CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 20:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: přezimování Araucaria Araucana
OdeslatNapsal: 08 Srp 2004 20:42 
Koupil jsem si v zahradnickém centru Araucaria Araucana a zeptal jsem se prodavače, zda ji mám přesadit do větší nádoby. On mě šokoval odpovědí, a


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: RE: Araukarie
OdeslatNapsal: 08 Srp 2004 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj!
Nechci tě příliš strašit, ale ono je to trochu jinak. Hodně jsem zvažoval nákup téhle rarity, ale nakonec jsem to vzdal. Důvody jsou následující:
1. Zimuvzdornost je uváděna na -15 (někde i -18) stupňů Celsia. Ale i tyto mrazy dost nepříjemně poškozují jehličky a větvě (většinou od spodu) a to tak, že jehličky hnědnou, což se domnívám znamená že umírají. Nevypadá to zdaleka tak pěkně, jako v nádobě a obávám se, že tenhle stav postupně povede k "vyholení" spodních větví.
2. I v relativně teplých místech jsou mrazy občas výrazně větší než uváděná mrazuvzdornost. No a navrhované obalení nesrazí dle mého výši mrazu o víc než několik málo stupňů.
3. Znám na Moravě jednu firmu, která prodává vzrostlé (velmi vzorstlé) stromy a mimo jiné i velmi vyvinuté exempláře Araukarie. Mají v areálu několik vysazených exemplářů (mimo jiné i jeden o výšce cca 10 m) a tvrdí, že je na zimu nijak zásadně nechrání. Jenže jsme zjistili, že ve skutenčosti mají zateplenou "bednu" do které strom zavřou a tam přežívá. Ale i přes to jsou na něm silně viditelné známky mrazu.
4. No a poslední, umím si i představit nějaké řešení "obalu" na strom, jenže ten rošťák roste a bedna nikoliv. Takže dřív nebo později (spíše dřív) dojde ke karambolu. No a to by mi bylo velmi líto, protože je to vážně krasavec.

Takže nevím, ale já jsem se neodhodlal, byť jsem viděl krásné exempláře ve volné přírodě (například severní Itálie, podhůří Alp) ale...

Takže se rozhodni, jak tě napadne.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: přezimování Araucaria Araucana
OdeslatNapsal: 09 Srp 2004 21:27 
Ivane diky za odpověï. Nevíš jakým způsobem se takový kryt staví? Já bych chtěl tu svoji araucarii zasadit asi 2,5 m od domu na jižní až výchojižnojižní stranu. Navíc blízko tohoto místa ústí anglický dvorek (sklepní okno v šachtě kryté mříží). Ten uvažovaný kryt bych eventuelně zhotovoval tak, aby v něm bylo ústí toho anglického dvorku. V nejtužších mrazech bych potom mohl nepatrným pootevřením sklepního okna trochu temperovat zamýšlený kryt. Jen nevím jakým způsobem takový kryt postavit. Kdyby byl z igelitu tak se bude za slunečného počasí i za velkých mrazů přehřívat a vznikly by tam obrovské tepelné rozdíly den x noc. Což by rostlinu nejspíš zahubilo. Jak na to. Dik za odpověï.
Tom


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: RE: Araukarie
OdeslatNapsal: 09 Srp 2004 21:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj!
Upřímně řečeno nevím, ale kdesi jsem v jiných souvislostech četl o podobném krytu. Dřevěná bedna (pokud je blízko domu, tak by asi stačila "rakev" s jedním volným čelem, zevnitř obložená izolačním materiálem (navrhuju silnou vrstvu polystyrénu). Určitě ne igelit, to by bylo špatné, vlhkost, následně plísně, hniloba a z toho plynoucí všechny komplikace. Takže materiál by měl být trochu prodyšný ven a pokud možno i ta bedna by měla být nějak otevíratelná, kvůli větrání v teplejších obdobích. Nápad se sklepem není špatný, temperování by mohlo pomoci. Jen se obávám, že araukárie docela rychle poroste a Tvoje nejoblíbenější zábava bude zvětšování bedy. Možná bys to měl stavět s výhledem zvětšování, to co postavíš teď by po nějakém čase byla špička pyramidy a postupně bys přistavoval nižší a kónicky širší spodní část (části). To zatepleny polystyrénem by mělo asi stačit na odražení nejhorších mrazů.
Tak hodně štěstí a těším se na zprávy příští jaro. Třeba mě nakonec přesvědčíš, je to moc krásný solitér. Škoda že to praotec zabalil už tak brzo, mohl cuknout trochu na jih.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: araukárie
OdeslatNapsal: 10 Srp 2004 02:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
ivan pravděpodobně psal o horizontu který má v olomouci na svatém kopečku arboretum, tam jsem nebyl takže nemůžu hodnotit, ale například v bratislavské botanické zahradě stoprocentně vím o dvou rostlinách, které tam přezimují venku minimálně pět let rostou v takové houštině takže pochybuju, že by je na zimu kryli
také jsem byl v chile v místech jejich přirozeného výskytu, v prosinci kdy tam byl přechod jara a léta araukárie na hřebenech měli ještě u paty sníh
rostliny u nás, ale bude nutné připravit, asi bych je hned první rok ven nedal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kryt na zimování araucaria araucana
OdeslatNapsal: 10 Srp 2004 20:56 
Přemýšlel jsem o eventuální stavbě zimního krytu a dospěl jsem k několika závěrům (když mi je někdo vyvrátí budu mu vděčný)
- dočetl jsemse v jedné knize (Stálezelené rostliny od nějakého holanïana), že auracaria araucana roste zpočátku pomalu - za 10 let asi 1,5 m (ale dá se tomu údaji věřit?)
- uvažovaný kryt, kterých bych stavěl by měl mít jednu stranu otevírací a měl by být až na silné mrazy (-8° a více) stále otevřený, aby se rostlina otužovala
- kryt by měl být z jižní a západní strany neprůhledný, aby nedocházelo ke skleníkovému efektu
- při jeho stavbě je třeba myslet na nějaké ukotvení, aby ho nevzala nějaká zimní bouřka
- esteticky to bude vždy hrůza, tak se alespoò snažit aby byla co nejmenší

Uvažoval jsem o demontovatelné (šrouby spojené) kovové konstrukci (krychle nebo kvádr) s jednou stranou zcela otevíratelnou. Jižní a západní strana z překližky a východní a severní z igelitu. Ten kryt je totiž třeba přes jaro až podzim někde uskladnit. Teï se pomalu rozhoduji, zda do toho jít nebo rostlinu nechat v nádobě a na velké mrazy ji strčit do garáže.
Dík za rady či nápady.
p.s. Ivanovi docela závidím, že byl v Chile. Tahle destinace mě už několik let láká.
Tom


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: RE: Araukarie
OdeslatNapsal: 10 Srp 2004 22:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Docela dobrá diskuse! Jenom upřesnění, asi jsem se špatně vyjádřil, v Chile jsem nebyl (taky by se mi to líbilo, ale naprosto není čas), viděl jsem je ve volné přírodě v podhůří Alp v severní Itálii (ale paradoxně podhůří Alp znamená sice dost sněhu, ale zimní teploty tak do -5 až - 8) kde jich několik rostlo v různých zahradách a neměli na sobě sebemenší poškození. Jinak jsem psal o Olomouci a Horizontu. V Blavě nevím, ale tam je přeci jen o dost tepleji, takže snad ano.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: araukárie - chile
OdeslatNapsal: 11 Srp 2004 00:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
nemáte zbytečných dvacet tisíc?
víc taková cesta nestojí
mě to sice stálo něco přes padesát, ale kromě chile, jsem viděl taky kus argentiny, brazílie, paragvaye a urugvaye, strávili jsme tam měsíc a najezdili 12.000km
pokud bys chtěl jen chile, tak se dá letenka sehnat od 12 + letištní poplatky, nocleh 3 - 5 USD, jídlo v restauraci 3 USD, celodenní nákup do 5 USD i s vínem, kilometr autobusem 0,8 - 1Kč, celodenní výlet na sopky včetně dopravy a výbavy 1.000Kč, vstupenka do parku 2USD
pokud se moc nepřejíždí dá se to do dvaceti tisíc dostat což je cena za splněný sen docela dobrá, nejsem taky žádný milionář, rok jsem na cestu šetřila a další rok splácel, ale nelituju
největším problémem je asi řeč - španělština, nikdo tam a to ani ve velkých městech neovládá angličtinu, dole v patagonii je dost potomků uprchlích fašounů takže celkem často se dá použít němčina.
co se týče španělštiny není to zase tak hrozné, za čtrnáct hodin letu jsme se naučili 100 slov a s tím tam měsíc vydrželi


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 91 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz