CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kávovník
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:06 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Mám koupený kávovník (asi 25 cm), na kterém mi starší listy usychají, takže kmínek je už téměř holý, žilky jsou světle šedé, mezi nimi je list matný, šedozelený. Nové listy mají naopak pokroucené okraje, tmavězelené žilky a svělounce zelený list. Keřík téměř neroste, je umístěný v pokoji s východním oknem. Děkuji za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Alexe
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:11 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Na mém čtyřletém kávovníku schnou listy. Nejedná se ale o žloutnutí a opadávání, ale listy hnědnou od špičky po krajích asi do půlky listu. také se "krabatí" Nevíte někdo co mu chybí. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Neroste ...
OdeslatNapsal: 16 Črc 2003 23:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Črc 2003 22:57
Příspěvky: 30
Ahojky,
zakoupili jsme pred mesicem rostlinku kavovniku, asi 20 cm vysokou. Ma pekne "stavnate" listy, vypada dobre, ale za cely mesic vyrostla nahore na jedne vetvicce jen horko tezko nova sada listku, ale jinak se za cely mesic vubec nezmenil - nepovyrostl ani listek, ani naznak puceni novych na vetvickach, skutecne vubec zadna (byt sebenepatrnejsi) zmena. Ale rostlinka vypada dobre, nic neschne, nehnije, nekrabati se. Je to normalni? Diky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kávovník
OdeslatNapsal: 17 Črc 2003 12:46 
Aleši zasychání kávovníku od špiček listů je způsobeno přelitím, může vést až k houbovému onemocnění v kořenech a uhynutí. Kávovník má rád teplo bytu, snese i stín, doporučuji lehce kyselý substrát, vlhký vzduch. Přemokření kořenů nesnáší.
Slonisko asi to bude šok ze změny prostředí, světlo, vlhkost vzduchu, případně přelévání a tvrdá voda, zkus se podívat co dělají kořeny.
Jinak expertem na kávovníky je pan Dobeš ulice Vránova v Brně. Jistě si ho v seznamu najdete.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Lis 2003 11:13 
Mam 15 rocny kavovnik vypestovany zo semena dovezeneho z Nicaragui. Pravdepodobne to nie coffea arabica, lebo ak ho najdem v literature, vsade ho popisuju ako nevysoky krik. Ten moj je strom, ktory sa uz 2. krat uspesne dopracoval az k stropu. Ak ho cez zimu rosim bez problemov nielen kvitne ale aj zarodi. Aj teraz je obsypany plodni, ktore postupne dozrievaju.
V konecnom dosledku nie su s nim problemy dari sa mu az velmi dobre, len neviem ako a kedy ho zostrihat tak, aby ma nevytesnoval zo spalne ale aby aj rodil. Pri poslednom skrateni na vysku 1 m sa 2 roky "zaoberal" tym, aby dorastol povodnych rozmerov. Ked dosiahol strop zakvitol, zarodil.
Je zasadeny v kvetinaci s primerom viac ako pol metra bez odtoku ale s drenazou na dne. Polievam ho raz za tyzden 5 litrovym kyblom vody. Ak po tyzdni nema vyrazne suchu podu navrchu, tak ostava nepoliaty az nevyschne. Hnojim ho Rokosanom na rododendrony, tak 3 - 4 krat do roka zahrabem par polievkovych lyzic do povrchovej vrstvy pody. Ak sa zacnu objavovat kvetne puky rosim, rosim a rosim. .. aj tri krat denne (ak stiham). Ak nerosim tak sice odkvitne ale neopleli sa a nezarodi.
S problemom hnednutia a padania listov si satrosti nerobim. Viem, ze som ho preliala tak ho necham na suchu aj par tyzdnov, vzdy sa spamata.

Teraz mam jeden z minulorocnej urody asi 50 cm, tento chcem "preskolit" uz za mlada, aby aj vyzeral, aj rodil, aj mi neprerastol cez hlavu, len neviem ako. S tym starym si starosti nerobim, po "kavovej oberacke" ho ostriham na metlu a uvidime ako sa zatvari.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Led 2004 22:48 
Ahoj Zito, mam asi 15roku stary kavovnik na chodbe v panelaku, na severnim okne. Pres zimu teplota dosahuje jen 12 az 15 st.C, a asi je mu zima, ale jinde nemam misto. V lete je tam teplo a vzdy krasne povyroste, kvete aj plodi. Zalevam ho vzdy az mirne svesi listy, zustavaji pak cele zelene a neosychaji od spice. Z drivejsich zkusenosti vim, ze tato rostlina se prakticky neda rozumne tvarovat, s kazdym zkracenim se za cas popere a vyrazi tvrdosijne vzhuru. Obrasi i pri pokaceni na parez, ale vzdy roste jen jeden hlavni kminek, nikdy me nepochopil, ze by se mi libilo, kdyby mel treba tri kminky :o)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: kavovnik
OdeslatNapsal: 11 Úno 2004 11:52 
Kávovník vyžaduje rozptýlené světlo, to sesychání listů může být přímým sluncem. Možná je i varianta přelití.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Úno 2004 17:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
Pestujem uz siesty rok kavovnik, myslim ze podla plodov ide o Coffea arabica. K hnednutiu a naslednemu opadavaniu starsich listov dochadza u rastliny priebezne pocas roka. Hromadnejsiemu opadu listov sa da vyhnut, ak sa substrat moc neprelieva, hlavne v chladnejsom obdobi, kedy je riziko hubovych ochoreni vyssie. V takom pripadne je dobre pouzit mierne ruzovy roztok KMnO4, aj bezne v zalievke ako prevenciu. Kavovnik je dobre pestovat v lahkom substrate, ja pouzivam cistu raselinu a pri hnojeni treba zasadne pouzivat bezvapenate pripravky!!! Myslim si ze ide o dost nenarocnu rastlinu, nepotrebuje vela svetla pocas roka, u mna znasa i nizsie teploty (okolo 12 C v zime, pestujem ju celorocne v byte) a skodcov som na nej este nevidel vdaka tomu, ze pletiva obsahuju vela alkaloidov. Problemom mozu byt obcas spominane hubove ochorenia.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kávovník
OdeslatNapsal: 15 Čer 2005 12:39 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Docela mě zaujalo, že pěstuješ kávovník jen v rašelině. Nějak jsem to při dřívějším prohlížení přehlédl.

Pohřbil jsem už dva kávovníky a to vždy, když mi poprvé zakvetly. Řekl jsem si, že kávovník asi ne, ale náhodou jsem dostal od známých před pár lety semenáček z jejich sklizně. Zasychání špišek, žloutnutí a opad listů, to všechno znám. Letos brzy na jaře za pěkného deštíku jsem dal rostlinu ven osprchovat a tak jsem ji ke všemu ještě asi nachladil. Konečně teď začala růst, ale listy jsou pořád světlé. Doporučené rosení mi nebylo schváleno rodinou radou.

Chystám se rostlinu přesadit a tak asi vyzkouším ten tvůj nápad z rašelinou, snad ji nedám další šok.

Pedro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Čer 2005 07:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
pokud nemůžete rosit, je ještě jeden způsob, jak zvýšit vlhkost vzduchu kolem rostliny: květináč i s miskou postavíte do ještě větší misky, kterou vysypete keramzitem a v této misce budete mít trvale vodu, která odpařováním bude zvlhčovat vzduch okolo kávovníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kávovník
OdeslatNapsal: 17 Čer 2005 07:53 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Protože mám kávovník v obýváku a opravdu teď nevypadá nic moc, tak momentálně spíš vyjednávám s manželkou o jeho zachování na svém místě . Jí by se nejvíc líbil v popelnici :( .
Pedro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Čer 2005 12:21 
Blednutie listov je najčastejšie zapríčinené zasolením substrátu vápenatými so¾ami zo zálievky, prípadne so¾ami z umelých hnojív.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Čer 2005 12:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Bylo to tu řečeno už několikrát, to se opakuje dokola. Hnědnutí listů od krajů a hlouběji do vnitřku je způsobeno (pokud pomineme trvalé bláto a nějaké škůdce) nedostatkem živin. Je to známka toho, že je pravý čas kávovník přesadit. Je na živiny náročný a nestačí jen hnojení. Jakmile se přesadí hnědnutí přestane a na nových listech se neobjeví. Jinak potřebuje světlo a venku se mu nelíbí, alespon tomu mému ne (suchý vzduch a přímé slunce už vůbec ne). Neljépe je mu na chodbě, kde je světlo a má ranní nebo večerní sluníčko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kávovník
OdeslatNapsal: 20 Čer 2005 14:40 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Jednou přece musíš přestat přesazovat, když už neseženež větší květináč :lol: nebo když ten starý už neuzvedneš :lol: . Pak musí stačit hnojení. Jak jsi to řešil? Co používáš za zeminu ty?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Čer 2005 08:07 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Měl jsem na mysli hnojení umělými hnojivy. Samozřejmě, když budeš hnojit konským nebo kravským trusem, třeba přesazování nebude tolik aktuální. Mám vyzkoušené, že kávovník vydrží v původní zemině tak rok či rok a půl, pak by se měl přesadit do jiné zeminy. Po této době mu plus minus mu začínají hnědnou konečky listů. Jakmile jsem jej přesadil, bylo po zasychání a hnědnutí.Myslím, že až tolik na skladbě nazáleží, teda když to nebude nějaký extrém. Dávám rašelinu jako základ a protože samotná rašelina neudrží vodu, musí se přidat písek a nějaká listovka či na živiny bohatá zem, popřípadě konský trus, žádná věda to není.
S tím přesazováním souvisí i výška kávovníku. Jakmile je v malém květináči a roste do hůry, vypadá potom jako koště, málo listů a plno holých větviček. Řešil jsem to radikálně, že jsem jej uříznul asi třicet cm nad kmínkem, nechal pár postranních větviček s listy a do půl roku obrazil úplně přenádherně a rozkošatil se. Ona ho ta výška i potom vysiluje a je to nanic.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 86 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz