CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 16:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: citroník ve volné půdě vedle větráku ze sklepa
OdeslatNapsal: 04 Úno 2004 10:31 
Ahoj, máme zahradu na jižní Moravě, kousek od Znojma, více než 5m spraše, pod zahradou je rozsáhlý vinný sklep, ze kterého na povrch ční větráky. Moje myšlenka je taková: myslíte si, že by bylo s úspěchem možné větráku ze sklepa využívat jako zdroje tepla pro nějaký citrus, naroubovaný na poncirus trifoliata, který by byl vysazen ve volné půdě vedle větráku? Z větráku celoročně dýchá 8-10st.C. Na zimu bych citrusovou rostlinu prostě jen přiklopil 200l průhledným plastovým hobokem (sudem), tak, aby větrák i rostlina byli uvnitř hoboku. Co vy na to? Mám to vyzkoušet? Máte někdo s podobným nápadem už nějaké zkušenosti??? Děkuji, Ondra


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2004 13:46 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
No napad je to Ondro dobrej jen jde o to jak dlouho si myslis ze ti bude na zimovani stacit sud 200l :lol: :lol:
Leda ze by jsi ten citronik hodne strihal .Rekl bych podle sudu.Urcite to pujde vzdyt drive se strihalo podle hrnce ne :lol:

Omlouvam se ale nemohl jsem si to odpustit .Verim ze se te to nijak nedotkne .Myslim ze by stalo za to to zkusit


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2004 17:43 
žejo, já si taky myslím. příští zimu to prubnu, v nejhorším, takový zmrzlý citroník se dá slušně zužitkovat v krbu :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: citroník venku
OdeslatNapsal: 04 Úno 2004 21:40 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Doporučuji zkusit raději nějakou mandarinu typu unshiu nebo reticulata jsou
poměrně mrazuvzdorné brzy dozrávají a nevyžadují tolik tepla přes zimu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Úno 2004 14:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Led 2004 08:19
Příspěvky: 25
Bydliště: Brno
Vubec to nezni spatne, ale .......

- pokud zakryjes vetraci otvor - nebute Ti plesnivet sklep???
- neprorostou koreny rostliny az do sklepa ??? - spis jestli nenarusi jeho stavbu??? Protoze sklipky nemaji zas tak velkou nadlozni vrstvu.

Roman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Úno 2004 15:44 
Kdysi asi před 10 lety pan Býček, Šamla a další z brněnské organizace uvažovali rostlinu zapustit částečne do země, jakoby do skruže, nahoru umístit bednu, případně postavit bednu kolem rostliny v úrovni terénu, kořeny izolovat polystyrénem. Při velkých mrazech přitápět žárovkou. Jestli to někdo realizoval nevím.
Nicméně mandarinu venku v kontejneru ve válci ze zeleného sklolaminátu přikrytém tabulí skla s přitápěním žárovkou jsem viděl u znojemského citrusáře pana Veinzetela (jestli jsem jeho jméno napsal dobře nevím).
Zdeněk má pravdu, aby jsi zkusil UNSHIU je to skupina mandarin nejodolnějších chladu.
S plastovým hobokem to ale nepůjde, vlhkost bude kondenzovat a rostlina plesnivět a hnít.
Máš-li podmínky zkus pro přezimování tranšej- je to prostor pod zemí, kde nemrzne, může být prosklený, problémy jsou s vlhkostí- ve 30 tých letech se v takovýchto příkopech na zimu přikrývaných pěstovaly především citroníky.
Ing. Jaroslav Veselý


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Úno 2004 23:15 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
R napsal:
Vubec to nezni spatne, ale .......

- pokud zakryjes vetraci otvor - nebute Ti plesnivet sklep???
- neprorostou koreny rostliny az do sklepa ??? - spis jestli nenarusi jeho stavbu??? Protoze sklipky nemaji zas tak velkou nadlozni vrstvu.

Roman

Jasne navrhuji exkurzi ve sklipku abychom to prekontrolovali jestli neprorusta :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2004 00:07 
Je fakt, že tam rostla stoletá hruška, a ta prorostlá byla, nicméně sklep je kvalitně vyklenutý a nadloží tvoří 3,5 až 4,5m jílovité spraše, pochybuju, že když problémy nečiní vinohrad, jabloně a meruòky, že mi tam proroste mandarinka :lol: S větráním sklepa problém nevidím, větráků je tam víc, s vlhkostí v sudu to asi bude horší, napadlo mě prorazit do sudu směrem vzhůru třeba 5-10cm otvor, aby větrák táhnul, a tím zároveò i nasával teplý vzduch ze sklepa do sudu. No uvidíme, jinak díky za tipy, hlavně s tou unshií, zkusím ji. (původně jsem chtěl vyzkoušet spíš citroník Meyeri, poněvač mi chutná, a takovej citrón člověk v obchodě nekoupí, kdežto mandarinek je fůra)
P.S.- v případě zdaru jste příští jaro zváni na exkurzi.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2004 12:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
je až s podivem kolik lidí během dvou dnů reagovalo a vpodstatě už všechno řekli
já se pokoušel také zimovat citrusy pěstované na zahradě ve volné půdě, byli to mandariny, soči 23 a wakaiama, dvouleté rostliny jsem na jaře přesadil do volné půdy, ujali se a pěkně se jim dařilo, na zimu jsem jim udělal kryt z velkých umělohmotných trubek /zbytky při budování kanalizace/ zasypal je slámou a trubky ještě přihrnul půdou, na trubku položil skleněnou desku.
Během zimních měsíců, když se občas vydařil den bez mrazu, provedl jsem kontrolu, rostliny se zdáli v pořádku a zimu by pravděpodobně přežili, zlikvidovala je ale hniloba z mokré slámy v předjaří a na jaře, kdy jsem kontrolu zanedbal a nezajistil dostatečnou ventilaci.
odešli kořeny /poncirus/, ale některé větve zůstali bez větších známek poškození.
trifoliata různě staré semenáče rostoucí jen pár metrů od nich bez jakého koliv krytu zimu přežili bez problémů


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2004 14:51 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Peťáči to koukáš jak to tu začíná fungovat co ? Vážení členové děláte mi radost :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2004 14:57 
Opravdu se mi líbí, že to někdo prakticky vyzkoušel. I když to nebylo protentokrát úspěšné, určitě to přineslo poučení. Pozdrav zasílám do Břeclavi.
Diskuse se mi fakt začíná líbit.
Ing. Jaroslav Veselý


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2004 12:20 
jojo, toš to by teda chtělo do toho zimovacího sudu hodit hrnec s nějakou hygroskopickou látkou, co by tu vlhkost požírala, třeba se solí, nebo s kočkolitem, nebo silikagelem, nebo co já vím, ale aby to zas nevyšlo dráž jak vytápěnej skleník :roll:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2004 20:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
Admin napsal:
Peťáči to koukáš jak to tu začíná fungovat co ? Vážení členové děláte mi radost :oops:


koukám, koukám to si piš a taky sleduju, že jsme tu v tuto chvíli 4 uživatelé a tak čekám jestli ještě někdo nepřijde, aby jsme překonali rekord v návštěvnosti
potěšující je také nárust nově registrovaných uživatelů za leden 16 dneska další dva
opravdu se to rozjíždí a to je dobře, nejen pro web, ale pro nás všechny, víc hlav víc ví, i když ne se všemi názory plně souhlasím, ale každý máme jiné podmínky a zkušenosti, takže pokud někomu něco funguje a roste tak je zbytečné riskovat a řídit se obecnými pravidli, které fungují u x% jiných pěstitelů. /i když občas je potřebné a užitečné trochu zariskovat, aby jsme se dostali k novým poznatkům/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 22:32 
Tak trifoliáta sedí vedle větráku. Tvářila se na tu zimu venku, pravda, asi dost rozpačitě, ale ona si to přebere. Má v podstatě jen jednu možnost :lol:
na jaře jak nastartuje, tak ji naroubuju a experiment může začít.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 103 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz