CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 137 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2006 16:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Možná, že s bougenvilleami to bude jako s těmi trifoliátami - v tropech jsou bez problémů a u nás potřebují zimní klid (myslím teď ty trifoliáty) :wink:
Co máme ten obyčejný, drobnokvětější kultivar, který divoce roste i v mírně chladnějších subtropech (itálie, Španělsko), máme při zimování v teple radiátoru na parapetu problém s padáním listů - navíc sušší vzduch. Moje máma zimuje tuhle bougenvilleu - bonsaj (stromeček 14 let) na teracovém parapetu se zimní teplotou kolem +6 až +10, olistění bujné i v zimě, ale zase jí nechce kvést.
Moje známá měla nádhernou světle růžovou bougenvilleu na úzkém parapetu v paneláku, bohatě kvetla a v zimě nějaké listy spadly, ale větší problém žádný. Paní neměla ani balkon, tak ji nemohla letnit. :roll: :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: bougenvila
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2006 21:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 18 Kvě 2005 10:07
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
Tak nevím, ale mám pocit,že bonsaj a bougenvilea si trochu protiřečí.Bonsaje nevedu,ale musí se neustále tvarovat.A bougenvilea kvete jen na nových přírůstcích. Bonsaje se snad moc nehnojí, jak už jsem psala,na dno květináče dám koňský hnůj a ještě přihnojuji tekutým hnojivem.
A nejchoulostivější? Jednoznačně bílá. I když mám i červenou plnokvětou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Kvě 2006 13:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Také jsem slyšela, že bonsai a bougenvillea není obvyklá kombinace, jenže když jsem zařízkovala před 14 lety 1. rostlinu (teď ji má moje máma), zapomněla jsem, co jsem to vlastně řízkovala a tak jsem z nedostatku místa v kelímku od malého jogurtu sestříhávala po tři roky miniaturní stromeček. Až jednou jsem mezi ibišky uviděla cosi nafialovělého, podívám se líp a svému úžasu zjistím, že ten neidentifikovaný stromeček je vlastně bougenvillea, která právě nakvetla :!:
Tak se tenhle bonsai stal matkou a babičkou (možná už prababičkou :lol: ) dalších bonsojových bougenvilleí. Já mám už asi 11 let nejstarší dceru - tohle je fotka asi před 2 týdny po třech týdnech kvetení:

Obrázek

Tak je to bonsai nebo není? Mimochodem: ještě stále kvete a nasazuje nová poupata :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2006 07:11 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Tak ta je náááádhernááááááá :P a ani nezabere moc místa :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: bougenvilea
OdeslatNapsal: 15 Črc 2006 15:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 18 Kvě 2005 10:07
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
Takže opravdu zimní klid u bougenvileí už nikdy více. V chladu přezimovaly červená plnokvětá, žlutá,oranžová a fialová - glabra.
Vše silné velké rostliny.jejich potomci byly v teple.
Výsledek? Poprvé asi za 15 let staré nekvetou! Jediná glabra začíná. Ostatní, menší jsou dávno obalené květy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: bougenvilea
OdeslatNapsal: 16 Črc 2006 23:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
sara.rex napsal:
Takže opravdu zimní klid u bougenvileí už nikdy více. V chladu přezimovaly červená plnokvětá, žlutá,oranžová a fialová - glabra.
Vše silné velké rostliny.jejich potomci byly v teple.
Výsledek? Poprvé asi za 15 let staré nekvetou! Jediná glabra začíná. Ostatní, menší jsou dávno obalené květy.

Nechci mluvit do problému teplého kontra chladného zimování bougainvilleí v méně vhodnýchnpodmínkách u nás, ale v severnějších částech subtropů, kde jsou teploty pro tuto úchvatnou rostlinu na hranici přežití ( cca 4 st. do mínusu u fialové Sanderiany) , je kvetení především o tom kolik naroste nových metrů výhonů. Z toho pak plynou tisíce květů.
Např. v případě použití jako střihaného zeleného plotu brzy obrazí a kvete znovu a pořád, dokud pokles teplot nezastaví vegetaci.. Takže je to o schopnosti růst a být na slunci, pak kvete jak divá, bez ohledu jak přezimovala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Črc 2006 13:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Mámě konečne nakvetla u mne na terase ("na letním bytě") její matečná bonsajová bougenvillea. Pro porovnání jsem vedle sebe postavila matku (cca 14 let), dceru (moje rostlina - asi 11 let) a dvouletou "vnučku":
Obrázek

A takhle vypadá bonsajová "matka" právě dnes:
Obrázek
Pro porovnání velikosti rostliny: bílý květináč vlevo je pr. 15cm, vpravo průměr 20cm. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Črc 2006 12:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Bře 2006 12:26
Příspěvky: 13
Je nádherná,mám malou rostlinku,zatím pouze jeden delší výhon,na kterém se nyní objevují červené květy.Původně jsem si myslela,že se mi bude pnout po opoře,když je to liána,ale nyní bych dala kvůli místu přednost takové krásné bonsajce.Můžeš mi Ivo poradit,jak jsi ji tvarovala a hlavně,kdy se vůbec smí seřezávat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Črc 2006 20:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Lenko, podle mne se raději moc neřiďte, já dělám spoustu věcí "po svém" :lol: . Ale kdyby přece jen ...
Já svoje bougenvilley stříhám v podstatě kdykoliv, pokud mi přerostou větve, případně začínají být v důsledku opadu starších listů vyholené a zároveň rostlina nekvete. Na své "dceři", která je již léta zapěstovaná do stromečku, je to v podstatě 2x do roka a to na podzim, když ji dám z terasy domů na okno, doma se topí a ona začne hodně shazovat listy, a pak na jaře, jak se začíná mít k masivnějšímu rašení nových větviček. Pokud mi některý rok při přenosu na jaře "na letní byt" ještě neukazuje poupata, pak dělám ještě poslední doplňovací řez, aby měla pěknou a pokud možno pravidelnou korunu.
Oba hlavní řezy dělávám dle situace (počtu listů) obvykle na 2x, abych rostlinu naráz nepřipravila o všechny listy. 2. fázi řezu provádím až po narašení nových listů na sestříhaných větvích.
Pokud Vám mohu radit: nechte svoji rostlinku zatím růst a kvést, jen ji vyvažte třeba ke špejli, abyste pak měla hezký rovný kmínek, a zatvarujte ji, až dokvete. Odřezky pak nastříhejte na asi 7cm dlouhé řízky, ponechte jen horní pár listů a zařízkujte zcela stejně jako citrusy :idea: Pokud se Vám některý řízek chytne, budete mít na bonsaj ten nejlepší materiál a můžete ho pak tvarovat hned od začátku. Tuhle svoji rostlinu, která se tak stane matečnou, byste mohla příliš razantním zásahem při převádění na bonsaj zničit a to by byla moc škoda :!:
Já mám teď zase v množárně přes 20 zakořeněných řízků z původní matečné rostliny (té máminy) a budu je zapěstovávat pro zájemce na nové bonsajové stromečky :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Črc 2006 05:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Bře 2006 12:26
Příspěvky: 13
Děkuji moc za vyčerpávající informace,já tu svoji tedy zatém přivážu k opoře.Stejně by mi bylo líto ji teď sestřihávat,když začíná krásně kvést.Jinak pokud se vám podaří namnožit tu vaši určitě budu mít zájem o koupi bonsajky,moooc se mi líbí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Srp 2006 21:31 
Offline
Citrusář miminko

Registrován: 04 Srp 2006 08:49
Příspěvky: 51
Bydliště: Olomouc
Dobrý den, ráda bych se zeptala, do jakého termínu přibližně nasazuje bougenvillea na květ, jestli je šance, aby rostlina, která letos ještě nekvetla, ještě měla květy.
Zdědila jsem rostlinu, která loni krásně kvetla, ale letos byla do konce července na balkoně na severní straně domu, navíc v malém květináči a asi s celkově malou péčí (majitelka byla vážně nemocná, kytka byla zalitá jenom občas a nebyla hnojená).
Když jsem ji dostala, přesadila jsem ji do většího květináče a umístila na jihozápadním balkoně. Je to vlastně keř s mnoha malými výhonky na dřevnatém starém kmínku, a třemi delšími (asi metr) výhony. Je pěkně olistěná a vypadá zdravě, ale po květech ani památky :cry:
Díky :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Srp 2006 12:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Bougenvillea (aspoň ty moje "obyčejné") se nestará o kalendář, ale o teplo a slunce - takže Vás klidně může překvapit a potěšit květy, až ji postavíte po letnění doma na okně :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Říj 2006 20:16 
Offline
Citrusář miminko

Registrován: 04 Srp 2006 08:49
Příspěvky: 51
Bydliště: Olomouc
Na začátku srpna jsem se tu ptala na kvetení Bougenvillei. Jen jsem se teď chtěla pochlubit, že ta moje (příspěvek viz výše) minulý týden na dvou větvičkách konečně vykvetla :D
Není sice obsypaná květy, ale jsem vůbec ráda, že jí nové umístění svědčí a že mi ukázala, že je červená :!:
O minulém víkendu jsem ji přenesla dovnitř na světlou verandu, protože venku je v noci už chladno.
A ještě něco: z větve, kterou jsem odstřihla při přesazování na začátku srpna, jsem udělala čtyři řízky. Ujaly se všechny :shock:
Teď jsem jenom zvědavá, co všechny udělají přes zimu :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Říj 2006 08:17 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Sengge, samozřejmě k radosti z květů blahopřeji :D
S těmi novými řízkovanci buďte hlavně první měsíc po přesazení velmi opatrná a po přemístění rovněž - stává se mi, že i zakořeněné řízky občas "odcházejí". V množárně je nechávám raději déle, mají velmi jemné kořínky, které se velice snadno poškodí. Ty svoje první bonsaje jsem před lety nechala v množárně půl roku, než jsem přesazovala. :idea:
Řízky z května z máminy matečné rostliny jsem přesazovala až koncem srpna a doteď je mám s citrusy ve skleníku - poslední dva týdny už všechny rostou :wink: Asi tři řízky ale ještě v tom srpnu neměly kořeny vůbec, tak jsem je musela nechat v množárně - tam za tu dobu vyrostly o dobrých 25cm, tak myslím, že budu moci při přenosu domů přesadit. Přechodně ale budou potřebovat světlo a trochu vyšší vlhkost zimní zahrady, na okně s radiátorem jsem je po ten měsíc nechávala v igelitovém sáčku, postupně otvíraném (jako citrusy).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Říj 2006 13:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Říj 2006 12:26
Příspěvky: 2
Bydliště: Prostějov
Dobrý den,v něděli na Floře jsem si koupila bougainvilleu růžovou a jsem úpný začátečník v pěstování této rostlinky.Dostala jsem radu hnojit 2krát týdně Kristalonem a nic víc nevím.Podle čtení příspěvků asi nesmí být na průvanu a raději přes zimu v teple a na slunci.Poradí mi někdo?Prosím????Děkuji Andy. :? :oops:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 137 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz