CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 20:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Psidium - reději bych se zeptal
OdeslatNapsal: 15 Led 2005 12:32 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Nejak se mi na netu nedostava materialu jak se starat o psidium. Roste celkem zdrave a ma se dobre. Prave ale resim takovou zalezitost. Je velike asi 80 cm a chystam se ho smiknout aby se uz v te vysce vetvilo. Nikde se nepise kdy a jak to udelat a i kdyz bych to asi vzal nahore v miste kde je jeste vetev drevnata, radeji se ptam. Mate nekdo zkusenosti?

Prikladam foto:

Obrázek

Jake mate ostatni zkusenosti s timhle "jahodovym stromkem"?
Jak vam roste?
Jak plodi?

Uz jsem se ptal an Bambusariu, ale bez odpovedi...

Jeste jedna vec, odsmiknute vetvicky... Myslite ze zakoreni?

Dekuju a ahoj :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE:psidium
OdeslatNapsal: 16 Led 2005 22:40 
Podle fotky to bude zřejmě Psidium quajava. Obecně řez u psidií není složitý, prostě se seřízne podle potřeby a do požadovaného tvaru. Zkracovat se dají i ještě nezdřevnatělé letorosty. Poměrně dobře se za místem řezu větví. Pouze pozor, kvete na letorostech, takže až dosáhne rostlina požadované velikosti a stáří, řezat až po odplození. Bohužel narozdíl od jiných psidií kvajáva zakořeòuje velmi neochotně. Ale v teple a vlhku při ošetření stimulátorem to s nižší úspěšností jde. řízky by měly být dřevnaté.
Já jsem svého času měl plodící stromek, ale plody nebyly dobré - pravda, byl to semenáč. Pěstuje se v bytě bez potíží, pouze chce dostatek tepla.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: dekuju
OdeslatNapsal: 17 Led 2005 00:00 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ano, jde o Psidium quajava. Zapomel jsem to napsat. S temi plody jsem zvedavy. Nevim jestli mam semenac nebo ne, koupil jsme jej v jednom zahradnictvi v Olomouci jako rostlinu (http://www.laelia.cz). Roste nadehrne, rychle a bez potizi. Smiknu jednu vetev a uvidim...

Dekuju za info.

Pokud mate i nekdo jiny nejake zkusenosti s Psidiem, nejen timto druhem, pak piste. Jsem zvedavy... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jeste neco
OdeslatNapsal: 17 Led 2005 10:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Rad bych se zeptal jeste na jednu vec.. Uvedomuju si ze ten stromek mam tretim rokem a ne druhym. Koupil jsem ho sice loni, ale vzpomel jsem si ze mi ta pani rikala ze uz je rok stary.

To by uz mohl kvest, mam ho, myslite, ostrihat a kveteni letosni jeste stihnu, anebo enstrihat a cekat jestli zakvete?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE
OdeslatNapsal: 18 Led 2005 09:50 
Asi to bude semenáč. Pak už by mohl zakvést, ale jak jsem psal: kvete na letorostech. Na fotce moc zapěstovanou korunku nemá, jestli to je aktuální stav, tak bych řezal a dopěstoval korunu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: diky
OdeslatNapsal: 18 Led 2005 12:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
OK, diky za info, provedu! :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Led 2005 21:33 
Ptáš-li se na zkušenosti s dalšími druhy Psidií, pak dle mých zkušeností je dobrou volbou P. araca. Ochotně kvete a plodí již v ranném věk (mě zakvetla a zaplodila druhým rokem po nákupu rostliny a letos byl keřík doslova obsypán květy, musel jsem proto provést probírku plodů, které mi právě v těchto dnech dozrávají).
Dalším kvalitním, pravidelně kvetoucím psidiem je P. catleianum. To mé vykvetlo v pátem roce a od té doby pravidelně každý rok (letos dokonce 2× - jaro - podzim). Do plné zralosti se mi však, zřejmě nějakou pěstitelskou chybou, dosud plody dopěstovat nepodařilo.
Další druhy - P. guineense a P. friedrichshaliantum se dosud (semenáče ve věku 5 let) ke kvetení nemají. Rovněž P. guayava jež jsem dříve pěstoval mě ani ve věku 7. let nezakvetlo. To však několikrát vymrzlo, takže to bylo nejspíš mojí chybou.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: super
OdeslatNapsal: 19 Led 2005 14:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Vynikajici prispevek, tu P.araca zkusim urcite. Poridim hned jak se k ni dostanu.. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Psidium
OdeslatNapsal: 14 Úno 2005 09:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Psidium quajava není jahodovým stromkem, jahodový stromkem se nazývá Psidium catleianium. Jinak Quajava plodí rozhodně hůře než jahodový stromek a i také méně kvete (teda alespon mně) a navíc oba dva stromy kvetou jen pokud je nechám přezimovat, jinak se jim kvést moc nechtělo. Mně osobně catleianium kvete dvakrát do roka, dá se řízkovat a má spoustu květů (je samosprašná) a i krásně voní (u quajavy květy moc nevoní), plody vyrostou do normální velikosti, i když je nemám ve skleníku
P.S. Pokud chceš quajavu množit, stačí ji místo uříznutí vrcholového kmenu nahřížit, po nějaké době vypustí kořeny a máš další rostlinu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz