CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 13 Dub 2011 13:18 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Nie len citrusy teraz kvitnú :D
Příloha:
eugenia.jpg
eugenia.jpg [ 70.03 KB | Zobrazeno 1157 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 23:10 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Paráda :wink: . Jak je stará? Mám jen několika měsíční semenáčky, tak ať vím, kdy se můžu těšit na květ 8) .

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 26 Dub 2011 15:32 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Zdravím,
rastlinu som kúpil už rodiacu, v literatúre sa uvádza nástup semenáčov do kvitnutia v cca 4 rokoch. Mám aj rok staré semenáče, ich hrúbka kmeňa je asi polovica z hrúbky mojej rodiacej rastliny.
Příloha:
eugenia2b.jpg
eugenia2b.jpg [ 50.77 KB | Zobrazeno 1121 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 26 Dub 2011 19:22 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Díky za odpověď. Koukám, že se už vyvíjejí plody, to jsem rád že to jde :mrgreen:.

S Psidium cattleianum nemám problém s opylením, tak snad nebude za třeba ony 4 roky problém ani s rodem Eugenia :wink: .

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 26 Dub 2011 20:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Mě ta mrcha uniflora vykvetla v lednu, takovými nedovyvinutými květy a nic z nich nebylo, stejně jako i čajovník, asi jsem jim dopřál příliš tepla. Koukal jsem ale, že se na rostlině dělají nové květní pupeny, tak možná do léta vykvete opětovně. Jak vám chutnaly plody? Jinak co se týče pěstování, já bych ho přirovnal k tomu Psidium cettleianum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 26 Dub 2011 20:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Je to samoopelivé, plody dozrievajú rýchlo, od odkvitnutia do dozretia cca 5 týždňov.

Ešte mám Eugeniu neonitidu, Eugeniu aggregatu, Eugeniu uvalhu, Eugeniu reinwardtianu, Eugeniu cabelludu a Eugeniu klotzschiana, ale to sú malé semenáče, takže si budem musieť tiež počkať.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 06:45 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já mám Eugenii myrtifolia, uniflora a jambos. Jambos se dnes nazývá spíše Syzygium jambos, růžové malajské jablko. Ta už má asi dva metry, je to keř ze dvou různých jedinců, už kvetla, květy podobné eukalyptům, žluté ale pozdě na podzim a žádný plod se nevytvořil. Tak pokud budete mít zájem, můžeme pak zkusit něco neřízkovat a vyměnit. Jinak poměrně slušnou sbírku mají na ČZU dá se od nich i něco odkoupit za velice slušnou cenu a nadmíru slušné jednání, kdyby si tak z nich vzali příklad některé internetové firmy. Jinak jsem postřehl, že něco málo nabízí také Koexfor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 06:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ještě mě napadlo, že by zájemce a pěstitele mohla zajímat skutečnost, že rostliny mám už od konce března v nevytápěném skleníku, prošli si i mírnými mrazy do mínus tří a nijak to ani jednomu druhu nevadí. Spíš bych řekl, že na ně mají spíše stimulační účinek a podporují kvetení. Uniflora po zimě dost opadá, ale rychle regeneruje. Nové listy co vyrůstají na přímém slunci, jsou úplně nádherně rudý. Postupně pak se zelenají, ale červený nový listy mají na přímém slunečním úpalu, kam rostliny stavím i zbývající dva druhy. Momentálně zrovna raší. Na podzim je sklízím opět až s mrazy, přičemž rovněž několika slabšími projdou, mám pak jistotu, že přes zimu se na nich neobjeví žádní škůdci, především puklice. Jinak se jedná opravdu o jedny z nejméně náročných rostlin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 11:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
radoslav napsal:
Je to samoopelivé, plody dozrievajú rýchlo, od odkvitnutia do dozretia cca 5 týždňov.


Tak ked dozrie, myslim ze by potesilo aj ostatnych, ak das nejake fotky plodov a napises ci boli "jedle". Podla toho co vravite, by to mohla byt nenarocna a zaujimava rastlinka...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 11:41 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Zdravím "eugenisti" :mrgreen: ,

Já mám stejně jako Petrlcr Eugenia myrtifolia, uniflora a Syzigium (Eugenia) jambos. Jsem rád že podle Vašich zkušeností jsou tak snadné na pěstování, sám vím, že Psidium cattleianum přečká krátce -2°C bez jakéhokoliv poškození a jsem rád, že Eugénie jsou na tom podobně.

Bohužel jsem ale slyšel, že plody Eugenie uniflory jsou nedobré (Zdeňku, jestli to čteš tak potvrď).

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 13:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Chuť eugenie uniflory závisí od toho, z akej selekcie semenáčov pochádza, kolíše od kyselej až po sladkú, všeobecne platí, že červenoplodé selekcie sú kyselšie, tmavočervené až čierne selekcie sú sladšie, môže sa vyskytnúť živicová pachuť, odrody s touto pachuťou sa pred konzumáciou vykôstkujú a dajú na cca 3 hodiny do chladničky, tento proces stiahne túto pachuť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 14:08 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Literatura uvádí o unifloře, že její plody jsou svou konzistencí podobné třešni a má příjemnou nahořklou chuť. Nevím, nemohu posoudit neb jsem jí nejedl. Dokonce o ní i píšou, že snáší lehký mráz, tak jsem nekecal, že do mínus tří bez problémů, jen trochu opadají listy. Známá je jako pitanga, nebo surinamská třešeň. Neplést s barbadoskou třešní –Malpighia glabra, která je i vzhledově podobná, ovšem z čeledi Malpighiaceae, rovněž ji pěstuji, kvete o vánocích ohromným množstvím malých fialových květů, v zimě jedinečná podívaná, ovšem neplodí. O jambos zde píší – tenká, průsvitná, lesklá, hladká pokožka ukrývá až 5mm silnou vrstvu žlutobílé, pevné, velmi šťavnaté dužiny, která má jemnou sladkokyselou chuť a voní po růžích. Malajské jablko – Syzygium malacense má sladkokyselou, nevýrazně aromatickou jablečnou chuť. Z příbuzných druhů je zde pojednáno ještě o Eugenia stipitata dužina velmi měkká a šťavnatá, s kyselou chotí a výrazně ovocnou vůní. Syzygium aqueum nakyslá, s nevýraznou chutí, Džabotikaba - Myrciaria cauliflora – dužina chotí připomíná hroznové víno. Jak napovídá druhový název, kvete a plodí na kmeni jako kakaovník. Tu bych teda docela i chtěl sehnat, vypadá pěkně. Eugenie jsou opravdu velice nenáročné dřeviny. Příbuzné a nároky podobné psidiím, snáší přísušek, pokud trvá dlouho, začnou opadávat, po zalití opět naraší. Pokud by byl zájem, pokusím se něco ještě neřízkovat a můžeme poměnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2011 21:12 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Acerola (Malphigia glabra) mi také neplodí, a navíc nesnese teploty pod +10°C, už 3 mi odešly při těchto teplotách. "Zlatá" čeleď myrtovitých :wink: .

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 28 Dub 2011 06:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já už tu Malphigii vyhodil taky do skleníku, teplota v noci klesá asi na pět stupňů, nepřitápím elektřina je pro Malphigii drahá, zároveň jsem tam vynesl i karambolu a adansonii(baobab), uvidíme jak se budou na ten chlad tyhle tropičtí zhýčkanci tvářit, ale pokud to nerozchodí nevadí, neb už mě ani moc nebaví. Na druhou stranu zatím drží a nevadnou, jsou tam asi týden.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Eugenia Uniflora (Surinam Cherry)
OdeslatNapsal: 28 Dub 2011 12:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Čer 2009 09:52
Příspěvky: 31
Bydliště: Hranice
ad Malpighia: také ji mám, kvete, ale neplodí anžto je cizosprašná. Mám návrh: co takhle naše Malpighie nařízkovat a pak si řízkovance prohodit? Nepocházejí -li všechny naše kytky z jednoho zdroje, plodů se dočkáme :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz