CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 19:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 14:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
no takže moj Rangpur je už zazimovany...ako aj všetky ostatne citrusy...len sa obavam,že tuto zimu zhodi asi všetky listy čo ma...toho roku sa mi nedari s listami .vobec žiadny novy list nevyšiel...zato vyšli nove plody...tych je dost,ale listov malinko....minuly rok som nanej listov mal,ale plody nie a teraz je to skor naopak...plody su,ale listu už dlho na tej rastlinke nebudu...čim to asi bude ?..
už som nanej vyskušal zalievku s hypermanganom,len štipku...no a na dalšej zalievke by som chcel vyskušat -Previcur....
substrat teraz vyzera na tej foto mokry,lebo som ho hodne polial s tym hypermanganom,asi moc a potom budem čakat kym preschne,aby som mohol nanom vyskušat ten Previcur...tuje zopar foto :
Příloha:
P1010003.JPG
P1010003.JPG [ 62.77 KB | Zobrazeno 892 krát ]

Příloha:
P1010009.JPG
P1010009.JPG [ 60.9 KB | Zobrazeno 818 krát ]

Příloha:
P1010018.JPG
P1010018.JPG [ 40 KB | Zobrazeno 790 krát ]

a tuna su foto tych llistkov čo už opadali...skuste mi poradit-pričinu toho všetkeho..--diky moc


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 15:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
ahoj nechcem tuto temu rozsirovat...v prvom rade zbytocne urobena nova tema stacilo to napisat do chorob taka tema tu je a stacilo hladat podobne veci uz su tu...inak mi to pride ako chloroza a mozno daka hniloba alebo pelsen niesom na toto odbornik a na zimu hnojit je podla mna blbe a este horsie tam tie plody nechat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 18:31 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Prosím pokorne za prepáčenie, ale nechápem, čo znamenajú tri bodky na konci každej vety :D.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 18:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
mat tvoje starosti - astern...namiesto toho simi mal niečo napisat čo som potreboval vediet o tej mojej mandarine...teraz už viem ,že som nemusel otvarat novu temu,ale bolo to tak narychlo,že som ani nepokukal celu tu stranku,že čo všetko tu je...ospravedlnujem sa...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 19:05 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Kedysi som sa naučil pravidlo, že na konci vety je bodka a medzera. Za čiarkou je medzera. Nie je to pravidlo pre pravidlo. Je to pravidlo, aby boli myšlienky oddelené a aby sa text lepšie čítal. Ale tieto pravidlá sa vymysleli za socializmu a dnes mladí sú slobodní, tak ich netreba dodržiavať. Kvôli súvislému textu som Tvoj príspevok ani nedočital, lebo som nebol schopný. Priznávam, že som si rýpol, ale nie som povinný Ti nič odpísať.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 19:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
no vieš čo astern.tak načo mi teda pišeš,ked niesi mi povinny odpisovat....ja som sa normalne chcel niečo dozvediet,kto by mi poradil ohladom mojho problemu,ale vždy sa najde niekto ako ty...že odbočuje od temy a trapia ho tam nejake moje 3 posrate bodky za vetou...už mi ani nepiš.....................................nebudem totiž zvedavy na tvoje trapne vety...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 19:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
Ide oto ci ti dakto vobec odpise.Proste takato tema aku si zalozil tu neobstoji,hlavne preto ze sa vela krat opakuje a pisat stale to iste sa ludom nechce.Mal si najprv dat hladat a potom ked nenajdes pisat.Viem ze to znie blbo ked ta niekto hned odbije ale musis to pochopit a hlavne nerob novu temu ale zadaj do uz existujucej


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 19:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Tady je velmi pravděpodobně několik problémů.
Jednak to vypadá na přelitý substrát a z toho vzniklou hnilobu kořenů - takže asi rychle z půdy ven, zastřihnout ohnilé kořeny a do nového substrátu.
Pak se mi nelíbí ty listy - to vypadá na nějakou houbu, tedy nutný postřik nějakým fungicidem na list, nejlépe Champion
Pak nepíšeš, va jakých podmínkách zimuješ - to může mít taky docela podstatný vliv. Jestli v teple, tak je to ono.
To je jen namátkou to nejpodstatnější.
Michal
P.S.
Nevadí mi tvoje tečky, ba ani to, že zakládáš nové vlákno k něčemu, co tu je už x-krát, ale docela mi vadí, že Rangpuru říkáš "mandarinka"! Kdo to má pak furt vysvětlovat.
M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 20:00 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Markonelo, už niekoľko mesiacov píšem odborné priručky pre mnohých čitateľov a musím robiť veľa korektúr, aby text bol odborne presný a čitateľný. Skoro každý deň strávim pár hodín písaných takýchto textov. Záleží mi na budúcich čitateľoch, aby textu rozumeli. Preto som emocionálne neuniesol, akú formu písania niekto používa. Ale to je môj problém, že som sa citlivý na pravopis a nebral som veci z nadhľadu. Toto je subjektívna stránka veci.

Objektívnou stránkou veci je, že čím je text ťažšie čitateľný, tým viac sa musim sústrediť na jeho čítanie. Denne čítam a prehľadávam veľa textu. Preto som už večer unavený a tažšie sa mi sústredí na zhustený text. Ja skôr tiahnem k lingvinistom, ktorí používajú len oficiálny pravopis. Odhadujem, že väčšina ľudi taká nie je a že proste píšu ako chcú a vzájomne si rozumejú.

Verím, že som Ťa naučil nejaké (nové) pravidlá písania textu a že ich použiješ, keď budeš písať oficiálne texty napr. CV. Toto fórum oficiálne nie je. Som presvedčený, že moje pravidlá nepatria medzi trapné vety. Zároveň dúfam, že som Ťa neodradil, keď si čakal inú odpoveď na svoj príspevok. Určite sa drž toho, čo vraveli kolegovia: nájdi si už existujúce vlákno a skús si najprv vyhľadať odpoveď na podobné otázky. Ide zima a preto je dobré, aby si si prečítal základy zimovania citrusov.

Ostatným sa ospravedlňujem za písanie zbytočných off-topic komentárov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 20:26 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Chybné označení Rangpuru jako mandarinky múžou zavádět už obchodníci. Na výstavě v Litoměřicích jsem upozornil prodavačky z Kruhu, že Rangpur mandarina není. Nevím, jestli sjednali nápravu. Každopádně na webu mají mandarinku - Kumquat :mrgreen: http://www.zahradnictvikruh.cz/citrusy-katskup01.php.
Pokud už někdo koupí Rangpur, tak na jedné straně má kyselé plody, na druhé straně mu hodně plodí a péče o něj je jednoduší. Sice se má pěstovat podle "citrusových" pravidel, ale je méně citlivý na základní chyby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
A víte někdo co ej to ta mandarinka-kumquat? Já ji koupil již snad před šesti lety a nadále ji tam mají. Rangpur jsem rovněž tehdy u nich koupil zřejmě pod označením červenoplodý citroník-laim. Nevím jistě, zda je to on, ale listy má velice podobné, ale na rozdíl od rangpuru zatím nekvete a neplodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Si snad děláš srandu? :evil:
Kumkvat = Fortunella - stačí hledat :idea: , určitě to tady bude mnohokrát, opravdu to tady psát znovu nebudu.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:24 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Správný vzorec je: Mandarinka <> FORTUNELA = Kumquat :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:30 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak snad nejsem úplně blbej ne? Ovšem mandarinka se nerovná kumquat. Kruh prodává rostlinu s označením mandarinka-fortunela-kumquat. Není to ale kalamondin. A zajímá mne, zda někdo tuto rostlinu již určil, např. podle plodů, mě zatím nikdy nekvetla. Ale pokud vím tak Fortunela rozhodně není mandarinka Michale. Ba co víc i rod je to jiný. Zde si ji prohlédněte http://www.zahradnictvikruh.cz/mandarin ... kup112.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Vzhledem k tomu,že tam píší že drobné plody se konzumují i se slupkou tak si myslím,že prodávají kalamondin.To že vymýšlí debilní názvy je jiná věc.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 116 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz