CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 06 Srp 2006 07:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Mám takový problém-V substrátu banánovníku se mi uchytili snad tisíce malích potvor mléčné barvy!Jsou tak titěrné,že je problém je spatřit bez lupy!Tělíčko ma tvar písmene O a asi po obvodu tělíčka mají malé nožičky!Mám ten pocit,že se pomalu rozlízají od banánu k citrusům a i k dalším rostlinám!Prosím vás co to je za svině a co dělají rostlinám a hlavně jak se jich zbavit a čím?Poraďte mi prosím nějakou značku postřiku co je běžně v prodeji,já tomu vůbec nerozumím!A pokuť možno i něco co likviduje smutnice,ty mě už rok terorizují a jsou snad nesmrtelný! :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Srp 2006 12:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
To budou naprosto neškodní chvostoskoci. Je to pouze známka příliš vlhkého substrátu. Uprav trochu zálivku, ale nelam si s nimihlavu.
Smutnice jsou vitální mrchy. Na druhou stranu dospělím rostlinám moc neuškodí. Jsou však pohroma pro klíčící rostlinky. Likvidují se obtížně. Radikální cestou je opakované prolití substrátu nějakým insekticidem. Citlivější rostliny, například orchideje to však s nelibou nesou. Bohužel se navíc smutnice za pár měsíců objeví znovu (nálet z venku). Ekologicky mohu doporučit masožravé rostliny, zejména Byblis liniflora. S ohromnou účinností odchytává dospělé mušky.
Já osobně jsem se v současnoti se smutnicemi smířil, drží se ostatně pouze v trvale vlhkém substrátu, takže okupují prakticky jenom masožravky. Pouze u výsevů si dávám pozor, používám čistý substrát nebo rašelinové tablety. Výsevu umístím do miniskleníčků, jejichž větrací otvory omezím tak, aby se tam dospělé smutnice nedostaly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Srp 2006 19:52 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
No já dnes byl v baumaxu a koupil ty žlutý lepivý šipky,tak snad smutnice pochcípou! :wink:
Říkáš,že to jsou chvostníci?Sice je to fajn,že jsou neškodný,ale já jich tam mám tolik,že to vypadá jak živý substrát,který se celí hejbá!Co by na ně pomohlo aby tam nebyli?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Srp 2006 07:47 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Vyhubí je skoro každý insekticid, nejlépe v zálivce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2006 23:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
A nebo pomůže míň zalívat :lol:
Jinak ještě taky nemají rádi, když se na povrch hlíny v květináči zasype pískem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Srp 2006 08:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pokud jde o smutnice, stačí po zálivce párkrát zkypřit povrch, aby rychle oschl - rostlinám to jen prospěje provzdušněním půdy :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2008 13:30 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
dobry chcem sa opytat lebo uz fakt neviem co robit neviem cim to je ale mi nemame na pozemku dom ale mravenisko :x :cry: :cry: .proste nielen citrusy ale aj zeleninu ovocne stromy a dokonca sviniam im nestaci a zeru nam aj ruze a normalne stromceky.poradte co s tim .totiz ppotrebujem ich nicit normalne v zemi na zahrade na travniku a tak.dnes som objavil dalsie mravenisko v travniku to som tolko mravcou este nevidel a vsade vajicka no fuj.pouzil som uz asi 10 chem prostriedkou ale proste ich zabijem vela ale o par dnmi su uz na inom mieste znova.ja uz fakt neviem co robit proste nie a nie sa ich zbavit :cry: :cry: :cry: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2008 15:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
kal-el napsal:
dobry chcem sa opytat lebo uz fakt neviem co robit neviem cim to je ale mi nemame na pozemku dom ale mravenisko :x :cry: :cry: .proste nielen citrusy ale aj zeleninu ovocne stromy a dokonca sviniam im nestaci a zeru nam aj ruze a normalne stromceky.poradte co s tim .totiz ppotrebujem ich nicit normalne v zemi na zahrade na travniku a tak.dnes som objavil dalsie mravenisko v travniku to som tolko mravcou este nevidel a vsade vajicka no fuj.pouzil som uz asi 10 chem prostriedkou ale proste ich zabijem vela ale o par dnmi su uz na inom mieste znova.ja uz fakt neviem co robit proste nie a nie sa ich zbavit :cry: :cry: :cry: .

Nevím jak na to ale někde jsem se dočetl, že jediný dokonalý způsob je rozkopat najít a zlikvidovat matku. Dále nevím co to udělá s ochranářema pokud to není u nich doma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2008 15:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Boj s mravenci, to je boj s větrnými mlýny. :evil:
Máme psa a ten na zahradě olíže vše co najde, proto nemohu použít žádnou chemii. Ale osvědčilo se mi zalití vařící vody přímo z konvice do malého mraveniště. Do velkýho alespoň co nejteplejší, co teče z kohoutku. Sice se to musí udělat 2x až 3x - ty mrchy se částečně přestěhují, ale pak si to rozmyslí a prostě zmizí.... :roll: :wink:

Ale samozřejme bacha na lití vařící vody blízko stromů, keřů, kytek a pod. Těm se to taky nelíbí... :wink:

Karlíku - na ochranáře se vykašli.. :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2008 20:19 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
KRUMME napsal:
Boj s mravenci, to je boj s větrnými mlýny. :evil:
Máme psa a ten na zahradě olíže vše co najde, proto nemohu použít žádnou chemii. Ale osvědčilo se mi zalití vařící vody přímo z konvice do malého mraveniště. Do velkýho alespoň co nejteplejší, co teče z kohoutku. Sice se to musí udělat 2x až 3x - ty mrchy se částečně přestěhují, ale pak si to rozmyslí a prostě zmizí.... :roll: :wink:

Ale samozřejme bacha na lití vařící vody blízko stromů, keřů, kytek a pod. Těm se to taky nelíbí... :wink:

Karlíku - na ochranáře se vykašli.. :wink:

no tak dik skusim to a ked ich mame aj v trave tej to uskodi ci nie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2008 08:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Asi ten kousek trávníku spálíš taky, ale s mravenci by to dopadlo úplně stejně. :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2008 12:41 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
KRUMME napsal:
Asi ten kousek trávníku spálíš taky, ale s mravenci by to dopadlo úplně stejně. :wink:

ok diki


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 23 Bře 2009 21:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
U několika kytek mám takové bílé potvůrky v hlíně, jsou podlouhlé a asi 1 mm dlouhé. Co to je? Jsou škodlivé? Jak se jich zbavit? Taky se mi u nějakých kytek líhnou takové malé mušky, nevím jestli je to z těch bílých breberek nebo ne, ale je jich mrtě... A jak se zbavit žížal v květináči? U velkých květináčů to neřeším, ale když mám žížalu v kelímku se semenáčkem, rád bych ji vystrnadil...Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 23 Bře 2009 21:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Ty mušky budou smutnice. Dej do květináčů žluté lepivé desky a za pár dní jich bude velké množsví nalepeno a ty žížaly na noc trochu zalej a večer posvit do květináče. Určitě budou na povrchu a tam je sebereš. Já to tak dělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hromada potvor v hlíně
OdeslatNapsal: 24 Bře 2009 02:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Led 2009 23:59
Příspěvky: 26
Ok, díky, zkusím to. Těch smutnic je tam teda fakt hodně, lítají mi po pokoji. A ten lov žížal bude taky zajímavý, mám spoustu kelímků se semenáčky a v řadě z nich žížala je.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz