CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 08:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začátečník
OdeslatNapsal: 07 Čer 2011 18:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Úno 2011 17:45
Příspěvky: 4
Dobrý den,
s pěstováním citrusů nemám žádné zkušenosti z citrónové pecky a pomeranče jsem vypěstoval následující semenáčky. Rád bych se zeptal jak postupovat dál abych na ně mohl roubovat, neboli jak si z těchto rostlinek vypěstovat vhodnou podnož. Zda rostlinky zastřihávat, jak apod.
ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 07 Čer 2011 18:36 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
na podnože sú vhodné už aj teraz... napíš odkiaľ si a určite sa ti niekto z okolia ozve kto by ti ich zaštepil alebo ti štepy pošle a budeš štepiť ty :D ... na citrón je najlepšie nejakú kysloplodú odrodu (citrón, limetka...) ale pomaranč je univerzálna podnož na ktorú môžeš štepiť čokoľvek... napíš niečo viac, aké majú podmienky, ako sa o nich staráš... podnože sa nezastrihávajú (je to zbytočné lebo pri štepení by aj tak prišli o vytvorenú korunku)... zastriháva sa až po zaštepení kôli tomu aby vytvoril peknú korunku... vetvičky sa ohýbajú a vyviazujú aby rástli podľa tvojej predstavy a aby korunka bola dobre presvetlená...

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 07 Čer 2011 19:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Vypadá to že jsou docela v dobrý kondici, ale měl by jsi je rozsázet aby si postuně nezačaly konkurovat...za chvíli to ani pořádně nepujde protože jim začnou do sebe prorůstat kořeny a budou se ti špatně oddělovat..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 08 Čer 2011 18:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Úno 2011 17:45
Příspěvky: 4
Děkuji za radu. Rostlinky jsou zhruba 2 roky staré. Mám je v substrátu pro citrusy a dole drenáž, 1x týdně je přihnojuji. Na přesazování se chystám o víkendu. Jsem z Ostravy Poruby a pokud mi někdo poskytne rouby budu rád.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 10 Čer 2011 05:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Říj 2009 12:14
Příspěvky: 2
Bydliště: Ostrava Hrabuvka
ahoj,pokud mas zajem,rouby ti poskytnu,jsem z Hrabuvky.citron,mandarinku,pomeranc,grep.zalezi na tobe.Zatim ahoj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 14 Čer 2011 18:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Úno 2011 17:45
Příspěvky: 4
Dobrá pošlete mi prosím přes soukromou poštu nějaký kontakt, ozvu se Vám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 25 Čer 2011 10:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 20 Úno 2011 17:45
Příspěvky: 4
Po přesazení mi listy u citrusů na okrajích zežloutly. Nevíte čím to může být způsobeno?

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 25 Čer 2011 11:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Herman napsal:
Po přesazení mi listy u citrusů na okrajích zežloutly. Nevíte čím to může být způsobeno?

Obrázek

Máš to na všech listech?Kdy se to začalo objevovat?Napadá mně chloróza listů..ale s tou nemám moc zkušeností takže bych to netipnul na 100% :) Pokud to ale je chloróza,tak použij hnojivo s obsahem železa(na citrusy).

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 18:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Ahojte ve spolek. Před týdnem jsem si pořídila první rostliny. Bylo mi doporučováno je přesadit. Dnes jsem se do toho pustila. Zeminu jsem si namíchala cca 1 díl zeminy pro pokojové rostliny:1díl lesní hrabanky:1/4 Perlitu a přídavek drceného dřevěného uhlí (doufám, že tím nic nezkazím, jsem na to tak zvyklá např. orchidejím). Z pěti rostlin byly 4 pěkně prokořenělé, kořeny světle žluté, voněly lehce peprně jako po křenu. Všimla jsem si, že jejcih původní substrát byl velmi podobný tomu mému. Jedna rostlina (mandarinka Primosole, která dnes ráno svěsila vrchní výhonky) ale nebyla vůbec pěkně rovnoměrně prokořenělá, bal nedržel, horní polovina balu suchá na troud, zato spodní polovina bylo bláto z písku s vodou (jestli víte co myslím-jako děti jsme si donesli kyblík vody do pískoviště a patlali se v podobné těžké mokré kaši). Zasadila jsem ji tedy do svého substrátu a budu doufat, že se jí začne dařit. Kořeny ale měly stejně světle žlutou barvu jako např. ta fortunela. Rostliny jsem po přesazení nezalila, neboť můj substrát je vlhký (substráty připravuji tak, že zaliji na mělké skleněné míse vodou a propařuji na plný výkon v mikrovlnce až se voda výrazně odpaří) a dnes se tu ještě ochladilo a rozpršelo. Rostliny mám na balkoně situovaném na jih mírně stíněné. Podařilo se mi sehnat i užší květináče z terakoty. Co si o mém počínání myslíte vy zkušenější?


Přílohy:
Poznámka: fortunella jap. při přesazování
kořeny fortunella japonica – kopie.JPG
kořeny fortunella japonica – kopie.JPG [ 232.13 KB | Zobrazeno 899 krát ]
Poznámka: fortunella jap. a arancio variegata po přesazení
fortunella japonica a arancio variegata – kopie.JPG
fortunella japonica a arancio variegata – kopie.JPG [ 247.6 KB | Zobrazeno 884 krát ]
Poznámka: vpředu mandarinka Primosole, která dnes ráno svěsila tři nejmladší výhonky, teď kvečeru už je takto přesazená
přesazené, vlevo zamokřená mandarinka Primosole svěsila mladé výhonky – kopie.JPG
přesazené, vlevo zamokřená mandarinka Primosole svěsila mladé výhonky – kopie.JPG [ 228.52 KB | Zobrazeno 1036 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 18:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Podobný substrát si připravuji i já. Jen přidávám k lesní hrabance ještě nadrcenou borku z modřínu, nebo borovice, říční štěrk a zelený nasekaný rašeliník. Substrát tak drží i po delší době strukturu a je velice vzdušný. Kupované komerčně vyráběné substráty (i přímo pro citrusy)se po roce změní v bahno. Letos jsem na ně doplatil. Minulý rok jsem je pro několik rostlin použil a po letošním propršeném létě měli všechny rostliny chlorózu a kořenový systém pomalu uhníval. Po přesazení do substrátu na bázi lesní hrabanky všechny rostliny pookřály a kořeny začali opět velice rychle regenerovat. Nikdy víc tyto substráty kupovat nebudu. Letos experimentuji i s přídavkem hoblin z listnáčů, myslím že by substrát mohli také dobře nakypřit a nějaký rok v něm vydržet, ovšem borka bude asi trvanlivější. Co se hrabanky týče, jako nejlepší se mi jeví olšová v lužním lese.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 19:03 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Bibiana napsal:
Podařilo se mi sehnat i užší květináče z terakoty. Co si o mém počínání myslíte vy zkušenější?


Já myslím, že jsi to vzala velmi odpovědně :)

Mimochodem, kde se dají sehnat ty květináče? Takové jsem ještě neviděl a vypadají dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 19:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
to hawkey: hledala jsem květináče na netu a skončila zklamaná, tak jsem zajela k našemu zahradníkovi (Mečíř Trutnov) a měl tyhle a já si zavýskla, protože takhle přesně jsem si je představovala a přír. materál upřednostňuji před plasty. Ty větší jsou vysoké 26 a horní prům. 19cm za 58,- Kč kus, menší jsou vysoké 20 a prům. 16cm za 38,- Kč, jsou těžší a stabilní, italská výroba.
No ohledně materiálu do substrátu nemám moc kam vyrazit a hledat lužní lesy...jsem zaměstnaná osamělá matka :) ale každý určo děláme co můžem. :wink: Myslíte si, že ta mandarinka se vzpamatuje? Jinak jsem tedy dnes přesadila tu fortunellu a panašovaný pomeranč (největší rostliny-80cm) a trochu menší je pomeranč Hamlin po odkvětu, nechal si dva plůdečky a má kolem 55 listů, pak pomeranč Moro a na zítra mi zbylo přesadit řízkovaný panašovaný citroník a cedrát.


Přílohy:
nové květináče.JPG
nové květináče.JPG [ 178.86 KB | Zobrazeno 917 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 20:24 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Bibiana, pokud jsi osamělá matka, tak prosím pošli odkaz na server, kde máš svúj profil.
Ale zpátky k citrusúm. Na těch kvétináčích je dobře, že se podobají na rúžaky a jsou hnédé.Černé pohlcují světlo. Škoda, že nejsou tak lehké jako umělé. Bral bych hnědé umělé rúžaky :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 21:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
[quote="Bibiana"] ... (substráty připravuji tak, že zaliji na mělké skleněné míse vodou a propařuji na plný výkon v mikrovlnce až se voda výrazně odpaří)

Len toľko k tej mikrovlnke. Čítal som o tomto zaujímavý článok: Arielle Reynolds urobila pokus so zalievaním rastliny s vodou prevarenou v mikrovlnke a druhú rastlinu zalievala vodou prevarenou na sporáku. Rastlina, ktorú zalievala vodou z mikrovlnky, po 9. dňoch úplne vykapala. :x Takže určite by som nepreparoval v mikrovlnke :mrgreen: !
Tu je link:

http://www.rense.com/general70/microwaved.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 27 Srp 2011 21:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
mitas, mě se to propařování v mikrovlnce osvědčilo, dělám to asi deset let pro všechny pokojovky i orchideje v pohodě. Možná je rozdíl zalévání vodou z mikrovlnky X zemina prvotně jednorázově propařená, ale spíš tomu jejímu pokusu nevěřím vůbec. Nevidím důvod, proč by byla voda z miikrovlnky tak jiná než ze sporáku, že by rostlina měla po 9 dnech zajít. To spíš byla náhoda nějakým jiným mechanismem. Pro rostliny není vhodná žádná převařená voda, protože zahřátím se z ní odpaří část čisté H2O a tím se zkoncentrují soli.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 121 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz