CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 20:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
:shock: :D :D
:shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 21:17 
muzu se taky smat? :wink:
:lol: :D :lol:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2007 21:27 
machulic napsal:
Pokusite se prosim zjistit, jestli je mozne mit Musa Bazjoo na zimu bez ochrany do - 15 stupnu, myslim stonek bez listu jen tak na volno do max - 15?


Neni to mozny, zdroje uvadi pro "pseudokmen" odolnost -5/-8°C, listy spali jen slaby mrazik. Ty vyssi hodnoty "mrazuvzdornosti" vubec nejsou mrazuvzdornost rostliny, ale schopnost preckat zimu v zabalu, pri okolni teplote dejme tomu tech -15°C i vic... proste pokud nechces o kminky prijit, musis je dukladne zabalit a i tak cekat jestli zabal nakonec nepromrzne dejme tomu vic jak po tech -8....sorry za to jak sem to napsal, lip to asi nevysvetlim :lol:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Srp 2007 12:53 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
basjoo vydrzi do 0°C bez poskozeni ! Jakmile je byt jen -1°C, namrzaji listy, pri -5°C zmrznou uplne nizsi teplota postupne odrovnava i pseudokmen. Zalezi na jeji dlece a intenzite zaroven. Priklad, basjoo prezije 10 minut -15°C ale ne dva dny v kuse -5°C

Pokud chces aby ti prezily, zabalit tak, aby na povrchu pseudokmene bylo bezmraze prostredi! Zem nesmi promrznout vubec, jinak finito. Protoze poku zmrzne pseudokmen, nic se nedeje, pokud je ale pod nulou i v zemi kolem korenu, odejde zcela.

Druhe nebezpeci prez zimu spociva ve vlhkosti, jakmile nema bananovnik uplne sucho, pak pod +15°C zhnije ke korenum, pokud pres zimu byt jen jednou koreny zalijes, odejde zcela.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Zář 2007 18:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Čer 2007 13:15
Příspěvky: 141
Bydliště: Náchodsko
Zitra mi pride Musa Basjoo velky 60 cm, potrebuji se zeptat, jestli ho mam uz dat do zeme nebo pockat na jaro? Ja se osobne priklanim k nazoru pocat na jaro....bylo by to tak nejlepsi?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Zář 2007 05:00 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
urcite pockej na jaro, basjoo mi korenil temer 4 mesice, doporucuju chladne zimovani s teplotou neklesajici pod 5°C a alespon trochu svetla. Dokud nehrozi mrazy, muzej jej nechat do nekde v polostinu venku, nejlepe ale u budovy, na balkone treba. Bude-li v kvetinaci, ac treba malem, nepresazovat, neprelit, nehnojit uz.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Musa Basjoo
OdeslatNapsal: 08 Zář 2007 16:04 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Aktuálně všichni zájemci si mohou koupit v Opavském Globusu nádherné rostliny Musa Basjoo výška cca 70cm s několika odnožemi za 200Kč :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 06 Bře 2008 18:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Úno 2008 19:17
Příspěvky: 13
Omlouvám se, jsem už trochu starší a na stará kolena jsem si pořídil PC, ještě s tím neumím moc zacházet. Ale narazil jsem na téma, které mě zajímalo už od dětství a tak mám i některé zkušenosti, které by mohly někoho zajímat.
Jako student jsem byl v roce 1965 na podzim v Jugoslávii a asi 20. října jsem zabrousil do městečka Opatia, kde jsem v parku objevil skupinu banánovníků. Tenkrát jsem netušil, kde by se v ČSR dala podobná rostlina sehnat, tak jsem neodolal a odtrhl jsem u okraje skupiny oschlou a pošlapanou odnož, kterou jsem v batohu propašoval domů. Do jara vydržel asi 5cm kousek oddenku bez listů, ale pak začal růst každý týden nový list, každý další list byl téměř dvakrát tak velký a do podzimu byla rostlina už ve 100 l soudku a 1,6 m vysoká, zkrátka veliká radost. Zkráceně - banánovník příští rok na podzim vykvetl - květ byl žlutý, ale v zimě (při teplotě cca 0-5°C) zplesnivěl a žádný z asi 20 plodů nedozrál. Banánovník jsem udržoval při životě asi 25 let, pak jsem o něj přišel - v některých letech jsem měl i více než 10 rostlin. Bohužel jsem neměl kontakty na podobně zaměřené pěstitele a pokud vím, tak známí, kterým jsem odnož dal,o něj přišli daleko dříve. V některých letech jsem rostliny uklízel až po prvních mrazech bez znatelného poškození. Nejvíc škodí mokro při nedostatku světla a tepla.
A píši o tom proto, že některé fotky zveřejněné v tomto fóru mu jakoby z oka vypadly - světle zelené bujně rostoucí listy a celkový habitus i odolnost k chladu. Je tedy možné, že jsem měl Musa Basjo - dodnes jsem to netušil. A ještě něco - asi po 20 letech jsem se do Opatie podíval podruhé a skupinu banánovníků jsem tam opět našel, rovněž v soukromých zahradách v okolí se tyto rostliny často vyskytovaly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 23 Bře 2008 14:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
3x Musa sikkimensis "Daj Giant" z minuloročného
výsevu.
Příloha:
Msikkimensis.JPG
Msikkimensis.JPG [ 150.08 KB | Zobrazeno 680 krát ]

Odolnosť by mala byť o niečo nižšia ako u
M. basjoo, tak uvidíme 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 15 Dub 2008 05:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Říj 2007 06:57
Příspěvky: 142
zdravim pěstitele,tak sem si taky pořidil mrazuvzdorny bananovnik,je malej asi dvacet čisel,před tydnem sem ho vysadil na zahradu,na dno sem dal drenaž.nějak mi začinaj žloutnout a uvadat listy,čim to je,prosim poradte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 15 Dub 2008 11:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Úno 2008 08:04
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava Fajna
Řekl bych, že je to chladem.. Dal bych ho do tepla a nechal dostatecně zesílit, než půjde ven..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 15 Dub 2008 18:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Dub 2008 18:21
Příspěvky: 16
diky za radu,hned to pujdu vyryt ze zahrady a dat spatky do květinače a dam to za okno,snad se to vzpamatuje


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2008 06:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Dub 2008 18:21
Příspěvky: 16
zdravim pěstitele,tak se mi ty bananovniky chytli a docela rostou,tak je už asi dam ven, ale ještě prosim o radu,mam je dat na zahradu normalně do pudy nebo spiš do nějakeho velkeho květinače,popřipadě jakou hlinu a jestli nějakou drenaž,dik za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2008 07:45 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Po poslednich zkusenostech mohu rict, ze basjoo roste v podstate v cemkoliv. Pokud jsi vask takovy patlal na konstrukce jako ja, zrejme se ti kryt nepovede a bananovniku hrozi uhniti (je treba udelat dobry kompromis mezi odvetravanim a izolaci).

Ja to nasledujici rok uz budu delat tako nejjednodussim algoritmem ;-)

-banan zasadaim po zmrzlych do volne pudy
-na podzim vyryju normalne na tesno (s malym korenovym balem - bananovniku to nevadi, dobre regeneruje)
-ostriham listy a bal dam do kvetniku nebo do platene tasky.
-schovam bud nalezato nekde do studeneho bezmrazeho sklepa (cca 10-15°), muze byt tma), nebo na vysku kamkoliv do bytu nebo chodby kazdopadne tam kde je nejvice chladno
-na jare algoritums opakuju

Zde zatim jelepsi navod a popis, same obrazky, neni treba speak english.

http://www.bananas.org/f15/time-put-bananas-sleep-winter-310.html

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 15:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Lis 2006 22:44
Příspěvky: 8
Tak tenhle kousek mi poslali od Starkla, Nevypadá moc dobře, jsem zvědav co zněj bude. Hlavně mi netvrďte, že mi pojde. :(


Přílohy:
P1.jpg
P1.jpg [ 176.91 KB | Zobrazeno 733 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz