CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 24 Dub 2024 22:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sháním citrus fortunela
OdeslatNapsal: 02 Úno 2006 22:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Ahoj! Jsem v podstatě začátečník, ale už se mi dva roky citrusy statečně drží. Chěla bych pěstovat nějakou (jen prosím ne kyselou) odrůdu citrusu fortunela. Možná jsem už některé z vás kontaktovala a prosbou o radu a bylo mi řečeno, že tohle je ta nejlepší cesta. Na ceně, ani na stáří rostlinky mi nezáleží (možná kromě úplných extrémů).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 08:34 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Některé rostliny z rodu Fortunella (Kumkvat) mívají v OBI, Baumax, Bauhaus... Málé (asi 30cm), ale většinou už plodící rostlinky mívají kolem 200,-. Vetší kolem 700,-. Asi nejsladší odrůda je Kumkvat meiwa - Fortunella crassifolia, ale obávám se, že ji tam neseženeš. Většinou jsem viděl Kumkvat marumi - Fortunella japonica, nebo Kumkvat obvejčitý - Fortunella obovata (Fukushu kumkvat). Tyto odrůdy jsou o něco kyselejší.

_________________
Mich@l


Naposledy upravil Michal Kazda dne 03 Úno 2006 10:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 08:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Dík, já jsem v nějaké knížce četla, že všechny odrůdy nejsou jedlé, ale jenom okrasné. Který bys mi pro začátek doporučovat ty? :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 10:38 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Většina kumkvatů jsou jedlé, ale jsou trochu kyselé. Jí se i s oplodím, které je sladší. Já mám doma fortunella obovata z Baumaxu. Byly na něm dva plody, které jsem na podzim snědl a chuťově to nebylo nejhorší. Určitě mnohem lepší než třeba Kalamondin - citrus madurensis, který tam také prodávají. Ten je opravdu hodně kyselý...

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 10:49 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Ale třeba ti poradí někdo jiný trochu víc... A ty trváš pouze na Fortunelle? Co takhle zkusit nějakou mandarinku na vhodné podnoži (citranž, citrumelo), která by byla vhodná do bytu, pokud nemáš možnost chladného zimování. Když pěstuješ citrusy už dva roky a zatím se ti daří, tak by si mohla udržet při životě i třeba tu mandarinku, nebo pomeranč.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 14:05 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Bastet napsal:
Dík, já jsem v nějaké knížce četla, že všechny odrůdy nejsou jedlé, ale jenom okrasné. Který bys mi pro začátek doporučovat ty? :?:

Ahoj vítám tě tady.Vidíš jak to tu pěkně funguje :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 19:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Funguje to bezvadně, vážně skvělý nápad!!! :D
No, já mám doma už mandarinku rangpur, limonellu a meireův citrus. Limonella mi už loni plodila(ta byla má první) a ty zbývající dva jsem kupovala teprve loni v létě. A fortunela se mi moc líbí, je úžasné moci jíst citrus(lidově řečeno) i se šlupkou. Jsou nějak náročné na pěstování?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Úno 2006 19:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Vidím tu nějaké příspěvky na web, o co přesně jde??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 00:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Pro Bastet:Jestliže už doma něco z citrusů máš a dva roky :) pak fortunella-kumkvat,kalamondin,rangpur ,které jdou doma snad nejlépe nebudou mít u tebe problém.Potom nějaký citroník také půjde,ale zrovna Meyer nevím nevím,v zimě občas docela zlobí.Nezapomeň si zasadit nějaká jádra pomerančů a červených grepů,za dva roky až se zdokonalíš :) se ti budou podnože hodit a něco si na to necháš naroubovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 09:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Pravda je, že ten meier vypadá oproti ostatním trochu ubože :( , ale doufám, že je to jenom tou zimou. Na podnože mám doma pět malých mandarinek, bohužel opravdu nevím, co je to za odrůdu. Je jim asi rok a myslela jsem, bych je mohla zkusit roubovat někdy za rok nebo dva. Co je ten kalamondin, ten neznám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: podnože
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 10:20 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Mandarinky jako podnože nejsou vhodné. Mají slabě vyvinutý kořenový systém citlivý na přemokření, roubované citrusy na nich špatně a pomalu rostou. Je pár vyjímek ze skupiny mandarin např. Mandarina Cleopatra je jedna z velice používaných podnoží v jižních státech pro mandariny a jine citrusy na zasolených půdách. Kalamondin je nejrozšířenější okrasný citrus běžně prodávaný v hypermarketech jineé názvy ( C.madurensis, Calamondin). Jeho plody jsou silně kyselé na jídlo zcela nevhodné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 10:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Já jenom vím, že ty moje podnože jsou z normální mandarinky, ketrou jsem koupia v obchodě, ale určitě to není mandarina cleopatra, tak z čeho si mám vypěstovat dobré podnože, aniž bych pro ně musela jet přes celou ČR? Ještě něco:nějaký nápad, co bych s těmi mými už vzrostlými měla dělat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 11:00 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Kalamondin vypadá takto: http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=533
Ze semen dostupných z plodů v obchodě připadá v úvahu citroník (ovlivňuje trochu kvalitu svou kyselostí), pomerančovník nebo grep. Z lepších podnoží citranž, citrumelo, bigarádie. Pokud máš možnost chladného zimování (pod 10°C) Poncirus trifoliáta. No ty mandarinky jsou vážně asi k ničemu. Můžeš si na nich vyzkoušet roubování.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 12:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Úno 2006 22:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Ten je nádherný!! :D Tak jí si zkusím zasít citroník(docel by mě zajímalo, jak kvalita souvisí s kyselostí, tomu vážně nerozumím :( ) a než mi povyroste, tak budu cvičit na mandarinkách. Už si ho v čaji zkoušel?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Úno 2006 12:42 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
S tím ovlivněním se to má tak, že pokud na citroník naroubuješ nějakou sladkou odrůdu mandarinky, pomeranče... tak plody mohou být kyselé, protože se tak kyselost může přenést z podnože :shock:. Uf nevím jak tom mám jinak vysvětlit :roll:. Citroník se používá spíše pro kyseloplodé citrusy (např: citroník, meyer, lajm) u kterých je to jedno, protože kyselé už jsou. Pokud "nechceš ovlivnit" kvalitu plodů tak je lepší pomeranč, nebo grep. Kalamondin jsem v čaji nezkoušel. Kyselou mám rád, takže je baštím syrové :D

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz