CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 15:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Led 2007 06:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Citremon je kříženec Poncirus trifoliata x Citrus limon. U nás se vyskytují dvě nebo 3, resp. i 4 odrůdy:
1.nejstarší je z dávného křížení, které uskutečnil v BZ Bratislava v r.1956 Koloman Kováč (snad jsem nepoletl jméno)
2.druhá rozšířená varieta u nás je viditelně odlišná a máme ji od Němce B.Vosse (dovezl z USA), respektive od Švýcara Otto Eisenhuta.
3.dovezl Zdeněk, já jsem vyjádřil názor, že vzhledem ke stejné zemi původu by mohlo jít o ten samý, co dovezl B.Voss. Ale nemám to ničím podložené a skutečnost ukáže čas.

4. Dioscuria - odruda ze šlechtitelské stanice Gulripši u černomořského Suchumi. Pan Urban, který z této oblasti dovezl mnoho odrůd (a od něj má odrůdu i Václav), se vyjádřil, že jde o křížence P.trifoliata x C.limon, nebo citroníku a kumkvatu. Každopádně to na to vzhledově neodpovídá.
Jde o trochu podivný citroník, ale žádné trojčetné lístky po trifoliátě, ani žádné indicie po kumkvatu. Takže těžko říct, kdo se do vzniku této odrůdy mimo citroníku "připletl". Pan Holčapek, který tuto oblast také navštívil, vyjádřil názor, že tam křížili kdeco s kdečím a že v tom byl chaos...No nevím..
Dnešní situace je v černomořské oblasti natolik složitá, že se odtud těžko podaří získat nějaké informace, snad ještě z Ruského Soči. Ale ostatní dřívější citrusové stanice v Gagře, Batumi, Suchumi, Gulripši prošly v posledních letech národnostními konflikty a tak neznám současný stav. Jde o složitou oblast Gruzie (která má navíc napjaté vztahy se sousedním Ruskem ) , kde jsou v tomto prostoru autonomní oblasti Abcházie a Adžárie, v dohledu další výbušné oblasti jako třeba Čečna. Moc by mě zajímalo v jakém stavu se tam citrusaření dochovalo, ale cesta do této oblasti je pro dobrodruhy. Nezná někdo současnou situaci ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citremon
OdeslatNapsal: 30 Led 2007 07:49 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Na tomto odkaze jsou všechny u nás dostupné citremony a každý je zřetelně jinačí. http://www.exotickerostliny.cz/componen ... y/catid,9/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citremon
OdeslatNapsal: 30 Led 2007 22:40 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím pěstitele
děkuji Petrovi za jeho vysvětlení a i upozornění Zdeňka že Dioscuria není Citremon.
Včera jsem ještě šmejdil na netu a na
http://www.corse.inra.fr/sra/synonym.pdf
jsem ale našel že Dioscurie je Citremon.
http://www.multiweb.cz/citrusy/obecne.rtf
Zde se píše že Dioscuria je hybrid s chutnými plody.
Já tomu zase tak nerozumím
ale asi v tom bude zmatečno jak psal Petr.Jinak ty 3 plody Dioscurie skončily v kuchyni a ani si nevzpomínám zda měly semena.Tak ještě jednou dík za
vysvětlení.Zatím nashle.vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: citremon
OdeslatNapsal: 31 Led 2007 06:45 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
aby se v tom prase vyznalo :lol: :lol: já si myslím že by se to mělo rozlišit podle odolnosti. Všechny hybridy s poncirem jsou mrazově zabezpečené na hodnoty kolem -10 až -15°C některé ještě o pár stupínku více a navíc jsou částečně opadavé s trojčetnými listy. To se u Dioscurie nedá říct - listy podobné citroníku, neopadavé, předpokládané mrazové poškození již při teplotách kolem -4 až -6°C v případě listu ještě méně kolem -2 až -4°C. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citremon
OdeslatNapsal: 31 Led 2007 08:47 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zdeněk napsal:
Na tomto odkaze jsou všechny u nás dostupné citremony a každý je zřetelně jinačí. http://www.exotickerostliny.cz/componen ... y/catid,9/


No pekne pekne je videt ze si Zdenek dava praci s webem . No jo to je proste jiny pristup kdyz te to ma zivit nez kdyz to dela clovek ve velnem case. Fakt pekne .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Eisenhut
OdeslatNapsal: 15 Úno 2007 10:26 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Přidávám fotku mého Citremonu, který by měl být podle Zděnka Eisenhut 169.
Kromě jednoho týdne strávil, stejně jako všechny ostatní hybridy, zatím celou zimu na balkóně a docela mu to svědčí. Citranž Morton, Citrumelo Swingle i ShaddockxPoncirus mi v tomhle počasí začali obrážet výhonama.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2007 17:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Pro 2006 12:05
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha 3
Dobrý den,

moc se omlouvám všem, kteří na téma reagoval za tak dlouhou odmlku. Byl jsem nemocný a pak jsem musel dohánět hodně věcí v práci...

Nicméně jsem vás chtěl informovat o aktuální zkušenosti. Před měsícem jsem nabyl dojmu, že ten můj "archivní" citrón, který už zrál skoro dva roky trochu změknul, tak jsem ho sklidil a získal jsem z něho asi 20 semen. Skoro všechna vyklíčila, takže mám teď asi 16 semenáčů. Zatím ale není zřejmé, zda se hybridizace zdařila nebo jestli mám jen 16 obyč citroníků, uvidíme, ještě napíšu...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz