CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 08:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 15 Led 2008 09:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Obracím se na Vás s prosbou o radu, jak zacházet teď, v lednu, s kvetoucím banánovníkem, který má jen 4 listy a už 4 trsy plodů. Mám ho v bytě, kde je přes zimu stabilně 23 - 26 stupňů. Je šance, že alespoń jeden trs dozraje? Jaký je to druh banánovníku? Jaké jsou plody? Mám mu dát nějaké hnojivo? Je asi 10 let starý, měl už mnoho odnoží a má už i pravnoučata, ale poslední odnož ho začala moc vyčerpávat a ztrácel listy. Tak jsem ho v říjnu oddělila a přesadila a začátkem prosince začal kvést. Jsem naprostý laik, doposud jsem ho jen zalévala jak mi řekl, starala se o čerstvou zeminu (pro palmy a zelené rostliny) a hnojila tekutým hnojivem pro zelené rostliny cca 1 - 2 x za rok (na jaře a v létě). Dočetla jsem se, že po odplození výhon zahyne, tak ať má alespoň důstojný konec a život naplněný plody (třeba jen jedním). Dělala- li jsem při jeho opečovávání chyby, poraďte prosím čeho se vystříhat a jak se starat o jeho potomky. Jsou celoročně v bytě, bez průvanu, ale ve větrané místnosti, nejsou u topení , stojí cca 1,5 m od jižních balkonových dveří.V místnosti není televize ani počítač (to už mi řekl, že nemá moc rád). Velmi citlivě reaguje na psychické rozpoložení a zdravotní stav svých spolubydlících (lidí a psa).Připojuji foto v raném stadiu květu a v současnosti a foto jeho potomků. Rostlina dosahuje výšky cca 1,3 m, kvete bíle, plody vypadají , že budou čtyřhranné.
Děkuji za jakoukoli dobrou radu.
Příloha:
Bananovnik (2).JPG
Bananovnik (2).JPG [ 44.71 KB | Zobrazeno 818 krát ]
Příloha:
Bananovnik (3).JPG
Bananovnik (3).JPG [ 54.49 KB | Zobrazeno 792 krát ]
Příloha:
Bananovnik (6).JPG
Bananovnik (6).JPG [ 57.22 KB | Zobrazeno 902 krát ]
Příloha:
Bananovnik (6).JPG
Bananovnik (6).JPG [ 57.22 KB | Zobrazeno 902 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 15 Led 2008 09:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Ještě přikládám další foto k tomuto dotazu
Příloha:
Bananovnik (10).JPG
Bananovnik (10).JPG [ 11.56 KB | Zobrazeno 19137 krát ]
Příloha:
Bananovnik (8).JPG
Bananovnik (8).JPG [ 9.45 KB | Zobrazeno 19136 krát ]
Příloha:
Bananovnik (9).JPG
Bananovnik (9).JPG [ 10.87 KB | Zobrazeno 19064 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 15 Led 2008 09:59 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ahoj, gratuluji k pestitelskemu uspechu.

Nyni je treba natocit opatrne bananovnik kvetem smerek oknu aby plody mohly lepe dozravat. Je treba jej zalit hnojivem bohatym na draslik a chudym na fosfor (napr. kristalon plod a kvet). Neprelij ho!

Kvet a plody budou sice asi malinke, ale budou na rostlinu mozna prilis tezke. Rozhodne si udelej (nebo od muze nechej udelat) drevenou podporu kvetu. Proste kvet podepri.

A pak uz jen cekej. Muze se stat, ze dozraje jen jeden plod. Mozna 2/3. Zalezi na podminkach a na tom, jak byl cely zivot ziveny a kolik ma uchovano drasliku. Nemen mu nijak jinak podminky.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 16 Led 2008 08:06 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Dík za radu.Trsů plodů má ale hodně, tak nevím nevím. Neměla bych některé pozdější vyštípat, aby ho to zbytečně nevysilovalo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 16 Led 2008 09:40 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
rostlina si poradi sama

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 16 Led 2008 12:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Sama žel zkušenost nemám, ale v literatuře se radí, aby u rostliny v nádobě se v každém případě odstranil koncový květ a ponechalo se jen 1. nanejvýš 2. patro nasazených banánů. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 16 Led 2008 14:51 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ivo, mate pravdu, omlouvam se za zmateni.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 17 Led 2008 10:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Včera jsem už květ podepřela. Dočetla jsem se taky, že květ se má odstřihnout, až je odrostlý cca 40 cm od posledního trsu, ale nevím, jestli je to myšleno tak, že se mají ponechat třeba jen 2 trsy a ostatní vyštípat.Taky nevím, co je to za druh a zda to neplatí jen pro některé druhy. Ani nevím, kde hledat další informace. Kdybych nechala třeba jen 1 trs - ten první a ostatní odstranila, tak ke květu zbude zatím jen cca 10 cm - nevadí to? jak velká musí být "koncovka" za trsem? Ale kdyby to mělo být 40 cm, tak by se květ už blížil k zemi. Chudinka malý se 4 listy je vysoký asi 1 metr. Mlžím na listy Kristalonem plod a květ a vypadá to, že po 3 dnech je mnohem čilejší. U posledního trsu už ale plody zasychají do půlky "dužniny". Lze to tedy risknout a ustřihnout třeba za druhým trsem? Raduju se a pláču s ním. Ten banánovník mne podporoval v nejtěžších chvílích...tak mu to chci oplatit v jeho vysokém stáří... :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 17 Led 2008 13:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Výběr mezi trsy je jednoduchý. Dokud je rostlina je schopná udržet, tak se krátce po odchlípení krycích listenů jednotlivé zárodky banánů otočí směrem vzhůru (v květu jsou otočeny naopak směrem k středu květu). Tyto jsou schopné dalšího vývoje. Jakmile se neotočí, tak z nich nikdy nic nebude. Rostlina sama dá najevo, které už nemají smysl a ty se přestanou otáčet a zůstanou "viset" dolů a nerostou. Většinou je to tak, že na posledním smysluplném trsu je část banánků otočená nahoru a část zůstane viset. Já ty co se neotočí odtrhávám a všechny další trsy pod nimi ihned po odstranění listenu také. Pokud by potom rostlina nestačila vyživit tu násadu (poznáš to podle toho že nebudou schopné přirůstat), vždy se dá část násady vyříznout.
Je dobré vyholovat "kmen" květu co nejdále od posledního schopného trsu, těch uváděných 40 cm beru za spíše minimum. Rostlinu příliš nevysílí, když pokračuje v kvetení a proto je dobré počkat a nechat jí otevírat další a další patra a hned poté je opatrně odlomit od "kmene" květu. Až už je květ velmi slabý, nebo dosáhne dostatečné vzdálenosti, potom má smysl ukončit kvetení odlomením zbytku květu. Tento postup má za cíl zabránit vstupu hniloby do květenství a tím i do plodů. Zvláště ve skleníkové kultuře tomu banány velmi rády podléhají a ani zamazávání prachem z dřevěného uhlí (doporučená metoda) popelem nebo chemií moc nepomáhá. Stejně skoro vždy začne od toho řezu (lomu) "kmen" květu uhnívat a je to závod s časem, jestli dříve uhnije až k banánům (a tím je zničí) nebo dříve dozrají.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 18 Led 2008 08:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Moc a moc děkuji za zlatou radu, ještě že jsem vyčkala a neustřihla květ hned za druhým trsem. Teď se s ním lépe domluvím (s tím banánovníkem). Občas mu přečtu nějakou pohádku. :lol:
simona


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 20 Led 2008 18:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Led 2008 18:36
Příspěvky: 8
Můžu se zeptat, jestli květy vydávají nějakou vůni (zápach)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 21 Led 2008 08:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Ano, voní velmi jemně a nevtíravě, je to vůně trošku podobná jako když přičichnete k oloupané banánové slupce, ale je daleko víc svěží, nevím k čemu bych ji přirovnala - možná tak , jako kdyby jste smíchal vůni banánu, citrónu a čerstvého sena :mrgreen: .Teď ty další květy ale mnohem rychleji zasychají než ty první.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 21 Led 2008 20:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Led 2008 18:36
Příspěvky: 8
Tento popis vůně mě trochu zklamal - vysvětlím proč: můj pokojový banánovník totiž před pár dny začal vydávat poměrně intenzivní vůni - něco mezi jasmínem a květem citroníku. Vůně vychází z "kmene" zhruba 20 cm nad zemí. Pod i nad touto hranicí je pach normální - bylinný, stejný jako z listů. Tak jsem si dělal naděje, že by třeba mohla skrz kmen "prosvítat" vůně nově se vyvýjejícího květenství, ale když říkáte, že voní jako slupka od banánu šmrnclá citronem a senem, tak to abych se podíval po jiných příčinách... :( Ale ten pach je fakt docela příjemný, než aby to byla jenom nějaká plíseň či co.
Fotka rostliny je zde: http://www.bananas.org/gallery/showphoto.php?photo=7644&cat=500&ppuser=1486


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 22 Led 2008 08:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Hm, tak ten můj voněl po celé délce kmenu pořád stejně, a to jsme ho očichávali i se psem :lol: (byl totiž hodně zubožený, tak jsme se báli,aby nezačal uhnívat), až teprve rozvinul květ, tak začal vonět takto. Když byl květ nachystaný v kmeni (a chystá se květ už v kmeni???) -což jsem ještě nevěděla, že je to květ-, tak se ten kmen na konci začal rozšiřovat, ale vypadalo to jako nové listy...jen s tím rozdílem, že když mi nasazuje na list, začíná to naopak ternce a pak se rozvíjí. Ale na tom obrázku to je nádhera - je na něm vidět, že ho přikrmujete světlem!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník - plody
OdeslatNapsal: 22 Led 2008 09:48 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Led 2008 18:36
Příspěvky: 8
To jsem rád, že nejsem jediný šílenec, co očuchává banánovík :D

Jak a kde přesně květ vzniká nevím - to by člověk musel mít velkou sbírku rostlin a hodně jich "rozbalit" v různé fázi růstu a prostudovat. Ale obecně, jako každá tráva, má jen jedno místo, kde přirůstá - tzv. vzrostný vrchol, meristém, dělivé pletivo... Zpočátku je v úrovni země, ale protože květenstvím vývoj končí, tak se musí ten vrchol postupem času prosunout celým kmenem až na světlo. Ale jak říkám, chtělo by to se do něj podívat...

Přikrmovat světlem jsem se rozhodl kvůli své netrpělivosti. Česká zima je dlouhá a ztratit nějakých 5 měsíců růstu se mi nechtělo, i když tedy energetické nároky jsou značné (ale který koníček je zadarmo, že).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz