CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 11 Kvě 2024 19:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: den otevřených dveří
OdeslatNapsal: 06 Bře 2005 20:46 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Na květen nebo začátek června chystám den otevřených dveří s možností nákupu kvalitních rostlin citrusů cca 150 odrůd, aktinidíi cca 30 odrůd a další méně známe druhy ovoce - jujuba, fíkovník, asimina, tomely, mučenky aj.
možnost získání velice zajímavých zbírkových citrusů: Eremocitrus glauca,
Faustrime, Faustrimedin, Citrangeremo, Eremorange, Citrange Rusk, Rustic, Savage, Troyer, Citrumelo Swingle a Batumské, cca 20 odrůd panašovaných citrusů a jiné. Část v několika kusech některých je dostatek.
moje adresa: Zdeněk Černoch, Větřkovice 206, Větřkovice u Vítkova
Více informaci na http://www.citrusykiwi.wz.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Bře 2005 09:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Zdenku, dobrý nápad, zapomněl jsi napsat ceny a potom by to chtělo i seznam všech rostlinek na prodej, hlavně z důvodu toho, že jsi malinko až na samém konci naší země, pokud to beru od západní strany


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Cena
OdeslatNapsal: 10 Bře 2005 09:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
No Zdeňku, teď jsem se byl podívat na tvoje stránky, tak jestli myslíš nákupem citrusů ty ceny , co máš uvedené pod Asiminou trilobou a citrusami (1500,- za Asiminu, 700,- za Feijou a 150-200,- za citrusy), tak to může koupit jedině nějaký neználek či blázen, možná ještě šílenec, protože je to neskutečně předražené, ale normální citrusář určitě ne (teda pokud není milionář)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ceny rostlin
OdeslatNapsal: 10 Bře 2005 18:26 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Asimina a Feijoa zatím nejsou možná až v září - dovoz z jižní Evropy
Citrusy - podnože staré 2 - 3 roky pak naroubové, bohatý kořenový systém 2 litry květináč přírustky kolem 20 - 50cm na jednu růstovou periodu, velikost nabízených rostlin od 30 do 80cm, většina rostlin již kvetla ale bez násady plodů. Ať si někdo zkusí vypěstovat kvalitní rostliny
za tyto ceny- přijatý roub a jedna růstová perioda od 100Kč starší rostliny od 150Kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Bře 2005 08:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Zdenku, většina citrusářů co se dala na podnikání s tropickými rostlinkami, tak své výpěstky předražuje (někdy nehorázně). to je v pohodě. Laici, trumbelíni a jiné osůbky, co nevědí co s penízkami a touží po rostlinkách s citrusami na větvičkách, si to samozřejmě koupí. Normální citrusář si to však za takové ceny nekoupí, pokud není v krizi a neví kde co sehnat. Samozřejmě, že čím větší a starší rostlinka, tím je dražší, to nejde popřít. Upozornuji pouze na to, že pokud jako citrusář jdu nakoupit nějakou odrůdu a těším se na ni, stačí mi malá rostlinka, kde je mladý roub či právě zakořeněný řízek a za tu si myslím je rozumná cena maximálně do 100,-Kč dle odrůdy, to už je ale horní hranice. Nepotřebuji 50 cm či já nevím kolik velikou rostlinu. Jako milovník citrusů se nepohrnu za kolegou na východ republiky, abych tam dával za citrusy 150-200,-Kč, i když je teba má veliké a starší.A co se týče Feijoi, tak ta se normálně prodává rovněž do 100,-Kč, nevím proč by si ji měl milovník tropických rostlin kupovati za 700,-, i když ji máš třeba 2 m.Myslím, že mnohým by se líbilo, kdyby si prodával malé rostlinky za malé ceny a ne velké rostliny za velké ceny. A ta ekonomická návratnost by tu byla určitě také.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Bře 2005 10:03 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
To: retrix
Nechci se nikoho zastávat.
Také jsou pro mě některé ceny příliš vysoké, ale buď tu cenu akceptuju nebo ne, to ještě neznamená, že budu prodejce napadat.
Zdá se ti 700kč za vzrostlou feichou moc? A 100 korun za její malí semenáček se ti zdá normální? Mně tedy ne, semena seženu za pár haléřů?
Co se týče citrusů, nevím kolik Ty sám vyprodukuješ ročně kvalitních roubovanců (nemyslím tím nasekat kdejaký výhon na kousky a zařízkovat), v jakém stavu a za kolik je prodáváš.
Ale je velký rozdíl v únoru naroubovat na dvoumilimetrovou podnož roub a jen co má v květnu tři lístečky, sřelit rostlinu za 70Kč, nebo se o rostliinu starat dva tři roky, zimovat ji, tvarovat korunku, několikrát ji za tu dobu přesadit a nakonec prodat za dvojnásobek.
Když něco moc chci vezmu i tu malou, nebo budu rád i za roub.
Pkud mám ale na výběr, osobně rádši šáhnu po větší rostlině s mohutným kořenovým balem a zapěstovanou korunkou, než po té rychlené miniverzy.

petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jo jo
OdeslatNapsal: 11 Bře 2005 12:15 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Souhlasím asi s Petou, v podstatě tady nikdo nevíme jak ty rostliny vypadají a jak jsou skutečně velké... Zdeňku, máš nějaké fotky těch vzrostlých věcí?

Jinak jsem, pokud se nepletu, se Zdeňkem mluvil po telefonu a pokud si vzpomínám, dbá třeba na Asiminu aby byla odrůdově co nejodolnější a dala se opravdu pěstovat venku. Na druhou stranu, právě za ni 3000,- (dva stromky aby plodila) je fakt asi moc - to proste nemam :-( . To si pak navic na zahradě asi jako záilbu nazývat netroufnu. Radeji podstoupim ty peripetie s namrzanim spatnych odrud a kliceni a tak... A většina lidí je na tom asi podobně...

Jinak, mam to stesti ze to nemam ke Zdenkovi na vychod ale 20km na jih :-) Takze se tam urcite stavim pri ceste do nekterych zahradnictvi v Olomouci... Takze dik za pozvanku...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Bře 2005 12:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Jsem rád, že se tu rozvinula diskuse na téma ceny citrusů. Nevím, proč bych nemohl napsat to, co si myslím. Jestliže se mi zdá nějaká cena příliš vysoká, je správné to napsat, mohu tím alespon nepřímo pomoci jiným zájemcům o rostliny, kteří v tom nemají přehled. Jestliže si někdo chce kupovat rostliny předražené, ať si kupuje, je to v pořádku, má na to právo a já jej nepřemlouvám, jen porovnávám ceny( a budme rádi za to), že je tu jiná konkurence na jiných místech za mnohem menší ceny (tím nemyslím sebe, protože já rostlinky neprodávám). Prodávat Feijou za 700,- je zlodějna pro ty co shání Feijou jako takovou a nevědí jakou má cenu. Jestli je 1-2 m a já nevím jak odolná cena by ji samozřejmě odpovídala, ale o tom to není.Prodávat Asiminu za 1500,- je zlodějna pro ty, co o ní nemají přehled, protože si její semena mohu sehnat za 10,-, popřípadě semenáče za něco více. Kdo shání 1-2 m stromek, stáří 6-10 let pro toho to uznávám zlodějna není a je to v pohodě. Ceny citrusů od 100-200,- Kč jsou drahé a neposuzuji velikost, protože posuzuji zájem o citrusy. Stromek citrusu může stát klidně i tisíce, v tom to není, je to v tom, že Zdeněk nabízí jen věci nad 150,- Kč (dle jeho stránek), proto jsem napsal co jsem napsal a je mi jedno, jestli jeho práce a námaha odpovídá daným rostlinám.
Zároven se Zdenkovi omlouvám , protože jej neznám a ani jeho výpěstky. Mohu věřit, že jeho rostlinky odpovídají ceně, za které je nabízí, proto moje kritika nemusí být vůbec na místě. Neposuzuji však Zdenka a jeho rostliny, ale ceny a ty se mně zdají jako normálnímu citrusáři velké a přemrštěné v porovnání s cenami ostatních citrusářů, které výpěstky rovněž prodávají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: cena citrusů
OdeslatNapsal: 11 Bře 2005 19:30 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Rostliny Feijoa sellowiana a Asimina triloba jsou k dostáni za tyto ceny v německu na http://www.flora-toskana.de ať si každy udělá nazor na Evropské ceny. Ani v USA se to nedá sehnat levněji když se k tomu připočítá cena za dopravu, fytocertifikáty a telefony případně e-maily a následně velké problémy s placením do USA tak výsledná cena za malou rostlinu vysokou do 60cm dosáhne kolem 2000Kč. Ale řekněme si na rovinu kdo to za tuto cenu asi koupí a dál to bude pěstovat - jen pár bláznů do rostlin
kteří se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jedná se o odrůdovou základnu kterou tady v Evropě nikdo nemá. Položme si otázku - jak na tyto rostliny vydělat a neprodělat? Ceny v USA nejde srovnávat s cenami v Evropě je to nereálné. V běžném zaměstnání ty peníze vydělat asi nepujdou jde to od 10 000 a vice za jednu objednávku a je to jen pár rostlin. Následné problémy s celníky a podobně nemusím rozebírat vím svoje. Semena z USA ležela na celnici 1,5 měsice než jsem se o tom dozvěděl a ještě po mě chtěli nehorázné clo asi neznali zákony. Ještě mi navíc sebrali fytocertifikáty a přes žádosti o výdání těch dokumentu jsem neuspěl. Zkuste se zamyslet také nad cenou nových skelníku či zimních zahrad, cenou substrátu, kontejnerů, závlahy, hnojiv, postřiků proti škůdcům, vytápění v zimě a další věci. Tyto kalkulace si dejte dohromady a zjistite že pěstovat rostliny na prodej není žádná levná zaležitost.
Ti kteří to přesto dělají zaslouží obdiv a uznání druhých. Je nás málo
a rostliny typu OBI, Hornbach a další mluví za vše ceny od 350Kč za jednu rostlinu která navíc po velice krátkém čase hyne nebo s problémy přežívá. Jsou to vesměs rostliny původem z Portugalska na řízkované Volkameriáně, která v našich podmínkách vůbec neprosperuje a navíc prodávají rostliny čistě ornamentální s nejedlými plody.
a čas strávený mezi rostlinami


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: cena citrusů
OdeslatNapsal: 11 Bře 2005 21:27 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Ještě trochu k asimině. Ano kupte si semena za 10kč/1ks - znáte místo původu těchto semen nebo na to kašlete a čekáte co z toho vyroste?
Mnozí se asi nedočkají protože asimina velice nerada a pozdě nastupuje do plodnosti v USA jsou známy případy kdy rostliny nezaplodily ani po 15 letech. Asimina pochází z dosti velké oblasti přirozeného výskytu kdy v jižní části panují zimy značně odlišné a teploty klesaji pod bod mrazu jen mírně nebo severní části rozšíření kde jsou zimy podobné našim srážkami v podobě sněhu, teplotami pod bodem mrazu i délkou období bezmrazých dnů. Je rozdíl pěstovat asiminu v domácích podmínkách dusit kulový kořen kdoví v čem a násleně mít nekvalitní rostlinu bez mohutného kořenového systému. Nebo koupit rostlinu od lidí kteří dají vše co rostlina potřebuje a mají kvalitní semenáče či roubované rostliny - neváhají nakoupit kontejnery do kterých se asimina sadí v USA a jsou odzkoušené. U nás jsou k dostání pouze růžáky 2 -3 litry v objemu a hloubky 20 cm ale to je na asiminu prachmizerně málo potřebuje nádobu hlubokou minimálně 35cm s konickým dnem kde se kulový kořen nezatočí a neudělá spirálu jako v kontejnerech z našich obchodů
Pak si řekněte o cenu za kterou se takto pěstované rostliny prodávají. U asiminy trvá cca 5 roku než se dá nabídnout k prodeji na trhu 2 - 3 roky semenáč s kmínkem silným kolem 1cm a více pak naroubovat a další dva roky pěstovaní než se dá rostlina prodat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 12 Bře 2005 01:21 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Nemam duvod Zdenkovi neverit, ale na druhou stranu by nebylo od veci, kydy na ty Zdenkovi argumenty napsal nektery staly clen jestli souhlasi ci ne.

Napriklad co se me tyce, mam od znameho meho znameho seminka z USA. Pry jim tam roste v zone 7B bez problemu. Mam taky nejake od Pavla Rezla. Vsechny klici. Mam z toho radost a urcite je nezahodim, ale velkou rostlinou bych nepohrdl. Priznam ale, ze kdyz bych se rozhodl dat 3000,- tak bych joo musel vedet, ze mi to za to stoji.

Znovu bych se ptal na aktualni velikost rostliny pri prodeji. PSal jsi Zdenku, ze ty Asiminy jeste nemas, ale pak jsi pasl, ze to je tak drahe, protoze to 2-3 roste, pak roubujes a pak 2 roky aspon dalsi.. Tak jak? Mozna jsem enco prehlid...

Kazdopadne se rad na jare zastavim na ty Open Days.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2005 06:54 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Tento postup je běžný v americe v našich podmínkách se to teprve zkouší.
Ceny za rostliny si můžeš ověřit v Rakousku u Praskače nebo V Německu
Flora-toskana.de , co se mě týče tak mám pouze z loňska vyseté semena cca 0,5kg původ semen Ohio USDA zona 5. Letos mám objednané a zaplacené semena ze státu New York a sháním semena z dalších severních státu rozšíření asiminy to samé se týka semen a rostlin Diospyros virginiana.
Bydlím na severní moravě cca 500m.n.m. v mrazové kotlině Oderských vrchů a opravdu nemám zájem množit rostliny které by u mě nemohly růst venku. Mrazy běžně dosahují -22°C a trvají 4 -5 dní někdy i déle. Letos tyto mrazy byli opakované cca po 14 dnech. Sněhová pokrývka každou zimu kolem 70cm tvrdého sněhu poslední mrazík může být i koncem května. Z toho vyplývá že nemohu množit a prodávat rostliny které tyto podmínky nevydrži. Semena případně rostliny ze zony 7a nebo jiných u mě nemají venku šanci na přežití. Nerostou u nás ani meruňky a broskve a to už je co říct.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zony
OdeslatNapsal: 12 Bře 2005 07:02 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
USDA zone 7 je -17 až -12°C zone 6 je -23,3 až -17°C, zone 5 je -28,8 až -23,3°C odstupňování zon na A B je po cca po 2,5 stupních


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2005 07:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Stavba skleníku a provoz v zimě, to nebude levná záležitost. Jestli vezmu, že 16 mm polykarbonát stojí necelých 800,-/m2 , tak jen na stavbu 50 m2 skleníku by bylo pomalinku třeba 100 000,- Kč, a k tomu ještě připočítat teplo dodávané v zimě, pokud tam mám mít méně odolné subtropy (s tropickými je to jasné). To by mě zajímalo Zdenku, zda se tím žívíš, nebo musíš chodit ještě do zaměstnání ? Jinak není vždy podmínkou, aby rostlinky plodily, i když by si to samozřejmě každý pěstitel přál. Mám třeba 15 let staré naroubované Avokádo a i když mně roste, kvete, tak vím, že nezaplodí, protože je to dvoudomá rostlina, a přesto jsem jej koupil a nikdy bych jej nevyhodil.Tak je to i se spousty dalšími užitkovými rostlinami. Samozřejmě nemluvím o pláňatech, tam mám jistotu, že nezaplodí, ale jde alespon o ten pocit.Třeba v budoucnu koupím jiné Avokádo a podaří se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Prodej
OdeslatNapsal: 12 Bře 2005 08:16 
Jen taková poznámečka k tématu. Není pravda, že v OBI, Hornbachu, Baumarktu a pod. prodávají jen přes 350,- a navíc nějaké kšunty, to je lež. Nárazově tam prodávají různé citrusy, možná někdy nějaké rychlokvačky, ale ted jsem tam viděl zdařilé kumkváty, v jiném marketu cedráty, u kumkvátů 80,- Kč i s plody (a věřím, že nejsou nalepené), cedráty kolem 120,-, výška asi 50 cm. Jediný problém vidím v tom, že si koupíte druh, ale neznáte taxon, v tom mají nepořádek. Sám jsem si tam před 2 roky koupil nějaký neznámý druh a v bytě kvete a plodí o stošest a bez nízkoteplotního přezimování (až je to neuvěřitelné), patrně dle listů a plodů to vypadá na Citrus pyriformis. Takže s nějakým závěrem, že u pěstitelů to je pohoda a v marketech lákadlo to tak není.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz