CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 13:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 03 Pro 2014 12:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
Hezký den všem, prosím Vás o rady. Dostala jsem citronovník jako krásný dárek, dle nálepky na květináči Citrus Lemon P18. Je to můj první, pročítám tu vše, ale je to moc informací pro začátečníka. Potřebovala bych rychle konkrétní rady - je na kmínku, vysoký cca 50 cm nad květináčem, má plno květů, 1 velký zelený plod a spoustu malých.
Mám ho v místnosti 18-21 st.C, (mohu ho dát i do chladnější), je na světlém místě. Je třeba ho již přesadit? Zalévám jen trochu. Chce hnojit když kvete a má plody? Je třeba ho rosit?
Moc děkuji předem za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2014 17:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Označení P18 nebude znakem odrůdy, ale spíše označením průměru květináče, který má tudíž průměr 18cm...Pokud přesazovat, tak raději na jaře (povytáhnete rostlinku opatrně i se substrátem a pokud budou kořeny prorostlé až na okraj, přesadíte do P20 - P22 - vždy max o 4 cm širšího květináče) Vaše rostlina je od distributora jménem Florasend http://www.florasend.cz Většina těchto rostlin se pak objeví v OBI apod. 90% z nich je roubována na Ponciru (trifoliátě), což je předurčuje (ke smůle mnohých neznalých pěstitelů) k výrazně chladnému zimování s teplotami klidně okolo 0. Pro 100% jistotu si přečtěte štítek u odrůdy a rovnou nám tady napište i odrůdu samotnou, fotka bude bonus :0). Většinou tam bývá malinkým napsáno třeba Flying Dragon, což je varianta ponciru (poncirus trifoliata var. Monstrosa), někdy Rubidoux popř. Rich 16 (oboje jsou typy trifoliát)...málokdy je podnoží Bigarádie. Typ podnože je směrodatný pro způsob zimování. Pokud by byl citroník na ponciru a nechala byste jej přes zimu v pokojových teplotách (ne to bože, kdyby jej navíc občas lízl proud suchého vzduchu přímo od radiátoru), mohla by to být první a poslední zima této věřím krásné rostlinky. Co se týká zálivky a hnojení, platí obecná pravidla "všeho raději méně než více". Citrus většinou mnohem lépe zvládne přesušení (občas se to dělá citroníkům i schválně - tzv. metoda Verdelli) než přelití (uhnijí mu kořeny, začne žloutnout a hnědnout od konců listů a zdechne). Na zimu je ovšem potřeba omezit výrazně obojí, hnojení téměř úplně vynechat. Další pravidlo: čím chladnější zimování, tím menší nároky na světlo a naopak. Pokud jdou teploty k 0, lidé zimují ve sklepě při minimu nebo i úplné absenci světla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2014 17:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
A ještě bych ctil jedno pravidlo. Tyto rostliny jsou "pěstovány na pohled"...nechají na nich spoustu plodů a neudělají probírku (plody prodávají rostlinu). Téměř nikdy není splněno pravidlo 1 plod na 15-20 listů. Plody zredukujte, abyste si rostlinu na zimu nevysílila tak, že v příští sezóně zažijete střídavou plodnost, tedy málo nebo nic, v krajním případě může rostlina vlivem silné neredukované násady rovněž uhynout. Co nedojde do konce roku, to vám radím otrhat, i když se to nerado čte a ještě neraději vykoná, může to být pro rostlinu otázka života a smrti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 05 Pro 2014 09:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
Moc Vám děkuji. Doufám, že jsem vše napravila, umístila jsem ho do místnosti kde se netopí - zatím je tam sice 15 st.C, ale jak začne být venku chladněji, teplota se více sníží. Od okna je asi půl metru, mohu ho dát i dál, ale tam už je docela tmavo.
S těžkým srdcem jsem odstranila všechny malé plody, ty už by určitě nedozrály do konce roku, nechala jen 1 velký, toho by mi bylo opravdu líto. Budu moc doufat, že citrus přežije a ještě v budoucnu se opět nějakých dočkám.
Bohužel na nálepce na květníku byl jen ten název, jak jsem již psala, o podnoži vůbec nic. Jsou tam ještě uvedeny stránky http://www.eurostep.at, zde se též podnož neuvádí. Můj je z Baumaxu. Na str. Florasend je vyfocen přesně takový, (foto svoje zatím nemůžu dodat):
http://www.florasend.cz/citrus-lemon-ci ... 04738.html
Ještě jednou děkuji a držte mi pěsti nebo palce :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2014 12:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Bohužel zde na fóru z nějakého důvodu nefungují odkazy. Ale tuším, o který se jedná. Bývají většinou opravdu na Ponciru. Většině lidem přežívají jako bytovky jednu max. 2 sezóny ze zhora uvedených důvodů (1. chladné zimování nedodrženo, 2. pravidlo 15 listů na plod nedodrženo, 3. zimování pokud možno bez plodů nedodrženo, 4. omezení zálivky a úplné omezení hnojení do konce února nedodrženo)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2014 13:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
A kontrolujte rostlinku tak 1-2x za týden na škůdce. Z Baumaxu si člověk občas přinese Svilušku. Malé červenohnědé tečky na listech (hlavně vespod), malé larvy bílé tečky. Při silném napadení si dělají hnízdečka mezi větvičkami (malé pavučinky). Ale nechci děsit. Já mám asi 100 rostlin a Sviluška, to je prostě boj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 07 Pro 2014 13:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
No ach jo, to by bylo abych jí aspoň trochu neměla :( Tak Vás prosím, zas mi poraďte, čím je nejlépe stříkat. Koukám, že píšeme jenom my :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 07 Pro 2014 19:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Svilušky se obvykle daly alespoň na čas zlikvidovat pomoci Vertimecu.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 07 Pro 2014 22:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Někdy je dobré rostlinu po koupi sestříkat preventivně. Mi se osvědčil i Agrion Delta. Většinou zrikviduje všechny stádia svilušek. Jenže jsou to takové potvůrky, že když se přeci jen něco vylíhne, tak ta generace se pak musí "sejmout" něčím jiným, protože se stává odolnou vůči tomu, čím se stříká často. Takže pokud Svilušky jsou, tak stříkat různými přípravky. K Agrionu používám jako doplněk Nissorun. Dobrý je i Talstar, ten se ale už shání velmi těžko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 09 Pro 2014 18:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
Chtěla bych Vám oběma moc poděkovat za tipy na postřiky. Včera jsem vyrazila s papírkem, kde jsem měla sepsané jejich názvy, ale byl zde k dostání jen Vertimec. Tak uvidím, jak bude fungovat, snad to bylo podchycené v začátku.
Na asi 6 ibiškách doma jsem měla kdysi puklice a molice - taky síla, postupně jsem stejně o ně přišla. Preferuju už jen venkovní, těch se nemusím ani všimnout :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj?
OdeslatNapsal: 10 Pro 2014 11:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2013 21:09
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov
Sviluška taky nerada, když mrzne. Tak doufám, že ty teploty lehce pod nulou s ní ve skleníku zatočí bez zásahu chemie. Z biologické cesty se prý doporučuje dravé roztoče Typhlodromus Pyri a Phytoseilus Persimilis. Zkušenosti mám s obojím typem...T.Pyri mi vůbec z vajíček nevylezl :0(, asi byly v té lednici dost dlouho a stačilo jim, Phytoseilus už přišel poštou ve velmi živém stavu, zřejmě sežral, co na listech potkal a pak zdechl, anebo zdrhl do kraje (bylo to na rostlinách venku v otevřeném prostoru)...bohužel se pak vylíhla další generace Svilušek a já musel přejít opět zpátky na osvědčenou chemii. Ale možná se budou v uzavřeném skleníku držet mnohem lépe a vykonají mnoho užitečné cyklické práce, takže dravým roztočům zkusím dát zelenou ještě jednou v příští sezóně. U nás je dodává oba druhy firma Biocont.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 20 Dub 2015 12:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
Krásný den přeju.
Posílám fotečku jak můj citroník přezimoval, myslím, že se mu díky Vaším radám daří dobře, už zase kvete a 1 ponechaný citron už je žlutý.
Koupila jsem si další 2, tentokrát ne z hypermarketu + mandarinku.
Ta je na kmínku, vyrazily jí další 2 větvičky níže. Nechávají se nebo je mám odstranit. Děkuji.


Přílohy:
009.jpg
009.jpg [ 534.66 KB | Zobrazeno 797 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 20 Dub 2015 12:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
Mandarinka,.


Přílohy:
006.jpg
006.jpg [ 392.08 KB | Zobrazeno 751 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 20 Dub 2015 16:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Hezky přezimoval 8)
Mandarinka .... a podnož. Ty spodní dva výhony pod roubováním odstřihni - rostlina je bude časem preferovat na úkor naroubované mandarinky.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak na něj ?
OdeslatNapsal: 21 Dub 2015 08:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2014 12:32
Příspěvky: 7
Díky, výhony už jsou pryč. Ještě jeden dotaz - citroník teď mám v obýváku, kde má klec a létá papoušek žako, který hodně práší. Můžu ho častěji sprchovat?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz