CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 18:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citroník ze semínka
OdeslatNapsal: 05 Úno 2004 13:48 
Prosím o radu. Asi před rokem jsem pokusně zasadila několik semínek z citronu. Vzešlo 5 rostlinek, které se mají docela k světu. V současné době jsou cca 40 cm vysoké. Tvoří je jeden olistěný stonek, který se dále nevětví, prostě spíš než citron připomínají no řekněme kopřivu. Nevím jestli je to tak v pořádku a korunka se začne utvářet později nebo jestli je nutný nějaký zásah. Přes léto je mám na okně v bytě, v současné době přezimují také na okně ale cca při 5 stupních.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2004 08:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
K tomu, aby se stromek začal větvit, se ve většině případů musí stříhat. Ale hlavní problem je v tom, že citrus ze sememínka, tedy semenáček, bude možná třeba vytvářet hezký stromek, ale úspěchu, tedy plodů, se s největší pravděpodobností nedočkáš, a když, tak možná za 15 let (ale slyšel jsem i o případu, kdy semenáč poprvé zaplodil za 40 let...). Vzhledem k uváděné velikosti bych řekl, že je můžeš zjara (březen - duben) nechat naroubovat a korunku pětovat už na roubu. Pokud napíšeš odkud jsi, zajisté se najde někdo z citrusářů v okolí, kdo ti je naroubuje.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2004 14:53 
Citroník je spíše nevhodná podnož pod citrusy, i když prvních několik let rychle roste. často hnijí kořeny a rostlina trpí i mrtvicí a po čase zajde. Jestli ti můžu poradit pěstuj ji jako stromek nebo keřík bez naroubování. Jinak lehkou půdu spíš písčitou, opatrné zalévání. Můj názor je raději pěkný semenáč, než naroubované koště. Pokud pěstuješ v bytě doporučuji kalamondin, nebo fortunellu, naroubované na vhodné podnoži. Hodně úspěchů.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2004 19:52 
k zahození není ani fortunella - semenáč. S tou dobou do prvního zakvetení je to různé, zkoušel jsem vysévat grepy a fortunelly, a mezi semenáči se vždycky našel jeden, dva, které vykvetly ještě v prvním roce. Stejný jev jsem pozoroval taky u Murraya paniculata. Chce to ovšem vyset tak 100 semen, aby byla šance, že tam takový semenáček bude, je to trošku random 8)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Úno 2004 21:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
kremen napsal:
k zahození není ani fortunella - semenáč. S tou dobou do prvního zakvetení je to různé, zkoušel jsem vysévat grepy a fortunelly, a mezi semenáči se vždycky našel jeden, dva, které vykvetly ještě v prvním roce. Stejný jev jsem pozoroval taky u Murraya paniculata. Chce to ovšem vyset tak 100 semen, aby byla šance, že tam takový semenáček bude, je to trošku random 8)


co se týká grepu je celkem častá věc, že často zakvete semenáč v prvním roce, ale pokaždé opadne, a na další kvetení se musí pěkných pár let počkat.
Muraya ta kvete ochotně když teď vyseju semena, během maximálně tří měsíců semenáčky zakvetou a z jejich semen budu mít na podzim už další kvetoucí generaci


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citroník
OdeslatNapsal: 08 Úno 2004 22:41 
Vážená Evo,
provedla jste teprve první krok a to, že jste zasadila semínko.
Další krok a to velmi nutný je, že musíte někde Váš semenáč naroubovat plodícím roubem, případně když budete semenáč tvarovat bude sloužit jen, jako ozdoba a možná, že tak za 15 až 20 roků Vám poprve zaplodí.
Nechce li se Vám čekat, je možno si sehnat již naroubované rostliny, ale jejich ceny se velmi liší. Někde od 50 Kč až do třeba i 1000 Kč.
Pro větší zábavu je však lepší si nechat Váš semenáč naroubovat.
Protože jse však neuvedla místo bydliště není Vám možno říci, jestli někde poblíž není nějaký citrusář.
S pozdravem Franta


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: citroník
OdeslatNapsal: 14 Úno 2004 20:37 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Anonymous napsal:
Vážená Evo,
provedla jste teprve první krok a to, že jste zasadila semínko.
Další krok a to velmi nutný je, že musíte někde Váš semenáč naroubovat plodícím roubem, případně když budete semenáč tvarovat bude sloužit jen, jako ozdoba a možná, že tak za 15 až 20 roků Vám poprve zaplodí.
Nechce li se Vám čekat, je možno si sehnat již naroubované rostliny, ale jejich ceny se velmi liší. Někde od 50 Kč až do třeba i 1000 Kč.
Pro větší zábavu je však lepší si nechat Váš semenáč naroubovat.
Protože jse však neuvedla místo bydliště není Vám možno říci, jestli někde poblíž není nějaký citrusář.
S pozdravem Franta


Pročpak se nám Franta ještě nezaregistroval ? :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citroník
OdeslatNapsal: 12 Bře 2004 13:56 
Moc děkuji za odpovědi. Přiznám se, že plody pro mne zas až tak důležité nejsou - i když by pochopitelně potěšily. Zatím bych se klidně spokojila s hezkým stromečkem. Jsem z Hradce Králové, takže pokud je někdo z vás poblíž, uvítám každou radu. Jeden z citronů jsem zkusila pokusně sestříhnout, ale větvit se nazačal. Krásně obrazil a roste si to dál vesele vzhůru. Kdo ví, co je vlastně zač. Třeba se začne větvit až bude mít 2 metry :P


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 116 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz