CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 14:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 18 Úno 2008 20:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 14 Úno 2008 10:58
Příspěvky: 1
Ahoj, prosím o radu pro prakticky začátečníka
Mám 5 kusů několika letých rostlin citrusů vypěstovaných ze semínek a potřebovala bych je naroubovat.
Pěstuji je přes léto venku, v zimě v dostatečně osvětlené nevytápěné verandě (0-10 stupňů).
Pracuji v Praze a prosím o radu na koho se obrátit, požádat o rouby + naroubování.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 29 Srp 2010 15:30 
žežulka napsal:
Ahoj, prosím o radu pro prakticky začátečníka
Mám 5 kusů několika letých rostlin citrusů vypěstovaných ze semínek a potřebovala bych je naroubovat.
Pěstuji je přes léto venku, v zimě v dostatečně osvětlené nevytápěné verandě (0-10 stupňů).
Pracuji v Praze a prosím o radu na koho se obrátit, požádat o rouby + naroubování.
Děkuji

návod zde: http://aggie-horticulture.tamu.edu/citrus/budding/budding.htm(pokud není něco jasné,použíjte překladač google).


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 29 Srp 2010 21:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
Na tej webstránke je očkovanie, ale kde je vrúblovanie? Ako začiatočník by som veru ocenila nejaké polopatistické vrublovacie fotky, najlepsie video pekne vo VD- velkych detailoch.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 29 Srp 2010 21:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
sylvia33 napsal:
Na tej webstranke je ockovanie, ale kde je vrublovanie? Ako zaciatocnik by som veru ocenila nejake polopatisticke vrublovacie fotky, najlepsie video pekne vo VD- velkych detailoch.

http://www.youtube.com/profile?user=Pet ... _tAYnjt_NQ :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 29 Srp 2010 22:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
diky Peter, je to vyborne :) , uplne super :P :P :P Uz sa tesim ako budem buduci rok podla toho vrublovat.

Akurat mi moc nie je jasne :roll: ze sa do tej podnoze len urobi zarez a uz sa tam ten vrubel vopcha. Myslela som si ze ked sa robi ten zarez do podnoze ze sa z nej musi zvnutra kusok vyrezat. To aby mal stromcek rovnaku hrubku s vrublom ako mal bez neho. Aby sa ten vrubel neskor nevylomil. :roll:

Takze staci podnoz len narezat, a aj ked v mieste vrubla stromcek bude hrubsi, bude to v pohode? Nevylomi sa neskor vrubel pod tarchov plodov? :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 30 Srp 2010 05:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
sylvia33 napsal:
diky Peter, je to vyborne :) , uplne super :P :P :P Uz sa tesim ako budem buduci rok podla toho vrublovat.
Akurat mi moc nie je jasne :roll: ze sa do tej podnoze len urobi zarez a uz sa tam ten vrubel vopcha. Myslela som si ze ked sa robi ten zarez do podnoze ze sa z nej musi zvnutra kusok vyrezat. To aby mal stromcek rovnaku hrubku s vrublom ako mal bez neho. Aby sa ten vrubel neskor nevylomil. :roll:
Takze staci podnoz len narezat, a aj ked v mieste vrubla stromcek bude hrubsi, bude to v pohode? Nevylomi sa neskor vrubel pod tarchov plodov? :wink:

Citace:
do tej podnoze len urobi zarez a uz sa tam ten vrubel vopcha
- Ano Sylvia, presne tak. Pokud to dobře sroste, plody to už nevylomí-ale na plody zatím zapomeň, nejprve nový roubovanec musí narůst, takže případná poupata odstraňovat. bohužel :( .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 04 Zář 2010 16:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Dnes jsem navštívil p.Kurkovou z Pardubic, která má 20 lety plodící pomerančovník neznámého původu obsypán 100 plodů.Prostě nádhera vidět ten ohromný strom.Mohl jsem si odstřihnout jakékoliv množství materiálu na roubovani.Ted mám ty rouby doma a ptám se zda můžu zkusit nekteré ty větve zasadit jako řizky a zda se chytnou či ne? Některé zkusím naroubovat.Jinak paní má pomeranče kazdoročně až do března až dubna.Velikostně jsou dost velké.Prostě zážitek :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 04 Zář 2010 19:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Foto by nebylo?
Zkusit to pochopitelně můžeš, máš-li materiálu dostatek, tak proč ne? Pravděpodobnost úspěchu je však jen malá (i když sám ze své zkušenosti u řízkování pomerančovníku mohu říci, že výjimka prostě potvrzuje pravidlo :-) ) a že z toho kdy naroste slušná rostlina je pravděpodobnost ještě menší.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 04 Zář 2010 20:05 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Pomeranče se řizkují obecně s prúměrnými výsledky. Ale každá odrúda pomeranče má jinou úspěšnost, takže múžu jenom takhle generalizovat. A taky je lepší řízkovat na jaře kdy budeš mít více svétla a dost času na zakořenění před zimným obdobím.

I já mám otázku. Viděl jsem pěstitele, co kyseloplodé citrusy jenom řízkuje. Prý je roubovaní u nich zbyteční. Má někdo s řízkovaním citrónikú a lajmú pozitivní zkušenosti, že není potřeba roubovat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 05 Zář 2010 12:56 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Bohuzel foto nemam protoze me pani prijala i pres to ze mela oslavu s rodinou.Jen jsem se pokochal prohledl si strom a nastrihal vetve a sel jsem domu.Jedine co vim ze ho ziskala od starych lidi a za 2 roky kdyz se jich chtela optat co je to za druh atd.tak se dovedela ze oba zemreli.Kdyz jsem na nej koukal pripadl mi ze neni ani roubovany ale ze je to semenac ktery zaplodil.Pomerance jsou s pupkem dovnitr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 05 Zář 2010 21:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To je škoda .... právě takové plodící rostliny mne prostě velmi zajímají.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 05 Zář 2010 21:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
astern napsal:
Pomeranče se řizkují obecně s prúměrnými výsledky. Ale každá odrúda pomeranče má jinou úspěšnost, takže múžu jenom takhle generalizovat. A taky je lepší řízkovat na jaře kdy budeš mít více svétla a dost času na zakořenění před zimným obdobím.

I já mám otázku. Viděl jsem pěstitele, co kyseloplodé citrusy jenom řízkuje. Prý je roubovaní u nich zbyteční. Má někdo s řízkovaním citrónikú a lajmú pozitivní zkušenosti, že není potřeba roubovat?


Jak se to vezme. Není třeba roubovat - to je jistě pravda, zejména nejsou-li právě po ruce vhodné podnože. Jinak je vždy lepší roubovat. Řizkovanci mají slabší kořenový systém, dožívají se menšho věku a především ..... ochuzujeme se o možnost takto modifikovat některé nepříjemné vlastnosti pěstovaného citrusu .... např. nižší odolnost kořenového sytému atd. atd. Vždy při tom závisí i na tom co chceme při pěstování docílit a jak budeme následně onu rostlinu pěstovat a mít výše zmíněné na paměti.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 08 Zář 2010 22:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Jestli se dá něco řízkovat s relativně rozumnou úspěšností, tak to jsou právě kyseloplodé druhy - typicky citroníky, cedráty a jejich kříženci. Samozřejmě platí to, co napsal šnek.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Roubování citrusů
OdeslatNapsal: 11 Zář 2010 05:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 11 Bře 2008 18:47
Příspěvky: 280
Tak jsem narouboval pár větviček toho 20 letého pomerančovníku a vypadá to že se chytnul.Začinají se dělat pupeny .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 78 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz