CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 04 Dub 2011 09:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Šnek - Díky za radu a musím ten meil najít a prostudovat. Dnes jsem vyfotil nějaké odrůdy které jsou bez žádné známky poškození kořenů.


Přílohy:
Poznámka: Mandarina Nova
jaro-2011 004.jpg
jaro-2011 004.jpg [ 107.15 KB | Zobrazeno 738 krát ]
Poznámka: Pom. Washington
jaro-2011 001.jpg
jaro-2011 001.jpg [ 111.49 KB | Zobrazeno 750 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 09:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Pěkné Velikonoční dopoledne vám všem. Přátelé prosím o radu jak namíchat zeminu pro citrusy v nádobách aby držela vlhkost. Dnes jsem zjistil že u dna nádoby je zemina dá se říct až přemokřená a zbytek totálně suchý. Už jsem míchal několik zemin a stále blbě. Dnes jsem jel s kolečkem půl km. do lesa pro hrabanku a námíchl jsem to takto, uleželí koňský hnůj, vrchovištní rašelina, agroperlit a hrabanka. Každé jaro rostliny krásně kvetou a něco i naroste. Po nějaké době ale vše končí a začnou opadávat listy, skoro všechny a je žalostný stav. Proto se domnivám že mají sucho. Budu velice vděčný za každou radu jak to mám namíchat aby zemina držela vodu. Ještě nějaké foto listů které jsou nějak moc světlé a nebo se divně kroutí. Předem děkuji Josef.


Přílohy:
Poznámka: Klementina
Nedaří se 003.jpg
Nedaří se 003.jpg [ 94.35 KB | Zobrazeno 747 krát ]
Poznámka: Citron Durko
Nedaří se 002.jpg
Nedaří se 002.jpg [ 117.18 KB | Zobrazeno 750 krát ]
Poznámka: Kawano
Nedaří se 001.jpg
Nedaří se 001.jpg [ 87.08 KB | Zobrazeno 762 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 12:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
Hned ze začátku napíšu, že citrusům se věnuju pořádně druhým rokem a se substrátem zatim taky expedimentuju. Tohle jsou zatím moje postřehy: Míchal jsem substrát perlit:písek:rašelina:zemina v poměru 5:5:6:7 (obrázek č.1). Písek jsem před rokem používal půl na půl malťák a betoňák přesátý přes síto s dírami 5x5mm, zeminu používám co máme na zahradě, to je mírně písčitá černozem a taky přesévám přes síto 5x5mm. Citrusům se v téhle zemině zatim daří a přezimovaly v ní bez problémů (zalíval jsem jen jednou za zimu). V létě možná až moc brzo vysychá. Uvidim jak se bude jevit do budoucna.

V létě jsem místo obyčejného písku začal používat říční písek (Ponikelský potok - přítok Jizery)přesátý přes síto 5x5mm, který spíše vypadá jako jemný štěrkopísek (viz. foto č.2) a taky jsem začal používat méňe perlitu a více rašeliny perlit:písek:rašelina:zemina v poměru 3:5:7:7 (foto č. 3).

Ještě jsem zkoušel míchat substrát perlit:rašelina:zemina 1:1:1. Ten se mě vůbec neosvědčil, protože v létě, když jsem 3 dny nezalil, tak vyschnul a stala se z něj tvrdá hrouda, která zpětně špatně vázala vodu. Je to taky ten substrát ve kterým mě přes zimu chcíplo (uhnily kořeny) 25 trifoliát. Je to jen můj poznatek a v jinejch podmínkách by se někomu mohlo s timhle substrátem dařit. Moje zimoviště je (možná byl) starej barák s teplotami mezi 0°C-5°C s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Na podzim jsem na zkoušku koupil substrát co používají v Adavu (myslím že i v Kruhu). S tím zatím nemám moc zkušeností mám v něm pomeranč arancio variegata na carrizu z Kruhu a valí docela solidně a taky pár letošních citrumel z Adava a zkouším v něm i carrizo a trifoliátu z Kruhu. Nevím jestli se vyplatí kupovat tenhle substrát nebo si míchat vlastní. Cenu jsem už zapomněl, ale chtěl bych to časem spočítat :idea:

Tehle rok bych chtěl zkusit namíchat něco s lesní hrabankou, rašelinou, štěrkopískem, rozemletym jílem,perlitem a zeminou. Když na to nezapomenu tak dám info.

Miroslav


Přílohy:
P1070788.JPG
P1070788.JPG [ 235.21 KB | Zobrazeno 718 krát ]
P1070787.JPG
P1070787.JPG [ 207.42 KB | Zobrazeno 735 krát ]
P1070789.JPG
P1070789.JPG [ 238.32 KB | Zobrazeno 772 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 12:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
jankust napsal:
Pěkné Velikonoční dopoledne vám všem. Přátelé prosím o radu jak namíchat zeminu pro citrusy v nádobách aby držela vlhkost. Dnes jsem zjistil že u dna nádoby je zemina dá se říct až přemokřená a zbytek totálně suchý. Už jsem míchal několik zemin a stále blbě. Dnes jsem jel s kolečkem půl km. do lesa pro hrabanku a námíchl jsem to takto, uleželí koňský hnůj, vrchovištní rašelina, agroperlit a hrabanka. Každé jaro rostliny krásně kvetou a něco i naroste. Po nějaké době ale vše končí a začnou opadávat listy, skoro všechny a je žalostný stav. Proto se domnivám že mají sucho. Budu velice vděčný za každou radu jak to mám namíchat aby zemina držela vodu. Ještě nějaké foto listů které jsou nějak moc světlé a nebo se divně kroutí. Předem děkuji Josef.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 12:53 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
jankust napsal:
Pěkné Velikonoční dopoledne vám všem. Přátelé prosím o radu jak namíchat zeminu pro citrusy v nádobách aby držela vlhkost. Dnes jsem zjistil že u dna nádoby je zemina dá se říct až přemokřená a zbytek totálně suchý. Už jsem míchal několik zemin a stále blbě. Dnes jsem jel s kolečkem půl km. do lesa pro hrabanku a námíchl jsem to takto, uleželí koňský hnůj, vrchovištní rašelina, agroperlit a hrabanka. Každé jaro rostliny krásně kvetou a něco i naroste. Po nějaké době ale vše končí a začnou opadávat listy, skoro všechny a je žalostný stav. Proto se domnivám že mají sucho. Budu velice vděčný za každou radu jak to mám namíchat aby zemina držela vodu. Ještě nějaké foto listů které jsou nějak moc světlé a nebo se divně kroutí. Předem děkuji Josef.


Nějak se to nepovedlo vložit tak ještě jednou:
Já kupuji substrát Floria , který obsahuje tzv. aqua cells. To je součást, která absorbuje vlhkost je-li jí přebytek a pouští ji zpět je-li suchý substrát. Přidávám kompost, krtince.
Dá se koupit i samostatný přídavný produkt jiného jména ?. Je až s podivem, jak to pohlcuje vodu.
Na zahradě míchám kompost, krtince, písek, koňské sušené kobližky a rašelinu. čím víc kompostu a jílovitého krtince tím déle drží vodu.
J.Č.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 13:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
ja používam obyčajnu raselinu na izbove kvety... citrusy rastu slusne (rocny prirastok vetvicky 30-50 cm), nepresycha rychlo ale ani prilis silno nedrzi vodu... citrusy pestujem uz 4 roky a vzdy v raseline :D

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 13:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Jiri Castek napsal:
jankust napsal:
Pěkné Velikonoční dopoledne vám všem. Přátelé prosím o radu jak namíchat zeminu pro citrusy v nádobách aby držela vlhkost. Dnes jsem zjistil že u dna nádoby je zemina dá se říct až přemokřená a zbytek totálně suchý. Už jsem míchal několik zemin a stále blbě. Dnes jsem jel s kolečkem půl km. do lesa pro hrabanku a námíchl jsem to takto, uleželí koňský hnůj, vrchovištní rašelina, agroperlit a hrabanka. Každé jaro rostliny krásně kvetou a něco i naroste. Po nějaké době ale vše končí a začnou opadávat listy, skoro všechny a je žalostný stav. Proto se domnivám že mají sucho. Budu velice vděčný za každou radu jak to mám namíchat aby zemina držela vodu. Ještě nějaké foto listů které jsou nějak moc světlé a nebo se divně kroutí. Předem děkuji Josef.


Nějak se to nepovedlo vložit tak ještě jednou:
Já kupuji substrát Floria , který obsahuje tzv. aqua cells. To je součást, která absorbuje vlhkost je-li jí přebytek a pouští ji zpět je-li suchý substrát. Přidávám kompost, krtince.
Dá se koupit i samostatný přídavný produkt jiného jména ?. Je až s podivem, jak to pohlcuje vodu.
Na zahradě míchám kompost, krtince, písek, koňské sušené kobližky a rašelinu. čím víc kompostu a jílovitého krtince tím déle drží vodu.
J.Č.


Našel jsem ten přípravek na Webu:
http://www.zahradaweb.cz/Vyzkousejte--T ... 42713.html
A za ty chybějící čárky a malé Č se omlouvám. Chybí mi tu možnost opravy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 20:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Všem velice děkuji za vaše názory. Napadla mě taková jedna věc, zkusit substrát pro kyselomilné rostliny, jestli něco takového je. Jaký máte názor a zkušenosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 20:45 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Osobně jsem s komerčně produkovanými substráty velice nespokojen. Místo rašeliny je základem drcená a kompostovaná smrková kůra. Obsahují minimum anorganické hmoty, která by udržovala strukturu. Kůra rychle mineralizuje. Během dvou let je ze substrátu ztvrdlá, nepropustná a neprodyšná hrouda. Možná máme v kraji špatného dodavatele, jinde jsou substráty možná kvalitnější. Já používám jako základ substrátu kompostované listí, nebo lesní hrabanku, plavený říční písek a již zde jmenované krtince (půda hlinitá až jílovitá) jako nositele vlhkosti a živin. Jako zdroj živin přidávám také hnůj býložravců. Poměr nedodržuji nijak přesně. Míchám tak, aby se vyválený váleček z vlhkého substrátu rozpadal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 13:01 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Substrát citrus speciál od Bajera je v současné době jasná jednička pro citrusy. Drží strukturu z dlouhodobého hlediska se nerozkládá a nedegraduje jako ostatní substráty. Je složen především z borkované rašeliny, kokosového vlákna, perlitu a bentonitu s trochou přidaných živin. :D Cena je přijatelná 70 litru pytel stojí 210Kč ale nevím jestli s DPH nebo bez DPH


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 14:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Zdenìk napsal:
Substrát citrus speciál od Bajera je v současné době jasná jednička pro citrusy. Drží strukturu z dlouhodobého hlediska se nerozkládá a nedegraduje jako ostatní substráty. Je složen především z borkované rašeliny, kokosového vlákna, perlitu a bentonitu s trochou přidaných živin. :D Cena je přijatelná 70 litru pytel stojí 210Kč ale nevím jestli s DPH nebo bez DPH

Můžeš dát odkaz? Já bych to zkusil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 16:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
jankust napsal:
Zdenìk napsal:
Substrát citrus speciál od Bajera je v současné době jasná jednička pro citrusy. Drží strukturu z dlouhodobého hlediska se nerozkládá a nedegraduje jako ostatní substráty. Je složen především z borkované rašeliny, kokosového vlákna, perlitu a bentonitu s trochou přidaných živin. :D Cena je přijatelná 70 litru pytel stojí 210Kč ale nevím jestli s DPH nebo bez DPH

Můžeš dát odkaz? Já bych to zkusil.


Ten substrát prodává v Adavu a v internetovým obchodu ho nemá. Takže budeš muset do Oseka. Nevim jestli se dá někde jinde objednat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 19:33 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Miroslav Macák napsal:
Ten substrát prodává v Adavu a v internetovým obchodu ho nemá. Takže budeš muset do Oseka. Nevim jestli se dá někde jinde objednat.


A mají i menší pytle než 70l?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 21:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Lis 2009 06:23
Příspěvky: 175
Bydliště: Nový Bydžov, 234 m. n. m.
astern napsal:
Miroslav Macák napsal:
Ten substrát prodává v Adavu a v internetovým obchodu ho nemá. Takže budeš muset do Oseka. Nevim jestli se dá někde jinde objednat.


A mají i menší pytle než 70l?


Já jsem kupoval 70l někdy na podzim a teď už z něj mam polovičku a to těch citrusů zas nemam tolik, takže klidně kup 70l. Myslim si že má jen 70ti litrový. Na stránkách Adava je kontakt, budeš mít lepší, když tam zavoláš a zeptáš se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nástup do vegetace a přesazení rostlin
OdeslatNapsal: 26 Dub 2011 09:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Problémy s citrusy v nádobách se prostě člověk nevyhne a to ať už je začátečník, pokročilý či zkušený pěstitel.
Pravdou je to, že citrusy v zeminách na bázi rešeliny jsou v našich podmínkách schopny kráslně růst, ale ? ..... ale jak dlouho? Realita je bohužel taková, že i sebedokonaleji namíchaná zemina u rostlin umístěných venku se během tří let vyčerpá a zdegraduje tak, že citrusy výrazně omezují růst a začnou se objevovat všemožné chlorózy a růstové anomalie. Řešením je nepouživat rašelinové zeminy - při tom je však třeba počítat, že růst citusů bude oproti zeminám na bázi rašeliny velmi, ale velmi pomalý, ale za to bude pravidelný a naznačené problémy se začnou objevovat až za delší dobu a nebo? Musí se pravidelně a často přesazovat. Což však taky není ideální, protože každé přeazení znamená obrovské riziko vážné pěstitelské chyby znamenající likvidaci nemalé části kořenů (nerovnoměrné prodění vody a vzduchu na rozhraní různých zemin při přesazení). Ač se s tím každoročně trápím, sám nemám doposud na uvedenou problematiku ustálený názor a d.f. jsem stále na začátku. A to si pokaždé myslím, že právě nyní namíchaná zemina je právět to nej .... to nej, co dlouhodobě vydrží. Ale trefa do černého se mi stále ne a ne povést tak jak bych si představoval.
Pro Josefa : 99,9% chloroz jak je vidím na fotkách je způsobeno nikoliv tím, že v zemině neco schází a nebo že by byla zemina špatná, ale v zemině jak si správně odhadl existují lokálně přespříliš vlhká a nebo naopak přesušená či zcela suchá místa a nebo jen tím, že jsou ty nejaktivnější kořeny prorostlé do nějaké drenážní vrstvy ve které se nemají živiny na co poutat. U mne se častěji objevují na jaře, kdy je mnohem složitejší zajistit ono rovnoměrné provlhčení, během letních měsíců, kdy je zálivka vydatnější se obvykle na narostlém samo vytratí a letní přírůstky jsou zcela OK. Stejně tak jsou letní přírůstky jsou vždy mnohem větší, bujnější a zdravější díky rovnoměrněji a více prohřáté zemině, kdy její mineralizace prostě probíhá lépe.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 755 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz