CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Zaujimali by ste sa o moznost pestovat jedle bananovniky u vas v skleniku alebo na zahrade?
áno 90%  90%  [ 10 ]
ne 9%  9%  [ 1 ]
Celkem hlasů : 11
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hladam jedle kultivary bananovnikov (jedle bananovniky musa)
OdeslatNapsal: 19 Led 2009 13:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Pro 2008 14:58
Příspěvky: 163
Bydliště: Bratislava
Zdravim vas, priatelia tropov,

asi pred rokom som sa zapojil do fora www.bananas.org a v priebehu toho casu som mal moznost naucit velmi vela o bananovnikoch od mimoriadne skusenych pestovatelov z celeho sveta. Aj ked som narozdiel od prevazne americkych kolegov nemal moc pokusnych rastlin - venoval som sa iba u nas dostupnemu druhu Musa 'Dwarf Cavendish' - dosiel som po urcitom obdobi k tomu, ze som si chcel vytvorit vlastnu bananovu kolekciu z jedlych bananovnikov (to je bezsemennych kultivarov) a zacat experimentovat s procesom klonovania (tissue culturing - http://en.wikipedia.org/wiki/Plant_tissue_culture ) rizomovych casti novych jedincov za ucelom ziskania mnoheho potomstva.
Touto metodou sa da z jedneho nevelkeho kusku nediferencovaneho parenchymu ziskat velke mnozstvo identickych, dokonale zdravych jedincov. Zohnal som si potrebnu literaturu a ziskal som par kontaktov na firmy predavajuce potrebne vybavenie, technologicky by sa dal vybavit u mna labak do roka, je to, povedzme ze najma casovo velmi narocne (prestavat jednu miestnost v pivnici, ach jaj).

Pri svojich cestach som narazil ale na maly problem, co to trepem, problem to je celkom velky. Aj ked je pomerne lahke zohnat v Europe klonovaciu techniku, je v Europe len velmi malo pestovatelov bananovnikov a aj to malo, co je, mi nebolo ani za financnu odmenu ochotne poskytnut male nove rastlinky (pup, offshot, crom). Hovorim pestovatelov, jasne, nachadzaju sa v Europe aj firmy, ktore predavaju bananovniky za 'smiesnych' 30 Eur, no pravda je, ze len malo z nich ide pod 25 Eur za kus. Smiesna suma, to by ma kultivary vysli 'iba' 500 Eur, co je, ka dobre pocitam, tak 5 nasobok vybavy klonovacej techniky. Co je to za suma pre Slovaka, ze :).

A tak som sa nejake obdobie venoval popytavaniu po Europe. Celkovo mi z asi 100 mailov odpovedali pozitivne dvaja ludia, jeden Svajciar a jeden Talian, ktori mi prislubili zopar kuskov, jedna sa o kultivary 'Sicilian' Musa (endemit v Taliansku), Musa 'Dwarf Brazilian', Musa 'Gran Nain' a Musa 'Rajapuri'. K tomu treba pridat vacsie mnozstvo Musa 'Dwarf Cavendish', ktore uz mam a kolekcia by bola hotova pre cloveka, ktory chce byt samostatny v dopestovani bananovnikov... nie vsak pre mna.

Otazka do fora teda je, ci neviete niekto, kde by sa dali lacno zohnat nasledujuce jedle kultivary bananov, popripade ti z vas, ktori nejake maju, ci by sa nepodelili o zakorene samostatne vyrastky. Pochybujem, ze vsetky z dolespominanych odrod sa nachadzaju v Europe, no viac hlav viac rozumu.

KULTIVARY MUSA:
Texas Star

Amistad
Carolina King
Golden Rhinohorn

1000 Fingers
Dwarf Orinoco
Orinoco

California Gold
Cardaba
Double
Dwarf Brazilian
Dwarf Puerto Rican
Ebun Musak
French Horn
Giant Plantain
Goldfinger
Gran Nain
High Color Mini
Ice Cream
Kalela
Lady Finger
Mahoi
Mauritius
Mona Lisa
Monkey Fingers
Mysore
Pisang Ceylon
Pitogo
Rajapuri
Saba


Len malo alebo ziadne druhy su tie banany, ktore poznate z obchodov (to je asi len Cavendish a variacie ako Gran Nain), ale ostatne bananovniky su unikaty co do vzrastu, odolnosti, tak aj do tvaru, chuti a farby plodov a olistenia (ano, chutnal som). Niektore z nich mozete nechat vonku (juzne Slovensko) aj na zimu (Rajapuri, Saba, Orinoco a Texas Star), no vacsina je neprisposobiva nasej zime. Problemom nie je ani to, ze odrody maju vacsinou cez 3 metre, mam ich kam davat...

Ak mate nejake jedle bananovniky (bezsemenne) a neviete, aky druh to je, dajte mi vediet, identifikujem vam ho, popripade, ak mate nejakeho krizenca (x balbisiana niektore) a ten je jeditelny, potom patri tiez do zoznamu.

Firmy, ktore som vylucil z financnych, alebo realizovatelnych dovodov su Agristarts (klonovacia americka spolocnost, ale klony nepreziju cestu do Europy), Bananenshopy v Nemecku a Rakusku (lebo ziju v inom svete cenami) a samozrejme vacsina 'kvalitnych' obchodov v juznej Europe (najma tie z Moldavy a Bosny). To plati aj pre Skandinaviu a vychod (z pochopitelnych dovodov, ked sa pozriete na pocasie napriklad na Ukrajine). Prijatelne ceny v obchode su bananovnik do 10 Eur alebo menej.

Ak mate nejaky komentar, radu, viete o niecom, alebo sa chcete podelit o svoj kusok, dajte mi prosim vediet na pm alebo mi poslite e-mail (mal by byt z fora dovoleny).

Budem len velmi rad, ak sa niekto z vas ukaze byt vynikajuci zdroj znalosti alebo rastlin.
Dakujem, ze ste ostali s tymto siahodlhym prispevkom az dokonca. Tato prosba o pomoc nie je casovo ohranicena, plati aj ked si prispevok budete citat do 5 rokov od jeho vlozenia do fora.


Tibor


P.S: Admin sorry za dvoj-post, ale tu sa mi zda tento thread lepsie umiestneny, ak by si mohol presunut ten povodny z Jine tropicke rostliny sem, namiesto tohto spolu aj s prispevkami a tento prispevok vymazat (thread name je lepsi so zatvorkou je lepsi). Dik.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz