CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 01:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 20:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Nevím,nevím.S tím snížením teploty.......Když byl menší,tak do 2,5 m,tak vegetil s náma v bytě,kde bylo 20-23 a dařilo se mu náramně!Samozřejmě za cenu svícení.Takže jsem mu v podstatě teplotu snížil,když má těch 15.Spíš bych neriskoval tu hnilobu kořenů,málem jsem takto odepsal již zmiňovaný kávovník.Taky jsem někde četl,že by teplota,pokud má plody,neměla dlouhodobě klesnout pod 10 stupňů.S tím kvetením to má asi opravdu nedořešené,ale co se mu nelíbí,shodí.Letos většinu květů ignoroval ačkoliv byl venku.Ani se mu kvůli divnýmu počasí nedivím.Až budu prostřihávat,dám větvičky podle rady do ledničky a dám vzkaz.Pořád mi nejsou jasný ty zářivky.Existuje něco,čím by se dala nahradit rozměrově a příkonem normální 40W trubice,ale s jiným spektrem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 06 Lis 2008 21:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
ak je to 120cm trubica, tak vymenit sa da napriklad za 36w osram fluora = specialne zlozenie pre rastliny, ale osobne si myslim, ze ked mas osvedcene klasicke trubice a staci to, tak nic nemen. Pokial ma aspon trochu denneho svetla, tak na ten doplnok staci aj ake take klasicke neonove svetlo, aj ked nema napriklad dostatok svetla v cervenom spektre, co napriklad je dolezite na tvorbu cukrov pri dozrievani ovocia a na vegetativny rast do dlzky=vysky. Ale to je v tomto pripade na tych par mesiacov irelevantne...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 05:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Chci se zeptat. Mají ty plody semena? Jestli ano byloby zajímavé je zasejt. Mohla by to být dobrá podnož pro další citrusy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 07:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Pár jader jsem našel ale zatím jsem pokus o nový strom nepáchal.Zkusím to a dám vědět.Díky mirovi za ty zářivky.Asi opravdu zůstanu u osvědčeného způsobu.Stejně jsem dvě přidal,loni měl jenom 4.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 09:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tavossi ... jak jsem psal .... musel by si vyzkoušet, je to nejednodušší cesta. Přesvědčovat tě nebudu, ale v produkčních centrech citrusů padají a drží se teploty často hodně pod 10C, plody neplody. Jde jen o to, že se při těchto nízkých teplotách nesmí nádoby prakticky vůbec zalévat a je nutno trvale udržovat zeminu v nádobě (je-li tam při tomto rozměru vůbec nějaká) jen ve velmi mírně vlhkém, skoro suchém stavu. A teď jde o to, jsi-li schopen zajistit toto trvalé rovnoměrné mírné provlhčení zeminy a nebo si schopen jen změny skokem - tj. zalití = velké mokro, následně období vysychání a následné sucho a tak dokola. To se u velkých rostlin v prostoru domu velmi nesnadno zajištuje a chce to mít s tím zkušenosti. O mnoho snadnější je to ve skleníku či pod folií, kde vysoká vzdušná vlhkost nedovolí až tak rychlé a kritické vyschnutí zeminy, které bývá ještě horší než o něco vyšší vlhkost zeminy než by měla (s ohledem na vznik kořenové hniloby).

Vkládám opět pár zmenšených fotek od Tavosse, tentokráte ze zimoviště.
Příloha:
1-28F4DB4A.jpg
1-28F4DB4A.jpg [ 74 KB | Zobrazeno 954 krát ]

Příloha:
1-2B24C836.jpg
1-2B24C836.jpg [ 154.08 KB | Zobrazeno 998 krát ]

Příloha:
1-21E9A04D.jpg
1-21E9A04D.jpg [ 171.05 KB | Zobrazeno 839 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 09:18 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
A ještě řez sklizeným plodem :)
Příloha:
1-54C7E4E3.jpg
1-54C7E4E3.jpg [ 77.02 KB | Zobrazeno 766 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 10:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Taovoss chtěl radu ohleně těch "úsporek". Před nějakým časem se tu vedla sáhodlouhá diskuze, která úsporka je lepší, která dává jaký spektrum a pod. Z diskuze vyplynulo, že tohle nemá cenu u nás v amatérských podmínkách řešit. Samozřejmě je tu i obrovský rozdíl v ceně - obyč. úsporka - řádově desetikoruny, úsporka na rostliny - řádově tisíc a výš... Tak že to co ušetříš na energii, proděláš na úsporkách.
Navíc ty "spektrální" rozdíly nejsou zase až tak zásadní.

Ale myslím, že otázka zní úplně jinak. Tavoss sice říká, že není odborníkem... - na druhou stranu má ve vynikající kondici 46 let starý strom!!! Kdo z nás měl v rukou takovýto exemplář, že mu chceme radit a měnit "zaběhnuté stereotipy" pro strom. Zkusme se nad tím zamyslet z tohoto pohledu.
... a to už vůbec nemluvím o tématu "kořenová hniloba". Setkávám se se spoustou pěstitelů a když narazíme na téma problémů s citrusy, s kořenovou chorobou se skoro nikdo nesetkal, tak že ji nikdo neřeší... Snad jenom my ji tady pořád neskutečným způsobem pořád omíláme dokola a strašíme vekeré nováčky, kreří se tu objeví..

Ať se to někomu líbí nebo ne - ten strom 46 let možná stál v bažině, možná byl úplně "na suchu" bez zeminy, ale rozhodně to přežřil bez kořenové choroby!!!!

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 19:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
KRUMME napsal:
... a to už vůbec nemluvím o tématu "kořenová hniloba". Setkávám se se spoustou pěstitelů a když narazíme na téma problémů s citrusy, s kořenovou chorobou se skoro nikdo nesetkal, tak že ji nikdo neřeší... Snad jenom my ji tady pořád neskutečným způsobem pořád omíláme dokola a strašíme vekeré nováčky, kreří se tu objeví..

Ať se to někomu líbí nebo ne - ten strom 46 let možná stál v bažině, možná byl úplně "na suchu" bez zeminy, ale rozhodně to přežřil bez kořenové choroby!!!!


Ivo - super príspevok :!:
Takto nejako som to chcel napísať aj ja.
Tavoss, nedaj si do toho kecať ! :!: Staraj sa o neho tak isto, ako si staral aj doteraz.
Už len malá zmena by mu mohla byť osudná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 20:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
To kdybyste viděli,jak toho chudáka rveme v 6 lidech naležato dveřma195x180cm zabalenýho v plachtě a dvakrát do roka,to by bylo jmen!!!!!! :evil: Jenže já ho víc růst nemůžu nechat,fakt už nemám větší cimru :( Jedna možnost tu je,polycarb.skleník,jenže na to není patřičný příjem.A ještě k té hnilobě.Už jsem se s ní setkal.trpí jí moje další dva citrusy a začalo to po přesazení :!: Mám dojem,že je opravdu lepší o dost menší květináč než se udává.Ona si rostlina řekne sama,kdy chce přesadit.Je lepší zalévat častěji,než hodně.Jeden můj známý tvrdí o citrusech(a kávovnících) že"chtějí žrát a musí se opřít palcem o květináč"!Potom prý teprve porostou.Problém je v tom,že jak začne jednou rostlina "marodit",tak se z toho těžko dostává.Ale to asi znají všichni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 07 Lis 2008 21:43 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Vzkaz pro KAMCO a KRUMVE.Já fakt nejsem ani omylem odborník.Spíš se věnuji kytičkám z radosti,protože na rozdíl od lidí nelžou a nepodvádí.Takže mívám problém i zjistit,co to vlastně pěstuju.A teď mám zase prosbičku.Kdyby mi někdo chtěl poskytnout malý stromeček,citrus,až si pojede pro řízky,já bych s tím stromečkem zkusil uzavřít dohodu o plánu růstu.Třeba by to vyšlo.Dal jsem totiž svoje jednomu "citrusáři" na roubování a už jsem je neviděl!A dalším se moc nedaří.Tak díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 09:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Tavossi nádhera.Je to potěšení pro čtenáře tohoto fóra,něco takového vidět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 12:41 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Dub 2008 18:02
Příspěvky: 457
Bydliště: Domažlicko
Tak se zamýšlím,kolik druhů citronů se tady před padesáti lety prodávalo. Jak už jsem psal tam někde na jiném fóru, že jsem mám dokonce o 5 let starší citrus než Tavoss :wink: ,dá se tedy předpokládat že máme stejný druh. A i přes to, takové rozdíly! :shock: . Vím že je to asi zbytečná otázka, ale je tvůj citrus naroubovaný 8) ?

_________________
Ovar
http://www.tropik.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 18:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Fakt není, začal podit po cca 40 letech, ale jak říkal můj táta nech ho, až bude staší pán,možná je to otázka jednoho ,dvou tří,let kdo ví.Až bude mít pocit,žeTi plody může svěřit,protože si jich budeš vážit, tak Ti je dá.U těch semenáčů je to spíš otázka víry,než profese.Ale vyplácí se vydržet bez vidiny zisku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 18:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tavossi, krásně řečeno :wink: A také skutečně krásný strom. Jistě jste si spolu "padli do oka..." :D Teď mne napadá (prosím, neberte to jako ironii, to v žádném případě není!) to pořekadlo o ... sedlákovi a největších bramborách. :lol: Tak ať z něj máte ještě hodně let radost :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrusový veterán
OdeslatNapsal: 08 Lis 2008 19:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Iva Hažmuková napsal:
Tavossi, krásně řečeno :wink: A také skutečně krásný strom. Jistě jste si spolu "padli do oka..." :D Teď mne napadá (prosím, neberte to jako ironii, to v žádném případě není!) to pořekadlo o ... sedlákovi a největších bramborách. :lol: Tak ať z něj máte ještě hodně let radost :wink:

Já to jako ironii vúbec neberu! Můžu říct,že jsem se leta snažil namlátit do hlavy mnoho kg učené literatury ohledně,života rostlin a konec konců i techniky.A Závěr :?: Znalosti jsou veskrze potřebné :wink: ale intuice je NUTNÁ :idea: K :idea: přežití!Mimochodem,nějak se mi neozývají příp. dárcí semenáčkú :!: Pokud jde o finance,lze se dohodnout. Ale já je chtěl pro RADOST :wink: A věřte mi,možná se o ní umím podělit s tím, kdo má zájem o život :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz