CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 12 Čer 2009 10:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Čer 2009 09:54
Příspěvky: 7
Dobry den,chcem sa spytat aku zeminu je treba pouzit na bananovnik musa basjoo,je li mozne ho mat zasadeny v zemine pre citrusy?
Este prikladam foto,ani sa poriadne nerozvinie listok a uz na nom badat hnede flaky,niekde som tu cital ze to moze byt ak sa moc hnoji?


Přílohy:
DSC00450.JPG
DSC00450.JPG [ 247.85 KB | Zobrazeno 1209 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 12 Čer 2009 12:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Pokud nemáš horší zeminu než pro citrusy /myslím tu kupovanou/, klidně ji použij... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 12 Čer 2009 13:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Čer 2009 09:54
Příspěvky: 7
Tak pridavam foto tej zeminy...


Přílohy:
DSC00452.JPG
DSC00452.JPG [ 77.88 KB | Zobrazeno 1065 krát ]
DSC00455.JPG
DSC00455.JPG [ 97.92 KB | Zobrazeno 1077 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 12 Čer 2009 16:05 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Ahoj Včelaři :wink:

Zemina u basjoo neni důležitá, roste jak v jílovité zemině, tak v písčité. Já osobně bych na venkovní růst preferoval spíše tu jílovitou. Bude aspoň stabilnější a listy budou krásně pevné.
Ty fleky co máš ty jsou způsobené popálením od sluníčka. Fleky z přehnojení vypadají o trochu jinak ( je jich více, jsou malé a čím je list starší tím více se na něm podepisují).

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 13 Čer 2009 21:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Čer 2009 09:54
Příspěvky: 7
Tak a som tu zas,mozna to tu dakde sa aj pise no nepostrehol som,zaujma ma ake je najlepsie hnojivo pre bananovnik,respektivne ake pouzivate?
Dakujem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 13 Čer 2009 22:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Jo napsané by to tu mělo být, jak vidno nejsi zrovna typ co projíždí starší příspěvky, tak aspoň se to tu zopakuje :wink: .

Podle mé roční zkušenosti je nejlepší přírodní hnojivo. Používal jsem i umělá hnojiva ale vždy s negativním účinkem. Banánovník si vezme potřebné množství výživných látek (pořád umělá hnojiva) a případný přebytek látek si vezme též, ale už se to na něm projeví (fleky, vybledlost, křehčí pletiva).

Nejbezpečnější je tedy přírodní hnojení, kravský hnůj v jakékoliv formě, či jiné organické hnojiva.

Asi by si měl vědět, že banánovníci všeobecně nesnášejí fosfor. Takže jestli se rozhodneš hnojit technickými hnojivy, vybírej ty znejmenším podílem fosforu.

Co jsem zjistil, tak asi nejlepší hnojivo (co se týče makroelementů) je močůvka. Ta neobsahuje prakticky žádný fosfor, draslík a dusík je naopak v rovnováze. Jestli si lámeš hlavu kde sehnat močůvku, tak ti jen napovým že nemůsíš chodit daleko :D :wink: . Prodávají se jak granulované, tak i to druhý :oops: . Já vím, možná to někomu přijde nechutné, ale funguje to...... :wink:

Když jsem napsal to že jsem zjistil (to o tý močůvce), tak bych to měl asi uvést na pravou míru. Vyšel jsem ze zemědělské školy a zrovna na předmět hnojení hospodářských rostlin jsem nespal a dával pozor. Na vše existují tabulky, i na potřebnou úroveň výživy rostlin a když to shrnu, tak z přírodních hnojiv je nejvýživnější kozí hnůj ( u koz v plné laktaci ). Ale to je spíš jako zajímavost :mrgreen: .

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 14 Čer 2009 06:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Čer 2009 09:54
Příspěvky: 7
Tak dakujem,projizdim je vsechny ale nejede to nejednou,mam i jine povinnosti takze casom to tu isto vsetko prekutram...No tak myslim ze pouzijem asi ten konsky hnoj kedze kone mame u susedov,ale este sa spytam,co slepaci trus?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 14 Čer 2009 07:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
ovar napsal:
Co jsem zjistil, tak asi nejlepší hnojivo (co se týče makroelementů) je močůvka. Ta neobsahuje prakticky žádný fosfor, draslík a dusík je naopak v rovnováze. Jestli si lámeš hlavu kde sehnat močůvku, tak ti jen napovým že nemůsíš chodit daleko :D :wink: . Prodávají se jak granulované, tak i to druhý :oops: . Já vím, možná to někomu přijde nechutné, ale funguje to...... :wink:

Když jsem napsal to že jsem zjistil (to o tý močůvce), tak bych to měl asi uvést na pravou míru. Vyšel jsem ze zemědělské školy a zrovna na předmět hnojení hospodářských rostlin jsem nespal a dával pozor. Na vše existují tabulky, i na potřebnou úroveň výživy rostlin a když to shrnu, tak z přírodních hnojiv je nejvýživnější kozí hnůj ( u koz v plné laktaci ). Ale to je spíš jako zajímavost :mrgreen: .


Ovare, díky za tento příspěvek. Mám k němu dotaz.

Dají se někde najít srovnávací tabulky výživných látek v hnoji? Mne osobně nejvíc zajímá ovčí hnůj , protože používám právě jej. :wink:
Ale porovnání s ostatními by bylo zajímavé..
A ještě k té močůvce. Je rozhodující, z jakého "zdroje" pochází?

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 14 Čer 2009 13:30 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Ahoj Krumme a Včelaři, ty tabulky bych tu někdě měl mít a pokud jsem je nespálil se sešitama ze střední školy :twisted: :oops: tak je rád zveřejním.

Zdroj moči rozhodující není, všechny dúležité látky jsou ve stejném poměru jak u krav, ovcí nebo i třeba u lidí. Rozdíly se potom dají hledat v mikroelementech, jako je třeba čpavek. Ale na ten se zaměřovat nemusíš protože ten stejně vyprchá na povrchu substrátu.

Hnůj od slepic nebo čistý slepičinec se dá použít stejně plnonohodnotně jako třeba koňský hnůj, takže bez problému :wink: .

Už si přesně nepamatuji jak na tom byl ovčí hnůj s živinami, ale mám pocit že seděl někde na příčce 2-4, což je taky dost slušný. Ale jen podotku že ty rozdíly jsou opravdu nepatrné, takže si nemusíte zoufat, že když na jaře či na podzim zaoráváš třeba koňský hnůj, tak že tu půdu nějakým způsobem ochuzuješ.

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 14 Čer 2009 16:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Rozhodně už teď díky za odpověď, která mě docela potěšila. Kdyby jsi našel ty tabulky, bylo by to super - docela mě to zajímá, protože už víc jak dva roky razím teorii "přírodních hnojiv".
Navíc přecházím postupně na "houby" a ty s chemií už vůbec nejdou dohromady.. :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 17:53 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
je vhodné použiť morčací trus (z morských prasiatok) ako prírodné hojivo pre banánovník, citrusy a ostatné tropické a subtr. rastliny? ku kravskému, konskému, koziemu ani trusu z oviec nemám prístup...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 19:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Martin 01: Granulovaný kravský, konský a slepačí hnoj, alebo prípadne aj 3 -oj kombinácia všetkých troch sa dá kúpiť v každých záhradkárskych potrebách, alebo v marketoch typu Baumax.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 19:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ale môžem aj morčací... toho mám toľko že by som mohol predávať...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 19:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
hnoj som videl iba raz a to bolo 5 litrov za 4,99 eura... celý banánovník stojí menej...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bananovnik a jeho zemina
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 20:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Myslím, že s trusem morčat nikdo až takové zkušenosti mít nebude. Ale určitě ho použít můžeš. Proč ne? Morče je sice hlodavec, ale jeho hnůj bude velice podobný králičímu, ten lze hodnotit jako velice dobrý. Mnohdy jsem hnojil bobkama od různé zvěře, které jsme vymetl, když jsem čistil krmelce. Po zimě byly vždy dokonale vysušené. Takže nesmrdí a ve své podstatě je to to samé jako granulovaný hnůj. Rozkládají se velice pomalu, takže rostliny ani nepopálí. Pálí spíše moč než ty bobky. Pokud však použiješ takovou tu močůvku z bobků, moči a hnijícího sena, která se tvoř někde v rohu terária, tak bych byl už velice opatrný. Jednak to bude smrad jednak ohromné množství dusíku, a hnilobný proces přímo v květináči. Proč jim říkáš mořská prasátka? Nevhodný je hnůj ptačí, neb je ultrabazický a hnůj vodních ptáků je i studený a mokrý, podobně jako nevhodný hnůj prasečí. V úvahu snad ani nepřipadají výkaly šelem. To už by asi chtělo silný žaludek.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz