CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 20 Kvě 2024 23:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: trifoliáta
OdeslatNapsal: 27 Říj 2007 23:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Zář 2007 10:14
Příspěvky: 18
Ahoj,řekne mi někdo,jak poznám rostlinu roubovanou na trifoliátě?Koupila jsem si rostlinu v Baumaxu a o podnoži jsem nic nenašla.Nebo jsem slepá.Je to prý důležité kvůli přezimování.Investovala jsem do kumquatu a nevím, jak často zalévat.Nyní je v teplotě 13 stup.Já začínám a potřebovala bych sem někoho nastěhovat,kdo rozumí citrusum.Ještě mám c.limon a něco.To něco nemělo cedulku, ale pěknou slevu,tak si počkám na překvapení.Vše je z jednoho obchodu.
Marcela


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 00:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Zář 2007 10:14
Příspěvky: 18
Proč tam mám ten černej puntík?to jako že mi nejde pěstování?Tak to zatim nesouhlasim.Možná po zimě.To se pak odhlásim z citrusů a přejdu na trávu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 00:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
marcela napsal:
Ahoj,řekne mi někdo,jak poznám rostlinu roubovanou na trifoliátě?Koupila jsem si rostlinu v Baumaxu a o podnoži jsem nic nenašla.Nebo jsem slepá.Je to prý důležité kvůli přezimování.Investovala jsem do kumquatu a nevím, jak často zalévat.Nyní je v teplotě 13 stup.Já začínám a potřebovala bych sem někoho nastěhovat,kdo rozumí citrusum.Ještě mám c.limon a něco.To něco nemělo cedulku, ale pěknou slevu,tak si počkám na překvapení.Vše je z jednoho obchodu.
Marcela

Pokial si neni odborníčka, ani sa nad tým netráp, na čom je ten Kumquat štepený. :lol:Všetky predávané citrusy v Baumaxe ,pokial sú to citrony alebo krížence, sú bud vypestované z odrezku / to lahko poznat/,alebo ked sú štepené, tak s 90 % pravdepodobnostou na vlastné podnože. Vlastná mladá podnož Kumquatu, kým je mladá, je tak trochu svetlozelenej farby /až do priemernej hrubky kmena 1 cm/, takže by si ju mala lahko poznat, iné podnože sú viac do hneda aj v mládí, takže týmto sa nezatažuj. Takže tvoj Kumquat určite nebude potrebovat chladné prezimovanie. Prezimuj ho proste v teple v izbe, je to pren ideálne miesto na prežitie každej zimy. V lete, ak máš miesto, ju možeš letnit na vonku :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 12:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 791
Bydliště: Praha
Kumkvat z Baumaxu s největší pravděpodobností nebude roubovaný na trifoliátě, čekal bych spíše nějaký citroník, ještě možná citranž. Pokud máš na přezimování chladnější prostor - třeba těch 14 C, je to určitě lepší než v obýváku při 24 C. A čím chladněji, tím méně vody, přes zimu zalávat i třeba jen jednou týdně nebo méně, rozhodně by neměl stát ve vodě. To bez cedulky může být vzhledem k nabídce v těchto obchodech třeba Kalamondin - zejména pokud to má menší listy.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
nejběžněji používaná podnož pro ornamentální citrusy je C. volkameriana. Dobře se množí řízkováním a dá se roubovat již přímo ve stádiu řízku v ruce. Řízek C. volkameriany se v ruce naroubuje a založí do množárny na zakořenění. Než řízek pustí kořeny roub sroste a začne rašit až tehdy když podnož má vytvořené kořeny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Připojím se k ostatním. Pochybuji, že :
1. se bude jednat v případě nákupu v hypermarketu o kumqvat, ale spíše o kalamondin
2. se bude jednat v případě nákupu v hypermarketu o rostlinu roubovanou na trifoliátě. Tak jak bylo řečeno. Téměř s naprostou jistotou to bude roustlina roubovaná na dobře kořenící řízek - tudíž nějaký z citróníků či z "nepravých" citróníku jako je např. zmíněná volkameriana.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 16:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Podnož poznáš definitivně, pokud z ní časem vyraší nějaký výhonek :D .
Je zajímavé, že problém trifoliáty jako podnož do tepla řešímě snad jenom u nás :?: :roll: :idea: .
V zahraničí se běžně kumkvaty či jiné odrůdy u nichž je žádaná zakrslost a kompaknost rostliny normálně roubují na trifoliátu (převážně Flying Dragon) a prodávájí v supermarketech bytovým pěstitelům,. I když byznys je byznys a varianta , že rostlina zimu nepřežije je možná z pohledu obchodu lepší, zájemce si následně koupí další...

Já vůbec nepatřím mezi propagátory názoru, že trifoliáta se do bytu nehodí. Významný brněnský pěstitel ji považuje za nejlepší podnož do bytu :?: :roll: :?: , ale někdo má doma 18 C ( a někde ještě méně), někdo 25 C, těžko se v tom orientovat.
Každopádně můj přítel Vlado na havajských ostrovech (tropy) běžně trifoliátu používá a náš "problém" nechápe... Ale sám přiznává, že jakousi zimu mají i tam - období dešťů ( spojené s ochlazením) :idea: .

Já v bytě nepěstuji, takže se k problému odpvědně nedokážu vyjádřit :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 17:36 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 791
Bydliště: Praha
Petře, ono je jasné, proč Vlado na Havaji nechápe náš problém s trifoliátou. Nejde o to, že tam je teplo, ale Havaj je na 20. stupni, tedy mezi obratníky - co z toho vyplývá - že den i noc je prakticky celý rok stejně dlouhý - 12 hodin den a 12 hodin noc, takže je dost světla. Kdežto u nás v zimě vyleze sluníčko chvíli sotva nad obzor, ještě je zataženo, takže sluníčko prakticky žádné - a to je ten hlavní důvod.
Šneku - s volkameriánou jako podnoží souhlasím, ale nesouhlasím s tebou, že by v baumaxu nemohli mít kumkvat - i ty se vyskytují.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 17:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já neříkám, že je to dogma ..... že je tomu tak vždycky .... jen, že tomu tak bývá častěji

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 17:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jasně Michale, tomu stavu na Hawaii rozumím, nakonec :arrow: uvedl jsem to až na konci příspěvku jen pro doplnění :idea:

Hlavně jsem diskutoval o té teplotě a jako příklad napsal zkušenosti brněnského pěstitele J.H.
Já, jak jsem uvedl, nemám žádné zkušenosti s teplým zimováním trifoliáty, takže k tomu nemám co říct - ale zajímá mě to, proto chci vyprovokovat reakce. Jak jsem napsal, producenti ornamentálnách citrusů z jihoevropských zemí pro trh severnější části Evropy tento problém neřeší a nevím, zda je to jenom z důvodu obchodních, či z neznalosti - nebo jsme my Češi vymysleli problém, který možná ani není :?: :?: :?:
Nebo převážně používaná varieta trifoláty Flying Dragon pro okrasné citrusy je teplomilnější, než klasická-pěstovaná u nás :?: :idea: :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já mám a měl jsem vždy na trifoliátě pouze Unshiu.
A mohu říci následující : citrusy zimuji na nevytápěné chodbě. Dřive, dokud bylo okno zasklené pouze jedním obyčejným sklem tl. 4 mm, tak vše bylo většinou OK. Teploty se zde pohybovaly v závislosti od venkovních teplot nejčastěji mezi 7-13°C. Po výměně oken za nová, zasklená teplelně izolačními dvojsky se mi teploty zvedly na nějakých 14-17°C a všechny rostliny začaly mít při zimování problémky. Konkrétně u věcí roubovaných na trifoliátě to u mne vypadalo tak, že z ničeho nic rostlina prostě odešla - uschla. Jeden rok jedna, další rok jiná ... atd. Bez jakýchkoliv zjevných příčin - při zpětné kontrole byly vždy kořeny naprosto OK. Nejčastěji byly postiženy ty rostliny, na kterých jsem ponechal o něco mále déle plody, aby se lépe vybarvily.
Z výše uvedených důvodů ... podmínek, které mám k dispozici já, nemám trifoliáty coby podnože moc rád ... prostě v mých podmínkách nedám dopustit na pomerančovník. Ještě mi zbývá, asi 5 starších semenáčků na podnože, ale co budu dělat dál nevím? ... v kupovaném pomeranči jsem již léta semena nepotkal :-(

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
V mých studených syrových - vlhkých zimních podmínkách postupně odešly všechny rostliny roubované na pomerančovníku (tehdy převážně ten kubánský). Naopak trifoliáta byla po dlouhou dobu jediným východiskem z té hrůzy. Dnes vím, že i citrumelo, bigarádie, částečně citranže a kupodivu i hybrid zvaný u nás Ponderosa dokáží vydržet mé podmínky.
Zkušenosti Šneka a mé jsou totálně odlišné. Proč ? Protože, každý pěstujeme v jiných podmínkách.
Ale shodnu se, že bohužel "nepřítelem" našich citrusů v nádobách jsou plody a čím déle je tam necháme, tím dříve matku utrápíme :cry: :cry: :idea: . Proto jsem už "odpálkoval" stovky tazatelů, kteří ze mne chtěli vypáčit odrůdu, která pravidelně plodí velké množstvá sladkých, velkých a krásně vybarvených plodů (chtěli být soběstační v plodech citrusů). Takové jsou všechny komerční odrůdy, ale v jiných zeměpisných šířkách a ve volné půdě na plantáži. U nás žádná :!: Proto doporučuji :
- malý, kyselý - ale hezký a voňavý calamondin :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 791
Bydliště: Praha
Petře,
obávám se, že máš buhužel pravdu :(
zachránit nás může ledy to globální oteplování, ale kdoví, jeslti se ho dočkáme. :lol:
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak tak .... ty podmínky prostě dělají strašně moc.
Co u někoho v jeho podmínkách náramně prosperuje u druhého v jiných podmínkách živoří a hyne. A právě naopak.
Proto jsem osobně velmi skeptický k různým citacím z lieratury apod. Protože jednou to funguje, jindy naopak vůbec ne.
Citrusy jsou bohužel běh na velmi dlouhou trať a každý si musí vyzkoušet sám co je u něj, v jeho podmínkách, lepší a nebo horší .... a podle toho se posléze zařídit.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: trifoliáta
OdeslatNapsal: 28 Říj 2007 18:57 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Michal Faltýnek napsal:
Petře,
obávám se, že máš buhužel pravdu :(
zachránit nás může ledy to globální oteplování, ale kdoví, jeslti se ho dočkáme. :lol:
Michal


Néééééééé .... kam bych jezdil lyžovat?? :-) :-) :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz