CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 16 Zář 2010 21:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Zář 2010 21:16
Příspěvky: 2
Mám malý citroník a začaly mu vadnout a opadávat listy, hnědnout větvičky.
Zkoušel jsem ho stříkat Baycorem 25WP, ale vůbec to nepomohlo.
Také jsem ho už 2x přesadil, stále beze změny. Kořeny vypadají normálně, žádná hniloba.
Prosím o radu.
Viz příloha.
Příloha:
03.JPG
03.JPG [ 209.35 KB | Zobrazeno 789 krát ]
Příloha:
02.JPG
02.JPG [ 224.93 KB | Zobrazeno 773 krát ]
Příloha:
01.JPG
01.JPG [ 224.11 KB | Zobrazeno 812 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 18 Zář 2010 22:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Pokud to jsou jen některé krajní listy, tak může jít o spálení sluníčkem.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 19 Zář 2010 13:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No .... ať píšeš co píšeš a vidím-li rostlinu, jsem názoru, že problém je třeba hledat v nádobě. Hniloba kořenů ( ono to nemusí vypadat jako něco opravdu hnijícího, jen barva kořenů je jiná než má být - zdravý kořen citrusů je : konec naprosto sněhobílý, staré - malinko okrově zabarvené, je-li tam něco hnědého nebo tmavší okr, je zle ) nebo totální přehnojení či zasolení půdy.
Spalené listy obvykle nejdříve ztratí lesk, následně se barví do bíla a teprve úplným závěrem (cca za měsíc po) hnědnou .... navíc to v tomto ročním období již není moc pravděpodobné.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 22 Zář 2010 19:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Zář 2010 21:16
Příspěvky: 2
Dík za odpověď, bohužel jedna rostlinka to asi nepřežije. Přesadil jsem je 2x za měsíc do nového substrátu a propral kořínky, tak snad by to zasolené být nemělo, nicméně po novém olistění mladé lístky zhnědly a opadaly.
Příloha:
004.JPG
004.JPG [ 133.83 KB | Zobrazeno 791 krát ]
Příloha:
005.JPG
005.JPG [ 170.06 KB | Zobrazeno 781 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 23 Zář 2010 21:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Bohužel se mi to taky tak jeví. Záchranná operace přišla nejspíše již pozdně.
Dopsáno dodatečně : I když, někdy to i takto postižená rostlina ještě přeci jen "rozdýchá". Vzhledem k tomu, že máme konec září (a pro rostlinu budou podmínky nyní jen horší a horší) to však moc nadějně nevidím, bohužel.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 21 Říj 2016 23:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 31 Pro 2015 22:12
Příspěvky: 7
Letos na jaře mi odešlo hodně 1 a 2 letých sazenic trifoliát. Zimoval jsem je ve sklepě hospodářské budovy s ne příliš vysokým množstvím slunečního svitu při 2 – 8 °C. Základním problémem byla určitě vysoká vlhkost. Když jsem při pravidelné kontrole odhalil, že pár kusů trpí napadením jakousi plísní, nebo hnilobou, ihned (na přelomu února a března) jsem sazenice přemístil do skleníku, kde bylo mnohem větší sucho a tepleji. Z květináčů jsem odstranil i starší tlející listí,které při zazimování bylo ještě na rostlinách a vyhodil zcela mrtvé rostlinky a ty částečně napadené sestříhal. Bohužel ořez nepomohl a hniloba ve většině případů nakonec dostala celou rostlinu. K tomu navíc začaly být napadené a umírat další a další rostliny, byť byly již přemístěny. Zkoušel jsem je i stříkat proti monoliové hnilobě, ale subjektivním pocitem mi připadalo, že to moc nepomohlo. Navíc se domnívám, že se hniloba značně podílela i na odcházení roubů, které jsem na trifoliáty rouboval. Úspěšnost jsem měl letos katastrofální (sotva 50% - spousta neujatých odrůd mě neuvěřitelně mrzí). Podnožemi vždy zůstaly zachovány živé a v zásadě slušně prosperovaly. Celé to neštěstí se postupně zastavilo, jakmile začaly rostliny rašit a růst. Nyní, když začínají přecházet do vegetačního klidu, se ale hniloba začíná opět objevovat a to v dost velkém – hodně tomu napomáhá i vlhké, chladné a deštivé počasí, které poslední tři týdny panuje. Přikládám foto, jak to vypadá. Hniloba či plíseň se vždy projeví na vrcholu nebo uprostřed kmene a začne postupovat po kmeni směrem dolů ke kořenům, až zahubí celou rostlinu. Nevíte o co přesně jde a jak se toho co nejefektivněji zbavit? Jsem z toho celkem nešťastný.


Přílohy:
PT plíseň 1.jpg
PT plíseň 1.jpg [ 548.68 KB | Zobrazeno 830 krát ]

_________________
Ladislav
kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 22 Říj 2016 06:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dle fotek je zjevné, že jde skutečně o nějakou houbu.
Obecně - trifoliáty jsou velmi odolné proti vlhkosti a přemokření a to i kořenového systému, na rozdíl od jiných citrusů a jim blízkým. Problémy jsou s nimi spíše s nedostatkem vláhy. Pokud se to vyskytuje na vícero rostlinách, půjde o systémový problém - tj. je něco globálně špatně (místo, závlaha, umístění s něčím apod.)

Pokud je napadení z kategorie plísní, zkus hypermangan, modrou skalici či Previkur (jak na list, tak zálivka).
Pokud je to již z kategorie hub - asi nejsilnější z dostupných dryjáků je Syllit a Baycor.
Obecné doporučení - nevyzrálé části rostlin je vhodné před zimováním ostříhat, stejně tak jako pravidelně uklízet opadané listy, mohou zdrojem plísní atd.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 22 Říj 2016 11:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Letos skutečně u nás začala řádit nějaká houba - údajně Phomopsis - která je značně agresivní a hlavně rychlá. Měl by na ní působit Syllit, takže stříkat a stříkat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 14 Čer 2017 08:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám už 2 roky U. Myagawa a letos mi ji napadly svilušky a od té doby jsou listy celkově divné, nejsou sytě zelené jako byly dříve a přijde mi, že jsou i zvětšené, myslíte, že to bude nedostatkem živin ? Hnojím ji pravidelně 1x - 2x týdně hnojivem na citrusy z OBI, žádný název to nemá. Díky za rady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 14 Čer 2017 08:29 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Ještě foto listů


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 14 Čer 2017 08:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Pokus č. 2 takto vyadají téměř všechny listy krom těch novych


Přílohy:
IMG_0265.JPG
IMG_0265.JPG [ 523.77 KB | Zobrazeno 734 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 14 Čer 2017 08:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Listy jsou napadené sviluškami - když se na ně podíváš, jsou "tečkované" - jak jsou nabodané.
Je potřeba co nejvíce zredukovat výskyt svilušek nějakým postřikem na ně - Vertimec, Talstar a pod, a to opakovaně 2 -3 krát v rozmezí cca týdne.
Jinak nadměrnou velikost listů způsobuje nedostatek světla.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 14 Čer 2017 09:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Svilušky jsem měl, těch jsem se zbavil, ale ty listy už zůstaly takkto, ty nové jsou zas zelené,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu
OdeslatNapsal: 14 Čer 2017 09:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Tvrzení "svilušky jsem měl a již nemám" je hodně odvážné...
Já tvrdím, že se sviluškami lze maximálně remizovat - ony se dříve či později stejně vrátí.
A samozřejmě listy, které jednou napíchají, se již "nespraví" - zůstanou poškozené.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 153 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz