CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 259 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 10:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
co více dodat ... takže tady bude asi ještě další varianta :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 10:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já mám Lumii (původ Dobeš - Drysice), Ponderosu (Zálešák - Hodonín) a Lipo (zahradnická fakulta Universita Vídeň). Lipo má poupata naprosto stejná, jako jsou ta Krummeho. Dost dobré poznávací znamení u Lipa je i to, že málo přirůstá, zato doslova bláznivě nakvétá. Jinak jsou si všechny tři u mne pěstované kultivary dost podobné. Plody jsem zatím žel nedopěstovala, Ponderose jsem musela pro záchranu rostliny odříznout teprve narůstající plod, takže na srovnání si musím počkat. Ještě mám jakýsi citroník z Bauhausu, zatím neudržel jediný nasazený plod. Původ byl velmi pravděpodobně z Agra Tuřany a v tom případě se jednalo o Ponderosu, jejíž matečná rostlina pocházela z Polska. Vůně všech je cedrátová či velmi podobná, přesto se uvádějí jako rodiče citroník a grep.
Kyseloplodé citrusy, označené jako limetta, původ matečné rostliny z Itálie, jsou v Itálii označovány jako kyselé limety a jedná se ve skutečnosti o lajmy (jednu takovou "limetu" mám z Agra Tuřany).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 10:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
S Ivou se shoduji v tom, že moje Lipo kvete jako blázen, ale přírůstky prakticky žádné.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 11:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No já nevím .... malinko bych krotil bych ten optimismus z toho, že snad někam posouváme.
Přikládám fotky z jedné stejné rostliny - někdy jsou v trsu, jindy samostatné, jednou čistě bílé, jindy purpurové, jednou hladké a jindy plstnaté
Příloha:
Záhada-1.jpg
Záhada-1.jpg [ 248.87 KB | Zobrazeno 639 krát ]

Příloha:
Záhada-2.jpg
Záhada-2.jpg [ 200.78 KB | Zobrazeno 631 krát ]

Příloha:
Záhada-3.jpg
Záhada-3.jpg [ 231.72 KB | Zobrazeno 636 krát ]

Příloha:
Záhada-4.jpg
Záhada-4.jpg [ 175.13 KB | Zobrazeno 621 krát ]

Příloha:
Záhada-5.jpg
Záhada-5.jpg [ 174.13 KB | Zobrazeno 647 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 11:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Stejně to bohužel plastí i s ostatním .... jednou jen bláznivě kvete a nepřirůstá, jindy roste jako z vody. Jednou jsou větve trnité jako u trifoliáty, jindy rostou zcela bez trnů, odčlánkované řapíky má sice vždy, ale jednou jsou zcela bez křídel, jindy s menšímy křídly a jindy s obrovskými křídly.
A tak bych mohl pokračovat do nekonečna ...... protože vzhed rostliny ... nějaký celkový habitus je i přesto u rostliny stále stejný.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 14:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jediné, co mne napadá je, že se zřejmě jedná skutečně o nějaký vícenásobný, navíc ještě neustálený hybrid, kde se dle podmínek pro růst uplatňuje výrazněji jedna (či druhá či x-tá) ze složek. Chlupatá poupata má tuším jen šedok, křídlaté řapíky a velké trny by mohly být po grepu. Nemáte nakonec nějakou chiméru? Žádná z mých výše uvedených rotlin křížence citroníku takhle neblázní a je stále víceméně ve znacích konstantní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 16:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ano .... je tomu skutečně tak - dle mne je to hybrid cedrát x šedok x citróník. ..... tudíž c. Lumia ????
Chlupatej je jen šedok a ty křidlaté řapíky má taktéž. A to fest.
Chiméra ... já nevím? ... celkový habitus rostliny je stejný ..... v jednom roce převažují ty a v jiném ty rysy ... není to tak, že na části rostliny by tomu bylo tak a druhé jinak. Na tu se mi to nezdá .... já žil celá léta v domění, že se jedná o ponderosu .... ale ty občasné chlupaté květy? ... prostě mám pochyby ... sranda je na tom to, že jsem si jich nikdy na rostlině nevšiml a zjistil jsem to až v podstatě nyní, když jsem si procházel nějaké starší fotky. .... záměna fotek není možná, protože z těchto hybridů mám a měl jsem jen a jen pouze tuto rostlinu.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Říj 2007 16:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ještě doplním, že plody jsou paradoxnně skoro vždy naprosto stejné - viz foto ... jak velikostí (300-350g), tak chutí .... méně kyselý citrón s jemně cedrátovou vůní šmncnutou velmi nenápadně šedokem.
Příloha:
1-IMGP3613.JPG
1-IMGP3613.JPG [ 245.84 KB | Zobrazeno 750 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 25 Říj 2007 17:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Lis 2005 18:42
Příspěvky: 25
Bydliště: Proboštov-Teplice
Koupila jsem si před rokem citroník pod názvem Limonella. Nikde jsem ale pod takovým názvem žádný citrus nenašla. Poradí mi někdo, o co se jedná. Kvete bíle a pronikavě voní. Děkuji. Přikládám foto - jestli se to povede. :P


Přílohy:
Snímek 021.jpg
Snímek 021.jpg [ 188.72 KB | Zobrazeno 723 krát ]
Snímek 006.jpg
Snímek 006.jpg [ 195.48 KB | Zobrazeno 710 krát ]
scan0001.jpg
scan0001.jpg [ 87.94 KB | Zobrazeno 630 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 25 Říj 2007 17:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Holt - je to LIMONELLA :wink:

Podívej se sem:
http://www.viv-foral.com/product.php?la ... at=citrus5

... a odtud ji asi máš...:
http://www.citrusplants.com/limonella.htm

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 25 Říj 2007 17:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
S největší pravděpodobností jde o lajmkvat Eustis pdo jiným názvem.

Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2007 13:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dle prozkoumání fotek se mi zdá, že oba uvedené prvky - viz výše - na rostlině rozpoznatelné jsou.
Takže se souhlasím s uvedeným.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2007 13:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Já to zkoumal in natura - mám ji taky a podle plodů - chuť spíše kyselá, barva citronová, tvar jako větší kumkvat a s ohledem na to, že jde o komerčně prodávanou rostlinu jsem dospěl k tomuto závěru.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2007 16:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Všichni předem to určili správně, ono se to tady na jiném místě už probíralo, jen jsem chtěl napsat, že limequat Eustis má více znaků podle kterých se dá zblízka identifikovat. Např. listy jsou-nevím, jak to napsat-z obou stran špičaté, nebo spíš oba konce jsou si podobné. Ale nechci se do toho zamotat.

Jinak co se týče Eustisu u nás, tak zde existuje jeden dříve dovezený a pak ten současný z bau...., který je určitě pravý (dle obrázků z netu). Ale já mám ten starý původní, který má několik shodných ukazatelů, ale určitě se liší, hlavně v plodech (barva a špička). Budto ten "starší" není Eustisem (ale čím potom :?: ), nebo je plodícím semenáčem Eustisu s odlišnými znaky. Mě každopádně vyhovuje víc, protože je odolnější na chlad až mráz, kdežto ten z portugalských školek (limonella) mně již dvakrát nevydržel zimu :( .Možná je to náhoda, možná v hybridu převažuje teplotní citlivost po lajmu nad chladuodolností druhého rodiče-kumquatu :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2007 16:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Lis 2005 18:42
Příspěvky: 25
Bydliště: Proboštov-Teplice
Děkuji za odezvu k limonelle. Je skutečně koupená v Baumaxu (dovoz Portugalsko). Z letošní úrody mnoha květů jsou zatím tři malé plody, které zřejmě vydrží. Zimu mi přežil bez úhony na chodbě u okna, t-cca 15 st. C i méně. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 259 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 117 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz