CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 19:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 259 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2007 16:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak jsem si chtěl zjistit něco více ..... POZOR na http://www.limonella.com ... číhá tam virus !!! ... AVG ho sice chytne, ale přesto pozor !!!

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 26 Říj 2007 16:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
ale tady http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id ... 538&size=l je pro změnu krásná fotka vzrostlého stromu

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 14:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Lis 2005 18:42
Příspěvky: 25
Bydliště: Proboštov-Teplice
Začínala jsem toto téma v roce 2006 s dotazem, zda někdo neví, co je to za citrus (viz. první příspěvek s foto). Tehdy (je to cca 1,5 roku) jsem si nechala naroubovat citron. Nyní má tento naroubovaný citrus už zárodky několika květů, i když se mi to zdá asi brzy nebo ne ? Ale proč to píšu - zdají se mi ty květy nějak zvláštní i tvarem, nemám s tím moc zkušenosti. U limonelli nebo kalamondinu se vytváří zcela jinak a brzy rozkvetou. U naroubovaného citrusu se tlačí nějak už dlouho, stále se jen zvětšují a mají zvláštní tvar a jsou takové robusní - zatím stále nerozkvétá. Květy se vytváří tak nějak zvláštně. Nevím, jestli jsem to dobře vyjádřila. Snad to bude vidět na fotu, které se pokusím vložit. Chci se tedy zeptat, zda je takový vývoj normální, mám obavu, aby z toho něco bylo a co to vůbec bude? A také stále nevím, co by to mohlo být za citrus. Stále kolem stromku šmejdím, snad 100x za den ho okukuju, květy vytahuju očima, ale zatím se nic neděje. Děkuji Zuzi. :D :roll:
Příloha:
Snímek 042.jpg
Snímek 042.jpg [ 147.69 KB | Zobrazeno 680 krát ]
Příloha:
Snímek 040.jpg
Snímek 040.jpg [ 146.91 KB | Zobrazeno 726 krát ]
Příloha:
Snímek 039.jpg
Snímek 039.jpg [ 125.38 KB | Zobrazeno 683 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 14:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
To, že se nedá určit odrůda z fotky, stále trvá. Ale s velkou pravděpodobností se skutečně nejedná o klasický citroník, protože ten by měl mít poupata narůžovělá. Tohle vypadá na nějakého křížence ať již s cedrátem nebo grepem, tedy něco jako ponderosa, lipo atd. Tomu by napovídala i robustnost poupat.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 14:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Lis 2005 18:42
Příspěvky: 25
Bydliště: Proboštov-Teplice
Květy - zda se to zatím tak dá říci - jsou skutečně čistě bílé, větve bez trnů, jen občas s náznakem malého měkkého "trníku". To jsem zvědavá, co mi ten pán vlastně vůbec narouboval.Zuzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 18:22 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Zuzi, když už jsi roubovala /nebo nechala sis naroubovat/, jak je možné, že neznáš odrůdu... :shock: :roll:
Příště - k roubovaným rostlinám patří i cedulka :!:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 18:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
KRUMME napsal:
Zuzi, když už jsi roubovala /nebo nechala sis naroubovat/, jak je možné, že neznáš odrůdu... :shock: :roll:
Příště - k roubovaným rostlinám patří i cedulka :!:


Krumme, ale to je bohužel ono - viz. str. 1 - pán, který rouboval povídal, že se jedná o klasický citróník ..... jenže. O tom už se tady napsalo spousty příspěvků. Toto je není klasický citróník c. Limon, ale nějký hybrid - citroník, cedrát, grep či šedok .... jejich různé možné kombinace navzájem. Problém je to, že tyto odrůdy k nám byly již importovány pod nesprávnými názvy a teď babo raď. .... takže i kdyby ji pán napsal cedulku, tak by to bohužel bylo asi prd platné (vpomeň na návšetvu u Petra, já jsem to tam s ním probíral hodně dlouhou dobu)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 18:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Jo, v pohodě... Já ten začátek nečetl. Ale aspoň to bude ponaučení pro Zuzku / a snad i pro ostatní /, že si memá nechat roubovat "citroník" od kohokoliv... :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 18:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Lis 2005 18:42
Příspěvky: 25
Bydliště: Proboštov-Teplice
Nechala jsem ho naroubovat v zahradnictví, neměla jsem jinou možnost. Chtěla jsem tvz. klasický citron. Poznala jsem, že stejně výběr nemám. Zahradník narouboval z toho co měl a asi přesně ani nevěděl odrůdu. Z počátku narouboval na podnož dva druhy - nedozvěděla jsem se ale pořádně jaké, jen že je to takový ten klasický citron. Jeden roub se ujal, druhý ve dvou případech ne. Tak jsem mu řekla ať naroubuje také ten druh, co se ujmul. To se pak povedlo. Podnož přijala jen ten jeden druh. To roubování bylo tak nějak neofiko, proto nemá označení. Já jsem ale ráda za to. Byl ochotný a stromek měl u sebe asi 5 měsíců. Já jsem se tam chodila koukat jak to pokračuje, dal mi ho až když měl větve - to je vlastně ta původní fotka. Teď budu čekat, alespoň bude nějaké překvápko. Zuzi. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 03 Lis 2007 11:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Michal Faltýnek napsal:
To, že se nedá určit odrůda z fotky, stále trvá. Ale s velkou pravděpodobností se skutečně nejedná o klasický citroník, protože ten by měl mít poupata narůžovělá. Tohle vypadá na nějakého křížence ať již s cedrátem nebo grepem, tedy něco jako ponderosa, lipo atd. Tomu by napovídala i robustnost poupat.
Michal

Také sdílím ten názer. S jedinou výhradou: pokud mi poupata nasazují v pokoji na okně, jsou i u citroníků čistě bílá! Dělá mi to i Genoa a Meyer, který je venku intenzivně fialový. :idea: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 03 Lis 2007 12:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ivo, ta fialová by ale měla být alespoň na mladých výhoncích, ne? Podle toho by se stejně poznal klasický citoník.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 12:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Michale, právě že vůbec ne. To, co mi narůstá na citronících v bytě, ať už jde o listy či květy, je stejné s ostatními citrusy. A to i v případě, že mám rostlinu na parapetu jižního okna, doslova naraženou na sklo. Myslím jsem to už psala na svých stránkách v článku o Meyeru, že jsem měla na podzim už doma v pokoji velmi zajímavé květy, když vršek byl fialový (tato část poupat narůstala ještě na terase venku) a spodek už čistě bílý (dorůstalo doma). :shock:
I když to sem nepatří, podobný jev mám s listy třeba na psidiích :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 12:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ivo, možná záleží na tom, jak která odrůda nebo klon. Vyrazil jsem ihned do mé zimní zahrady, abych si to ověřil. Kytky ji od loňského října neopustily, takže jsou více než rok za sklem. A toto je výsledek:
Meyer - bílá poupata, zelené výhony, citorník Red taktéž, Commune zelené výhony (ještě nekvete). Naopak citroníky Izrael a Florentina a též Rangpur mají výhony i poupata do fialova.
Takže kdo ví?
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 05 Lis 2007 19:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To je další jeden z problému pokusů o určení odrůdy z textového popisu či fotek. Neméně důležité je i umístění rostliny.
Co se týká toho zbarvení, tak přispívám svou vlastní zkušeností - čím méně slunečního záření, tím méně purpurového zbarvení u rostlin, u kterých běžně bývá. V určitých případech může být toto zbarvení tak malé, že se výhony jeví čistě zelené a květy čistě bílé. Stejně tak se mi zdá, že to platí i u vyvýjejících se věcí při nižších, resp. naopak značně vyšších teplot a třeba taky je-li rostlina umístěna na "totální" sahaře např. u zdi domů ..... to jest je takoový postřeh, doplnění, nikoliv obecná pravda. Prostě uznávám, že to nemusí být zcela správně zformulováno, neboť jsem se sledování uvedeného nijak zvláště nezebýval a hledám jen ve své paměti .... a ta je hodně děravá :-) Bohužel

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 14:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
A řekla bych, že může také záležet i na typu zasklení či "zasklení" (polykarbonát, fólie a pod.) :roll: . Já mám na rozdíl od Michala rangpur doma za skly DITHERM také s čistě světle zelenými listy. Poupata srovnat nemohu - zatím mi kvetl jen letos na terase a poupata byla růžovofialová s nafialovělými novými výhony. Jedná se v podstatě o to, jak mnoho je ta která část slunečního spektra zasklením "odfiltrována".
Takže bych to uzavřela tak, že pokud se píše u nějaké odrůdy či druhu, že jsou mladé listy či poupata nafialovělé až fialové, platí to u rostlin v přírodních podmínkách - tedy venku na plantáži či aspoň u nás na plném slunci :idea: Rostliny ze skleníků či bytů se v popisech odrůd nepopisují :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 259 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 115 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz