CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 20:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 174 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 20 Lis 2011 19:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Píši jen pro souvislost a pochopení s jiným příspěvkem.
Naprosto zbytečné psaní, zbytečné příspěvky ... jinak se to hodnotit nedá.
První věcí co je třeba si uvědomit je to, že má-li být pěstování v načich podmínkách jakž tak úspěšné, je potřeba rostlinám utvořit podmínky, na které jsou jakž takž zvyklé. Drtivá většina u nás pěstovaných citrusů jsou subtropické druhy, které mají rády v zimě chlad. U nás navíc nemáme v zimě dostatek světla, je nuto srazit teplotu.
Jestliže je jasnou podmínkou pro nějaký úspěch nutnost chladného zimování, potřebuji k tomu podnože, které jsou pro to vhodné. A nejen na to .... podnože takové, které jsou dostatečně odolné, aby naše podmínky uspokojivě zvládly. Zde mám na mysli především odolnost jejich kořenovému balu ... u nás především proti nadbytku vody/vlhkosti.
A takovými podnožemi jsou, a to bez ohledu na nutnost chladu v zimě, jen trifoliáty. Podmínečně využitelná jsou taktéž citrumela a citranže. To ostatní? Škoda mluvit - u většiny odejde většina kořenového systému bezprostředně po jejich naroubování a podle toho i potom ony rostliny rostou.

Takže se ptám ??????? ......... na co a i odpověď, je si třeba dosadit - píši jen pro souvislost a pochopení s jiným příspěvkem (jiný Topic).

A neberte to nikdo nijak zle, nic si dokazovat nepotřebuju .... budu rád, pokud to tak pochopíte.
Nikomu nic příspěvkem nenakazuju, píši jen to, co za třicet let pěstování o citrusech vím. Nenakazuji, ale současně ani neradím ... není jednoduše co k radění - tudy cesta totiž opravdu nevede, proto raději již většinou mlčím, stejně tak jako většina jiných, znalých.
Kdo prostě napsanému nevěří, musí vyzkoušet, stejně tak, jak to již před ní zkoušely desetitísíce, možná statisíce jiných ..... a ptám se? Kde jsou jejich výsledky? Kdy konečně něco uvidím a ne jen uslyším? Zatím se mi to za třicet let bohužel nepodařilo.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 20 Lis 2011 21:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Se šnekem mohu jen souhlasit. To, že pomeranč jako podnož je háklivý na vlhkost je samozřejmě výrazně ovlivněno nezbytným chladným zimováním - riziko vlhkosti se chladem zhoršuje. Zimovat v teple u nás nelze, to je jasné.
Takže v podstatě už není co dodat..
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 20 Lis 2011 22:57 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Opět zdůrazním, že to nemyslím nijak špatně a že v žádném případě nechci "likvidovat" něčí nadšení. Rovnou se zeptám - jak by to asi dopadlo, kdybch já, Petr či Zdeněk či další, vyseli semínko pomeračovníku, naroubovali ho a chtěli ho mít doma za oknem????? Nyní budu hovořit jen za sebe - ale u mne by takový citrus rostl (a nakonec i dopadl) jako u jakéhokoliv jiného člověka ... jakéhokoliv začátečníka. Prostě by nerostl a nakonec pošel. To myslím naprosto smrtelně vážně, zkušenosti, nezkušenosti .... prostě elementární přírodní zákony se oblafnout nedají. Jak a co mám v tomto případě komukoliv radit či doporučovat? ... když to sám nevím, neumím. Asi nejlépe mlčet.

Pokud chce člověk při pěstování citrusů očekávat jakéž takéž výsledky, měl by se držet těcho zásad - podnože trifoliáty, podmínečně citrumela a citranže, selektovat zásadně ty vejvitálnější nejsilnější, jedině na nich může dostatečně rychle něco narůst, nepřelévat, nepřehnojovat, v případě trifoliáty nikdy, ale opravdu nikdy nenechat přeshnout (to je u ní ještě horší než byž by stála ve vodě), zazimovat co nejchladněji jak jen to jde na min. 3-4 měsíce, na jaře probudit rostliny co možná nejdříve tak, aby šla teplota v ruku v ruce s světelnými podmínkami (množství světla 21.3 je stejné jako 21.09 ... a to přeci citrusy i u nás normálně vegetují), rostliny nechat co možná nejvíce venku (pochopitelně dle místa, např. já mám stále všechno venku, i když se tři dny nedostaly do plusových hodnot a minimum bylo -6C v 2m, zatím nebyl čas dělat zimoviště), zlikviduje to většinu škůdců aniž by člověk hnul prstem, nepřetěžovat rostliny plodností (v nádobách) a plody sklízet co možná nejdříve, pěstovat jen to nejranější z ranného, jedině tehdy se člověk dočká i velkých a chutných plodů. Jak už jsem naznačoval .... "vybočení" z naznačené linie bohužel k slušnému výsledku nevede. S tím se v našich podmínkách musíme smířit.
Víceméně vše ostatní ... jestli taková zemina, světlo či .... to jsou takový koniny (velké kroucení hlavou, pauza) ... až běda. Pozn. : a čím dříve toto pěstitel pochopí, tím pro něj a jeho rostliny lépe. To je opravdu to jediné co umím někomu s čistým svědomím říci a poradit.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 20 Lis 2011 23:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 16 Led 2010 20:11
Příspěvky: 68
Naprosto souhlasím s tím co napsal šnek a ostatní.
ALE :Jako šestileté dítko jsem si také zasadil svá první citrusová semena vybraná z pomerančů které jsme dostávali ve škole ke svačinám.Letos,skoro přesně na mé 36 narozeniny jeden ze dvou přeživších stromků poprvé zakvetl.Ta radost se nedá popsat.Mezitím jsem si pořídil spousty roubovaných citrusů a květů a plodů jsem si užil dost.Ale ten pocit,že mi kvete MŮJ pomeranč je neopakovatelný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 21 Lis 2011 06:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jasně, to taktéž znám .... téměř mi mluvíš z duše. V podstatě jsem si prožil či prožívám to stejné, jen jsem byl o čtyři roky starší :-) ... a v mém případě to nebyl pomeranč, ale citroník a ten mi zakvetl a zaplodil podstatně dříve (po 9-ti letech naštěstí) 8)
Zopakuji již dříve napsané ... nerouboané semenáče citrusů se prostě chovají jinak než naroubované kulturní odrůdy. To co snese semenáč naroubovaná rostlina obvykle nesnese, bohužel.

Dopíši ještě jednu v předchozím příspěvku neuvedenou zásadu : být trpělivý :!: :idea:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 21 Lis 2011 11:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
martas napsal:
Naprosto souhlasím s tím co napsal šnek a ostatní.
ALE :Jako šestileté dítko jsem si také zasadil svá první citrusová semena vybraná z pomerančů které jsme dostávali ve škole ke svačinám.Letos,skoro přesně na mé 36 narozeniny jeden ze dvou přeživších stromků poprvé zakvetl.Ta radost se nedá popsat.Mezitím jsem si pořídil spousty roubovaných citrusů a květů a plodů jsem si užil dost.Ale ten pocit,že mi kvete MŮJ pomeranč je neopakovatelný.


Tak to gratulujem, škoda, že u nás nie je taká tradícia ako v niektorých oblastiach Japonska, že keď sa narodí dieťa zasadia semienko citrusu a keď dieťa dovŕši dospelosť, citrus už väčšinou vo voľnej pôde zaplodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 21 Lis 2011 20:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Lis 2011 17:22
Příspěvky: 15
Ahoj, chci se zeptat jaké máte zkušenosti s tím máčením semen do horké vody (52-53°C) které tu již zaznělo děkuji Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 22 Lis 2011 22:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Mé názory jsou jasné a snadno pochopitelné, základem je selský rozum. Nyní odpovídám jen proto, protože .... asi nikdo nebude chtít odpovídat.

Na co to jako? ... to máčení?
Než v přírodě vzejde ze semene rostlina, taky se předem semínko "nekoupá" v horké lázni, aby potom ... snad lépe klíčilo nebo nevím? Opravdu fakt nevím - uniká to celému mému chápání přírodních zákonitostí. Že by to omezilo vznikl plísní apod. ... snad možná.
Ale na druhé straně ... v našich podmínkách, více než kdekoliv jinde, je ba naopak nanejvýše žádoucí, aby to co je zaseto bylo podrobeno co možná největší přírodní selekci a zbyly jen ty rostliny opravdu nevitálnější, nejsilnější a nejodolnější.
Někde na plantáži, v příznivých podmínkách, kde někdo zaseje 10tis. semen a v jednom případě vzejde 99,9tis. a v druhém případě jen 95tis. rostlin to asi nějaký smysl má .... je to rozdíl v čase (za zbytečnou práci se sázením 4.5tis semen) a čas jsou jak víme prachy .... a o ty jde pochopitelně na prvním místě, jak jinak, že? 8) :lol:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 23 Lis 2011 09:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Zdravím. Taky se podělím o mé zkušenosti se semeny citrusů koupených v různých prodejnách. Když jsem začal s citrusy tak první co bylo zasít různá semena citrusů. Můžu říct že jsem udělal všechno proto aby semena klíčila, stálá teplota, vlhkost atd. ale úspěch mizernej. Proto jsem přestal semena vysejvat. Ale stejně to člověku nedá a když přijdu na semínko tak to udělám takto jednoduše. manželce napíchám semínka do kytek a nic jiného mě nezajímá. Pánové to co vyrostlo bylo až překvapující, prostě krásný semenáče, jen přesadit a hotovo. Jednou mě Šnek napsal že čím víc se stím budu srá... tak tím to bude horší a měl naprostou pravdu. Přehnaná starostlivost je k ničemu. To je můj názor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 23 Lis 2011 13:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já bych tu předosevní přípravu semen zas tak nepodceňoval. Je pravda, že u citrusů je zbytečná, ba co víc mnohdy může vést spíše k neúspěchu. Ovšem je několik základních způsobů předosevní přípravy. Jednou z nich a asi jedinou co prospěje i citrusům je ochrana před plísněmi, hlodavci a hmyzem. Tedy moření. To je samozřejmě i u citrusů vhodné. Další se již citrusů příliš netýká, ale u rostlin z naší zájmové skupiny to je docela běžné. V lesnictví a sadovnictví se některé způsoby používají zcela běžně. Jejich úkol je odstranit dormaci semen. Tedy schopnost ať již všech semen z úrody, nebo běžněji části semen nevyklíčit v ten daný rok, ale přeležet sezónu, dvě a v případě třebas lotosu i sto. Toto může být způsobeno jednak rostlinnými hormony inhibitory, jednak neprostupným osemením ať již pro klíčící rostlinu, nebo pro vodu a plyny, jednak nedovyvinutím embrya. Má to v přírodě samozřejmě účel, jednak některá semena, a není to málo druhů, roznášejí ptáci a osemení tak musí být dostatečně odolné agresivnímu prostředí v zažívacím traktu ptáků, ale někdy i savců atd., někdy je účelné aby semena přelehávala, neb z jedné úrody vyroste jen část semen v prvním roce, podmínky jsou špatné, tak klíční rostliny uhynou, v druhém je sežere zvěř a ve třetím se třebas zrovna reprodukce zdaří. Každopádně z toho plyne, že velice často rostlina nemá zájem, aby veškerá úroda klíčila v témže roce, nebo ke svému vyklíčení potřebuje narušit osemení. To co je rostlině ku prospěchu, je pro nás a hlavně pro školkaře problém. Nemůže vysít osivo lípy a čekat třebas tři roky zda vyleze nebo ne, protože za tři roky už má být lípa u odběratele v parku, nebo v lese. Navíc se může stát, že na osivo v záhoně do tří let zapomene, pak tam vyseje něco jiného a lípa jak na potvoru zrovna vyklíčí a je v tom akorát bordel. Byly tedy dost dobře zpracovány metody jak se té dormaci, či neprorůstanému oplodí postavit na odpor. První a asi nejběžnější a zde zmiňovaná metoda je Hydrotermická příprava- semeno se zalijete téměř vařící vodou a nechá se v ní až do vychladnutí. Tím se zpustí ihned enzymatické pochody a vyplaví se inhibitory a semeno, pokud je živé takřka okamžitě začíná klíčit. Pozor semeno se samozřejmě nesmí uvařit! Jen zalít a nechat chladnou, nikoliv semeno vařit! Skarifikace je proces kdy se semena se sklerenchymatickým osemením musí narušit jednak proto, aby voda mohla prostoupit do semena a někdy i proto aby klíček osemení prorazil. V praxi se to dělá tak, že se semena dají do bubnu s křemitým pískem a otáčením se obrušují. Osemení se má jen narušit, v žádném případě nemá dojít k poškození děloh! Je to dosti běžné u tvrdých semen, hlavně ořechů. V malém velice dobře poslouží i smirkový papír, pilník na nehty, rašple na dřevo a já mám ty nejlepší zkušenosti s pilníkem na řetěz motorové pily. Podobný význam jako skarifikace má i macerace, zde se místo obrušování nechá semeno na nějakou přesně stanovenou dobu v roztoku žíravin, které osemení naleptají, podobně jako trávicí šťávy v zažívacím traktu. Stratifikace má napodobnit semenu průchod několika vegetačními obdobími aby se dovyvinulo embryo, nebo vyvolalo okamžité klíčení. Význam má hlavně u rostlin z mírného pásma nebo okrajových subtropů. Semena se vrství do bedýnek s křemičitým pískem a rašelinou a nechají se po přesně stanovenou dobu a při přesně stanovené teplotě, dle druhu rostliny. Klíčení pak s oteplením a příchodem jara nastává hromadně, neb jsme semena vlastně zblbli. Nepatří to možná do sekce citrusy, protože zde je to takřka bezvýznamné. Nejlépe klíčí čerstvá semena, ale např. Asimina, tomely, ořechovce jistě stratifikaci uvítají a klíčivost bude hromadná a mnohem úspěšnější, Adansonia vám bez skarifikace a zároveň hydrotermické přípravy vůbec nevyklíčí, lotos vyžaduje skarifikaci, nebo maceraci, annonám prospěje bez pochyby hydrotermická příprava.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 17:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Kvě 2011 19:55
Příspěvky: 47
Bydliště: Praha 6
Nazdar kolegové citrusáři.Poradí někdo,jak dlouho je dobrá stratifikace semen trifoliaty?Mám je vybrané z plodu-dostal jsem je od zdejší členky a nevím,jak dlouho je mám ještě nechat v chladu v chladničce v šuplíku na zeleninu.Mám je tam už měsíc.

_________________
Jakaf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 18:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Poncirus žádnou stratifikaci nevyžaduje. To čemu říkáš stratifikace je pouhé uskladnění, neodboráváš tím dormaci. Semena citrusů nejsou dormantní. Samozřejmě nejlépe je vysít až z jara, jinak ať je vyseješ v jakoukoliv dobu, vyklíčí. Klíčení je však rozvleklé a může trvat i několik měsíců. Vhodné to může být již v lednu, semenáčky se objeví až koncem února a to již je den dostatečně dlouhý. Máš tak rychlené semenáčky a v květnu je již můžeš pikýrovat třebas rovnou do záhonu, sadbovačů či do truhlíku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 18:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Lis 2011 17:22
Příspěvky: 15
šnek napsal:
Mé názory jsou jasné a snadno pochopitelné, základem je selský rozum. Nyní odpovídám jen proto, protože .... asi nikdo nebude chtít odpovídat.

Na co to jako? ... to máčení?
Než v přírodě vzejde ze semene rostlina, taky se předem semínko "nekoupá" v horké lázni, aby potom ... snad lépe klíčilo nebo nevím? Opravdu fakt nevím - uniká to celému mému chápání přírodních zákonitostí. Že by to omezilo vznikl plísní apod. ... snad možná.
Ale na druhé straně ... v našich podmínkách, více než kdekoliv jinde, je ba naopak nanejvýše žádoucí, aby to co je zaseto bylo podrobeno co možná největší přírodní selekci a zbyly jen ty rostliny opravdu nevitálnější, nejsilnější a nejodolnější.
Někde na plantáži, v příznivých podmínkách, kde někdo zaseje 10tis. semen a v jednom případě vzejde 99,9tis. a v druhém případě jen 95tis. rostlin to asi nějaký smysl má .... je to rozdíl v čase (za zbytečnou práci se sázením 4.5tis semen) a čas jsou jak víme prachy .... a o ty jde pochopitelně na prvním místě, jak jinak, že? 8) :lol:


No, on to tu někdo psal ale mě to stejně připadá jako hloupost. Ale dik za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 29 Lis 2011 19:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Lis 2011 17:22
Příspěvky: 15
Nevíte, co mám dělat, když mám hodně zasolenou půdu? Projevuje se to bílým povlakem na zemině.Dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Klíčení semen...
OdeslatNapsal: 29 Lis 2011 19:13 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Petr Daněk napsal:
Nevíte, co mám dělat, když mám hodně zasolenou půdu? Projevuje se to bílým povlakem na zemině.Dík


Zkusil jsem vyhledat odpověď na Tvoji otázku na foru a podařilo se mi to velice rychle.
Univerzální odpověď je tady: http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=2215&p=36666&hilit=zasolen%C3%A1#p36666


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 174 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz