CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 19:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Prošel jsem si moje informační zdroje, k velmi raným unšiu patří Hashimoto, Ichimaru, Miyamoto, Planellina, Takabayashi, Ueno, Wakayama, Yamakova, Zorana, více méně i Miyagawa 00 či Okitsu.

Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 20:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Michale, díky za informace, tvé zdroje jsou bohaté :-) Je mi jasné, že určit konkrétní C. unshiu jen tak od oka a pár vlastností asi nejde. Tak já to ještě zjednoduším, jedná se o mandarinu vyhozenou ze skleníku Stanice přírodovědců na Smíchově a je stará odhadem minimálně 15 let, tím se výběr odrůd dost zúží..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 20:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Tipoval bych, že to je Okitsu nebo Wakayama, nebo ČVC (čert ví co)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 20:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já bych ani raději netipoval ..... kvetení v bytě 1 týden v březenu ... umístění 9.patro na bakoně .... tj. 6 aktivních měsíců s dost vysokou sumou tepla.
Uvážím-li pěstební podmínky, tak to může být cokoliv ze skupiny Goku Wase, ale spíše si myslím, že ze skupiny Wase (kdysi jsem měl podobně na balkoně Miho a na konci prázdin bylo zralé). A máme tu bratru cca 150 možností ... reálných je z nich tak 15, či 20, ale i to je slušné číslo. :wink:
Pokud se pokusím srovnat 2 uvedené možnosti tak : Wakayama, kterou jsem měl (byla-li to Wakayama) velmi málo rostla, poměrně hodně se zahušťovala drobným krátkým plodonosným obrostem a co bylo zásadní - prakticky každý list byl jiný a spíše menší . Okitsu naopak tvoří spíše vzdušnější korunku, na Unshiu je poměrně bujná, méně olistěná (opticky - větší vzdálenosti mezi listy) a naprostá většina listů je stejná, spíš větší, nedeformovaná, lze říci, že předpisového tvaru pro Unshiu (v porovnání např. s Miyagawou jsou listy jakoby širší především blíže ke špičce).
Toto můžes brát jen za takové malilinkaté orientační vodítko, protože rozdílné pěstební podmínky udělají s rostlinou vždy své .... určení druhu Unshiu není prakticky možné. Bohužel.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 21:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ondro,
hlasuji pro ČVC. :lol:
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 03 Zář 2008 21:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
IA 8)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: C.unshiu Wakayama
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 08:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Sneku oprav ten Ivanův nadpis :evil: :twisted: na Citrus unshiu Marc. - díky.

Promiň, já asi nedám pokoj :oops: :wink: . Už je to lepší, ale pořád chybně to malé "c" a naopak velké "U" :P .
V podstatě to nejlíp pojmenoval JiriS :D v naprosto zbytečně založeném sousedním topicu :evil: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 08:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
........Wakayama, kterou jsem měl (byla-li to Wakayama) velmi málo rostla, poměrně hodně se zahušťovala drobným krátkým plodonosným obrostem a co bylo zásadní - prakticky každý list byl jiný a spíše menší . Okitsu naopak tvoří spíše vzdušnější korunku, na Unshiu je poměrně bujná, méně olistěná (opticky - větší vzdálenosti mezi listy) a naprostá většina listů je stejná, spíš větší, nedeformovaná, lze říci, že předpisového tvaru pro Unshiu (v porovnání např. s Miyagawou jsou listy jakoby širší především blíže ke špičce).
Toto můžes brát jen za takové malilinkaté orientační vodítko, protože rozdílné pěstební podmínky udělají s rostlinou vždy své .... určení druhu Unshiu není prakticky možné. Bohužel.

Pod tím se také podepisuji, mám stejné zkušenosti, ale pouze s mou první Wakayamou (orig.přes Sempru), ta druhá od soukromé chorv.pěstitelky ve mně nahlodala pochybnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 09:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ta moje Wakayama byla původem z Brna cca z roku 1993 a ani už nevím od koho.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 16:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zdenìk napsal:
Kawano wase v mých podmínkách dozrává až v listopadu. Zorana má menši plody a raná je zhruba stejně jako Wakayama. :wink:

Mám stejnou zkušenost :( . Zatím jen z 1 plodnosti, ale to dozrávala ve skleníku přibližně zároveň s Pionierem 80 (futsu - středně rané dozrávání)) a dobře 3 týdny po Slavě Vavilova. která by rovněž měla být skupiny futsu. Připadá mi (i dle některé literatury), že Kawano je z nejběžnějších odrůd wase to nejpozději zdrající... :roll:
Mezi superrané patří ještě Tiahara.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 16:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jednalo se pochopitelně o Kawano. Zorana mi loni nasadila naprosto nedomrlý plůdek. který jsem v říjnu ve velikosti cca 15mm žlutý odstranila, letos to není o moc lepší - plod je žlutožlutozelený (tj. víc žlutý, než zelený :( ), s průměrem sotva 20mm. Myslím, že z něho zase nic nebude :evil: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 19:04 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
tak mi řekněte co to vlastně mám za unshiu :wink: dnešní foto


Přílohy:
Wakayamaplody01.JPG
Wakayamaplody01.JPG [ 33.81 KB | Zobrazeno 856 krát ]
Wakayamaplody.JPG
Wakayamaplody.JPG [ 31.98 KB | Zobrazeno 894 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 19:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zdeňku ... sám dobře víš, že tuto oázku ti nikdo nezodpoví.
K fotu můžu říci jen to, že mě se tvořili spíše plody s krkem, ale co nám to napovídá? Leda tak prd anebo kulový, bohužel - víc vlhkosti a krk se udělá i tam kde by moc neměl být a naopak.
Jinak krásné plody :wink: ... to já si opět nějaký ten pátek na plody počkám. Sice se na nich již tu a tam dělají žlutá líčka a mění barvu takový ty "žlázky" v kůře, ale co jsem zatím ochtnával, tak to k jídlu moc není - štáv je již dost, ale cukry stále chybí :?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 04 Zář 2008 21:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Zdenku, ja viem, co to je. To je unshiu varieta "zjedz si ma". :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: c. Unshiu Marc.
OdeslatNapsal: 05 Zář 2008 07:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zdeňku, to mi laskavě vysvětlete, jak můžete mít již v prvních dnech září a ve vašich podnebních a pěstebních podmínkách takto nádherně oranžové plody :?: :roll: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 167 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz