CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 06:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 01 Pro 2011 18:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
http://www.agrobio.cz/vyrobky/26-previcur-607-sl.html

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 01 Pro 2011 19:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 19 Bře 2011 15:47
Příspěvky: 55
Bydliště: Poprad
on chcel link na atomic, nie na previcur


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 01 Pro 2011 19:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
presne tak. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 01 Pro 2011 19:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
Omluva a náprava.

http://diskont-zahradkar.cz/?1624,atonik-100-ml


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 16 Pro 2011 23:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Dobrý den.
Rád bych se zeptal, jestli by někdo z Prahy neměl semena rangpuru. Rad bych s cerou vysadil ze semínka nějaký citrus, který by pak i něco zaplodil a vešel se pod okno. Někde jsem četl, že rangpur plodí i jako neroubovaný semenáček velmi brzy(někde psali 3-5 let). Každopádně by se mi to líbilo a rád bych se pak na těch rdalších semenáčcích učil roubovat. Dcera by to měla jako velký dobrodružství (alespoň si to tak maluju). Kdyby někdo zjistil, že má plod a neví co se semeny, tak bych si je vypůjčil.
Taky bych rád, kdybyste mi tu informaci o brzké násadě plodů buď vyvrátili, nebo potvrdili. Je zajímavé, když ostatní citrusy co znám, jsou pohlavně zralé tak za 20 let, tak tento tak brzy. Děkuji. Ondra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 17 Pro 2011 11:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
Ta plodnost sa neda zarucit unas..ja som cital ze napriklad volkameriana uz v 6rokoch a tiez sa to neda zarucit proste nemame na to podmienky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 17 Pro 2011 15:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Já bych to viděl asi takhle - rangpur by zřejmě jako semenáč měl začít plodit relativně brzy, tedy alespoň ve srovnání s klasickými citroníky nebo dokonce pomerančovníky. Literatura skutečně uvádí už kolem 4 let, ale to se s velmi vysokou pravděpdobností bude jednat o rostliny zasazené ve volné půdě v ideálních podmínkách, což v naší oblasti rozhodně není. V tom květníku se to může prodloužit a těžko říci o kolik. Další faktor, který to ovlivní, bude to, jestli ta semen budou opravdu "rangpur" anebo (což je při našem pěstování velmi pravděpodobné) došlo k opylení jiným citrusem, takže je to vlastně kříženec a opět to může prodloužit dobu nastupu do plodnosti (čili že je to semeno z plody na rangpuru ještě neznamená, že to je taky čistý rangpur). A pak samozřejmě není rostlina jako rostlina - některá poroste dobře, některá hůř. Takže je to sázka do loterie.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 17 Pro 2011 15:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
díky za odpovědi. Svoje rodičovské povinnosti jsem zachránil jinak. Vzpoměl jsem si, že mám chděrku Budhovu ruku, která mi na zimu celá opelichala. Asi sem jí zimoval moc chladně. Přibližně v 14°C. Tak jsem jí odřízl nějakou větévku, namočil do stimulátoru a teď má Lucinka v pokojíčku větev v kelímku od jogurtu přikrytou pet láhví a budeme čekat na pupen a větvičky. Rangpur si teda asi koupim třeba v zahradnictví kruh, nebo v tom zahradnictví u Kolína. Mám tam zálusk na mandarinku Miyagava. V práci by byla fešanda. Tak tam budu mít rangpur, Myagavu, a od vašeho koleky mám slíbenou řízkovanec citranže. Pak je budu taky řízkovat a budu se učit roubovat mandarinky. Doufám že jich moc nedoku..im. Ondra. Teď jsem se snažil a na podnož grapefruitu (která měla teď periodu, protože je teple zimovaná) jsem narouboval Marisolku a na druhej grapefruit jsem narouboval Kalamondin, Tak doufám, že to vyjde. Ikdyž první vyhrání z kapsy vyhání. O úspěchu budu informovat. Už musim končit, syn mi práv pojídá noviny. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 26 Led 2012 14:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Můžete mi někdo vysvětlit názvosloví rangpurů?
Někde udávají Citrus limonia Osb jako rangpur, a pak někde píší, že rangpurský lajm neni rangpur.
myslim tim http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazev ... 2007021603 a zejména pasáž:

Citrus limonia Osb. - cravo-lemon, kantonský červený citroník je strom s rozložitou korunou, středně velkými listy a malými oranžovými kyselými plody. Druh má význam spíše jako podnož. Existuje také bezkyselinná varianta C. limonia v. otaheite, u nás dosti často pěstovaná pod názvem mandarínka taitensis s poměrně nekvalitními plody, ale vhodná přo bytovou kulturu. Někdy sem bývá zařazován i kříženec lajmu s mandarínkou, tak zvaný Rangpurský lajm. Má větší plody, tvarem a barvou podobné mandarínkám, s ostře kyselou oranžovou dužninou s tenkou kůrou. Semena ve velkém počtu, drobná, na průřezu zelená. Je odolnější k mrazu než citroník. kasto se používá jako podnož snášející těžké, zamokřené půdy a odolná proti vápenatým půdám. Tento druh je snad nejvhodnější ze všech citrusů pro bytové podmínky.

Já myslel, že rangpur a rangpurský lajm je to samé a je to oranžový citron i s tim pupkem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 26 Led 2012 18:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Nejen u rangpurů je v názvosloví binec.
Malý pokus o vyjasnění jsem spáchal v mé knize, ale nedělám si ambice, že je správný či jediný možný.
Pro pochopení je třeba vyjít zhruba z tohoto:
Druh C. limonia se nazývá (obvykle česky) rangpur (s malým "r") - to je na úrovni pomerančovník, citroník atd.
V rámci tohoto druhu existuje jako hlavní zástupce odrůda Rangpur (s velkým "R") - tedy jako např. pomerančovník Hamlin, Washington atd., ten má celou řadu klonů s různými názvy. kromě něj ale existují ještě další, méně známé odrůdy, např. Kusaie zvaný též Yellow Rangpur (líší se tím, že je žlutý) atd.
Otaheite je spíše řazeno mezi lemandariny, což jsou kříženci mandariny a citroníku, nazývaný je též tahitský rangpur. Dle některých pramenů je křížený ještě s pomerančovníkem, jiní autoři připouštějí, že jde o křížence citroníku nebo lajmu s mandarinou unšiu, přesný původ je předmětem zkoumání. V minulosti byl řazen jako C. otaitensis Savi nebo C. limonia Osbeck var. otaitensis Tan. či C. taitensis Risso.
A pak se to ještě mohol zkížit všechno mezi sebou a dohaduj se, co to vlastně je.
Tak se v tom vyznej.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 27 Led 2012 14:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2008 12:21
Příspěvky: 18
Tak dneska jsem si dovezl z Velkého Oseka nového spolupracovníka do práce. Bude hačat na parapetu východního okna. Doufám, že ten mrazivej výlet neodnese. Ale mám z něho radost.


Přílohy:
C_limonia.JPG
C_limonia.JPG [ 159.23 KB | Zobrazeno 804 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 28 Led 2012 20:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Led 2012 19:25
Příspěvky: 2
Píši na fórum poprvé, tak doufám, že to dopadne. Včera jsem to tady zlehka pročítala a trochu mě překvapilo, že nikdo neobjasnil, jak na rangpur. Já tedy toho o citrusech moc nevím, ale něco jako rangpur pěstuji a celkem úspěšně. Koupila jsem ho už před pár lety jako řízek v Brně na výstavě. Paměť mám špatnou, ale pán, který mi ho prodával říkal, že tato rostlina potřebuje teplé zimování. Je to jediný můj citrus, který pěstuji celoročně doma - i letní chladnější noci mu nesvědčí. Mám ho tedy v pokoji a nad topením se mu daří lépe než na okně pod kterým není radiátor. Rangpur pochází z teplých oblastí a potřebuje, na rozdíl od jiných citrusů, hlavně celoročně teplo. Jinak se hezky řízkuje, zkusím vložit fotku řízku starého jeden a půl roku. Zdravím všechny citrusáře.


Přílohy:
P1100982 – kopie.JPG
P1100982 – kopie.JPG [ 135.88 KB | Zobrazeno 768 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 28 Led 2012 23:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
že by Rangpur vyžadoval teplo, zejména pak teplé zimování, to slyším poprvé. :shock: (Zatímco u šedoku, přípaně mexického lajmu se to uvádí.)
Jo, že Rangpur patří mezi odrůdy, které nejlépe snáší teplé zimování, to ano.
Jestli on nebude nějakej rozmazlenej :lol: , že chce být furt nad topením.
Ale když se mu daří, tak proč ne.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 29 Led 2012 13:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Led 2012 19:25
Příspěvky: 2
Ještě k rangpuru - bylo mi řečeno při nákupu, že to je rangpurský lajm. V teple je mu opravdu dobře. Možná je to ten mexický. Plody měl malé, oranžové, hodně kyselé, trochu nahořklé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 29 Led 2012 15:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Iťo, mexický lajm to zcela určitě není. Mexický lajm je to, co se v obchodech prodává jako "limeta" - tedy v zásadě zelené plody. Tvůj popis ukazuje jasně na rngpur. A že se mu někdy říká rangpurský lajm - co naděláš.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 125 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz