CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 22:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citroník
OdeslatNapsal: 05 Úno 2003 09:46 
Už více než 10 let pěstuji citroník a pomerančovník. Podnože jsou zřejmě grapefruit a naroubovány byli asi před 4 lety v citrusářském klubu /rouby se ujaly/. Citroník již několikrát kvetl a plodil, leč pomeranč ne. Mohu ještě doufat, že se dočkám pomerančů? To byl první dotaz. Ten druhý se týká citroníku. Má asi 1 metr výšku a po naroubování je schopen bohatě vykvést brzy na jaře, v létě a přesně v době, kdy je nejvyšší čas pro přesun na zimní stanoviště. Násada květů je bohatá, proto ponechám vždy nejvíce 3 plody, někdy žádné /taky vzhledem k tenkým větvičkám nechci stromek zatěžovat/. Loni v únoru dostali oba mé citrusy nový květináč se speciálním substrátem pro citrusy, který se dá běžně koupit. Oba stromy na jaře krásně vyrašily, citrus opět bohatě nakvetl. Ovšem v červnu a v červenci se přihodilo něco, co změnilo osud mého citronu. Listy asi z 80% opadly, byly mírně deformované, místy nažloutlé až úplně suché. V půdě jsem našla několik 2 cm žížalek. Po konzultaci s fytopatologem a citrusářem v jedné osobě jsme došli k závěru, že dostal zřejmě nějaký "šok" z vnějšího prostředí. Na listu pod mikroskopem nebyly žádné známky po houbové či jiné chorobě. Výskyt savého hmyzu též nebyl zjištěn. Doporučil mi substrát zalít Basudinem, abychom vyhubili žížalky. Zálivku jsem s odstupem ještě jednou opakovala a žížalky zmizely, leč citroník chátral dále. V čase přenosu na zimní stanoviště ještě jednou bohatě vykvetl, ač měl jen doslova pár listů. Bydlím v cihlovém bytě, takže jako zimní stanoviště používám ložnici, kde v zimě netopím a ventilační okénko mám pořád mírně otevřené, takže dosáhnu asi 17-18°C. Citoník napadly okamžitě opravdu hojně mšice, takže květy jsem okamžitě odstranila a použila Tallstar proti savému hmyzu. Mšice po čase zmizely, ale stačili vysát citroník tak dokonale, že 80%korunky stromku uschlo. Uschlé větve jsem ostříhala, takže z něj zbylo jakési torzo kdysi krásného stromu. Vím, že bych neměla, ale zalila jsem ho dávkou hnojiva na citrusy /na zimním stanovišti nehnojím/. Vydatně jsem rosila a mírně zalévala. Po čase se objevily nevalné přírůstky, ze kterých zůstaly živé asi dvě větve. Listy na těchto větvích mi připadají deformované, nemají ten krásný podlouhlý tvar, barva listu by


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Úno 2003 15:35 
Ahoj, niesom asi fundovaný porieši


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: helena
OdeslatNapsal: 05 Úno 2003 18:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Lis 2002 20:56
Příspěvky: 8
Zkus vysypat květináč a zkontrolovat kořenový sýstém. Stalo se mi něco podobného s více citrusy semenáče pomerančovníku a citroníku. Po vysypání substrátu jsem zjistil uhnívání kořenů ( Phytophthora). Kořeny jsem zakrátil až do zdravého dřeva a zasadil do jiného substrátu. Po pár měsících rostliny začaly rašit. Některé jsem přesadil do volné hlíny ve skleníku to jim viditelně prospělo. Loni měly poprvé zdravé přírustky do 10cm. Letošní zima jim mnoho neublížila teploty do -5°C. Běžně okolo -3°C. Pouze některé citroníky mají namrzlé okraje listu jinak jsou citrusy naprosto bez poškození.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Úno 2003 12:03 
Děkuji za obě zprávy, na vysypání květináče jsem už taky myslela, vzhledem k rozměrnosti stromu a květináče na to budou potřeba čtyři ruce možná i více. Jen mám obavu, aby se mi ten kořenový bal úplně nerozpadl, není totiž tak kompaktní jako je u mého pomerančovníku. Povrch půdy se tváří velmi sypce a na povrchu vyčnívají malé povrchové kořínky. Uhnívání kořínků je velmi ožehavé téma, nicméně v létě zalévám vydatně, na zimním stanovišti méně, takže přelití a uhnívání kořenů bych snad i vyloučila. Spíše mě napadá, že by na kořenech mohl parazitovat nějaký savý škůdce, už tam byly ty žížalky, ale po dávce Basudinu - kdo by tam ještě vydržel přežívat?:)Nicméně mooooc děkuji a podám zprávu o výsledku.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: helena
OdeslatNapsal: 06 Úno 2003 18:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Lis 2002 20:56
Příspěvky: 8
Žížala v květináčí je to nejhorší pro rostlinu co může být. Hlína je samá díra ale jinak slehlá a kořeny nemají dostatek vzduchu pro vegeteci. Pak nastává druhá etapa a tou je chřadnoucí rostlina která neroste a uhnívání kořenů.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz