CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 20:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 343 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 28 Úno 2016 10:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Dnes jsem při úklidu objevil ještě jeden plod na USA119. Jde o plod z opakovaného červencového nakvétání, který v době zazimování byl zelený a nebyl proto vidět. Kvalitativně horší než z podzimní sklizně, ale kdyby byly všechny tzn. mrazuodolné hybridy alespoň v takové jakosti, tak by to byla neskutečná paráda. Co bylo na plodu zvláštní, resp. rozdílné, byla především jeho výrazná barva (jak oplodí, tak i dužnina) ... šla z sytě oranžové k lehkému načervenalému nádechu .... vliv pomerančovníku Ruby v křížení se nezapře.
Příloha:
2016-02-28-a.JPG
2016-02-28-a.JPG [ 105.92 KB | Zobrazeno 2121 krát ]

Příloha:
2016-02-28-b.JPG
2016-02-28-b.JPG [ 145.65 KB | Zobrazeno 2220 krát ]

Příloha:
2016-02-28-c.JPG
2016-02-28-c.JPG [ 141.2 KB | Zobrazeno 2113 krát ]

Příloha:
2016-02-28-d.JPG
2016-02-28-d.JPG [ 128.35 KB | Zobrazeno 2132 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 14 Bře 2016 19:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 14 Bře 2016 19:26
Příspěvky: 3
V podzimní sklizni měla dužina také načervenalý nádech?

_________________
Momentálně jsem na stáži v USA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 14 Bře 2016 21:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ne, fota jsou na předchozí straně. Jarní násada šla na podzim víceméně svévolně dolů ... ještě se slabým nazelenalým nádechem. A co nešlo svévolně, zajistilo stěhování na zimoviště. Zůstalo jen něco z letní násady. Ale chuťově bylo to jarní výrazně lepší, byť barva byla horší.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 20 Bře 2016 11:55 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Aktuální květy USA119
Příloha:
IMGP4233.JPG
IMGP4233.JPG [ 70.32 KB | Zobrazeno 2148 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 20 Bře 2016 21:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Šneku,přitápíš,nebo funguje slunko?Takhle brzo kvete ,to bude sakra poznat! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 21 Bře 2016 13:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Už jsem to říkal spoustukráte. V prvé řadě funguje slunko, ale aby slunko nebylo zabijákem rostlin, musím za určitých okolností přitápět. Zimoviště je umístěno tak, že slunce se na něj dostane přes zástavbu až o půl dvanácté ... a to je prakticky nejvýše. A to náhle - dokáže zvednout teplotu během čtvrthodiny i o 25C ... nahoře 30C a dole na kořenech zůstává 8C - to by bylo smrtelné. Takže když to vypadá na jasný den musím zrána do oběda ohřívat infrazářičem spodek - podlahu a nádoby, aby odpolední zvednutí teplot rostliny vůbec přežily. A jakmile se dostane slunce na ... přepnout na VZT a horní přehřátý vzduch posílám dolů na nádoby. Ale i tak ... opad listí je enormní ... mám obrovské problémy to "uchladit", v takové dny teče kondenzát po "ledových" nádobách proudem. A po 20 březnu již nepomáhá nic ... musím vždy alespoň část demontovat. Zpravidla první týden v dubnu musí vše ven, protože vzduch se tam pod stropem dokáže přehřát i přes 50C.
Řešení těchto problému je vymyšlené, ale nejsou lidi, aby se to realizovalo. Resp. nemají na to čas (ti lidi jsem pochopitelně já) :-)

A safra poznat ... když to kvete nyní? Plody většiny (těch rannějších odrůd) dozrávají v jejich skutečné velikosti a kvalitě a to i venku bez dalšího. Prodloužená délka vegetačního období nahradí nedostatečné sumy tepla v našich končinách (v celku to totiž tu potřebnou sumu dá). Pokud citrusy nezakvetou v březnu, nejpozději počátkem dubna, potom mi může kdokoliv cokoliv tvrdit o tom, jak sklizený plod byl výborný. Nebyl. Nic na světě mne o opaku nepřesvědčí, protože sám dobře vím jaké kvality jsou tyto "pozdněji" nasazené plody. Pro mne ... hodnoceno = nejedlé, neloupatelné, suché, nijaké, mdlé, prostě nedobré. Pokud se chci v našich končinách pouštět do pěstování citrusů (venku bez skleníku), potom musím umět v prvé řadě zajistit splnění této podmínky, jinak to nemá moc cenu ... tedy, nechci-li citrusy pouze jako dekoraci nebo něco do čaje. A to já nechci, kdyby jo, pěstoval bych raději něco jiného než citrusy :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 21 Říj 2016 18:54 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 31 Pro 2015 22:12
Příspěvky: 7
Zdravím Michale,
mám od Vás z února tohoto roku USA119, a při druhé periodě vyhodil dvojčetné listy. Je to u tohoto citrusu normální stav? Měl jsem ho ve skleníku trochu přistíněný paprikami.


Přílohy:
USA 119.jpg
USA 119.jpg [ 227.73 KB | Zobrazeno 2120 krát ]

_________________
Ladislav
kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 21 Říj 2016 21:20 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Šneku,máš na té svoji 119tce nějaký plod z toho jarního kvetení?Jak to vypadá.Jseš asi jedine,kdo muže o 119 kvalifikovaně poreferovat. :) :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 22 Říj 2016 06:22 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Většina těchto mrazuodolných hybridů vykazuje jisté nepravidelnosti, takže jednočetné, dvoučetné i trojčetné listy nejsou nic neobvyklého. To platí nejen pro USA119.

Na této stránce nahoře je jeden plod z opožděného kvetení. Když se vrátíš o stránku tohoto topicku zpět (25.10.2015 a starší), najdeš více - tam jsou plody z normálního jarního kvetení a myslím, že i dostatek informací. Pokud se to zdá málo, zeptej se na to co tě zajímá, není problém :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 22 Říj 2016 08:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
No já jsem myslel to, jestli je taky letos 119 na dobré cestě s plodností,tak jak se zadařilo minule.Popis a fotky z minula jsou inspirující.Kdyby to plodilo i někomu jinymu,věřím,že by se pochlubil,tak asi jsi jediný. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 22 Říj 2016 10:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Letos není nic ... nejen na USA119, ale na ničem. Citrusy byly nejdříve dva dny během mého lyžování v Alpách vařeny při 80°C a posléze zmrazeny na -6°C. Takže bez problémů je jen to co je menší jak 1,2m ... což s výjimkou jedné rostliny není u mne nic. Takže asi tak.

Nevím o nikom ... nejen u nás, ale i v Evropě. Loni měsíc po mně se objevily ve Francii na jedné rostlině plody. Podle mého jsou to jediné dvě plodící rostliny USA119 v Evropě. Jak již někde bylo psáno ... kvete až při výšce rostliny nad 2m.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 07 Led 2017 09:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Letos u mne probíhá velký test mrazuodolnosti tzn. mrazuodolných hybridů.
Spíše nechtěně než chtěně, nic nestíhám a tak tyto kvítka zůstaly doposud venku. "Vyměkl" jsem až dnes v noci v cca 1:00, kdy teploměr umístěný půl metru od nich ukazoval -16.1C. Pajsrem jsem je odpáčil od země a přenesl dovnitř (v zimovišti na ně není i přes rozšíření místo). V letošní zimě zatím nejvíce daly dva dny po sobě s teplotami kolem -12°C a to jim nijak nevadilo, neublížilo.

Co bylo takto venku ponecháno? Citrumelo Swingle 4475, citrange Morton Nr93 a Rusk, hybrid USA119, mandarina Changsha, hybrid z Kréty a pochopitelně český hybrid Unshiu X Poncirus. Převážně šlo o 8-10let staré rostliny v 20l nádobách, které byly venku bez jakékoliv ochrany umístěny ve zbytku dvoru u domu ( j. vzdálenost od domu 0-2,5m). A za nimi bylo teplotní čidlo.

Takže? Jak to dopadlo? Můžete tipovat, sám nevím, výsledek bude zřejmý až na jaře.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 15 Led 2017 10:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Nerad dělám předčasné závěry, ale protože jsem byl několikráte tázán jak to dopadlo informuji předběžně o výsledku.
-16.1°C byl :

- bezvýznamný detail pro : hybr. Unshiu x PT, kupodivu i USA119, krétský hybrid a citrange Morton
- lehce ošlehlé a zmrzlé listy, víceméně ale bezvýznamně, jen na úplných na koncích vrcholových větví : citrange Rusk, citrumelo Swingle
- poškozené listy i části nových větví, ale jen koncových na okrajích koruny : Changsha
- fatální to bylo pro hybrid HRS899-A. Ten je vypadá zmrzlý komplet (minimálně úplně všechny listy), ale třeba na jaře po sestřihu obrazí

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 15 Led 2017 15:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 15 Led 2017 15:05
Příspěvky: 2
Haló šnek,
Citrus Growers Forum je zpět on-line
Mohli byste mi prosím aktualizujte výsledky vyhledávání pro počátky pražského citsuma?
Díky,
Ilya


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mrazuodolné hybridy (Sanford F2, USA119 apod.)
OdeslatNapsal: 22 Čer 2017 08:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
šnek napsal:
Nerad dělám předčasné závěry, ale protože jsem byl několikráte tázán jak to dopadlo informuji předběžně o výsledku.
-16.1°C byl :

- bezvýznamný detail pro : hybr. Unshiu x PT, kupodivu i USA119, krétský hybrid a citrange Morton
- lehce ošlehlé a zmrzlé listy, víceméně ale bezvýznamně, jen na úplných na koncích vrcholových větví : citrange Rusk, citrumelo Swingle
- poškozené listy i části nových větví, ale jen koncových na okrajích koruny : Changsha
- fatální to bylo pro hybrid HRS899-A. Ten je vypadá zmrzlý komplet (minimálně úplně všechny listy), ale třeba na jaře po sestřihu obrazí


I když jsem někdy v dubnu uvedené závěry výše potvrzoval, především to, že HRS899-A je komplet kaput, beru zpět. Uvedené teploty byly opravdu bezvýznamný detail pro Unshiu x PT, u ostatních jistá drobná poškození byla ... ale jen listová a povětšinou taková, že se jednalo o listy, které by tak jako tak asi samy v zimě postupně opadaly. Nicméně ... dynamika jejich jarních přírůstků byla malá (asi částečně namrzlé kořeny). HRS889-A si nakonec dal říci a bohatě raší, ale až z větví o tloušťce palec a více.

Hybrid "Unshiu X P.T. ITSZ Praha" je sice velmi odolný, ale ...... měl snad 200 plně vyvinutých květů, za kterých se začaly vytvářet plody, ale po vedrech na samém začátku června na rostlině zbyly pohé dva plůdky. Po předchozích zkušenostech si nedělám moc iluzí, že by vydržely.
Příloha:
2017-06-22-a.JPG
2017-06-22-a.JPG [ 161.14 KB | Zobrazeno 2212 krát ]

Příloha:
2017-06-22-b.JPG
2017-06-22-b.JPG [ 162.51 KB | Zobrazeno 2264 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 343 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz