CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 16:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 19:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
Tady je ten článek :)

http://www.zahradkar.org/archiv.php?kat=2011/01/s27

_________________
Orfík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 21:53 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Úvod je hezký : "Pěstování citrusů doma není tak problematické, jak si mnozí pěstitelé myslí."
A potom začínají nenápadně ty podmiňující ale, které zajistí to, že to stutečně nemusí být až tak problematické :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A ty ale už bohužel ve většině případů problematické jsou ... alespoň pro mne. Jinak na A4 časopisový článek docela dobrý stručný návod. Z odborných informací bych měl výtku snad jen k pasáži o chloroze a nedostatku Fe, ale to by bylo na hodně dlouhé vyprávění.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 17 Led 2011 22:02 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Určitě není na začátek dobré odradit lidi tím, že citrusy jsou subtropické stromy.
Myslím, že u nás na výstave stromky a ještě informace, že to chce zimovat lidi moc nenadchlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 18 Led 2011 07:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Asterne, já ti opravdu mnohdy nerozumím. D.f. tím, říkáš, že je lepší lidem lhát (asi, že to jsou pokojovky bez zimování nebo tak nějak, ne?), aby je to nadchlo, než jim dopředu říci jak se věci ve skutečnosti mají. :?: :!: :idea: :shock:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 18 Led 2011 07:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ten článok zas nie je až tak špatný. Bohužial nemám kde dať citrusy do chladnejšieho prostredia, mám ich v pokoji s teplotou 16 - 17 C a už začínajú hromadne padať listy, hlavne na mandarinkach, pomaranči a kumkvate ( všetko je na podnoži citrange Carrizo) Citroniky a myrtifolia kvitnú, rastú vyhonky sú slabé, skrútené..... Najlepšie sú na tom maloplodé citrusy na podnoži citrumelo Sw., ktoré nevykazujú žiadny rast. Zatiaľ, v marci sa to všetko zobudí...... :roll:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 18 Led 2011 08:01 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
šnek napsal:
Asterne, já ti opravdu mnohdy nerozumím. D.f. tím, říkáš, že je lepší lidem lhát (asi, že to jsou pokojovky bez zimování nebo tak nějak, ne?), aby je to nadchlo, než jim dopředu říci jak se věci ve skutečnosti mají. :?: :!: :idea: :shock:


Nic takového jsem neřekl, ani nemyslel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 18 Led 2011 08:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Asterne,
pravdu máš zřejmě v tom, že jsi to tak nemyslel, ale bohužel to tak zcela jednoznačně vyznělo.
Občas víc přemýšlej nad tím, co napíšeš - jak se to dá taky pochopit.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 18 Led 2011 09:14 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Kamco napsal:
Ten článok zas nie je až tak špatný. Bohužial nemám kde dať citrusy do chladnejšieho prostredia, mám ich v pokoji s teplotou 16 - 17 C a už začínajú hromadne padať listy, hlavne na mandarinkach, pomaranči a kumkvate ( všetko je na podnoži citrange Carrizo) Citroniky a myrtifolia kvitnú, rastú vyhonky sú slabé, skrútené..... Najlepšie sú na tom maloplodé citrusy na podnoži citrumelo Sw., ktoré nevykazujú žiadny rast. Zatiaľ, v marci sa to všetko zobudí...... :roll:
Kam


Tak ja mám podnož Citrumelo Swingle a teplotu 15C. Citrusy rostou, opad listů je malý. Myrtifolia kvete taky. Rostliny mi takhle přežijí, ale mám pocit, že méně kvetou příští sezónu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 13 Úno 2011 18:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Poprosím o radu - mám C. sinensis Hamlin. Jaký to je pomeranč? Klasický, blond nebo cukrový? Už to hledám druhý den a zatím bez úspěchu. :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 13 Úno 2011 18:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Je řazen mezi středně velké blondy (blond = žlutomasý sladký pomeranč), náhodný semenáč ze sadů A. G. Hamlina, které vysadil r. 1879 soudce Isaac Stone v De Land v Glenwoodu na Floridě. Pro vysoké kvality, ranost a odolnost vůči nízkým teplotám (ale méně než ‘Parson Brown’) se dostal mezi přední odrůdy světového exportu. V teplých a vlhkých podmínkách pravidelně plodí dostatečně velké a chutné plody. Středně bujný vzrůst a velikost, úrodnost velmi vysoká, časná a pravidelná, ve srovnatelných podmínkách má z pomerančovníků největší produkci na hektar, přestože plody nejsou největší. Plody malé až středně velké (5-7,5 cm), hmotnost 100-140 g, někdy nedostatečně velké pro trh, kulovité až mírně zploštělé, občas mírně zaškrcené, s brázdičkou. Žlutooranžové oplodí tenké, hladké, jemně zrnité, pevně přiléhavé. Patří k nejlépe vybarveným odrůdám, brzy se vybarvuje, k dobrému vybarvení však potřebuje výkyvy denních a nočních teplot, takže v Turecku a Maroku dosahuje oplodí až tmavě oranžové barvy a je středně silné a hrubší. Dužnina jemná, velmi šťavnatá, nakysle sladká, obsahuje málo kyselin, v plné zralosti dobře vybarvená, ale šťáva jen světle oranžová, z komerčního hlediska je považována za méně vybarvenou. Semen má málo (max 6) nebo většinou žádná v 9-12 různě velkých segmentech. Dlouho ponechané zralé plody na stromě neovlivňují negativně násadu květů v příští sezóně. Jeden z nejranějších kultivarů, dozrává v říjnu až lednu podle místa pěstování, u nás spíše v listopadu až prosinci. Ranost, nedostatek draslíku, pouštní podmínky a vysoká úroda přispívají k menší velikosti plodů. Pěstuje se v Maroku, Argentině, Jihoafrické republice, populární začíná být v Číně díky nízkému podílu kyselin. V úrodných půdách je nejvhodnější podnož bigarádie, v písčitých rough lemon. Americký klon označovaný ‘PB-S-SPB-1-2-3-X-E’ je vzrůstnější a úrodnější. Vhodná odrůda pro pěstování v bytech. Klon ‘Large’ má zřejmě větší plody.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 13 Úno 2011 18:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Zapomněl jsme poznamenat zdroj - tedy kniha Přehled světových druhů a odrůd rodu Citrus, kterou jsme osobně spáchal :wink:
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 13 Úno 2011 18:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Říj 2010 18:40
Příspěvky: 63
Bydliště: Liberec
Vřele děkuji za zcela vyčerpávající odpověď. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 13 Úno 2011 20:04 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Hamlin je žlutomasý semenný blond, který je poměrně často doporučován do našich podmínek především pro svoji rannost. Já jsem ho v začátcích svého pěstování měl (mám za to, že od p. Dobeše z Drysic), ale .... upřímně, nestál za nic .... ale jako veškeré pomerančovníky tehdy u mne pěstované - větší pingpongové míčky, takže většina slupka, blány a cosi suchého, nijakého. Prostě jsem neuměl rostlinám zajistit potřebnou sumu tepla a dostatečně dlouhé vegetační období, bez kterého to prostě u nás s jakýmikoliv pomeranči nejde (při letnění venku). Ale co se týká růstu ... rostl celkem hezky, asi nejlépe z pomerančovníků co jsem měl.
Pokud se mu zajistí naznačené, potom lze očekávat slušné výsledky .... a zkušenosti a výsledky mnoha pěstitelů to jen potvrzují.
Při mém "návratu k pomerančovníkům" po jejich předochzím neuspěšném pěstování jsem však raději "vsadil" na Parson B. .... je to téměř "identická" odrůda, avšak měl by být o něco málo odolnější - viz. jak píše výše Michal F.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 13 Úno 2011 21:32 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Hamlina jsem měl, protože byl doporučovaný. Když jsem se dozvěděl, že na jeden plod má mít padesát listú, tak jsme ho daroval. V bytovom pěstování upřednostňuji maloplodé nebo kyseloplodé odrúdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obecná debata
OdeslatNapsal: 14 Úno 2011 12:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
šnek napsal:
Hamlin je žlutomasý semenný blond,.....
odolnější - viz. jak píše výše Michal F.
......

Pánové smekám, Michal perfektní podklady a šnek samozřejmě hned dodává poznatky z vlastního pěstování. Opravdu super!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 36 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz