CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 19:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 09 Črc 2008 13:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Dobrý den všem.
Rád bych s Vámi skonzultoval problém mé kalamondin.
Jde o stromek asi 9 let starý. Podnož vypěstovaná s pecky grapefruitu a na ní naroubovaná kalamondin (panem Matějkou). Po přestěhování do Liblic u Mělníka začalo trápení s citrusy. Místní voda je příliš tvrdá, tak dovážím vodu z Prahy. Hnojím granulovaným hnojivem (tím pomalurozpustným,protože se ho méně bojím a raději to moc nepřeháním). Zimování jsem si zajistil krásné a letním je na zahrádce pod stromy (v umělohmotném květináči). Kvůli zamezení odparu vody ze substrátu jsem zkusil zasypat substrát jehličím z lesa (mělo by být kyselé).
Můj problém tkví v tom, že nechce kvést a má hrozmě moc výhonů nových větviček a listy na nich jsou bledě zelené. Ta bledost listů je kompaktní (ani nervatura není tmavá jako při chlorotickém listu). Prostě listy jsou jako stále nedozrálé. Mám podezření na kořeny, protože se mi zdá, že substrát neprorůstají a chybí mi tam takové ty bílé konečky. Také se mi zdá, že moc vody stromek nevypije (ve srovnání s ostatními citrusy, kterým substrát rychleji vysychá a také vypadají lépe).
Všechny rostliny jsem loni na jaře přesadil (do kupovaného substrátu na citrusy - mnou namíchaný substrát byl horší).
Také bych se rád zeptal, zda se jěště setkáváte v té restauraci Na Chlumecké. Napadlo mne, že by možná bylo rozumější Vás tam navštívit a prodiskutovat to tam.
Děkuji za Vaše odpovědi. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: asi to je přece jen chloroza
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 11:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Tak jsem se na ně pořádně koukl a asi to je přece jen chloróza. Je mi to ale divné. Zalévám pražskou vodou (neni tvrdá jako mělnická. Jen mě napadá, že hnojím hnojivem Hnojivem Flortis (je udávané jako hnojivo pro citrusy a NPK má 6-10-8). Někde jsem se dočetl, že granulovaná hnojiva mají jako balast sádru. To by potom vysvětlovalo tu chlorózu. Nic víc mě nenapadá. Teď ale nevím co s tím. Mikrola se nevyrábí a jediné , co mi pan Ing. Matějka poradil je Vinofert. Nemám s tím vůbec žádné zkušenosti. Jako hnojivo na list jsem zkoušel stříkat hnojivem se stopovými prvky s názvem HYCOL-Z. Ale nějak valné výseldky nebyly. Třeba to je špatným postupem. Co vy na to? Jak jste řešili vy podobný problém? Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 15:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
90% (možná dokonce 99%) chloróz je vyvolánno nikoliv fyzickým nedostatekem nějakého prvku v zemině, ale neschopností rostliny tento prvek se zeminy získat. A to ať už tím, že je zemina přehnojená jiními prvky, které jsou nesnášenlivé, tak tím, že je rostlina napadena kořenovou hnilobou, symbioza kořenů citrusů s houbami je z jakéhokoliv důvodu narušena, často je na vině i příliš velká nebo naopak malá zálivka, tak už tím, že jsou konce kořenů prorostlé do drenážní vrstvy, která je prakticky bez živin. Pokud výše uvedené není v pořádku, tak je může hnojit jak zemina, tak na list čímkoliv a uspokojivý výsledek se skoro nikdy nedostaví.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 15 Črc 2008 17:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
[quote="šnek"]90% (možná dokonce 99%) chloróz je vyvolánno nikoliv fyzickým nedostatekem nějakého prvku v zemině, ale neschopností rostliny tento prvek se zeminy získat.

1.) V prvom rade skontroluj korene, pokiaľ sú zhnité, ostrihať a presadiť.
9- ročný citrus, a ešte k tomu grep, by mal rásť o stošesť, a tým pádom by mal mať aj inú spotrebu vody.

Citujem: Také se mi zdá, že moc vody stromek nevypije (ve srovnání s ostatními citrusy, kterým substrát rychleji vysychá a také vypadají lépe).

2.) Granulované hnojivá majú na sebe naviazané balastné látky, o.i. aj sadru, ktorá ti zbytočne zasoľuje pôdu. Použi radšej nejaké tekuté, alebo organické napr.: kravský hnoj
3.) Je zaujímavé, že pri používaní tohto hnojiva, ktoré obsahuje skoro 2x viac fosforu ako dusíku ti kalamondin rastie ( mal by kvitnúť ). Práve prebytok fosforu ti spôsobuje chlorózu.
4.) Výborné hnojivá na odstránenie chlorózy sú o.i. aj napr.: FERROVIT, ktorý obsahuje 3,5 % Fe viazaných v chelátovej väzbe, alebo FYTOVIT, ktorý okrem železa ( 0,8 % ) obsahuje aj 10% N a S.
Obe môžeš použiť vo forme postreku,alebo aj na zálievku najlepšie ráno, kým je ešte chladno.
5.) Tvrdú vodu môžeš zmäkčiť buď pridaním dažďovej vody, alebo pridaním hnojiva ENGO (modré)
NPK 18-10-18.
6.) A čo sa týka tej tvrdosti vody: u nás má vodovodná voda asi 25 st.dGH, dažďová má od 0 až do 4 st.
Polievam takmer vždy len s vodovodnou vodou, a citrusy sa nesťažujú :lol:
Toto som ti skopíroval z netu: ŽELEZO (FERRUM - Fe)

Je dôležité pri pôsobení najmä dýchacích enzýmov, pri tvorbe chlorofylu a bielkovín. Rastlina prijíma železo vo forme Fe2+, alebo chelátov Fe. Koncentrácia v listoch sa zvyšuje v priebehu vegtačného obdobia. Antagonistom je Mn, ich optimálny pomer je 2 : 1. Zvýšenie pH v pôde, vápenaté pôdy, prehnojenie fosforom, nadbytok Mn alebo zhutnenie pôdy, dlhodobé zamokrenie pôd znižujú možnosti príjmu Fe rastlinou. Nedostatok sa prejavuje typickými príznakmi - chlorózou.

Tu máš link na FERROVIT:
http://www.agrichem.sk/main.php?page=pr ... =2&start=0

Toto by mala byť asi náhrada MIKROLY:
http://www.agrichem.sk/main.php?page=pr ... =2&start=2

A perlička nakoniec:

Citrusová listová analýza založená na výživnej koncentrácii v 4 mesačných jarných nárastoch - rodiacich vetví od júla (července) do septembra (září), založený na univerzite z Floridy:
Optimum v %: N=2,5-2,8,. P=0,12-0,17,. K=1,2-1,7,. Ca=3,0-5,0 !,. Mg=0,3-0,5,. S=0,2-0,4...
Zaujímavé je aj to, že Železo, a teraz dobre čítajte: Fe= 60-120 milióntin % !
Veľa šťastia !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 16 Črc 2008 06:48 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Děkuji Všem za odpovědi.
Také bych chtěl poděkovat všem ze včerejšího setkání za vlídné přijetí a ochotu.
Určitě si z toho něco vyberu a snad to s vaší pomocí dám dohromady.
Budu vás informovat o průběhu regenerace květeny.
Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 08 Srp 2008 21:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Srp 2008 21:46
Příspěvky: 11
Zdravim vsechny a zaroven prosim o radu. Pestuji asi 5 let citrus, a behem poslednich 14 dni mu zacaly opadavat listy, pricemz nejdrive zacinaji od stredu zloutnout a pak upadnou, viz prilozene fotografie. Je to chloroza? Budu vdecny za pripadnou pomoc pri identifikaci potizi. P.S. Vetsinou se jedna o starsi listy, ty nove vypadaji celkem OK, ale trochu mne desi ta rychlost, jakou ty listy ted v sezonu opadavaji.


Přílohy:
citrus2.JPG
citrus2.JPG [ 96.75 KB | Zobrazeno 582 krát ]
citrus1.JPG
citrus1.JPG [ 97.39 KB | Zobrazeno 591 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 08 Srp 2008 22:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
To nevypadá na chlorózu, spíš bych tipnul přelití a následnou hnilobu kořenů.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 09 Srp 2008 08:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Mne takto zltnu a opadavaju stare listy. Toto leto mimoriadne. Nic si z toho nerobim.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 09 Srp 2008 09:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Srp 2008 21:46
Příspěvky: 11
Kamco: Prave to jsem chtel rict, ze drive se mi to doposud nestalo az letos, ale poprve jsou na rostline i plody tak nevim, cim to ...

Michal: Na preliti si prave davam docela pozor, zalevam vzdy az kdyz je puda hoodne sucha.

Jeste prilozim fotky rostliny (zepredu a zezadu), snad to z toho pujde lepe poznat. Ted uz nevypada, ze by nejake dalsi listy mely spadnout, tak snad to bude OK. Diky Pavel


Přílohy:
citrus4.jpg
citrus4.jpg [ 80.15 KB | Zobrazeno 1083 krát ]
citrus3.jpg
citrus3.jpg [ 101.36 KB | Zobrazeno 632 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 09 Srp 2008 09:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
Paja: Ja mám úplne rovnaký problém na troch rastlinách a neviem čo s tým...
Taktiež pozorujem že väčšina rastlín nemá takú sýto zelenú farbu listov ako donedávna... :|


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kalamondin - světlé listy a "hrozně moc větviček
OdeslatNapsal: 10 Srp 2008 07:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Pavle, to su stare listy, bud v pohode. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz