CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 12:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 19:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Iva Hažmuková napsal:
Tavossi, krásně řečeno :wink: A také skutečně krásný strom. Jistě jste si spolu "padli do oka..." :D Teď mne napadá (prosím, neberte to jako ironii, to v žádném případě není!) to pořekadlo o ... sedlákovi a největších bramborách. :lol: Tak ať z něj máte ještě hodně let radost :wink:

Jo,Ivo,mimochodem,neptala jste se mne asi před necelým rokem,jestli nemám citrus v zimní zahradě?Díky za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 20:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
TAVOSS napsal:
Mimochodem,nějak se mi neozývají příp. dárcí semenáčkú :!: Pokud jde o finance,lze se dohodnout. Ale já je chtěl pro RADOST :wink: A věřte mi,možná se o ní umím podělit s tím, kdo má zájem o život :)


Tavossi,
rad by som Ti daroval nejaky maly stromček na vyskušanie, ale ja sám nemám záujem o vrúbeľ z Tvojho citrona, lebo to už nemam kde dat... :oops: :wink: . Jedine, ak by sa našiel niekto v okolí Brna, kto by Ta navštívil a bol by ochotný Ti dať niečo, čo tu mám:
- Fortunela obovata, malý zakorenený 2 ročný odrezok, ktorému sa skrúcajú listy a neviem prečo. Je z materskej rastliny povodne od Zdeňka Černocha. Možno by u Teba išiel lepšie, alebo by si z neho mohol naštepiť nejakú kvalitnú podnož.
- Citrus limon "Sun Gold" - panašovaný, 1 ročný odrezok, krásne rastie.
- Citrus myrtifolia, podnož bigarádia, s podnožou je nejaký problém, slabo rastie, je vhodný ako materiál na preštepenie....
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 20:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
janku josef st napsal:
Taky mám jednoho veterána ale je mu teprve 26let a nikdo neví co to je. Zítra pošlu foto. Ještě se mu kvést nechce.

Ahoj kolego,pokud se tak mohu nazvat.Tvůj miláček trpí několika neduhy,ale fakt(pokud nekecáš),že je mu 26 let,vypovídá o tom,že nechce skončit.Trpí shazováním listů,nepředpokládatelným.Má na svůj věk mizernou korunu. Má špatnou zem,jednak špatné složení,jadnak tam jsou potvory.nejspíš smutnice.Nevím,jestli jsem oprávněn Ti radit,ale pokud chceš?Přes zimu udržet při životě,citrus nemá přesně stanovený vegetační klid,mnoho odrůd ho nemá vůbec.Pokud se dožije jara,vyndat z toho sajrajtu,vyprat kořeny v lehce růžovém KMNO4(hypermangan-neboj,působí jako růst. stimulátor,akorát se to moc neuvádí),přesadit do menšího! :!: květináče,případné hnijící kořínky odstranit RUČNĚ a velice opatrně,máš li svou kytku rád,tak s ní o tom pokecej,bez lidí,o samotě.Možná Tě leccos napadne.Pokud se to bude týkat kytky,je dobré to realizovat.Výjimkou je sešrotování,i když i toto u mne zabralo(na kytku).Přesazuj do substrátu(alespoň poprvé)-bude nutné ho prohnat alespoň60 min teplotou více jak 150 stupňů.Nechat vychladit!Pozor na jakékoliv stopy vápna :!: :!: :!: Jestli chceš míchat zeminu sám,musí mít asi1/3 písku,zbytek rašelina a kompost BEZ vápna!Bacha,do kompostů se přidává Dolomitický vápenec,jemně mletý! :!: Jestli se chytne a přestane mít mrtvici(to shazování listů a následně odumírání větví),máš trochu navrch,nech ji v květináči i další rok a postupně ji zvykej na plné slunce,NE :twisted: hned první rok :!: SamaTi řekne,co chce.Když začnou bělat listy,je moc slunce.Velké světle zelené-málo světla.Musí se pomoct,třeba netk.text.Věř mi,že slunce k životu potřebuje.Tak ji musíš jenom připravit tak,aby ho mohla využít pro Tvoji radost a svoji sílu.A pozor :shock: Sílu má opravdu v listech :idea:,ne v kořenech :!: Nedovol ji kvést,než bude mít asi min.100 listů na květ!!!!!!!Nedovoluji si kázat,snad možná poradit.Hodně RADOSTI,kolego a když uznáš za vhodné,ozvi se.TAVOSS.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 21:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
fotka:


Přílohy:
citrusy.JPG
citrusy.JPG [ 203.48 KB | Zobrazeno 795 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 21:23 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
TAVOSS napsal:
Fakt není, začal podit po cca 40 letech, ale jak říkal můj táta nech ho, až bude staší pán,možná je to otázka jednoho ,dvou tří,let kdo ví.Až bude mít pocit,žeTi plody může svěřit,protože si jich budeš vážit, tak Ti je dá.U těch semenáčů je to spíš otázka víry,než profese.Ale vyplácí se vydržet bez vidiny zisku.


Děkuji za odpověď! 8) No, doufám že mi je svěří na jaře,protože se mu už aktivně věnuji dva roky,a minimálně jednou sem ho zachránil pře spáry mého táty, který ho chěl umístit před vchod, protože se mu tam líbyl - ale před v chodem to nejvíc fouká a nic tam neroste :!: tak sem se zastal toho stromu a zůstal v závětří u kůlny. Což ho zachránilo. Jo a neustále se mi usazuje plíseň na listech mladých citrónů,jednou týdně sem jim věnuji a setírám je mokrým hadrem. Neexistuje něco počem zmizí na dobro? Ti mladí citrónky jsou hned vedle toho starého a ten zatím nic nechyt,nevím čím to je...?

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 21:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Kamco napsal:
TAVOSS napsal:
Mimochodem,nějak se mi neozývají příp. dárcí semenáčkú :!: Pokud jde o finance,lze se dohodnout. Ale já je chtěl pro RADOST :wink: A věřte mi,možná se o ní umím podělit s tím, kdo má zájem o život :)


Tavossi,
rad by som Ti daroval nejaky maly stromček na vyskušanie, ale ja sám nemám záujem o vrúbeľ z Tvojho citrona, lebo to už nemam kde dat... :oops: :wink: . Jedine, ak by sa našiel niekto v okolí Brna, kto by Ta navštívil a bol by ochotný Ti dať niečo, čo tu mám:
- Fortunela obovata, malý zakorenený 2 ročný odrezok, ktorému sa skrúcajú listy a neviem prečo. Je z materskej rastliny povodne od Zdeňka Černocha. Možno by u Teba išiel lepšie, alebo by si z neho mohol naštepiť nejakú kvalitnú podnož.
- Citrus limon "Sun Gold" - panašovaný, 1 ročný odrezok, krásne rastie.
- Citrus myrtifolia, podnož bigarádia, s podnožou je nejaký problém, slabo rastie, je vhodný ako materiál na preštepenie....
Kam

Kamco moc díky,ČR není tak velká,abych si nemohl dojet pro nabídnutou radost.Pokud to myslíš vážně,ozvi se,kdy a kam mám přijet,třeba nech mail,nebo přes moderátory,já o popularitu příliš nestojím.Musíš mi ale říct,od koho jsou a pak se domluvíme,co od nich budeme chtít.Tak ještě jednou díky.TAVOSS.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 21:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
ovar napsal:
TAVOSS napsal:
Fakt není, začal podit po cca 40 letech, ale jak říkal můj táta nech ho, až bude staší pán,možná je to otázka jednoho ,dvou tří,let kdo ví.Až bude mít pocit,žeTi plody může svěřit,protože si jich budeš vážit, tak Ti je dá.U těch semenáčů je to spíš otázka víry,než profese.Ale vyplácí se vydržet bez vidiny zisku.


Děkuji za odpověď! 8) No, doufám že mi je svěří na jaře,protože se mu už aktivně věnuji dva roky,a minimálně jednou sem ho zachránil pře spáry mého táty, který ho chěl umístit před vchod, protože se mu tam líbyl - ale před v chodem to nejvíc fouká a nic tam neroste :!: tak sem se zastal toho stromu a zůstal v závětří u kůlny. Což ho zachránilo. Jo a neustále se mi usazuje plíseň na listech mladých citrónů,jednou týdně sem jim věnuji a setírám je mokrým hadrem. Neexistuje něco počem zmizí na dobro? Ti mladí citrónky jsou hned vedle toho starého a ten zatím nic nechyt,nevím čím to je...?

Na dobro to zmizí,až vyladíš teplotu,vzdušnou vlhkost,zálivku a hnojení.Přehnojená rostlina taky není výhra. Nemáš Fotku :roll: Myslím samozřejmě rostliny. :!: Že to starý nechyt je asi tím,že je méně náchylný na vzdušnou vlhkost.Dej si tam měřák,Teplota asi 15 stupňů,vlhkost do 50 procent bez studeného průvanu,Je lepší orosit,než utírat vodu z listů.Mimochodem,jak prosperuje Mussa?Mám taky jeden,za rok mi vyrostl o 50 cm.Prý je to normální.Za 7 let ho teda nebudu mít kam dát.Poradíš :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 22:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Kamco napsal:
fotka:

Kamco,krásný,první má hlavní problém se světlem,druhý s kořenama,třetí je super,na jeře bych event.přesazení volil velice zdrženlivě,to jest nenásilné.OPĚT nemohu radit těm,co mají citrusy za koníčka.Já mám koníčků mnoho a jedním z nich jsou kytičky bez specifikace 8).Pravidlo radí-máš li dojem,nech si názor pro sebe :mrgreen: No snad jsem něco nepohnojil :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 22:09 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
no to bude asi problém, s vyladěním vlhkosti. Protože už od října nic nerosím a vlkost se stále pohybuje kolem 90 %!na jednu stranu výborné,pro kapradiny banány a tak,ale na druhou stranu trpí opuncie,citrony a macešky. Teplota je té v zimní zahradě ideální,nonstop kolem 16. Což subtropické rostliny milují,horší je to s těma tropickýma (kokosovník a pralesní podrost). Banánovník se má excelentně,od dubna do teď vyrostl o 132 cm,a z toho 50 cm vyrostl jenom za poslední dva měsíce v zimní zahradě!!!fotku určitě pošlu,ale nepochopil jsem čeho :oops: :lol:

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 22:28 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
jéé já sem socka :lol: napíšu si svoje ale zapoměl jsem odpovědět :oops: . Narovinu říkám že jsem banánový maniak,a mam nehorázně široké spektrum informací co kde seženu a stáhnu. Stáhnul jsem si asi 400 obrázku musa basjoo,což je taky dost inspirativní a poučné. Pomalu si dělám malou armádu banánovníků musa. Na jaře jsem začínal s jedním a teď jich mám 15- z toho 3 druhy. Pokud chceš s něčím poradit,klidně se ptej! já budu jenom rád. A 50 cm za léto neni málo,ale viděl jsem i případy 200 cm! Takže záleží na pěstování. A až vyroste taky už přemýšlím jak s ním nejlépe vynaložím přes zimu

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 09 Lis 2008 08:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
TAVOSS napsal:
janku josef st napsal:
Taky mám jednoho veterána ale je mu teprve 26let a nikdo neví co to je. Zítra pošlu foto. Ještě se mu kvést nechce.

Ahoj kolego,pokud se tak mohu nazvat.Tvůj miláček trpí několika neduhy,ale fakt(pokud nekecáš),že je mu 26 let,vypovídá o tom,že nechce skončit.Trpí shazováním listů,nepředpokládatelným.Má na svůj věk mizernou korunu. Má špatnou zem,jednak špatné složení,jadnak tam jsou potvory.nejspíš smutnice.Nevím,jestli jsem oprávněn Ti radit,ale pokud chceš?Přes zimu udržet při životě,citrus nemá přesně stanovený vegetační klid,mnoho odrůd ho nemá vůbec.Pokud se dožije jara,vyndat z toho sajrajtu,vyprat kořeny v lehce růžovém KMNO4(hypermangan-neboj,působí jako růst. stimulátor,akorát se to moc neuvádí),přesadit do menšího! :!: květináče,případné hnijící kořínky odstranit RUČNĚ a velice opatrně,máš li svou kytku rád,tak s ní o tom pokecej,bez lidí,o samotě.Možná Tě leccos napadne.Pokud se to bude týkat kytky,je dobré to realizovat.Výjimkou je sešrotování,i když i toto u mne zabralo(na kytku).Přesazuj do substrátu(alespoň poprvé)-bude nutné ho prohnat alespoň60 min teplotou více jak 150 stupňů.Nechat vychladit!Pozor na jakékoliv stopy vápna :!: :!: :!: Jestli chceš míchat zeminu sám,musí mít asi1/3 písku,zbytek rašelina a kompost BEZ vápna!Bacha,do kompostů se přidává Dolomitický vápenec,jemně mletý! :!: Jestli se chytne a přestane mít mrtvici(to shazování listů a následně odumírání větví),máš trochu navrch,nech ji v květináči i další rok a postupně ji zvykej na plné slunce,NE :twisted: hned první rok :!: SamaTi řekne,co chce.Když začnou bělat listy,je moc slunce.Velké světle zelené-málo světla.Musí se pomoct,třeba netk.text.Věř mi,že slunce k životu potřebuje.Tak ji musíš jenom připravit tak,aby ho mohla využít pro Tvoji radost a svoji sílu.A pozor :shock: Sílu má opravdu v listech :idea:,ne v kořenech :!: Nedovol ji kvést,než bude mít asi min.100 listů na květ!!!!!!!Nedovoluji si kázat,snad možná poradit.Hodně RADOSTI,kolego a když uznáš za vhodné,ozvi se.TAVOSS.

Zdravím. Tak k tomu citrusu asi toto. Ten citrus jsem dostal od starších lidí kteří ho měli na chatě celí rok v létě i v zimě. Když jsem ho přivez tak jsem ho dal do pokoje sož byla první blbost. Změna prostředí začala působyt. Za několik dní opadali skoro všechny listy. Tak jsem ho přemístil na chodbu. Tam po delší době začal pěkně obrážet. Ta koruna je špatná protože jsem ji dost ostříhal na podporu růstu. K tomu věku můžu říct jen to že nekecám.Ten věk mě řekli ti lidé co mě ho dali s tím že je hodně starý a že ho nechtějí. Na jaře bude určitě přesazen protože ten květináč je hlíněný a těžko se udrží vlchkost zeminy. Jinak Ti díky za tvoje rady které určitě využiji. Určitě se ještě ozvu. Josef


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 09 Lis 2008 09:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
TAVOSS napsal:
Vzkaz pro KAMCO a KRUMME.Já fakt nejsem ani omylem odborník.Spíš se věnuji kytičkám z radosti,protože na rozdíl od lidí nelžou a nepodvádí.Takže mívám problém i zjistit,co to vlastně pěstuju.A teď mám zase prosbičku.Kdyby mi někdo chtěl poskytnout malý stromeček,citrus,až si pojede pro řízky,já bych s tím stromečkem zkusil uzavřít dohodu o plánu růstu.Třeba by to vyšlo.Dal jsem totiž svoje jednomu "citrusáři" na roubování a už jsem je neviděl!A dalším se moc nedaří.Tak díky.

Tavossi, když se tomu odborníkovi tak bráníš, tak ti ho nebudu vnucovat... :roll: :wink: Nicméně vše , co jsi výše napsal svědčí o tom , že máš "srdce, které rostlinám rozumí". A to je mnohem víc, než načtený tuny knih, prolezený net atd. Někde jsem tu psal, že základem úspěšného pěstování je naučit se s rostlinami žít... Když člověk pochopí jejich potřeby, přestane koukat třeba na "nějaký milimetr" v průměru plodu a prostě se těší z toho, že se rostlině daří...
Jinak "malý stromeček" se u mne vždycky najde... a tobě jej věnuji obzvláště rád, protože vím, že až mě bude 90 let - kouknu zase sem a uvidím další nádheru... :wink: :lol:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 10 Lis 2008 08:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
TAVOSS napsal:
Iva Hažmuková napsal:
Tavossi, krásně řečeno :wink: A také skutečně krásný strom. Jistě jste si spolu "padli do oka..." :D Teď mne napadá (prosím, neberte to jako ironii, to v žádném případě není!) to pořekadlo o ... sedlákovi a největších bramborách. :lol: Tak ať z něj máte ještě hodně let radost :wink:

Jo,Ivo,mimochodem,neptala jste se mne asi před necelým rokem,jestli nemám citrus v zimní zahradě?Díky za odpověď.

Tak na to žel nedokáži odpovědět... :oops: V tom kvantu informací, kterými mám přecpanou hlavu, už strašně zapomínám. A občas i to, co si nutně potřebuji pamatovat... :oops: :cry: :cry: .
Pokud byste si někdy udělal výlet do našich končin, nebo měl cestu (třeba ke Kamilovi), ozvěte se a stavte i u mne. Také mám nějaké rostlinky navíc, tak byste si třeba z nich něco vybral. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 10 Lis 2008 20:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Ivo,nic se neděje,tenkrát jsem odpovídal,že bych potřeboval menší zimní zahradu.Furt ji nemám. :( Určitě si naplánuji nějaké cestování.Většinou jste z větších dálav,tak to nejde sfouknout za odpoledne.Ale už se těším :P Moc děkuju a ozvu se!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 12 Lis 2008 17:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Bře 2008 10:30
Příspěvky: 68
Možná bych vůbec neměl otvírat pusu, když se baví odborníci :lol: Ale přestože Tavoss nestojí o popularitu, chtěl bych mu vyjádřit svůj hluboký respekt a obdiv. To, čeho dosáhl, je mým snem. Myslím tím rozumět rostlinám a umět se o ně starat tak, aby byly ve skvělé kondici a přitom vůbec neřešit, jestli jde o plodící obří citrus, nějaký prťavý okrasný keř nebo brambory. Jde vičíst, že máš ty rostliny opravdu rád. Zatím bohužel neumím vypěstovat ani plevel :lol: :( Ještě se teda mám opravdu co učit. Často ale sním o tom, že jednou snad budu mít celou zahradu a nějaký skleník plný zdravých rostlin. Snad na to budu mít schopnosti, čas i peníze.

Jsem si vědom, že je tohle příspěvek prakticky "o ničem" a je pro všechny k ničemu. Ale po přečtení celého tohle tématu se prostě nedokážu udržet. Prostě to na mě opravdu zapůsobilo. Omlouvám se.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz