CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 13:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 259 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 06 Lis 2007 14:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Říkáte naprosto správně, toto se mi taktéž zdá : chybí-li určitá část spektra svěla, tak nemusí k zabarvení vůbec dojít.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 07 Lis 2007 08:12 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 14 Lis 2005 18:07
Příspěvky: 14
Bydliště: Úpice
Jěště má asi dost velký vliv i podnož. Dva citroníky, stejná odrůda i doba roubování, vedle sebe , jeden na Carrizu má fialové zabarvení a druhý na C.sinensis mé výhony svěže zelené. Jinak čím bylo chladněji tím výhony a poupata byly intenzivněji zabarvené(citroníky ve fóliáku).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 12:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tak meyer je už na svém obvyklém zimovišti u mne v pokoji :wink: Poupata rychle přirůstají a meyer každým dnem více a více nakvétá. Jeho poupata mají v současnosti fialové již jen špičky. Obrázky jsou z 6.11.
Příloha:
6.11.07.JPG
6.11.07.JPG [ 107.94 KB | Zobrazeno 774 krát ]
Příloha:
Meyer 6.11.07.JPG
Meyer 6.11.07.JPG [ 64.52 KB | Zobrazeno 696 krát ]
Příloha:
Meyer 06.11.07.JPG
Meyer 06.11.07.JPG [ 86.43 KB | Zobrazeno 699 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 17:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Dobrý den Ivo,
máte moc pěkné citrusy,vy je pěstujete doma v pokoji a v jaké teplotě,jestli se můžu zeptat? Zajímalo by mě v jaké tepotě by teď měly být, když takhle kvetou a plodí.Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 18:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Již jsem to psala dříve a ne jednou... Takže teď jen zdůrazním to nejdůležitější.
Citrusy mám zimovány různě, podle toho, o jaké jde, na jakých podnožích, a také jak jsou velké a kam se vůbec vlezou :D . Když se dobře podíváte, zjistíte, že tohle okno (jižní) nemá radiátor a navíc má i dost široké parapety (23cm), takže citrusy na nich téměř nepřečuhují korunami do místnosti. Na obou východních oknech tohoto pokoje, která na fotce nejsou, mám jen menší rostliny, popř. rostliny s úzkými až palmetovitými korunami, které nad radiátor pod těmito okny vůbec nezasahují. Takže teplota u rostlin díky ochlazování od skel a rámů je mnohem nižší, než teplota ve zbylé místnosti. Tento pokoj je navíc nejchladnější obytná místnost v domě - běžná teplota v zimě přes den se pohybuje mezi 18 až 21°C (večer, kdy je nejtepleji v důsledku intenzivnějšího vytápění v odpoledních hodinách), v noci mezi 16 až 18°C, ale není výjimkou teplota až kolem 13°C (když venku mrzne už několik dní a teploty jdou v noci venku pod -20°C). Na parapetech teplota kolísá mezi +9 až +15°C.
Takže skutečně pokojovou teplotu má pouze ten velký meyer, který se za 20 let svého života již dokázal přizpůsobit. Neberte tedy v žádném případě moje údaje a zkušenosti s mými rostlinami a v mých podmínkách jako obecnou normu :idea: Nejsou totiž jen rostliny, které přežily, ale jsou i jistě desítky těch, které se se mnou prostě rozloučily... :cry:
V každém případě se pokuste teplotu na parapetech co nejvíce vyrovnat (chladno od okna versus teplo z radiátoru), pak si změřte teplotu v různých časových úsecích přímo na parapetech a cca půl metru nad nimi (výška, kde budete mít koruny rostlin) a tyto naměřené hodnoty berte jako směrodatné pro své podmínky.
Pro subtropické citrusy je lepší chladnější zimování (od +4°C do +11 až +13°C), krátkodobé výkyvy běžným rostlinám nevadí. Pro tropické druhy a cedráty (zejména Buddhova ruka) může být teplota vyšší - až do +16°C, výjimečně +18°C. Nad tyto teploty a zejména u rostlin s velkými, přes zimu dozrávajícími plody už by mělo být skutečně funkční přisvětlování po 12 hodin denně.
Samozřejmě, u starších, zdravých, odolných a přizpůsobivých rostlin se lze dopustit i sem tam nějakého pěstitelského "prohřešku" (tím je tak trochu i ten můj meyer v pokoji), ale rozhodně jej nelze doporučovat - a vůbec ne u mladých rostlin. :idea: :!:
Měla by být snaha, aby byl přes zimu u rostlin růstový stopstav. V každém případě: čím vyšší teplota, tím vyšší zálivka včetně vzdušné vlhkosti a tím také větší potřeba světla. Pokud máte tu možnost, tak zimováním o teplotách 8 až 12°C u citrusů (s výjimkou Buddhovy ruky) rozhodně nic nepokazíte :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 13 Lis 2007 22:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Lis 2007 21:37
Příspěvky: 49
Děkuji za odpověď,já bohužel ještě moc citrusář nejsem zatím si předpěstovávám jen podnože z pomeranče a chystám se si je nechat na jaře naroubovat,budeme v domečku se sklepem cca 10 stupňů(okna na jih,východ a sever) a v místnostech nahoře budeme mít podlahové vytápění,takže někde ,kde nejsme by to možná šlo jen minimálně temperovat,citrusy se mi strašně líbí,fakt je to nádhera, tak uvidím, jak se bude dařit (budu se muset rozhodnout zda rostliny přenést do sklepa nebo necht v nějaké chladnější místnosti nahoře).
Jinak zatím pěstuji všelijaké rostlinky,mám eukalyptus globulus vypěstovaný od semínka, z něj mám obr radost,krásně voní,pěstuji banánovníky,murrayu,kávovník atd.,ale na víc rostlinek už nemám prostory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 18:48 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2008 08:34
Příspěvky: 46
dnes so mkupil baum...BB citrus Mitis asi 70cm vysoky
neviem nais co je to zac
zozname citrusovych odrod ju to neviem nast?


Přílohy:
mitis.JPG
mitis.JPG [ 92.58 KB | Zobrazeno 687 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 18:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2008 08:34
Příspěvky: 46
ff


Přílohy:
DSCF0105.JPG
DSCF0105.JPG [ 77.83 KB | Zobrazeno 683 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 19:27 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Citrus Mitits je jiné označení pro Kalamondin neboli správně C. madurensis :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 19:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Asi bych to opakoval...

Citrus mitis je starý název, dnešní je Citrus madurensis.
Obecně se mu říká calamondin a o něm se tu opravdu psalo dost.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 19:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2008 08:34
Příspěvky: 46
Ano siry su t tema kde je to vysvetlene uz som to nasiel aj medzi ziz odrod.
Takze som kupil Calamondin vobec sa od seba nelisia? preco to tak znacia calamondin tam bol osobitne a oznaceny ako calamondin?
aspon mam odrobu vhodnu do bytu :) aj som tak uvazoval zobrat nenarocny calamondin do bytu aby som ho zvladol


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 20:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Citrus madurensis, starší název, který by se už neměl správně používat je Citrus mitis - to jsou botanické názvy druhu. Kalamondin či Calamondin je pak název odrůdy a (jelikož je to prakticky jediná odrůda) i obecný název.
Pro srovnání:
Citrus madurensis...............Citrus sinensis (botanický název)
kalamondin........................pomeranč (obecný název)
Calamondin........................Valencia, Washington, Tarroco atd (název odrůdy)
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 20:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2008 08:34
Příspěvky: 46
a podnoz neviete so skusenosti asi aka je v ineje rubrike ,,calamondin z Bau,... som sa docital ze to moze byt Volkameriana a v popise odrod som cital ze ma korenovy sistem povrchovy -neviem ci jet naozaj podnoz Volka,...
ale korene ma fakt ak po povrchu pody
Neviem umiestnim je normalne na balkon na slnko ale crepnik bube v tieni bojim sa aby tie vrchne korene neobschli
a zase sa bojim ju casto pliat aby tie spodne nepohnili
ale to len tak uvazujem asi mi nik nepovie presne aka je to podnoz
a mam este jednu otazku ale umiestnim ju do spravneho tematu aby tu bol poriadko zatial diki vsetkym :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 20:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Podnož Volkameriana je asi nejpravděpodobnější, zalevání musíš vyzkoušet ve svých podmínkách, míň ale ublížíš lehkým přisušením než přemokřením.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za CITRUS?
OdeslatNapsal: 16 Črc 2008 06:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Já mám kalamondinku taky odsud. Vzhledem k té cedulce, dá se předpokládat i stejný zdroj. Já ji mám na Volkamerině.
Absolutně žádný problém s ní nikdy nebyl. Po koupení rostliny byla asi 14 dní ve stímu, aby si zvylka na nové podmínky. Pak normálně na plném slunci. Jen doporučuji aspoň měsíc nehnojit, je super přehnojená /aspoň ta moje byla/ :evil:
Přezimovala s ostatími citrusy při 8-10 st. ve tmě, za celou zimu jsem ji je 2x zalil. Shodila asi jen 5 listů. Přežila nádherně, nárusy má pěkný, kvetla o 106, teď má nasazeno snad na 200 plodů...
Fakt je to "magor" rostlina... :wink: a navíc asi nezničitelá.., což je supr. :wink:
Její fotka tu někde je...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 259 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 103 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz