásy. Napomoci by tomu měl silný kořenový systém. Snad to bude rychlejší, než začínat opět ze semen, kdy by rostliny musela celý kořenový systém vytvořit. Podařilo se vám již někomu přivést tuto rostlinu ke květu a plodnosti? Zatím jsem zde o tom nikde nečetl.

Já už mám Ligularsku 3 roky a i když krásně a bujně roste, tak nikdy nekvetla. Rozhodl jsem se, že ji teď přestanu úplně střihat a třeba zakvete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: grenadila
OdeslatNapsal: 19 Čer 2011 20:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Vypadá to, že mi bude přebývat něco málo řízků alaty, měl by někdo zájem o směnný obchod?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz