CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 00:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 08 Bře 2011 19:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Kvě 2003 12:39
Příspěvky: 173
Bydliště: Slovensko
minulý rok som objednával z Koexflor semená D. kaki a D. virginiana, a nezišlo ani jedno....takže určite boli už zaschnuté a staré, z takých sa už dá ťažko niečo dopestovať. do budúcna nad tým už neuvažujem vôbec niečo objednávať zo semenárskych firiem. lepšie sa už oplatí si kúpiť hotovú rastlinu ako investovať do niečoho neistého..

Lotus ako podpník je celkom dobrý, ja som minulý rok nechal vonku bez zakrytia jednoročný semenáč a prežil bez akéhokoľvek poškodenia mrazom, a to bolo minimum okolo -19 stupňov. a lotus rastie celkom rýchlo, za prvý rok aj vyše metra vo voľnej pôde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 11 Bře 2011 08:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Zář 2007 13:05
Příspěvky: 21
Já mám s koexflorem zatím celkem dobré zkušenosti. semana virginie mi při stratifikaci v ledničce mimo jednoho z pěti pěkně narostla, ale teď mám spíše obavy, aby mi to nevyplenily smutnice, které se mi nyní v bytě celkem přemnožily. Žlutým lepovým deskám se téměř vyhýbají, ale naštěstí již mám na cestě hlístice steinernema, což je dle diskuzí snad jediný spolehlivý prostředek na jejich likvidaci.

Od p. Rezla jsem si letos objednal asiminy, které nebyly jinde k sehnání.

Tak uvidíme, jak dopadnu s tomely z koexfloru já????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 13 Bře 2011 13:59 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
po letošní zimě začínám hodně uvažovat o tom že přestanu pěstovat tomely v mých podmínkách. Pravděpodobně u mě půjde jen pár odrůd např. Yates, NC-10, Mohler, SAA Pieper a možná i pár dalších odrůd. Některé semenáče jsou OK jiné jsou témeř k zemi KO.

Když to zhrnu tomely ano, ale ne v mrazové kotlině Nízkého Jeseníku v 480 m.n.m :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 14 Bře 2011 09:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Lis 2007 18:37
Příspěvky: 157
Bydliště: Vyškov
Mám prosbu, snese odrůda Tipo nevytápěný skleník ???? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 14 Bře 2011 18:59 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Mám možnosť kúpiť panašovanú odrodu ficus Carica, má s ňou niekto dáku skúsenosť alebo je vlastní vo svojej zbierke?

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 20 Bře 2011 16:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Dub 2009 16:54
Příspěvky: 24
Jaro je tady a tomel nikitasgift přežil v pohodě, už raší. Druhý je viržinský a ten mi schodil spoustu větviček, předpokládám že namrzly, ikdyž to loni udělal s květy a potom s plody. Nejnižší teplota byla kolem -19stupňů což není zas tak moc.


Přílohy:
Poznámka: nikitasgift
ng1.jpg
ng1.jpg [ 246.13 KB | Zobrazeno 815 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 21 Bře 2011 14:28 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
U tomelu je běžná věc že zhodí přebytečné větve. Nevím na jakém principu to funguje, ale podobné to je i u jujuby. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 23 Bře 2011 13:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Dub 2010 15:23
Příspěvky: 5
Kúpil som dve odrody D. kaki. Mali by to byť odrody z Ukrajiny. Jedna by mala mať plody s tuhou dužinou a tá druhá s mäkkou.
Tie odrody sa volajú Karalio a Cine buli (prepis z azbuky). Mali by byť mierne náchylné na nízke teploty.
Zimoval som ich vo veľkých kvetináčoch, rád by som ich ale vysadil na stanovište, len som si nie istý ich odolnosťou.
Pokúšal som sa hľadať na internete niečo o týchto odrodách, ale k ničomu som sa nedopátral.

Máte niekto skúsenosti s týmito odrodami.

vďaka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 23 Bře 2011 14:47 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
určitě je máš od Andreje Daneka z Nitry. Nezbývá Ti nic jiného než tyto tomely testovat co vydrží. :?: :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 23 Bře 2011 15:39 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Dub 2010 15:23
Příspěvky: 5
Presne, mám ich od neho :-)

Nemám ale semenáče Lotusu do ktorých by som si ich preštepil. ak by som ich mal a preštepil by som si zopár kúskov, tak by som sa dal aj do testovania.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 12 Dub 2011 09:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Dub 2010 15:23
Příspěvky: 5
Kúpil som 40ks semien D. lotus.
Dúfam, že väčšina z nich vyklíči a narastú pekné stromčeky do ktorých budem môcť naštepiť tie "záhadné" ukrajinské odrody.
Na internete som našiel odrodu Karalio, ktorú predávali v Bulharskom záhradníctve. Takže tie odrody nie sú možno ukrajinské ale bulharské.
Tiež by som sa chcel poďakovať Wabimu výborný tip.
Radil mi hlboko zasadiť D. kaki. Stromček má krehké drevo a ak by bolo miesto štepu nad zemou, tak by sa mohlo vylomiť.
Dal som na jeho radu a 3 ročný d. kaki Dunaj som zasadil tak, že miesto štepu bolo asi 30 cm pod zemou.
Na jeseň keď bola rastlinka ešte olistnená prišiel silný vietor a napriek tomu, že bola pripevnená k opore, tak stromček sa zlomil v kmeni.
Zostalo iba asi 50 cm nad zemou. Na zimu som nahrnul zeminu asi do 20cm a ešte som to celé prikryl čečinou.
Túto zimu sme mali dosť kruté suché mrazy. No a cez ranu v kmeni sa mráz dostal hllllboko pod zem.
Medzi kôrou a drevom namrzol asi 1 mm hrubý ľad, ktorý sa šíril asi až 40 cm (20 +20 cm) pod úroveň zeme.
Na jar som stromček vykopal a premrznuté drevo skončilo asi 10 cm od miesta štepu. Stromček som presadil do kvetináča a ranu ošetril.
Teraz z jedného púčika začína rašiť, tak dúfam, že sa mi podarí stromček zachrániť.
Keď to spätne hodnotím, najväčšou chybou bolo nechať poškodený stromček cez zimu vo voľnej pôde. Ten mráz sa cez tú ranu neskutočne hlboko šíril do zeme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 12 Dub 2011 10:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
D. lotus klíčí perfektně. Jen první rok moc nerosta, až následující. Ty záhadné odrůdy, jste získal od prodejce bez problémů? Já mám od něj objednané již půl roku Asiminy , slibuje a slibuje, jak je příští týden pošle, je duben a měl to být můj dárek k vánocům od manželky, takže já mám s nejmenovaným pánem, jen ty nejhorší zkušenosti. Ani není schopen napsat, proč je zase nenapsal, jen když mu napíšu, že to trvá už příliš dlouho, tak se dušuje, jak je příští týden 100% odešle. To si je raděj objednám tady v Čechách, možná dražší, ale vím, že mi alespoň přijdou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 12 Dub 2011 16:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Dub 2010 15:23
Příspěvky: 5
No ja som si pre d. kaki a asiminy došiel priamo do Nitry, takže ja som nemal problém.
Mám tri asiminy, všetky prežili zimu bez namrznutia, tak sa z toho teším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 12 Dub 2011 17:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
No do Nitry to mám z Karlovarska sakra daleko, tak nezbývá než objednávku zrušit a poohlédnout se po nějakém serióznějším pěstiteli někde v okolí, protože čekat na rostliny od listopadu a nevědět zda je dostanu do konce vegetačního období se mi už vážně nechce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tomel - pìstování v ÈR
OdeslatNapsal: 12 Dub 2011 18:53 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Když koukám do mapy na Krásno nad Teplou tak se musím usmát. Nadmořská výška a suma tepla není nic dobrého pro asiminy. Vašek Sejkora díky té zimě už není v Děpoltovicích, ale na jižní Moravě. Nikdy mu za ty roky nedozrál jediný plod na asimině.
Pro dozrání plodů potřebuješ sumu tepla nejméně 2600°C . :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 386 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz