CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citremon
OdeslatNapsal: 31 Pro 2006 12:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Pro 2006 12:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha 3
Rád bych sehnal křížence Poncirus x C. limon nebo ještě lépe x C. meyeri. Měl by někdo k dispozici jakýkoliv materiál (semena, řízky...)? Pomohl by mi o ověřený odkaz do zahraničí. Určitě máte víc informací než já.


Mimochodem: Opakovaně jsem se pokoušel nakřížit si to sám. Letos jsem vůbec neuspěl, ale vloni možná... Jeden křížený květ vytrval, plod narostl, skoro dozrál, pak ovšem opět zezelenal, přezimoval, následně ještě narostl a opět velmi pomalu žloutne. To je známý fenomén, ale zajímalo by mě, kdy byste doporučili takvý plod sklidit, abych neponičil semena. Opylované to bylo na konci května 2005.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citremon
OdeslatNapsal: 31 Pro 2006 16:46 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
V Česku jsou k mání2 citremony a to od Kováče z Bratislavy a druhy s označením 1449 citremon. Bohužel v tom druhém případě ještě nelze roubovat - malá rostlina


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citremon
OdeslatNapsal: 31 Pro 2006 16:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Citremon, který vykřížil pan Kováč v BZ Bratislava již plodí. Podívej se zde na :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... 8&start=30 - Jano Fiala .

Ten druhy, který zminuje zdenek je vzhledově odlišný, tedy z jiného křížení. Do Evropy ho dovezl Bernhard Voss :
http://members.aol.com/AgrumiVoss/citrus.htm

Od něj ho má třeba ve Švýcarsku Otto Eisenhut :
http://www.eisenhut.ch ( pod názvem Citremo)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 01:51 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Miroslave,víš,že trifoliata může být jen jako samec!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citremon
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 08:47 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Petr Broža napsal:
Citremon, který vykřížil pan Kováč v BZ Bratislava již plodí. Podívej se zde na :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... 8&start=30 - Jano Fiala .

Ten druhy, který zminuje zdenek je vzhledově odlišný, tedy z jiného křížení. Do Evropy ho dovezl Bernhard Voss :
http://members.aol.com/AgrumiVoss/citrus.htm

Od něj ho má třeba ve Švýcarsku Otto Eisenhut :
http://www.eisenhut.ch ( pod názvem Citremo)


to není tak uplně pravda. Citremon od Eisenhuta mám pod číslem 169 a doufám že letos již konečně vykvete výška rostliny je témeř 1,5 metru. Ten druhy v Evropě asi nikdo nemá - to je můj dovoz :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 10:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Pro 2006 12:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha 3
To Konales: Děkuji za upozornění. O citrusech nevím zdaleka tolik jako většinaz vás, na tomto fóru. Kouakl jsem však na doporučené odkazy a na níže uvedeném webu autor uvažuje i hybridy s P. trifoliata v samičí pozici. Má tam chyby? Ale je to možné, ze své vlastní praxe znám řadu případů, kdy hybridizace není možná v obou směrech.

http://members.aol.com/AgrumiVoss/citrus.htm

Pro všechny zkušenější: Co s tím plodem, který mi zraje už skoro dva roky a chci z něj klíčivá semena? Kdy byste to sklidili?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 12:58 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Trifoliata bude furt trifoliata pokud bude jako matka.Může,ale mít lepší nebo horší ovoce nebo stejné,ale furt to bude trifoliáta.Je jako dominantní.Ten jev se nějak jmenuje,ale ten Němec za krkem,ten zlobí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citremon
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 15:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdeněk napsal:
Petr Broža napsal:
...
to není tak uplně pravda. Citremon od Eisenhuta mám pod číslem 169 a doufám že letos již konečně vykvete výška rostliny je témeř 1,5 metru. Ten druhy v Evropě asi nikdo nemá - to je můj dovoz :lol:

Můj pohled na problém:
1.První citremon u nás byl ten Kováčův z Blavy
2.Druhý(viditelně odlišný) je ten, co dovezl do Evropy Němec B.Voss z USA
3.Zdenku, teoreticky může být Tvůj dovoz třetí typ, ale s ohledem na malé množství podobných hybridů ve světě se domnívám, že jsi pouze získal ten druhy, již dovezený Bernhardem :arrow: od něj se dostal k Eisenhutovi.
Ale určitě se delším pozorováním dá rozlousknout i tato otázka :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citremon
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 15:55 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Rozdíl v rostlinách určitě je. Každý citremon má uplně jinačí listy. Ten který jsem dovezl raději nepíšu odkud je jejich vlastní selekce. Letos snad poroste lépe očko vyrašilo po jednom roce podobně jako trifeola, jenže s tím rozdílem, že trifeola má téměř metr a citremon 10 cm. V Evropě jsou k mání semenáče citremonu i křížence Afrikan shadock x Rubidoux trifoliate, ale já je mám roubované z plodících rostlin :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 21:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Pro 2006 12:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha 3
Hm. Zdá se že kříženec citronu a poncirusu je docela nedostatková kytka. Stojí vůbec za to? Mám za to, že by to mohla být docela "studená" a vitální kytka. Tak třeba se mi ta hybridizace povede. Co s tím "archivním" citrónem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 22:04 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zdenku ty jsi porad same tajemstvi nechapu proc se tim chlubis kdyz pak nepodas zadne informace :lol:

Bud se podel s ostatnimi a nebo si hrej na tajemneho a mlc (je to jen muj nazor a ostatni nemusi souhlasit)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Led 2007 22:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Miroslav Srba napsal:
Hm. Zdá se že kříženec citronu a poncirusu je docela nedostatková kytka. Stojí vůbec za to? Mám za to, že by to mohla být docela "studená" a vitální kytka. Tak třeba se mi ta hybridizace povede. Co s tím "archivním" citrónem?

nedostatková jak pro koho. Určitě stoji za to aby se rozšířila v Česku i na Slovensku. Bohužel bydlím v takové lokalitě, že si nemohu dovolt testovat jestli přežije či nepřežije zimu. U mne je to téměř 100% že přes zimu uhyne.
U mne neroste ani poncirus a natož nějaké hybridy. V případě zájmuje možné rostliny naroubovat na podnož Poncirus trifoliáta případně Flying Dragon. U Citremonu 169 od Eisenhuta je roubu dostatek :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Led 2007 18:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Miroslave, ten Váš "archiv" bych klidně sklidila :wink: Citrony mají tu vlastnost, že nikdy z rostliny (dozrálé) nepadají ani po dvou či více letech, jen jim narůstá oplodí a "mizí" dužnina. Jsem ale zvědavá, zda budete mít použitelná semena. Prosím, sdělte nám pak výsledek včetně případné klíčivosti a dalšího osudu semenáčků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citremon
OdeslatNapsal: 29 Led 2007 23:53 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím pěstitele všechny
no aby jsem tady nepanikařil ale jak píše Miroslav že
Rád bych sehnal křížence Poncirus x C. limon ..tak myslí Poncirus trifoliatu
XCitrus limon?V knize lépe řečeno v sešitě "pěstování citrusů"z 1989 se
píše a je vyfocená rostlina Dioscuria(Citrus limon X Poncirus trifoliata).
Pokud to tak je mohl by posoudit Petr.Jinak tutu rostlinu na štítku psáno
citroník X trifoliata Dioscuria Gurlipši mám.Možná jak píšete citramon
je asi něco jiného.Ale přesto fotky mých plodů Dioscurie asi v 10.2006 po sklizni a současné foto jen jednoho plodu žlutého na rostlině.Když tak prosím
napište jak to má být správně.Zatím nashle.vaclav

Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citermon
OdeslatNapsal: 30 Led 2007 06:35 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Dioscuria není citremon, ale blíže neurčený kříženec citroníku a neznámého citrusu se zakrslým růstem. Pochází ze šlechtitelské stanice Gulripši u Suchumi v dnešní Gruzii :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 86 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz