CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: papaya v byte :(
OdeslatNapsal: 08 Bře 2005 18:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ahojte.
Snazim sa pestovat papayu uz niekolko rokov, ale nedari sa mi. Vzdy akonahle vzide mala rastlinka, a ma priblizne 2 prave listky, zacnu listy podivne vadnut a schnut z okrajov. Postupne odidu vsetky rastliny. Pouzivam strerilne substraty, lignocel alebo raselinove tablety, pridavam hypermangan aj previkur, mam ich na roznych miestach v byte, na slnku aj v tieni, nad radiatorom aj mimo, prikryte sklom aj volne, ale nikdy sa mi nepodarilo vypestovat rastlinu vacsiu nez par centimetrov.
Prosim ak niekto viete, co mojim rastlinkam chyba, prip. prekaza, prosim poradte mi.
Srdecna vdaka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE Papaja
OdeslatNapsal: 15 Bře 2005 13:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj!

K tématu papája už tu bylo ledasco popsáno, ale přesto. Při snaze o udržení papáji v bytových podmínkách musíš počítat s mnoha problémy. Všdechny kulminují v první zimě, kdy jsou rostlinky nedostatečně silné a odcházejí jedna za druhou. Nedostatek světla versus vyšší teploty a v podstatě libovolná vlhkost (všecno je špatně, nic jí nevyhovuje) vede k velké ztrátovosti sazenic. Co s tím? Základ je dle mého včasný a bezpečný výsev. Jestli máš možnost, je nutno vysét v předjaří a střidmě zalévat (nepřelét) vhodné je ošetření substrátu proti plísním a houbám. Důležité je vysévat samostatně do kontejnerů po jednom semenu, při dobrých podmínkách má papája celkem vysoké % klíčivosti, ale zásadně nesnáší přesazování (nedejpánbůh pikýrování). Rostlinky po vzejití je dobré přistínit, nenechat na přímém slunci a jakmile budou trochu větší přesadit do co největšího květináčku. Stále je nutno podporovat rychlý růst, jenom větší kusy mají naději na přežití zimy. Zalévat průměrně, nenechat nikdy přemokřit substrát, ale také ne zcela vyschnout, nikdy ne stát v misce s vodou, přebytečná voda musí odtéct a pryč. Pokud se ti podaří dovést do zimy ve velikosti okolo 30 cm (a více) 4 a více semenáčků, tak pravděpodobně alespoň jeden přežije zimu. Další vývoj je už pak mnohem lepší, i když stále platí problémy s vodou, ale už jí nevadí ani přímé slunce, ani menší přísun světla v dalších zimách. Pro ilustraci mám skleník (tropy), kde jsem vloni na jaře vysel do kontejnerů asi 30 papáj. Několik jsem jich rozdal, do zimy jsem šel asi s deseti kusy mezi 20 - 30 centimetry v zhruba litrových kontejnerech (zoufale málo ale moc mi o ně nešlo) a se třemi vysazenými ve volné půdě. Po zimě mám čtyři co přežili zimu v kontejnech (dvě o fous) a jsou dále v původní velikosti s maličkým počtem listů. Ostatní odcházeli jak mouchy. To i přes řízenou atmosféru, vzdušnou vlhkost, teplotu atd.. Naopak ty tři vysazené jsou zcela ok, nejmenší má asi 50 cm (je ve stínu a je to asi malá odrůda), ale ta největší má přes dva metry a velkou korunu. Takže z toho vychází, co nejdřív naset, co nejvíc kusů do samostatných kontejnerů, dopěstovat do co největší velikosti, přesadit do velkých kontejnerů a pak doufat a doufat.

Hodně štěstí

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Bře 2005 17:39 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Snazte se napred vzdy projit toto forum pokazde kdyz si dvojite nebo dokonce zmnohonasobite dotaz na stejne tema stava se forum mene prehledne
Jinak dost kazani :D najdes info i treba tady v tomto foru http://citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=37


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 86 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz