CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 30 Led 2012 08:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Odpověděl sis v podstatě sám - 2 mm titěráky prakticky nelze roubovat, nota bene na 12 mm podnož. Ne že bych to ve speciálním případě nedělal - když jsem měl roub z microcitrusu papuana, tak to byl podobný titěrák, ale pak je to práce pomalu na mikroskop a podnož musí být taky přiměřeně slabá. Ale úspěšnost je v takovém případě mizerná.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 30 Led 2012 10:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Děkuju za odpověď.
Můžu se ještě zeptat na váš postup, jak postupovat napr. Uschnul vám roub třeba po 10 letech. Chcete zachránit ještě starou tlustou podnož. Třeba 15mm tlustou. Budete pěstovat nový výhony a na ně pak naroubujete klasicky do rozštěpu? Nebo za kůru? A jakej je minimální doporučenej průměr roubu? Myslim třeba na metodu za kůru? A jaká je standartní praxe s těma druhama, který jsou titěráci? Myslim třeba tu kalamondin. Ta má takový hubený větvičky normálně. Tam si uříznete prostě silnější větev, jedno že je starší?
Díky Ondra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 31 Led 2012 16:47 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Pokud to bude ta podnož těch 15 mm tak bych to za kůru klidně dal,ale pokud bude ještě silnější,nechal bych vyhnat výhon a rouboval na něj.Zase tím ale ztratíš čas,než vyžene a vyzraje a pak na něj roubuješ.
Minimální průměr roubu je ? ...povedlo si mi naroubovat i to co se mi vlnilo mezi prsty,jak to bylo slabé,ale pokud jsi pečlivý a chytneš dobré období rašení podnože a dobrý roub,chytne se skoro vše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 03 Úno 2012 10:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Můžu mít ještě dotaz?
Zkoušel jsem 17.1.2012 přeroubovat ty rouby. Protože je tam podnož 12mm v průměru, tak jsem to dělal za kůru. Když jsem rouboval, tak akorát rašily pupeny na podnoži(byly asi 3mm veliké pupeny). Tentokrát jsem tam narouboval ponderozu, protože má silnější větve a ještě jsem tam zkusil Marisolku. Marisolka po týdnu sčernala. Tak jsem jí vytáhl a nechal tam jen ty ponderosy. Ty jsou furt zelené. Po cca 14 dnech nějak scvrky, ale stále jsou zelené. Objevily se nové pupeny na podnoži, které jsem odlomil. Ale na těch roubech se nejak nic neděje. Je možné, že rouby citrónu uschnou tak, že se scvrknou? Nebo to musí bejt už černý? Mám ty rouby ještě nějak zkoušet zachraňovat? Je fakt, že jsem udělal chybu se štěpařským voskem, který tam byl asi týden a poté jsem ho sloupnul, protože je pro citrusy špatný. Plácnul jsem na tu řeznou plochu podnože plastelínu (podle jednoho návodu tady uveřejněného). NEmám tu lastelínu dát i na vrchní ránu roubu? Nebo to s odparem vody a možnosti nakažení roubu a podnože moc dramatizuji?
Pak bych se chtěl ještě zeptat na roubování do rozštěpu. KDyž je to např. Podnož citrumelo a roub kalamondin, To jsou velké rozdíly v průměrech. Ta kalamondin má přírůstky takové nitěnky. To roubujete jak? Dáte do doboku, aby kůra roubu a podnože šli zároveň, nebo sledujete to zelené pletivo pod kůrou, aby šlo zároveň?
A pak ještě takový detail. Roubovací nůž jsem si umyl v technickém lihu, který jsem nastříkal na toaleťák a tím to dezifikoval. Je to dostačující, nebo je lepší nepoužívat technický líh kvůli denaturantu? Nebo to jen umejt ve vodě a hotovo?
Díky Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 03 Úno 2012 10:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Takhle - dokud roub není černý, tak je stále šance - a jsou případy, kdy se neděje nic třeba i rok a až pak začne rašit - takže po 14 dnech není třeba šílet.
Při roubování je třeba dodržet především to, aby řezné plochy roubu a podnože těsně doléhaly a nebyl mezi nimi vzduch nebo se tam nedostávala voda. Za druhé je pak třeba roub držet ve vlhkém prostředí - buď pod PET lahví nebo v sáčku. Další faktory už nejsou tak významné - já například klidně používám štěpařský vosk a že bych pokaždé desinfikoval nůž, to taky ne.
Osobně se snažím, aby podnož a roub měly podobnou sílu, to je pro roubování do rozštěpu ideální. Za kůru se mi roubování oproti tomu nedaří (což ale neznamená, že to nejde).
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubovani
OdeslatNapsal: 03 Úno 2012 16:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já bych řekl, že nejdůležitějším faktorem je rychlost roubování (ze předpokladu kvalitní podnože a roubu). Ty řezné plochy neuvěřitelně rychle na vzduchu oxidují a čím více "zoxidované=oschlé" tím nižší šance na příjem. Prakticky nikdy nemám styčné plochy rovné.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 105 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz