CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 09:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 12:46 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
jankust napsal:
Tak jsem si to tady podrobně přečet a taky něco přidám o roubování. Třeba to co mám vyzkoušeno, nezamazávám ničím a taky ničím nevážu. Místo pásky používám kolíčky na prádlo s nejšilnějším pérkem a nemusím nic vázat. Kolíček má dvě prohlubně a podle toho jak je podnož silná tak použiji výřez. Toto používám proto že vázání mě moc nešlo. Ještě dodám že kolíčky jsou z plastu, dřevěné chytali plíseň. Možná že někdo napíše že to je blbost ale moje zkušenost je dobrá. Těch pár citrusů co naroubuji tak pěkně rostou a manželka ani nezjistila že má količků o něco méně.


Tak som testol "kolíčkovú" metódu na vrúbloch, čo som dostal u Petra Broži 15. mája a funguje to :!:
nikdy ma nebavilo to omotávanie, tak mám konečne šikovnú metódu.
Příloha:
citrus 001.jpg
citrus 001.jpg [ 65.21 KB | Zobrazeno 972 krát ]

Příloha:
citrus 002.jpg
citrus 002.jpg [ 49.51 KB | Zobrazeno 931 krát ]

Nejaké oreginál vrúblovacie kolíčky som videl na predaj v Baumaxe, boli určené na vrúľovanie uhoriek - nabudúce si ich pozriem lepšie - sú na väčšie priemery, ale tuším majú slabšiu pružinu ako količky na prádlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 12:54 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Kruci, já na to letos zapomenul .... ale vedu to v patrnosti. Čím je něčo jednodušší, tím více se mi to vždy líbí a i výsledky bývají nejlepší.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2011 15:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Tak to jsem rád že to někdo vyzkoušel a je spokojen. Já jsem pořád špekuloval jak se vyhnout vázání a tak jsem vyzkoušel kolíčky a ono to vyšlo :shock: :shock: Kolíčky používám pořád.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 05:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
mne sa to moc verit nechcelo ale ked vidim vase uspechy tak som to viskusal tiez :D

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 06:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Má to len jedno malé mínus - na čo treba dať pozor, že pod pet-flaškou
ak sa príliš narosí, može voda kvapnúť do ranky čo nerobí dobrotu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 19:46 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Já ty ranky zatírám voskem a je pohoda. Roub v pet. flašce nerosím vůbec, dám tam víčko a vlhkost se drží stále na stejné úrovni, když roub začne růst víčko vyhodím nechám asi týden a flašku sundám úplně a roub roste dál. To je moje zkušenost, tak hodně štěstí při roubování vám všem přeje Josef.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 20:10 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
jankust napsal:
Já ty ranky zatírám voskem a je pohoda. Roub v pet. flašce nerosím vůbec, dám tam víčko a vlhkost se drží stále na stejné úrovni, když roub začne růst víčko vyhodím nechám asi týden a flašku sundám úplně a roub roste dál. To je moje zkušenost, tak hodně štěstí při roubování vám všem přeje Josef.


Já už se pomalu zase vracím k igelit. sáčkům,místo vršku s PET lahve.Pod PET-kou se pořád dělá plíseň,asi málo větrám :) ale pod sáčkem je to takové vzdušnější,plísně se netvoří,spíš to trochu vysychá časem a občas porosím stěny sáčku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 18 Led 2012 16:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Led 2012 10:55
Příspěvky: 3
Přeji hezký den. Nedávno sem dostal citrusovník a chci se zeptat. Když je citrusovník pravokořený, jak se dá rozmnožit? Můžu ho rozmnožit jen ustřihnutou větvičkou? A musí se ta větvička potom naroubovat nebo ne? Děkuji za reakci. Ještě dodám, že sem úplný nováček. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 18 Led 2012 17:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
To, jestli je pravokořenný (tedy řízkovaný) nemá žádný vliv na možnosti jeho dalšího množení ať již dalším řízkováním (v případě citroníků a dalšíchj kyseloplodých odrůd, které lze s úspěchem řízkovat) nebo roubováním.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 19 Led 2012 14:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Led 2012 10:55
Příspěvky: 3
Tak jestli tomu rozumím, i když se mi podaří nařízkovat a namnožit, musí se naroubovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 19 Led 2012 14:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
Nie pokial rozmnozujes odrezkom nemusis ho roubovat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 19 Led 2012 16:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Jinými slovy, pravokořenný znamená, že je na svých kořenech. Může to být buď semenáč, vypěstovaný z pecky. Kořeny mají stejný původ jako rostlina, celá rostlina jak kořeny, tak kmínek, listy květy, jsou tvořeny z buněk se shodnou DNA. To není Váš případ, jelikož by jste se nedočkala plodů tak brzy. Bude to rostlina řízkovaná. Ustřižená větvička, která z adventivních pupenů zakořenila. Tato rostlina je geneticky naprosto shodná s matenicí, je to vlastně ta samá rostlina, jen v jiném květináči, kořeny jsou opět geneticky shodné s matenicí i nově vzniklou rostlinou. Je tedy také pravokořenná, má vlastní kořeny. Jelikož je geneticky shodná s matenicí, plody, květy atd. budou rovněž shodné. Samozřejmě v závislosti na velikosti rostliny a na prostředí. Pravokořenné jsou i rostliny in-vitro namnožené. Jiný případ jsou rostliny roubované, nejsou pravokořenné. Semenáček, který samozřejmě pravokořenný je, seříznete, na něj naroubujete ušlechtilou odrůdu, ta však již pravokořenná není. Roste na kořenech jiné rostliny, podnože, mnohdy i jiného druhu rostliny, kořeny a nejspodnější část kmínku má jinou DNA, než korunka a kmínek od roubu výše. Není tedy pravokořenná. Pokud korunku ustřihnete pod roubem, je možné že z podnože vyroste nová rostlinka, však již bez jakéhokoliv vlivu roubu, který na ni byl, tedy vyroste ta samá rostlinka, jakou je podnož. Roubování, řízkování, hřížení apod. se nazývá vegetativní množení. Rostlina touto cestou vzniklá je naprosto shodná s mateční rostlinou. Pokud je matenice odolná proti některým virům, nově vzniklá rostlina to přejímá, pokud má mateční rostlina velké květy a červené plody, potomek bude mít to samé. Vegetativní množení tak slouží k namnožení rostlin s jistými kvalitami, a ač se jich namnoží klidně tisíce, všechny jsou vlastně stejné, stejně dobré, nebo špatné, zároveň se urychlí plodnost. Každý organismus proto, aby se mohl rozmnožovat, plodit musí do jistého stádia dospět, u citrusů to trvá dosti dlouho, desítky let. Jelikož vezmete řízek či roub z již plodící rostliny, tedy již dospělé, nemusí si opět projít juvenilním stádiem, dětstvím, než začne plodit. Dětství již má za sebou, je dospělá, jak matenice, tak její větvičky a z nich vyrobené rouby. Berete vlastně kousek již dospělého organismu. Řídí to fytohormony. Plodit začne záhy, jde jen o to, zda kořenový systém podnože, tedy rostliny mnohdy značně nedospělé jsou schopny uživit plody. Generativně vzniklé rostliny, tedy vypěstované ze semen, nemusí přejímat vlohy po rodičích, je to to samé jako vaše děti, vznikli rovněž generativní cestou, jsou novým organismem, jedinečným a neopakovatelným. Něco podědí po vás, něco po partnerovi a výsledek je vždy nejistý, nejsou vaším klonem ani kopií. Rostliny namnožené vegetativně, tedy roubovanci, řízkovanci, hříženci jsou v pravém slova smyslu klony, ne že by byly kopií matenice, oni jsou to samé co matenice, rostlina ze které byly odděleny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 19 Led 2012 17:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Led 2012 10:55
Příspěvky: 3
Děkuji všem za reakce a přeji mnoho úspěchů a radosti s citrusy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 19 Led 2012 19:17 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Řízkování a roubování používame když chceme zachovat vlastnosti púvodní rostliny. Pokud púvodní rostlina plodila, tak po řízkování nebo roubování bude nová rostlina taky plodit až povyroste. Zakořeněná rostlina "funguje" v podstatě stejně bez ohledu na zpúsob rozmnožení. Další množení nesouvisí s tím prvním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 30 Led 2012 07:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Dobrý den.
Můžete mi popsat jak roubujete např. mondarinky, nebo kalamondin? Ty maj 2 roky staré větve 2mm tlusté nitěnky a mě se je nějak nedaří naroubovat. Protože mám tlustou podnož (12mm průměr) zkoušim to za kůru. Ale ty rouby, než aby mi udělaly radost, tak raději spáchají sebevraždu. Nemůže to být tím, že třeba ty niťěnky jsou hubené a ta kůra je třeba tlusčí, než ten roub? Mě se to nějak nezdá, ale nevim. A když se roubují na podnože, třeba 5mm průměr do rozštěpu (mezi citrusáři asi osvědčená klasika), tak ty 2mm "titěráky" dáte doboku aby kůra podnože a roubu navazovaly a zamotáte páskou a pod pytlík? Teorii jsem se snažil nastudovat co nejlépe, ale u mě se rozchází s praxí. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 113 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz