CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 06:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Léčba týraného banánovníku
OdeslatNapsal: 02 Čer 2007 23:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2007 17:10
Příspěvky: 89
Bydliště: Slezsko :)
Dostala jsem na vyléčení tak desetiletý banánovník, který nikdy nekvetl, mnohokrát uschlul a zvovu obrazil a byl pěstovaná v jakémsi podivném substrátu (teda spíš v hlíně ze zahrady)...

Obrázek

Chudák, fakt vypadal hodně strašně...

Mám ho doma necelý měsíc a už mu roste druhý list, znatelně větší než ty, které má z dřívějška... Zdá se, že mu je u nás mnohem líp.

Ale potřebovala bych poradit co je zač, jak na něho a čím mu naopak mohu ublížit.

Předem moc děkuji za rady.

Lesina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 07:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Tak na 10 let stáří, to je fakt obr... :shock:

Ale vážně: Je to nějakej M. Cavendish, přesněji neurčím..., psalo se tu o nich hodně...
Do lehčí půdy jsi jej už dala, to je dobrý... Zálivku - skoro po vyschnutí substrátu pořádně zalij - prolij květináč až voda začne spodem protékat. Rozhodně přebytečnou vodu odstraň. Hnoj jednou týdnem Kristalon plod a květ. Rosil bych aspoň 2x denně dešťovku, můžeš přidat i nějaké hnojivo na listy - občas. Případně pokud seženeš, než budeš přesazovat - sušený kravěnec, dal bych mu jej pod kořeny... No a hodně světla, ale na okně jej máš, tj, supr, ale bacha v zimě na ten radiátor pod ním.. No a asi za dva měsíce ho dej do velkýho květňáku, finále je kolem 20l obsahu substrátu minimálně.. :wink: A poroste jak z vody...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 07:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2007 17:10
Příspěvky: 89
Bydliště: Slezsko :)
No, do lehčího substrátu jsem ho zatím nedala :oops:

Ale chystám se na to spolu s přesazením do většího keramického květináče. Řekla jsem si, že mu budu způsobovat velké šoky postupně.. První bylo přestěhování do nového, teď přesazení - plánovala jsem klasický zahradnický substrát. Hnojení přijde pak.

Jo, ten radiátor bude asi problém, ale dám ho na okno bez radiátoru... Případně ke kávovníku s francouzským dveřím - sice jsou na SZ, ale zase tam není suchý vzduch.

Letnit venku ho asi nemám, že?

Každopádně díky za určení, popátrám v diskusích.

L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 09:32 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
K letnění - já jsem cavendishe před pár roky letnil a po zkušenostech dnes již to nedělám. Ve větru se trhají listy - docela dost a rostliny s tím měly problémy.
Jinak SZ okno taky není to ořechové, chtějí ideálně jižní - klidně snesou plné slunce , ale bacha v poledne na rosení - ale to znáš :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 09:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ještě jsem narychlo vyfotil necelý měsíc zasazeného cavendishe. Takhle může vypadat...
Jo, ten zahradní substrát je OK.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 10:56 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pro Silvu: posli lepsi foto nebo napis jak je vysoky. A posli detail pseudostonku. Muze to byt a nemusi M. acuminata, nektera superzakrsla odruda z odrud 'Cavendish.'

Jinak lidi, obecne, bananovnik je plevel. Toho jen tak neco nezabije. Vykaslete se na ponicene listy, na spatny substrat, blby svetlo nebo zimu. Ja mam cavendishe venku v zahonku hned vedle petrzele.

Silvo, ten bananovink presad, otrepej z nej stary substrat, ale neni treba prilis, dej ho nekde na svetlo a slunko, az pusti dva listy, klidne jej hod ven. Zalivej jen kdyz je suchy substrat do hloubky a chces-li mu dat nejakou laskominu, jednou za 14dni pouzij kristalon plod a kvet, protoze me idelani pomer NPK pro rostliny z celedi Musaceae.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 13:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2007 17:10
Příspěvky: 89
Bydliště: Slezsko :)
KRUMME, máme obývák s okny na JV a JZ, bohužel všechna s radiátory. Ač plánuji jeden z ních na zimu nepouštět, myslím, že v mrazech budu muset zapnout i ten. Na SZ je velké francouzské okno, mám tam ficus benjamin, kávovník a asparagus a plánovala jsem tam i ibišek - ale tady jsem se dočetla, že může ven a tak půjde, potvora. Vlastně v ložnici je jedno okno bez radiátoru - JV, tam bych ho mohla dát na zimu - ale bude mít chladněji, počítám kolem 18 stupňů...
Polední rosení neprovozuju, ani v poledne nezalévám venkovní rostliny...

Ten svůj nešťastný banánovník nafotím i z boku - ona to fakt bude dost odolná odrůda, protože v původním domově zkusil hodně a vše přežil - včetně nekolikerého uschnutí :o Ale vždy vyhodil odnože. Pamatuji, že kdysi býval pěkný a velký... Ale to je už let. A dřív jsem ho zachraňovat nemohla, do bytu by se mi fakt nevešel...

Martine, asi ho fakt přesadím hned a budu doufat, že přežije a použiju na něj kristalon, ale až tak dva týdny po přesazení.. I když teda nedoufám, že zaplodí, bylo by to fajn. A kdyby náhodou přece zaplodil - dají se pak domácí banány jíst? Jako jestli jsou vůbec dobré? Mám úchylku na jedlé výsledky pěstování - ale zatím mám smůlu - citrofortunela je fakt hnusná a citroník mi nechtěl kvést stejně jako murraya a psidiím se v paneláku nelíbilo. Granátovník kvetl, ale neplodil, kávovník pro jistotu nekvetl vůbec... a vše ostaní mám malinké...
A mám prosbu - fakt nemám ráda zkracování svého jména na Silvu :)

Díky za rady
Lesina - Silvana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 14:09 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Těch 18 st. je fajn a JV okno v zimě supr, ale níž s teplotou už přestane růst... a jak píšeš, po tom co má za sebou, zasloužil by mít světlé chvilky.. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 19:49 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ses na ta jmena nejak hakliva :-) kazdopadne sorry.

S bananovnikem se netrap. Presad jej, dej mu dost svetla a vic se nestarej. Je to fakt plevel. Neni na nem nic co by neprezilo. Zabije jej jen premokreni (hniloba) anebo teplota pod -5 stupnu. Kdyz odejde, pockej treba mesic, pravdepodobne obrazi. To, jak idealni podminky mu pak das, se projevi anjeho rustu a plodnosti. Obcas se stane ze v nasich podminkach skutecne zaplodi. Plody ma jedle. Musa acuminata v odrudach Cavendish ma klasicke jedle plody bez semen, popripade s neklicivymi semeny.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2007 20:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2007 17:10
Příspěvky: 89
Bydliště: Slezsko :)
S tím jménem - přiznávám, trochu ujetá jsem ;)

A že je jedlý vím - ale je dobrý? Jako jestli je o co stát... Že je odolný vím a nepochybuji - spousta jiných kytek tu "péči" co měl nepřežila... Ale přežívat ještě nezamená žít - a když už ho chci zachraňovat, tak pořádně. Ať je radost ho vidět a ne jen údiv nad tím, co všechno přežije...

L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ..
OdeslatNapsal: 04 Čer 2007 07:54 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Odpoved jen zprostredkovana, je chutny a je to stejny banan jako ty v obchode. V obchode a na celem svete se prodava v podstate jen jeden druh a kultivar M. acuminata x balbisiana a to proto, ze je mnozen jen vegetativne, a tedy maji vsechny stejnou genetickou vybavu. Ta je pro ne ale take smrtelna, pokud jste si vsimli cen bananu, ktere jsou oproti lonsku jiz nekdy dvojnasobne, na vine jsou geny, tento bananovnik je totiz ve svete postihovan jakousi novou chorobou, ktera se postupne siri. Muze dokonce znamenat do budoucna nutnost slechteni nove odrudy a konec teto.

Jinak me jeste banany neplodily. Na zahrade je mam na okrasu a doma mam jen vychodni a zapadni okna. Takze velke nadeje si nedavam, ale pokud se ten nejstarsi 3 lety rozhodne, pak by to letos s kvetenim mohl zkusit :-) Jsem zase odbocil...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Čer 2007 11:03 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Lesino.
Já banánovník sklízel už dvakrát. Byl přímo u jižního okna. Měl tedy dost světla i tepla v létě i v zimě a hezky rostl(na byt to byla docela velká rostlina i když je zakrslý). Teď ho mám pět let u západního okna a moc neroste, a samozřejmě neplodí. Přesadil jsem ho dokonce zpět do menšího květináče. Původní už neodpovídal jeho velikosti.
Banány měl menší, jaké se občas prodávají v obchodech. Dozrával a sklízel se postupně a chuť měl vynikající.
Pokud ho dáš letnit, tak ti přes léto možná poroste lépe(nezkoušel jsem to), ale na podzim si určitě do bytu budeš vracet rostlinu s poničenými listy od větru a to v mém případě by spíš skončila na kompostu :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Čer 2007 23:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2007 17:10
Příspěvky: 89
Bydliště: Slezsko :)
Tady jsou slíbené fotky rostliny z boku a stonku - všimněte si, že má další list - fakt šílí... Musím ho konečně přesadit, ale jaksi nemám květináč :( musíme koupit...

Jak jsem se tu dočetla, ty červené skvrny opravdu ukazují na běžný cavendish... Tak třeba jednou zaplodí... I když spíš se těším, že mi bude dělat radost svým vzhledem... Ale domácí banán by rozhodně nebyl k zahození.


L.


Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 06 Čer 2007 08:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Jak stara je konkretne tato rostlina primo na fotce?

Kvetinac mu nezvetsuj, bylo by skoda hliny, za rok budes stejne presazovat a on to nevyuzije.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Čer 2007 08:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2007 17:10
Příspěvky: 89
Bydliště: Slezsko :)
Ta rostlina na fotce je tak desetiletá - ale kdy naposledy odešla a od kdy je tato odnož nevím... Neměla jsem ho pod kontrolou.

Druhá fotka měl být detail stonku, omylem jsem vložila jinou - ale už jsem psala webmasterovi s prosbou o opravu.

L.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz