CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 18:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 21 Led 2008 09:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
V brněnském Bauhausu jsem zakoupila minulý pátek vitální rostlinku Musa tropicana nana za 89,-Kč. Má výšku cca 30 cm, 3 výhony a velmi dobře vyvinutý kořenový systém. Údajně je to pokojová odrůda, ale může vyrůst prý až do 2 m výšky. Po přesazení mi za 2 dny vyrašil nový lupeň - no má se čile k světu! V Bauhausu dostávají nyní (v lednu)každý pátek 10 - 15 ks těchto krasavců, ale do neděle jsou prodané.Možná někomu tato informace může přijít vhod.
Pokud by jste někdo věděli něco víc o tomto druhu, dejte prosím vědět na toto fórum. A netuší někdo, kde sehnat nějakou podrobnější specializovanou publikaci o různých druzích banánovníků, jejich pěstování a plodech? Mám doma pravděpodobně 3 různé odrůdy, ale nevím co jsou zač.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 21 Led 2008 09:33 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Simčo, to by chtělo fotky. Názvy v supermarketech jsou často deformovány. Vyfoť, pošli a paxe uvidí, co v tom tady uvidíme :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 08:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Fotky jsou zde - přidám teď 3 příspěvky - v každém bude popsaný a vyfocený jeden druh (alespoń se domnívám, že jsou to odlišné druhy)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 09:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
První: starý banánnovník - to je ten co mi teď chystá plody - viz fórum kvetoucí banánovník. Na mladých rostlinkách (tj. v současnosti pravnucích toho nejstaršího) se vyskytují načervenalé skvrny na listech, v dospělosti mizí (Dwarf Cavendish????pokud ano - ale jaká odrůda???). Stvol (kmen) je načervenalý, dole má tendenci utvářet mírně rozšířenou (do kulata) hlízu, výhony mají spičaté listy a nejdřív rostou do výšky a rozvíjí se až poměrně pozdě, květy jsou bílé, okvětí fialovočervené, plody zřejmě čtyřhranné. Koruna listů _ na rozdíl od druhého, který popíšu -je poměrně řídká, symetrická do kruhu(půdorysně). Výška dospělé rostliny 1,3 - 1,5 m.
Příloha:
DSC00739.JPG
DSC00739.JPG [ 13.69 KB | Zobrazeno 18499 krát ]
Příloha:
DSC00735.JPG
DSC00735.JPG [ 14.19 KB | Zobrazeno 18494 krát ]
Příloha:
DSC00751.JPG
DSC00751.JPG [ 13.1 KB | Zobrazeno 18471 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 09:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Druhý: Banánovník starý cca 4,5 roku, zřejmě zakrslá forma - zatím vyrostl pouze do výšky 40 cm, ale téměř neodrůstají (nehnědnou)staré listy, pouze pořád přirůstají nové. Listy jsou celé zelené (i v mládí), svol (kmen) načervenalý a rovný, koruna listů půdorysně do kruhu a velmi bohatá a hustá, košatí víc do šířky než do výšky, mnoho výhonů, které se hned nad zemí bohatě rozvíjí a košatí. není to Super Dwarf Cavendish?(vycházím z toho, že jsem ho koupila v normálním květinářství -tak to asi nebude nějaká neobvyklá rostlina , ale co na něm bylo napsáno, to už nevím...). Zatím nekvetl.
Příloha:
DSC00736.JPG
DSC00736.JPG [ 16.98 KB | Zobrazeno 18488 krát ]
Příloha:
DSC00740.JPG
DSC00740.JPG [ 15.58 KB | Zobrazeno 18431 krát ]
Příloha:
DSC00748.JPG
DSC00748.JPG [ 13.43 KB | Zobrazeno 18446 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 09:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
třetí: to je ten, co jsem koupila nyní v Bauhausu na Vídeňské v Brně pod názvem Musa tropicana nana (nemůže to být Dwarf Cavendish odrůda Nana???).Listy jsou od středu načervenalé a směrem k okrajům přecházejí do zelena, ne skvrny, ale souvislý přechod.Koruna listů roste na 2 strany naproti sobě (tj. ne půdorysně do kruhu). Začínající výhony se hned nad zemí rozvíjí a košatí (ty ale do kruhu). Stvol(kmen) je načervenalý. Koruna listů je co do hustoty někde mezi prvním a druhým příkladem, které jsem popisovala.Dle informací prodejce by měl dorůst do výšky 1,8 - 2m a plodit (ale jaké by to měly být plody,jestli jedlé nebo zeleninové nebo okrasné, malé či velké, zelené, žluté či červené, se semeny nebo bez semen- to nevěděli.
Příloha:
DSC00737.JPG
DSC00737.JPG [ 18.04 KB | Zobrazeno 18433 krát ]
Příloha:
DSC00743.JPG
DSC00743.JPG [ 11.32 KB | Zobrazeno 18482 krát ]
Příloha:
DSC00747.JPG
DSC00747.JPG [ 11.75 KB | Zobrazeno 18482 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 23 Led 2008 20:29 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Led 2008 18:36
Příspěvky: 8
simona napsal:
...A netuší někdo, kde sehnat nějakou podrobnější specializovanou publikaci o různých druzích banánovníků, jejich pěstování a plodech? Mám doma pravděpodobně 3 různé odrůdy, ale nevím co jsou zač.

Koupil jsem si na Amazonu tuhle knihu: http://www.amazon.com/gp/product/0967854016
Je docela dobrá, spousta obrázků, jednoduchá angličtina. Není to žádná vědecká učebnice, spíš takové hezké populárně naučné čtení pro milovníky rodu Musa. Ale v základní orientaci o rodech, druzích a v současnosti nejrozšířenějších odrůdách to podá. Kromě téhle knížky jsem vlastně nic uceleného a přehledného o odrůdách banánovníků nenašel. Ovšem ačkoliv jsou tam ty kultivary i s obrázkama, tak na určení "co mi to vlastně doma roste" to moc není. Jsou to fotky z tropů - rostliny jsou obrovské, s větrem potrhanými listy a většinou jde jen o záběry zralých trsů, takže žádný klíč k určování banánovníků... Je tam i několik kapitol praktických - o pěstování, otázky a odpovědi, o využití - malá kuchařka atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 24 Led 2008 08:41 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Led 2008 10:24
Příspěvky: 20
Bydliště: Brno
Díky za informaci.s.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 05 Úno 2008 22:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 14 Pro 2006 19:29
Příspěvky: 24
Zkuste tenhle odkaz, dole je seznam publikací o různých tropických a subtropických plodinách ve formátu pdf: http://www.traditionaltree.org/
Článek o banánovnících mi přišel dost dobrý, vzal jsem si z toho zhruba to, že bez znalosti původu se u nás rostliny určují do odrůd velmi obtížně...
Tomáš


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 06 Úno 2008 00:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Prave ze ani ne, tady se totiz skoro nic jineho nez cavendish neprodava.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 06 Úno 2008 19:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 14 Pro 2006 19:29
Příspěvky: 24
Souhlasím, ale těch podtypů u Cavendishe je hodně, a mě zajímá, co můžu od kytky čekat - hlavně výška je pro mě důležitá. A koneckonců tohle vlákno začínalo prosbou Simony o určení tří různých banánovníků - dva z nich pěstuje už dlouho, aspoň tak jsem tomu rozuměl, a dost se od sebe liší. Pokud tedy rostou vedle sebe, ve stejných podmínkách (květináč, zemina, světlo, zálivka, hnojení atd.) a jsou odlišné, tak to asi budou různé odrůdy, byť v rámci "skupiny Cavendish". A tam je podle zmiňovaného článku obrovský rozptyl ve velikosti a habitu, takže konstatování, že je to Cavendish, je nicneříkající, pro mne je to v podstatě synonymum pro slovo "banán"... Tím se dostávám zpátky ke svému tvrzení, že určování odrůd banánovníku bez znalosti původu je v našich podmínkách prakticky nemožné.
A ještě prosba: pokud někdo pěstuje odrůdu Sucrier, mám eminentní zájem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 06 Úno 2008 21:08 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Prave ze to tak uplne neni. Podle informaci z ruznych for a prispevku v zahranici i toho co mam doma se zda, ze tyhle vsechny cavendishe jsou ze stejnych nebo velmi podobnych zdroju. Mnozi se budto invitro nebo odnozemi a to ve trech odrudach.

M. acuminata 'cavendish'
M. acuminata 'dwarf cavendish'
M. acuminata 'super dwarf cavendish'

cavendish je vyslechtena nenarocna odruda do beznych zahrad v klimaticky vhodnych oblastech, dorusta max. 2 - 2,2metru.
dwarf cavendish je zakrsla forma do interieru a vyroste cca. 1,8 metru maximalne.
super dwarf cav. pak doroste jen tak do 1,2 metru

Jednotlive odnoze se od sebe ale rustem lisi a silne reaguji na svetelne podminky. I dva banany v jednom kvetinaci (matecni a oddelena odnoz) vypadaji uplne odlisne. Podstatne ale je, ze maji stejnou genetickou vybavu a zastaveny rust a rozmery. Jejich skutecny vzhled poznate az vysazenim ven. Ja mel nekolik bananu venku posledni dva roky a vsechny tyto superdwarf cavendishe vypadaly po mesici uplne stejne. V interieru reaguji na podminky svetla, tepla, proudeni vzduchu i zalivky opravdu aktivne a tak mi treba bananovink jednu cast roku vytvari krasny psudokminek a druhou cast roku se zahali do listu v nadherne ruzici.

Jinak dobry tip na leto, banan venku v zahonku vypada nejen exoticky, ale take mu to prospiva, na podzim staci pred mraziky vyryt a dat do bytu nebo na chodbu. Pokud je zimovan v chladu bez zalivky, da se timto zpusobem i urychlit kveteni a plozeni a nacasovat jeho nastup na jaro a banany na zari ;-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 06 Úno 2008 23:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 14 Pro 2006 19:29
Příspěvky: 24
A co Pisang Masak, malajsijský typ Cavendishe, Grande Naine a Double? Minimálně ten druhý nemůžete vyloučit, vzhledem k poměrně častému pěstování v produkčních oblastech by se u nás mohl objevit, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa tropicasna nana
OdeslatNapsal: 07 Úno 2008 10:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ano mohl, ale tady pro nasi oblast rozhoduje cena, prozatim se zda, ze dominuji holandske dovozy z jedineho zdroje. Ten klasicky cavendish se tady nesezene, dwarf a duperdwarf ano.

Jinak Vam take musim dat za pravdu, nejaky podivny klon cavendishe ma kamarad. Ale to je roky stara rostline se strasne podivnym puvodem. Ale jsou to vzdy jen vyjimky.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz