CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 25 Dub 2024 16:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 05 Lis 2008 21:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Mali by sme ho rozmnozit, ked bude Tavoss skracovat bude dost materialu... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 05 Lis 2008 21:31 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
před tímto skvostem a uměním ho pěstovat v květináči se musí jen smeknout :wink: jen tak dál


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 00:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tavossi díky za úvod.
Moc mi to nejde do hlavy s tím zimováním. Nějak si dost dobře nedovedu přestavit místnost s tak velkou světlou výškou mimo městských bytových domů z přelomu minulého století, dále ta uváděná teplota je o pár stupňů vyšší než jsou či byly veškeré citrusy co mi prošly pod rukami ochotny bezproblémově snášet a taky mi není jasné jak máš tuto místnost osvětlenou či nějak rostlinu otáčíš či v zimě přisvětluješ??? Nemáš nějaké foto, z kterého by to bylo patrné (zejména jak ta místnost prosvětlena). Nevykládej si to nějak špatně - ptám se a pochybuji proto, že to zcela vymyká mým představám a především praktickým zkušenostem s pěstováním citrusů. Semenáče jsou prostě prazvláštní sorta citrusů, mnohdy hodně odlišná od roubovaných "kulturních" odrůd.
Dále by mne zajímalo, v souvislosti s předchozím, v jakém stavu se rostlina nachází při tomto způsobu zimování?
A dále - kdy obvykle (=nejčastěji) kvete a za jak dlouho následně dozrávají plody?
Já sám jsem měl taktéž semenáč citróníku, který zakvetl a zaplodil již ve věku 9-ti let (foto tady na foru někde je). Nyní je s ním již několik ámen. Proč to píši? Psal si, že budeš přeszovat .... u mne se mu právě ono přesazení do větší nádoby stalo bohžel osudným :-(

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 07:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Tavossi, patří ti všechny "superlativy" v citrusářským světě... :wink:
Já osobně bych tohle téma přejmenoval na téma - Jak se ze semena rodí citrusář.

Ono u nás, v našich podmímkách pěstovat takovouto dobu citrus, to chce opravdu smeknout. :wink: K těm šnekovým dotazům bych si dovolil přidat pár dalších. Myslím, že by bylo velmi zajímavé, kdyby jsi nám prozradil, odkud jsi. To napoví něco o podmínkách, ve kterých jej pěstuseš. Další dotaz je na substrát, ve kterém roste. Ono udržet takovýto strom při životě je jedna věc, ale ten tvůj je opravdu ve vynikající kondici.

Já osobně jsem "ujetý" na takovéto "raritky" a tak mi to nedá se nezeptat... :roll: Až budeš na jaře stříhat, dal by se od tebe získat roub z tohoto stomu? Mám již dvě takovéto rarity. Jeden grepovník ze Slovenska - z Popradu / někde je tu o něm sáhodlouze psáno, ale já to nenašel :roll: :oops: / a duhý citroník jsem teď získal na naší výstavě od kolegy - je to zakořeněný řízek z 28 letého plodícího citronovníku. Foto bohužel kolega neudělal.. :evil: , ale pokusím se je časem udělat sám, jak na to zbude čas.. :roll:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 09:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No, těch pár mých dotazů je jen začátek :mrgreen: .... Tavossi připrav se na to, že tě hned dále budu "bombardovat" dalšími dotazy typu : jakou používáš zeminu atd. atd .... protože to je opravdu naprosto unikátní rostlina :!: :!: :!:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 09:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Asi to bude vypadat divně,ale já se za nějakého zvláštního pěstitele nepovažuji.Fakt je,že když si koupím trpaslíka,tak mi do rána vyroste.Měl jsem i kávovník ze semínka,sklidil jsem 80 deka sušeného(ne praženého) kafe po 7 letech.Jeho osud viz výše Ale jeho brácha žije vesele u bazénu jednoho místního hoteliéra.Jen jsem se na něm podepsal tím,že když měl 220 cm tak jsem mu uřízl špičku.Už naní takový krasavec a stejně se mi za dva roky nevešel do skleníku.Loni jsem sklidil taky první ananas,měl 1070 gramů a už mám dvě další růžice,co z toho bude,uvidím.Teď citron,Asi jsme si padli do noty.Taky jsem o jeho pěstování nic nevěděl.Prostě jsem se snažil rozumět tomu,co mi chce říct.Možná proto jsem se vyvaroval zaběhnutých stereotypů,jeden z nich je velikost květináče.Poté,co jsem si mnohé přečetl,nedaří se.Včetně kávovníků,na konci srpna odešly poslední tři,po přesazení.Mám dojem,že je lepší o dost nenší květináč,než je běžné.Zemina-kompost BEZ vápna,přidat rašelinu a písek.Dobrá je i zemina na citrusy,zase přidat rašelinu a písek,pozor na houby a žížaly,dávám Previcur a Zolone do vody,OPATRNĚ.Voda nejlépe dešťová,teplá podle okolí.Na jaře-ochrana před sluncem a mrazíky(tak do -5)-košile z 5 bílých netk.text.Když hrozí větší mráz,dávám pod košili fofrník na nejnižší teplotu,směr květináč.Potom celé léto na jihu,plné slunce.Přizpůsobit zálivku počasí.Hnojení-ŽÁDNÝ Kristalon,žádné granule,tyčinky a pod.Pěkně smradlavý zákvas z kravince-tak 2 měsíce uleželý a tekuté hnojivo na citrusy.NIKDY vápno.Mám to vyzkoušené i u kanad borůvky(bydlí v 5 pytlech rašeliny) a kávovníku!Škůdci-musí se hlídat svilušky!!!!!!!!Puklice mám dojem chcípnou mrazíkem.Na sviluše je SVILUSTOP(míchá se ze dvou složek) a HNED jak se objeví první pavučinky!!!!!Taky pomáhá rosení,jednak ho nemají sviluše v oblibě,druhak mlha pavučinky ihned odhalí.Teď to zimování.Bydlí v separe mistnosti tech. objektu,který jsem původně chtěl využít na výrob.dílny.Kvůli debilitě a závisti sousedů nelze.Ale kytky lze.Výška opravdu 347 cm,topení doposud akumulačky,teď jsem dodělal Ú.T.Světlo-16 až 18 hodin denně 6x40W zářivky.Tady by to chtělo vylepšit,protože na jaře má orovské (asi30cm)světlé listy,které bohužel všechny postupně shodí.Pokud někdo poradí,budu rád.Samozřejmě otáčím,má pojízdnou paletu.Už je zase na zimovišti,nafotím a poprosím kolegu(jestli mohu být tak troufalý) o umístění.Možná najdu i starší fotky.Jinak jsem z okolí Třeboně.Pokud chcete někdo zkusit štěstí s množením,ozvěte se,asi by bylo škoda se napodělit.To řízkování mi moc nejde.Materiál bude,výhony do koruny jsem letos nestřihal.Kdo dočetl až sem tomu děkuji za výdrž a gratuluji!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 09:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Jo,ještě něco.Tady se té oblasti říká malá sibiř,n.m.výška 465m.Kvete klidně i třikrát do roka a vůbec nebere ohled na to,co si myslím.První citron pustil za DVA roky a tři měsíce.To mi fakt nevěří nikdo.Takže už měl žluté citrony z dalšiho roku,zelené a jeden rok starý. Teď jsou tam opět zelené,ale jenom pár.Mám po dědovi vůbec rarity.Třeba česnek-při pěstování z pacibulek dělá 3-4roky kuličky,pak se teprve dělí.V komoře vydrží rok,nekazí se.A větší jsem na trhu neviděl.Na jednom místě se pěstuje od roku 1959.BEZ degenerace.Taky říkají,že je to blbost,ale už ho pěstuje spousta známých.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 09:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tavossi, díky za doplnění ... perfektní výcuc toho nejdůležitějšího :wink: To přisvětlování pro mne ledcos vysvětluje, páč přezimování takové rostliny v místosti, byť dobře prosvětlené se mi jevilo jako nemožné. A to ostaní ... víceméně stejné zkušenosti jako mám já. Na jakékoliv další doplnění informací o pěstování či fotky jsem moc zvědavý .... pokud by se ti to nedřilo upravovat, tak mi je zase pošli, já je upravím a vložím sem.
Jenom si mi ještě neodpověděl na ten dotaz kdy přibližně (nejobvykleji) kvete a kdy přibližně dozrávají plody? Teď čtu, že si to mezitím napsal. Malinko ale jinak než jsem chtěl :-) .... to říká, že plody po dozrání (vybarvení) dobře drží na stromě. Položím dotaz jinak : za jak dlouho po odkvětu se přibližně začnou vybarvovat plody ? Dík.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 10:01 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Píšeš, že se za nějakého zvláštního pěstitele nepovažuješ... To ani nemusíš, ty fotky totiž říkají vše... :wink:
Jinak díky za objasnění tebou používaného substrátu, ale hlavně i hnojení. Opět jsi jenom dokázal, že příroda chce zase jenom přírodu a ne zbytečnou chemii.
Co se týká toho zimního osvětlení, to opravdu není nic moc. Zkus zapřemýšlet místo těch zářivek dát šetřící žárovky. Za stejné náklady můžeš mít daleko větší výkon. Navíc hodně záleží na umístění - vzdálenosti - toho zdroje..
Pokud to bude možné, moc rád se ti na jaře ozvu - jak budeš stříhat - s prosbou o nějaký ten kousek roubu... :roll:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 13:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Vypadá vskutku úžasně, za to rozroubování by to stálo - když bude na jaře dost větviček, tak bych taky zkusil štěstí.
Zdravím
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 18:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Prosím Krumma,aby mi trochu poradil s tím zdrojem světla.Je mi jasné,že spekrum zářivek ani jeho teplota není pro rostliny příliš vhodná.Jenže spec. svítidla je dost ranec.Jo a o materiál na pěstování se rád podělím,jen se musíte všichni po zimě znova ozvat nebo mi nějak nechat kontakt.Taky prosím o radu,jak materiál uchovat,aby byl použitelný.Jinak díky všem za krásný vzkazy a Šnekovi za pomoc s fotkama!Šneka trochu zklamu ohledně vybarvování plodů.V tom mám trochu nepořádek,protože citron kvete nejvíc po novém roce,takže když ho rveme ven má už malé citrony.Potom trochu březen-duben a pak v období prázdnin.Letos bylo divný léto,tak skoro všechno shodil a má jen to z ledna.A už dozrávají,ale pořád drží.Shodí jen ty co jsme poškodili při stěhování.No a jak koukám na ten zmatek venku,tak jsme to stěhování asi uspěchali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 18:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Rouby se dají uchovávat zabalené v vlhkém ubrousku v ledničce (ne v mrazáku!).
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 20:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
je to fakt parada, poriadny stromisko to je. K tomu prisvetlovaniu, bud by som volil nejaku jednu sodikovu vybojku cca 150 w, alebo HQI, HCI vybojku a otacat ho postupne, alebo tie zarivky, mozno aj kompaktne, aj ked pri klasickych je predsalen vacsi vyber v roznorodosti spektra svetla (aj ked za vyssie obstaravacie naklady). V takomto pripade by som ale s prihliadnutim na velkost rastliny, teda potrebnu plochu na osvietenie asi predsa len volil tie linearne ziarivky, lebo osvetluju rovnomerne vacsiu plochu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 20:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Rádo se stalo. Určitě si mne nezklamal, neboj :wink: Jenom co tak čtu, tak má poněkud "rozhozený" běžný režim citrusů.
Než více přisvětlovat bych osobně šel opačnou cestou - cestou snížení teploty. Jak jsem ti psal, ty teploty se mi zdají dosti vysoké. Já zimovával citrusy na relativně dobře posvětlené chodbě, které bylo zaskleno oknem s jednou tabulí 4mm skla a teploty se zde pohybovaly od 7 do 12C a ? .... vyměnil jsem okna a teplota na chodbě se zvýšila na 14-17C a ? ... najednou začaly problémy způsobené nerovnováhou světla a tepla, které se projevovaly opadem listů, zejména v předjaří.
Čistě teoreticky můžeš citrusy zimovat při teplotě 0-2C prakticky ve tmě. Čím vyšší teplota, tím více potřebuješ světla (prosklením a nebo musíš více přisvětlovat).
Já osobně moc velkým fandou přisvětlování nejsem, protože mi přijde na rozdíl od občasného přitopení při kritických teplotach mnohem více pracné - vyžadující něco každodenně a proto jdu a doporučuji tu cestu opačnou ... tj. snížení teploty (abych nemusel denně svítit). Kolik a jak to u tebe provést ti nejsem sto takto po netu poradit, to musíš vyzkoušet sám. Domnívám se však, že snížení teploty ze současných hodnot na 8-12C při zachování současné intenzity přisvětlování, rostlině jen prospěje. Je zde však určité riziko. To riziko je možný vznik kořenové hniloby. Citroníky jsou na toto hodně citlivé, ale dle mých zkušeností to neplatí pro podobné hybridy jako máš ty. Ty mívají naopak kořenový systém velmi odolný ... ale jak už jsem psal - musel by si sám vyzkoušet.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 20:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
[quote="KRUMME"] Mám již dvě takovéto rarity. Jeden grepovník ze Slovenska - z Popradu / někde je tu o něm sáhodlouze psáno, ale já to nenašel :roll: :oops: / a druhý citroník [quote]

Diskusia o grepe z Tatier tu:
viewtopic.php?f=7&t=979&start=0

TAVOSS: "Teď citron,Asi jsme si padli do noty.Taky jsem o jeho pěstování nic nevěděl.Prostě jsem se snažil rozumět tomu,co mi chce říct."

A toto je velmi dolezite, clovek ani nemusi mat velke vedomosti o pestovani citrusov, treba len porozumiet rastlinam, sledovat a vycitit, co im chyba, alebo co im vyhovuje.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz