CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Dub 2024 21:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 19 Říj 2008 19:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Bře 2008 14:40
Příspěvky: 44
Bydliště: Trutnov
...mám ji bohužel u M. cavendish, snad jsem to napsal správně. Aspoň si myslím, že to je plíseň, je to celé bílé, takové malé chumáčky a na celém povrchu nádoby. Zkoušel jsem to přelít roztokem hypermanganu, ale ten nezabral. Naopak se mi ta plíseň přemístila i k citrusům. Neví někdo, co s tím a kde dělám pěstitelskou chybu? Díky za radu... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 19 Říj 2008 20:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2008 20:10
Příspěvky: 169
Bydliště: Česko Krumlovsko
Nevím, co přesně za chomáčky máš na mysli, ale mě bílý povrch způsobuje zasolení půdy a jak jsem teď koukal, něco jako chomáčky jsou tam taky.

_________________
Lufan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 20 Říj 2008 20:07 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Bře 2008 14:40
Příspěvky: 44
Bydliště: Trutnov
...díky za odpověď, ale co s tím? Není to nic hezkého na pohled a podle mýho názoru to zřejmě rostlinám i škodí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 20 Říj 2008 20:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2008 20:10
Příspěvky: 169
Bydliště: Česko Krumlovsko
Koukni na tohle: viewtopic.php?f=2&t=1667&p=21980&hilit=zasolení+substrátu#p21980
Pokud je to opravdu zasolení, nejlepší bude rostlinu přesadit, ale asi bych to nechal na jaro. To je jen můj názor, zkušený pěstitel by ti toho možná řekl víc :wink: :mrgreen: .

_________________
Lufan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 22 Říj 2008 19:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2008 20:10
Příspěvky: 169
Bydliště: Česko Krumlovsko
asi jsem to vložil špatně, tak znovu
[url]viewtopic.php?f=2&t=1667&p=21980&hilit=zasolení+substrátu#p21980[/url]

_________________
Lufan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 22 Říj 2008 19:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2008 20:10
Příspěvky: 169
Bydliště: Česko Krumlovsko
No, nějak mi to nejde. Omlouvám se :oops: .

_________________
Lufan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 22 Říj 2008 19:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Bře 2008 14:40
Příspěvky: 44
Bydliště: Trutnov
...nic ve zlém, ale myslím si, že zasolení to není, to by byl povrch substrátu tvrdý, ale tohle jsou jemné chomáčky, které jsou měkké. Zkusím je setřít a povrch květináče znovu zasypat, ale nevím, jestli zeminou anebo kůrou či jemnými kamínky. možná zkusím obojí a uvidíme... :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 22 Říj 2008 19:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 25 Kvě 2008 20:10
Příspěvky: 169
Bydliště: Česko Krumlovsko
V pohodě :wink: .

_________________
Lufan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 22 Říj 2008 20:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Mněl jsem ten prevít taky, dokonce jsou tu někde fotky a staří machři radily přesadit. Dospěly jsme totiž k názoru, že to pochází ze špatně vypálených nebo uskladněných květníků. Na citrusech v umělohmotných se to neprojevilo.a ty původní jsem po důkladném vyvaření a ohjřátí v troubě na 250 st znovu použil a nejsou žádné problémy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 03 Lis 2008 21:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Tak v tom předcházejícím příspěvku jsem nějak neměl pravdu, nevím čím to vzniká ale celé léto pokud jsem měl rostliny na zahradě vše bylo v naprostém pořádku. Před čtrnácti dny jsem je přemístil na okno pracovny a dnes koukám že ten plísňovitý potvorák se začíná objevovat znovu ale jen na okně. Na květníkách které jsem přemístil do suterénu kde je sice méně světl ale také nižší teplota tak nic.Tak nevím, chce to nějaký výzkum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 03 Lis 2008 22:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
V tomto obdobi sa to objavilo aj u mna u bougainvilley. Mam dojem, že plesnou obrastaju hlavne kusočky rašeliny na substrate. Pri boug. mam aj ine kvety, ale nie s rašelinovym substratom a nikde sa mi toto nevyskytuje. Nebudem to nijak riešiť, až na jar presadim do mojeho substratu s velkym podielom zahradnej zeminy.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 04 Lis 2008 21:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Kamco, máš možná pravdu. Substrát si míchám sám a kupovanou rašelinu jsem tam, ne, vlastně jsem tam přidal trochu zahradního substrátu pro výsev a množení. Ale nejde mi do palice proč to celé léto venku bylo v pořádku a až když jsem to dal do místnosti tak během týdne se to projevilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 23 Pro 2008 11:41 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Zdar, tak jsem na tom podobně, vlezlo mi to na banany a sedi mi ty bile svine na odumrelych castech listu, pokousim se zjistit co to je, kazdopadne mi to zacina ty bananovniky postupne likvidovat. Zkusim poslat foto... Mam takove neblahe tuseni, ze pristi rok bananovniky uz nebudou... :-(

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 23 Pro 2008 19:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Je několik možností.Ale nejdříve je nutné zjistit,o co se jedná :lol: :!: .Asi bych začal PREVICUREM,lze ho použít i jako postřik i jako zálivku,tam lze užít dost brutální dávky(3-4x větší než je napsáno).Rostliny-zatím všechny mnou pěstované-asi50 druhů-tenhle přípravek berou.Výhoda u něj je,že se dostává do oběhu rostlin a ta jej roznese všude.Nevýhoda-je dost drahý a neměl by se používat mnohokrát,jako u všech přípravků klesá účinnost.Pokud nezabere-potom ROVRAL-širokospektrální fungicid,na zálivku bez omezení podle návodu,na listy opatrně.Osobně mám dojem(POUZE DOJEM,neviděl jsem foto) :!: ,že by se mohlo jednat o americké padlí.To je hajzl nevídaný a zatím nevím o nikom,kdo by jej definitivně zlikvidoval. :evil: Drží se nejvíc na růžich a angreštech,jestli je máš v okolí,nákaza je velmi pravděpodobná.Ovšem POZOR,je jenom na listech,ve formě šedavého povlaku,někdy ostře ohraničeného,někdy nikoliv.Bohužel se přenáší krom jiného,půdou,kde se neprojeví do doby velkých rozdílů teplot a vzdušných vlhkostí.Dočasně na něj zabírá BEATON,kytky ho moc rády nemají,pozor na koncentraci.Až budeš na jaře přesazovat,nejlepší je namíchat směs a potom to tak dvě hodiny vařit na plotně.Pokud se ti u hliněného květináče někdy vyskytla plíseň,vyhoď ho.Už se jí nikdy,ale opravdu nikdy nezbavíš :mrgreen: .Plasťák nalož do SAVA.potom opláchnout a vyvětrat.Pokud je směsi moc,přidávám MERPAN-to je půdní dezinfekce.Leta jsem používal POLYVERSUM-to je houbová kultura,která parazituje na těch půdních.Když to tak beru zpátky,takto ošetřrný substrát plísně neměl :wink: .Jo a pozor na ty kupované!Všechny bez pardonu alespoň převařit!Omlouvám se za obsáhlost. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plíseň na povrchu substrátu...
OdeslatNapsal: 23 Pro 2008 20:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Tak jsem tady napsal takový obsáhlejší příspěvek ohledně těch plísní.Nějak to zmizelo.Je -li zájem,pokusím se znova. :?: :?: :?: :?:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz