CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 09:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Dub 2006 21:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Martin, neviem, či myslíte mňa, pretože som zistil, že je tu ešte IvanD, ale vyššie fotku plodov máte. Prosím, nepoužívajte ju na komerčné účely.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Kvě 2006 11:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Dub 2006 07:12
Příspěvky: 8
Bydliště: Zábřeh na Moravě
Děkuji za odpověď. Přeji další úspěchy v pěstování.

Nashledanou.

_________________
Martin Šimurda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: Lokvát
OdeslatNapsal: 09 Kvě 2006 11:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahojte!

Vrátil jsem se z dovolené z Madeiry a musel jsem si opravit názory na japonský lokvát. Mám ho sice (semenáč) ve skleníku (viz výše), ale bylo to spíš z piety, protože při konzumaci těch plodů jsem nebyl nijak nadšený (přičítal jsem to "tržní" zralosti, jako skoro u všecho ovoce ...). Teď jsem si však na trhu na Madeiře koupil plody lokvátu a očekával jsem lepší výsledek. Byl jsem dost zklamaný, protože to bylo v podstatě stejné, nevýrazná chuť, žádný velký dojem. Jenže pak jsem zjistil, že to byly opět dovozové plody ze Španělska, které sice velmi pěkně vypadají, ale to je také vše. O kousek vedle měli "domácí" Madeirské plody, které byly žluté, nikoliv oranžové a o trochu menší a to byla jiná káva! Velmi mne potěšily a překvapili svojí lehce nakyslou a velmi osvěživou chutí. Došlo to tak daleko, že jsem dotáhl domů jednu roubovanou rostlinu a teď se o ni pokusím postarat, uvidíme, jak se nám spolu bude dařit. Takže zřejmě lokvát ano, ale je to otázka původu pěstebního materiálu. Španělské plody jsou zřejmě kultivary hezky vypadající, bohužel ne příliš hezky chutnající!

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: oranzove plody
OdeslatNapsal: 09 Kvě 2006 12:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ja som mal moznost odtrhnut si v taliansku priamo zo stromku v kvetinaci na ulici 2 plody, nie prilis velke, oranzovej farby, ale chutili vyborne. Tak ono asi bude zalezat na viacero faktorov. A ty vies presne aku odrodu si kupil, ci je to taka ako Ti chutila? :o)
:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: Lokvát
OdeslatNapsal: 09 Kvě 2006 22:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
No odrůdu plodů, které jsem jedl neznám, bylo to typické tržiště bez možnosti rozlišit jakkoliv plody dle odrůd. Prodejce si jen dal záležet na zdůrazněné toho, že jeho plody jsou opravdu "domácí" ne z dovozu. Rostlinu mám z jiného kanálu, je označena jakousi odrůdou, ale ještě jsem to neřešil. Portugalština není zrovna moje silná stránka a navíc jsem večer přijel po relativně dlouhé cestě a stačilo mi, že jsem v půl jedné v noci přesazoval a zasazoval jako vzteklý, aby kytky nedošly zbytečné újmě. Odrůdu jsem nezkoumal, pokusím se to přelouskat někdy příležitostně. Ale vzhledem k tomu, že je to roubovanec, tak nelze očekávat, že by rouby byly z dovozu, tak to snad opravdu bude to místní chutné ovoce. Jinak ten můj předchozí příspěvek nemusí nutně znamenat, že ve středomoří není vůbec dobrý lokvát. Spíše to může být problém přešlechtěných odrůd ke komerčnímu pěstování ve velkosadech. Asi máme všichni obdobné zkušenosti, že takovéto ovoce je často více soustředěno na 100 % vzhled, který prodává více, než 100 % chuť ... To je bohužel daň super-hyper-mega prodeji, kde vzorek k ochutnání není zrovna běžný. Kdežto v každém slušném malém obchůdku nebo na slušném trhu má člověk potíže odmítat nabídky k nezávaznému ochutnání. Tam už vliv chuti (alespoň pro mne) jasně přebije optický dojem z krásného líčka plodu ...

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: lokvat
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2006 07:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No zistit kultivar nie je tazke, ak je tam popiska s nazvom odrody, hodis to do googlu a najdes vsetko potrebne, vratane fotografii plodov. Najlepsia vsak bude vlastna ochutnavka, tak drzim palec, nech na jesen zakvitne. :lol: A ked sme pri tych trhoch, nevie niekto nahodou, co vsetko sa da kupit vo viedni na tom slavnom "nashmarkte"? Podla par fotiek na internete sa mi zda, ze by tam mohlo byt vsetlico.. ci sa oplati tam zajst? :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lokvát
OdeslatNapsal: 01 Srp 2006 08:40 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2006 10:17
Příspěvky: 113
Bydliště: Ústí nad Labem
Tak se chci podělit o své zážitky s pěstováním lokvátu ze semínek. Jak jsem tu před časem psala, získala jsem hodně plodů při nákupu ve slevě v Kauflandu. Hodně semínek jsem rozdala, ale přesto mi jich asi 12 zbylo a ty jsem zasadila. Měla jsem velkou radost, když jsem kypřila hlínu a zjistila jsem, že už jich pár klíčí. Jenže co se nestalo... klíčky vyrazily na světlo a při velikosti asi 5 cm nějak zhnědly a přestaly růst. Vůbec nechápu proč :cry: . Naštěstí semínka klíčila postupně a tak mne napadlo na ta, která ještě nevyklíčila natáhnout igelitový sáček a nahoře zavázat. Potom jsem na to nějak zapomněla a po pár dnech, když jsem ty sáčky rozvázala a chtěla se podívat, tak tam na mne koukaly krásné zelené rostlinky, ta největší měří asi 10 cm. Tak jsem ráda, že jsem jich asi 5 takhle zachránila, bohužel o ty ostatní jsem přišla. Stejně bych ty rostlinky rozdala po známých, doma je všechny mít nemohu. Tak uvidím, jak se jim bude dařit, mám ráda velké rostliny i v bytě. Je to takové útulnější, nemohu pochopit, jak někteří lidé nemají rádi kytky a dají si tam nějakou umělou hrůzu :cry: , brrrrrrrr, to bych nemohla. Tak prima dny, ať se Vám všem i našim zeleným miláčkům daří. Eva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 14:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 24 Srp 2006 14:23
Příspěvky: 79
Bydliště: Nitra, SK
Zdravim, pestuje niekto Eriobotrya japonica vo volnej pode (samozrejem ako okrasnu rastlinu a nie rodiaci strom)?

_________________
Jan, Nitra, SK


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 16:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ve skleníku nebo rovnou myslíš venku? Venku se mi to zdá téměř nemožné, protože má uváděnou odolnost 0 stupňů Farenheita, což představuje cca - 18 stupňů Celsia (maximálně a krátká expozice). Je to sice podobné Fíkovníku a Tomelu (japonskému) které se výjimečně vyskytují, ale nevím, nevím. Sám jsem zvědavý, jestli se někdo najde.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 28 Srp 2006 18:55 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Hmm no tak to asi zustane na me, ja to teda prubnu. Ale mam jen male semenacky. Musim se nekde dopatrat roubovanych rostlin...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Srp 2006 14:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
co se týče mrazuvzdornosti udělal jsem nedobrou zkušenost - pěstoval jsem ji volně v půdě skleníku společně s citrusy a slušně rozrostlý stromek / minimálně 1,5m průměr koruny/ zmrznul při teplotě těsně okolo nuly, tj. za podmínek kdy citrusy /kromě citronů/ bez problémů zimují :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mišpule z italského města Volterra
OdeslatNapsal: 30 Srp 2006 21:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Přestože byl červenec našel jsem v městě Volterra trochu opožděné plody na jap.mišpuli :lol: :

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Říj 2006 15:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ahojte.
Neviete mi prosim poradit, co je toto za pliagu?
Obrázek
Dufam ze to nie je ta spala ruzovitych, co sa o nej pise. Co mozem pripadne v tomto pripade robit? stretli ste sa niekto s niecim podobnym u lokvatu?
Je to asi na 50 % listov od zeme smerom hore.
dikes.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lokvát (Japonská mišpule) - Eriobotrya japonica
OdeslatNapsal: 30 Zář 2007 16:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Pěstuje někdo z Vás ve volné půdě Lokvát? Já v pátek dostal od Zdenka jeden odolný semenáč, který mu v jeho horských podmínkách přežil celou zimu venku a navíc v kontejneru. Rozhodl jsem se ho tedy vysadit do volné půdy a v těch největších mrazech pod -10C ho balit.


Přílohy:
IMG_7590-01.jpg
IMG_7590-01.jpg [ 504.83 KB | Zobrazeno 827 krát ]

_________________
Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lokvát (Japonská mišpule) - Eriobotrya japonica
OdeslatNapsal: 30 Zář 2007 19:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
flax napsal:
Pěstuje někdo z Vás ve volné půdě Lokvát? Já v pátek dostal od Zdenka jeden odolný semenáč, který mu v jeho horských podmínkách přežil celou zimu venku a navíc v kontejneru. Rozhodl jsem se ho tedy vysadit do volné půdy a v těch největších mrazech pod -10C ho balit.

Eriobotrya japonica se tu samozřejmě již probírala , nejen zde na
viewtopic.php?f=3&t=806, ale třeba i na :
viewtopic.php?f=5&t=936 :roll:

Ale já osobně v tom pěstování nemám jasno. Literatura a nabídkové západní katalogy dávají naději na pěstování venku. Proto jsem kdysi vysadil rostlinu ven a přesto, že byla v zimě pod sněhem na jaře nevyrašila .
Po letech jsem to opět zkusil po tvrzení příbuzné, která údajně předloni zapoměla tuto mišpuli v kbelíku venku a ta na jaře pokračovala v růstu.
Proto jsem vloni v létě vysadil do volné půdy dobře zakořeněný semenáč. Zima byla relativně mírná a přesto jsem v kritických obdobích zakrýval roslinku sněhem nebo jiným způsobem. Ještě zjara vypadalo vše v naprostém pořádku . Ale potom spadly zelené listy a když se v v pokročilém jaru nic nedělo, začal jsem rýpat do hnědého bezlistého stvolu a zjistil, že zde není náznak života. Pořád jsem čekal, že to pozdějí vyraší od kořenů, ale nestalo se nic, rostlina totálně odešla ...Nevím, narašila na jaře a při pozdních mrazících se odporoučela :?:
S ohledem na příznivou zimu a pravidelnou snahou při jakémkoliv mrazíku rostlinu krýt, mě výsledek zaskočil a dnes vůbec nemám jasno . Stejným způsobem krytý mladý fíkovník nakonec od kořenů obrazil, sice toho za celý rok moc nedokázal ( vyrostl asi 20 cm nad zem :( ), ale byli s mišpulí sousedé, taková siamská dvojčata a při nepřekonatelně mírné zimě přesto dostaly "na frak" a proto jsem příští rok na jaře zvědavý na fíkovník, zda se zmátoří.
S mišpulí to chce zkoušet znovu, nejde o plody, jap.mišpule je atraktivní dekorativní rostlina.

Vložím letošní foto z Itálie :


Přílohy:
jap_mispule.jpg
jap_mispule.jpg [ 94.29 KB | Zobrazeno 957 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz