CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 00:04

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Škůdci na rostlinách
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:12 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Pomoooc!Na pomerančovníku černé mšice a nic ne a ne zabrat! Zná někdo nějakou tutovku?Děkuju, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Honzy
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:12 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
100% tutovka asi neni nic, ale dost uciny jed na save skudce je kombinace Biool (vzdy vyssi doporucena davka) s organofosfatem Zolone.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Šárky
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:13 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Prosim o radu. Mam citronik a v pazdi vetvicek, listu a nekdy i na kminku najdu kousky vaticek. Pri rozemnuti v teto vaticce najdu nejake zviratko. Nevim co to je a co na to pouzit. Citronik mam na balkone a rostliny okolo nic takoveho nemaji. Nerada bych o nej prisla a proto prosim o pomoc. Dekuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Ládi
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:14 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Pravdě podobně se jedná o Červce citroníkového - Pseudococcus citri. Škodlivost červce spočívá v sání na listech a na rostoucích částech rostliny. Do vatovitých chomáčků samice klade vajíčka, z nichž se líhnou velmi pohyblivé larvy. V zimním období se červci stěhují na kořeny. V suchém prostředí hynou. Ochrana se provádí postřikem insekticidu na bázi organofosforových a karbamátových sloučenin. Vatové chomáčky lze na jedné rostlině odstraňovat mechanicky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Hanky
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:22 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Hezký den všem, mám malý skleníček asi 1,5-2 m, potřebovala bych poradit co s černou plísní, která se mi dělá na listech citrusů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Ládi
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:22 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Osobně jsem se s tímto problémem také setkal. Obvykle se černá plíseň tzv. listová rez, (Pleosphaera citri) objevuje na jaře a na podzim, z důvodu vyšší vlhkosti vzduchu. Původci těchto plísní jsou škůdci kteří vylučují cukernaté výměšky, na kterých houba roste. Negativní působení plísně spočívá ve snížení fotosyntetické schopnosti listů a jejich zadušení. V literatuře se uvádí použití fungicidu s přídavkem smáčedla, v mém případě stačilo listy omýt vlažnou vodou a do skleníku umístit ventilátor, aby docházelo k mírné cirkulaci vzduchu, která těmto plísním neprospívá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:26 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Dobry den,
muze mi nekdo poradit co s puklicemi na mandarine a citroniku? Postriky moc nezabiraji proto hledam nejradeji bio ochranu. Nejlepe predatora, ktery aspon pukluci omezi. Jinak mam citronik a mandarinu cely rok na zahrade mimo rostliny na ktere by puklice mohla prelest.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:26 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Podarilo se me uplne vybit puklice na vzrostle palme dvema postriky v rozmezi 14 dni. Strikal jsem smes organofosfatu Zolone s Bioolem. Organofosfaty se rozpousti v tucich a tak se v oleji k puklicim dobre dostanou. Jenom je potreba rostliny postrikat opravdu dukladne. Hodne stesti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:26 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Používám na puklice i ostatní škůdce běžné širokospektrální postřiky /Karate ap./, důležité je opakované ošetření, jeden čas jsem se pokoušel také o biologickou ochranu proti svilušce a savým škůdcům, po třech letech jsem toho nechal, protože biologická ochrana je účinná pouze při včasném použití, ale 14 denní dodací lhůty firem dodávající dravé roztoče a vosičky je přespříliš dlouhá, v nabídce mají sice i dravá slunéčka proti puklicím, nezkoušel jsem je a jsou taky dost drahá.
Nakonec, přece jen málo z nás pěstuje citrusy pro plody, spíš nás potěší zdravá a krásná rostlina, a ta trocha chemie nás asi při konzumaci pár plodů nezabije.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz